Zakalena voda

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

blackchicken
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 244
Dátum registrácie: 19 Dec 2010 00:28
Bydlisko: Praha

Zakalena voda

Príspevok od používateľa blackchicken »

Zdravim zdravim

tak akwo bezi neco prez mesic a vyskytl se maly problemek. Absolutne netusim cim by to mohlo byt :evil: Pokud je akwo vypnute, nesviti, voda jako kristal, pravidelna tydenni vymena vody cca kybl 12L coz odpovida v mych 120L 10% Na zacatku vse fungovalo fpohode, hrabal jsme se tam neustale, prehraboval zivy pisek od pepina, zakalilo se to ale nebyl problem, do rana cistoucky jak detska prdelka. Filtr interni, slepena nadobka vlozena do leveho rohu akwa, predni stena z cerneho skla aby navazala na cerne pozadi (sololitova deska s nalepenou cernou matnou folii). Ve filtru zatim, skimmer TUNZE nano, wali jak blazen, kazdy den vylevam plnou nadobku s hnedou tekutinou, je to dobre nebo mam skrtit? Pak v puncose pepinuv phosex, zeolit rozmlacenej kladivem na mensi kousky, pod skimmerem je jeste litr siporaxu sera. Mam tam jeste misto kam prijde urcite bahno (kolik bych mel dat?) a premyslim o uhli ale jsme z toho rozpacitej, nekdo rika ano nekdo ne, tak nevim. V akwu cca 9kg zivaku samozdrejme zadne koraly. Co se tyce svetla. Akvo je 100*35*35 takze vyska neni moc velka. glomat T5 2x39w ATI blue+ ATI aqua blue glomat T5 2x 24W ATI aqua blue a Narva 6000K ta je zluta jak swina tak koupim Narvu modrou a nebo ji necham docela se mi to libi, je uplne vzadu takze cajk. To zakaleni mohlo by byt zpusobeno bakteriemi? Mam REEF EVOLUTION PREMIUM, je to cely francouzky ale prelouskal jsem ze se dava uplne nadne vicka, davam obden, Nerozumim tomu ze se zakaleni objevi az pri rozsviceni. Dnes jsem doma tak budu pozorovat. o pul2 se zapl glomatak 24W ve 2 se zapne 39W, prvni glomat sviti, voda jako kristal, uvidim. Setkal jste se nekdo s tim? Co se tyce proudu, Coralia 3 levy roh. ve filtru mam cerpadlo 800l/h PVC trubkou prevedenou na levou stranu, cimz nahrazuji nejake nano cerpadlo, samozdrejme pokud bude malo proudu, nejake prikoupim, problem je trosku ze budu potrebovat opravdu male ponevadz jaksi mista neni nazmar a nechci moc rozbouravat layout technikou. Jinak hodnoty:

PO4 mene nez 0.03ppm
NO2 mene nez 0.3mg/l (zatim sladkovodnim testrem Tetratest brzy koupen morsky)
pH kolem 7.5 (zatim sladkovodnim testrem Tetratest brzy koupen morsky)
KH kolem 4.8 ale pomalicku stoupa co s tim? Nechci cpat zbytecne chemii, jestli se to srovna
casem, klidne mesic pockam
Ca nemeritelne, prez tabulku (mam koupeno Ca od tropiku, predpokladam ze se zacne ztracet az s prichodem koralu, samozdrejme zatim nepridavam)
Mg kolem 1050 pridavam postupne po odmerce taktez od tropiku

Dalsi testy zatim nemam. Co urcite mam jeste merit? Na zacatek chci jen xenie, ktere budou pravdepodobne tvorit dominantu a mozna nejake pekne zaoanthusy, zbytek mekkych se mi moc nelibi :D takze po zvladnuti prvnich kol bych se chtel mrknout na nejake zacatecnicke sps az si vse poradne osaham a pri pravidelne udrzbe neshledam nejaky problem s kterym se v takto male nadrzi nebudu moct vyrovnat. Jeste otazecka mam trosku bordel s filtracnimi medii. Eco phosm Anti phos, Clear phos, toto jsou vse vyrobky na bazi Phosexu? Jmena jsou jen firemni zalezitost? Ci kazdy z techto produktu znamena je uplne jiny druh filtrace. To same i s aktivnim uhlim, Clear carbon a klasicky carbon rovna se to same? Co se tyce podkladu, urcite chci co nejbelejsi, libi se mi kontrast, ted je tam zivy pisek od pepina, z pohledu na finance,kdyz bakterie ocividne zacinaji fungovat, muzu pouzit aragonitovy pisek stejne rubosti a promichat ho s timto? Pri obdem pridavani bakterii by se mel relativne rychle zajet, co myslite. Dikec moc za rady a morske akwaristice zdar :D

aktualni stavek, je to tmavsi ale jde jen o foto, aby nebyl prepaleny pisek:
Prílohy
reef_kure_5.3.2011.jpg
JA
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 04 Okt 2007 10:36

Re: Zakalena voda

Príspevok od používateľa JA »

blackchicken napísal:PO4 mene nez 0.03ppm
NO2 mene nez 0.3mg/l (zatim sladkovodnim testrem Tetratest brzy koupen morsky)
pH kolem 7.5 (zatim sladkovodnim testrem Tetratest brzy koupen morsky)
KH kolem 4.8
blackchicken napísal:Mg kolem 1050
blackchicken napísal:Ca nemeritelne
:?: :?: :?:


No tak fakt neviem, kde mam zacat....... Ak pridavas ionovu chemiu od Tropic marine, a nemas tam este ziadny zivot, tak kludne tam toho moze nasypat az az.... ph ti to neznizi ani chloridy ti nevstupnu....

a bahno je zbytocne drahe (ani som nepochopil ako ho tam chces dat ked mas "internu" filtraciu), zeolit je tiez viac menej zbytocny, namiesto neho by som dal aktivne uhlie....
JA
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 04 Okt 2007 10:36

Re: Zakalena voda

Príspevok od používateľa JA »

Este nechapem ako ti tak mozu neskutocne kolisat KH, Ca, Mg, PH ..... Aku sol si pouzil a aku vodu ?
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: Zakalena voda

Príspevok od používateľa amsi »

Nepatřím k nejzkušenějším,ALE :
bahno ..... to se snad ani do vnitřního filtru dát nedá ?!?!
měření , podle zkušeností, kapací testy jsou k :roll: ???!!! a pokud měříš sladkovodníma ???? je to k :roll: :roll: :roll: úplně.
Podle mě moc často měníš vodu ...... jede to měsíc, nevím proč měnit ....
a dáváš zbytečně moc bakterií ......
Třeba jsem poradil blbě, ale tak to vidím.....
Světlem ani prouděním ten zákal nebude .......
a Ca žádné ????? kam šlo????
Co máš za sůl ????
Máš osmozu ????
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Zakalena voda

Príspevok od používateľa vik_33 »

1. máš úplně nahouby testy anebo
2. máš v AQ jakousi tekutinu, která nemá s mořskou vodou moc společného ( Ca přes 500 a Mg jen 1050? KH necelých 5? :shock: )
Ale ze všeho nejpravděpodobněji jde o kombinaci 1.+ 2. = nahouby testy,nahouby voda.
Pokud je Tvoje voda na tom tak špatně, tak živáky možná už nejsou tak moc živáky a vzhledem k tomu, že tam skoro nic nemáš a cpeš tam kvanta bakterií ( které zřejmě ihned zlikviduje odpěňovač ), tak by to chtělo stopnout, zamyslet se, poradit se, počíst si něco o reefech a pak začít pomaličku znova ....
Určitě nebude chybou,když si přečteš knihu od HD, kterou koupíš skoro v každé mořské akvaristice (třeba zde: http://www.pepinuvutes.cz/store/goods-l ... bujan.html). Sice je tam spousta věcí již překonaných, ale zjistíš tam alespoň základní informace jak moře funguje ....
Různé x-phosy se často liší jen názvy a cenou. Některé dokáží krome fosfátů odbourávat i silikáty ( rowaphos,ecophos...)
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: Zakalena voda

Príspevok od používateľa amsi »

a pokud tam nemáš žádný život, nekrmíš ..... tak mi přijde, že odpěňuješ nějak moc. Možná fakt ty bakterie a to co pochcípalo v oněch živých šutrech. Pokud je voda špatná, což půjde zjistit těžko, tak jsi možná fakt zlikvidoval ten život co byl v písku a v kamenech ..... Rada nad zlato , v podstatně jediná co jsem dostal já, když jsem nevěděl kudy kam a nikdo nevěděl co konkrétního poradit ::::: NIC NEDĚLEJ , jen koukej ........ Nebo raději nekoukej, znám to, není to hezký pohled :wink: :wink: :wink: Držím palce !!!!
a trochu ještě počti, pak zjistíš i ot¨dpovědi na otázky ohledně Phosexů :wink:
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: Zakalena voda

Príspevok od používateľa amsi »

vik_33 napísal:1. máš úplně nahouby testy anebo
)
pokud jsou na sladkou vodu ?????? :evil:
Používateľov profilový obrázok
BODLOK
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 544
Dátum registrácie: 28 Nov 2008 16:16
Bydlisko: Mladá Boleslav

Re: Zakalena voda

Príspevok od používateľa BODLOK »

Souhlas s Vikem-studovat a pomalu startovat znova.Velmi těžko tady cokoliv radit.Myslím,že dle uvedených hodnot je všechno špatně,zatím to s "mořem"byť na startu nemá nic společného.Black...se tímto omlouvám,nezlob se .
JA
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 04 Okt 2007 10:36

Re: Zakalena voda

Príspevok od používateľa JA »

BODLOK napísal:Velmi těžko tady cokoliv radit.Myslím,že dle uvedených hodnot je všechno špatně,zatím to s "mořem"byť na startu nemá nic společného.Black...se tímto omlouvám,nezlob se .

ale no, sak prave zacina od zaciatku, takze tie extremy su ako tak povolene :)

Ph by malo byt min 7,9 !!!
KH aspon 6 !!!
Ca vacsie nevadi .... ak tam nemas zivot :)
Mg dorovnaj..... ak mas tropic marine bio magnezium kludne aj naraz....
No2 by malo byt 0, ale to je normalka co mas, kedze je to start akvaria.....
PO4 pohoda :)

Len nerozumiem preco ti tak skacu hodnoty, ono po rozmiesani soli by tam mali byt vzorove hodnoty, napis aku mas sol, ako robis destilovanu vodu a ake pripravky davkujes.

a inak akvarko vyzera dobre, osobne by som daval menej bakterii a priadal nejaky zivy kamen, ten toho spravi viac .......
blackchicken
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 244
Dátum registrácie: 19 Dec 2010 00:28
Bydlisko: Praha

Re: Zakalena voda

Príspevok od používateľa blackchicken »

Uff tolik odpovedi, hehe, dikec moc

takze voda samozdrejme RO sul red sea coral pro salinita merena denne mam refraktometr drzim se 0.025 no kameny vse co je na pikcru jsou zive, tedy meli by byt. Pouze prava strana trojhran je muj bilym cementem zbetonovana smes hrube koralove drte a jemneho koraloveho pisku, 3 tydny luhovana ve sladke vode s cerpadlem 1200l/h naplnej kotel. Ro jsem kupoval zanovni, co bych mel zmerit a jak abych se presvedcil ze je v poradku? Procento ciste vody je katastrofalni, plna vana spatne na kybl dobre kua. Co se tyce zacatku, mel jsem od pepina cca 3kg zivaku, zivej pisek, a cca 60L zive vody + 60 L cerstve mnou namichane, myslim ze prvnich 14 dni jsem vse zabil protoze se nedelo vuubec nic, vse zmizelo :twisted: Po 14 dnech zacali kameny oblezat hnedou vrstvou a to pokracuje doted.Zadna sinice, rasy nic velkeho co by mne znepokojovalo. Po mesici jsem prikoupil cca 5 kg zivaku za doboru cenu ale nevim jak na tom byly, kdyz jsem zmeril vodu co s nimi byla, jen tak pro zajimavost co pouzivaji mistri, mela salinitu 0.03 takze jak byly zive nevim. No min tyden jsem si prinesl jeste do Chipa po prohlidce jeho 1000l nadhery cca 1kg zivaku. Pak uz jsem jen obden pridaval bakterie. Co se testu tyce, sladkovodnimi nemerim samo, to bylo jen pro zkousku protoze ty jeste nemam. Zatim je od Salifert PO4, Ca, KH, Mg. V tydnu budou nasledovat Ph NO2 NO3, penez neni na rozhazovani, musim postupne, jeste nejaky test bych od zacatku mel urcite mit?

Co se tyce bileho aragonitu, muzu tam neco soupnout? Mockrat dikec za rady moc si toho vazim, vsak kazdy jednou zacal. Ten skimmer, nevim, porad pekne hneda voda. Pokud ho trosku priskrtim, dam bakterie, tak by meli osidlit kameny a stat se z nich zive ne? Pokud rozumim dobre. Co se tyce pana Darbujakna, samozdrejme to byla prvni vec co jsem si precetl. A ctu pokazde min 3 hodiny ve vane kdyz se jdu koupat hehe. Tema vzdy stejne a dokola, uprava vody, filtrace, ale je toho tolik a tak provazane ze proste porad dokola dokola dokud si to poradne neujasnim. Ja si myslim ze proste to vsecko ted bojuje a skace to, pockam, budu sledovat a prubezne merit. Uvidime.Nez tam neco strcim, 10x to jeste zvazim. Jeste jednou moc dikec vsem a drzte palce, kdyz jsem po pul roce me zacatecnicke akvaristiky dotlacil obe me akwa na prvni misto na akvarku kazde ve sve kategorii, to by v tom byl cert abych nezkrotil i 120l more :twisted: hlavne nic neuspechat a porozumet co nejlepe technologii..
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: Zakalena voda

Príspevok od používateľa amsi »

asi bych se bál toho co jsi udělal z toho cementu, já bych si na to netroufl a pak těch 5 kg ,,živáků" ??!!!??? v tej sanilitě ???? 0,03 ????
nevím nevím .......... kolik je tam vlastně života .....
ten začátek , 60l živé vody, 60l nové namíchané plus živý písek a živé kameny (fakt živé) to podle mě bylo v pořádku, tak to mělo zůstat a pak přidávat buď 100% živé kameny, nebo mrtvé ,suché, pokud jsi tam dal kameny co byly původně živé ale pak byly v té vodě 0,03 soli, tak to pochcípalo a dal jsi to takhle do akva :evil:
blackchicken
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 244
Dátum registrácie: 19 Dec 2010 00:28
Bydlisko: Praha

Re: Zakalena voda

Príspevok od používateľa blackchicken »

no v te 0.03 vode jsem je tak prinesl, chlapik je tam mel celou dobu, voda mu tam proudila ale odkud kam, fakt netusim.
blackchicken
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 244
Dátum registrácie: 19 Dec 2010 00:28
Bydlisko: Praha

Re: Zakalena voda

Príspevok od používateľa blackchicken »

No jsete jsme zapomel napsat, zbetonovany tam zustal jen tento kousek protoze se mi hodi do layoutu, puvodne tam byl jeste jeden, hlavni, ktery byl asi 4x vetsi, ten jsem radeji vyndal a nechal jen "zivaky" ale byl tam skoro mesic, takze je mozne ze toto je chyba.
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: Zakalena voda

Príspevok od používateľa kominík »

dobré je vědět hodnoty - třeba hustota vody 1.025 .v betonu mohou být nežádoucí příměsi ,které se mohou rozpouštět,- pokud nezvedneš kh tak tam život stejně mít nebudeš zkus otestovat vodu znovu nechce se mi věřit tak nízká hodnota a takhle změř znovu pomalu všechny hodnoty - u nového akva bez živočichů a s kvalitní soli mi připadají dost divné
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Zakalena voda

Príspevok od používateľa vik_33 »

Vodu z RO změříš konduktometrem ( koupíš např.: zde ). Měří se vodivost vody v mikro siemensech a měla by být cca 10 ( čím méně,tím lépe )
Měřit by jsi ze začátku měl:
1.teplotu
2.salinitu
3.KH
4.Ca
5.Mg
6.NO2
7.NO3
8.PO4
9.PH
10.SIO2 ( pokud je podezření na zvýšené hodnoty silikátů )
Po ustálení poměrů v AQ a také až budeš mít odpozorováno co se v AQ děje, stačí sledovat (alespoň občas) prvních pět ( to bude po řadě týdnů až měsíců...a někdo to "okometricky" nepozná nikdy ). Ty další stačí občas, anebo v případě problémů. Měřit jod nemá smysl ( rychle z AQ mizí, takže není co měřit ) a Cu je také zbytečné měřit, protože pokud se Ti měď do AQ dostane, budeš stejně muset s mořem začít úplně znovu ... Ostatní ( NH4,Sr ... jsem dosud neměřil )
A pokud jde o živé kameny....přidáním bakterií se Ti hned z mrtvých živé nestanou...to trvá mnohem delší čas ... V opravdu živých kamenech jsou usídleny nejenom bakterie, ale i všelijaké "potvůrky" různé velikosti...většinou pro život v AQ prospěšné ( i když občas si přineseš i nezvaného hosta - klady ale jednoznačně převažují nad zápory)
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"