MIERNY ZÁKAL

H2O + NaCL = more ? nie až tak jednoducho viacej informácii práve v tomto fóre

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
maro
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 314
Dátum registrácie: 19 Jan 2006 16:12
Bydlisko: NR

MIERNY ZÁKAL

Príspevok od používateľa maro »

Mám problém s miernym zákalom vody. Nedarí sa mi dosiahnuť krištáľovo čistú vodu nech robím čo robím.

Systém je 3000 d x 70 v x 70 š (1470 litrov) + sump 200 litrov. 2x odpeňovač ATI 250 a ATI 200, cca 2l uhlia, 1 l zeolitu, cca 15OO ml NP pelety, Ca reaktor, dávkujem prvky Grotech A, B, C.

Stále mám vo vode mierny zákal. Výpusť z peliet mám priamo do nasávania odpeňovačov, tak z peliet by to byť nemalo. Pre istotu som premýšľal, že znížim množstvo peliet, pretože si myslím že to sú premnožené baktérie, ale neviem...

Dal som aj filtračnú vatu ale nič... Napadá vás niečo?
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Re: MIERNY ZÁKAL

Príspevok od používateľa Roman »

IMHO je to z peliet, tiež s tým bojujem. Momentálne som začal skúšať Protogen, ale ešte je skoro na závery
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
maro
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 314
Dátum registrácie: 19 Jan 2006 16:12
Bydlisko: NR

Re: MIERNY ZÁKAL

Príspevok od používateľa maro »

takže keď vyhodím pelety a začnem znovu dávkovať vodku budem v pohode? Resp. by malo stačiť ak z peliet odoberiem?.
Som trochu v pomykove, pretože odpeňovače mám spolu na 4500 litrov a celý systém má necelých 1700, tak by mali stíhať vyšlahávať bordel z peliet...
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Re: MIERNY ZÁKAL

Príspevok od používateľa Roman »

ja osobne mám peliet veľmi málo, a zákal bol najväčší cca po týžni od nábehu , odvtedy je to síce lepšie , ale stále nie krištáľovo čisté

uvažujem nad modifikáciou peletkového reaktora na spôsob Ca -reaktora, tzn rýchly prietok vovnútri reaktora ale len s pomalým prítokom (a odtokom) vody z reaktora

skús vybrať polovicu peliet, nemusíš ich vyhodiť , po uschnutí by sa mohli dať znova použiť ak sa nezlepia
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
maro
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 314
Dátum registrácie: 19 Jan 2006 16:12
Bydlisko: NR

Re: MIERNY ZÁKAL

Príspevok od používateľa maro »

mám na peletovom reaktore 3500 l. tunze čerpadlo. keď som tam mal 1000 maxijeta, tak sa sotva pohli a dosť rýchlo sa zlepili a musel som reaktor pretrepať... teraz je to ok (čo sa týka pohybu peliet). reaktor je Grotech 3 litrový... Každopádne keď odoberiem pelety, dám tam späť toho maxijeta, pretože inak by mi pelety lietali ako v mixéri..
Používateľov profilový obrázok
Marian Gross
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1393
Dátum registrácie: 02 Sep 2009 16:00
Bydlisko: Roztoky u Prahy

Re: MIERNY ZÁKAL

Príspevok od používateľa Marian Gross »

Roman a mohol by si napísať aký prietok má čerpadlo v peletkovom valci aký výkon má skimmer?
Zhruba o týždeň budem tiež zapájať peletky so skimmerom.
AQ 525l, Filter 275l (03/2020Praha-zrušené)
1000l vo výstavbe
kubo11
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 24 Júl 2008 19:43
Bydlisko: PIEŠTANY

Re: MIERNY ZÁKAL

Príspevok od používateľa kubo11 »

zdravim maro,
presne preto som zo systemu odstranil pelety. nech som uberal pelety,pridal dalsi odpenovac, pridaval prietok v reaktore , dokonca som nasadil ozon , stale som mal mierny zakal. kedze mam akva priehladne a je siroke meter tak to bolo dost vidiet , takze pelety isli von a za tyzden je akva krasne ciste.
peter
Používateľov profilový obrázok
maro
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 314
Dátum registrácie: 19 Jan 2006 16:12
Bydlisko: NR

Re: MIERNY ZÁKAL

Príspevok od používateľa maro »

hmm tak to bez peliet budem musieť asi znova začať s vodkou? sakra...
Ozón určite skúšať nebudem, pri mojom šťastí by ma technika určite zradila a dopadlo by to zle...
a keby som zapojil výkonnejší odpeňovač a upravil filtračku tak, že by sa cez odpeňovače voda točila 2x kým by šla ďalej?
Majo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 67
Dátum registrácie: 07 Feb 2006 18:24

Re: MIERNY ZÁKAL

Príspevok od používateľa Majo »

Pelety sú zdrojom uhlíka podobne ako vodka,cukor, kyselina octová atď...
Aj keď čistý škrob má najslabší pomer odstránenia NO3 / xy:1/, dochádza k jeho uvoľňovaniu
do nádrže a bakteriálnemu zákalu /skús dávkovať niekoľkonásobné množstvo vodky do nádrže
a výsledok je rovnaký/. Nie je tu jednoduché odhadnúť presné množstvo peliet k danej nádrži a zaťaženiu. Pelety skús preliať do nádoby, zliať z nich vodu tak, aby bola tesne nad nimi a uložiť do chadničky, čím utlmíš ich aktivitu na minimum /myslím baktérií na peletovom povrchu/. Nechaj trocha vystúpať hodnoty NO3 a postupne pridávaj pelety do reaktora, až kým nedosiahneš požadované hodnoty, nie však k absolútnej nule.. Ďalšia z možností je nechať v reaktore len veľmi malé množstvo peliet a zvyšok valca doplniť nosičom pre baktérie-siporax, zeolit atď.. ./tak sa stanú pelety zdrojom uhlíka pre baktérie na nosiči/.

Prajem veľa úspechov a hlavne trpezlivosť :D
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: MIERNY ZÁKAL

Príspevok od používateľa kominík »

mám cca 1000 l akva + cca 300 l filtraci a jedu na 1000 ml peletek s reaktorem od chlapců z Sk. a odpěňovačem Arp 3 a funguji cca od 11 měsíce 2010 bez zákalu -postupně při náběhu jsem zmenšoval dávky vodky až jsem ji přestal dávat úplně.Výstup z reaktoru mám přímo do odpěňovače a mám to v poslední komoře spolu z návratovým čerpadlem do akva.
Používateľov profilový obrázok
maro
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 314
Dátum registrácie: 19 Jan 2006 16:12
Bydlisko: NR

Re: MIERNY ZÁKAL

Príspevok od používateľa maro »

Majo napísal: Pelety skús preliať do nádoby, zliať z nich vodu tak, aby bola tesne nad nimi a uložiť do chadničky, čím utlmíš ich aktivitu na minimum /myslím baktérií na peletovom povrchu/.
a keby som ich poriadne prepláchol v reverzkovej vode a nechal uschnúť? Kvôli skladovaniu by mi to bolo podstatne lepšie. viem že keĎ ich budem potom opäť pridávať, bude to trvať trochu dlhšie ale pri laborovaní ohľadne ich množstva a postupnom pridávaní by som sa aj tak nemohol ponáhľať...

inak včera som skúsil dať na dve čerpadlá vatu (zvonka) a dosť to pomohlo.

a s tými odpeňovačmi a dvojnásobným prechodom vody cez na by to nepomohlo?
Majo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 67
Dátum registrácie: 07 Feb 2006 18:24

Re: MIERNY ZÁKAL

Príspevok od používateľa Majo »

Samozrejme dá sa použiť aj vysušenie a následné použitie , ten postup ktorý som spomenul sa využíva na uskladnenie čistých kultúr baktérií.
Napísať odpoveď

Návrat na "Voda a jej úpravy"