Reverzní osmoza

H2O + NaCL = more ? nie až tak jednoducho viacej informácii práve v tomto fóre

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Reverzní osmoza

Príspevok od používateľa vik_33 »

Zásobník mám už nějakou dobu a nezdá se, že by to mému moři nějak vadilo :) A co jsem koukal, tak amíci tyhle zásobníky používají celkem běžně.
Plovák mám též - v nádobě na doplňování odparu, kam přečerpávám vodu ze zásobníku.
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
martin01
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1377
Dátum registrácie: 08 Sep 2011 19:21
Bydlisko: Doksy (Kladno)
Kontaktovať používateľa:

Re: Reverzní osmoza

Príspevok od používateľa martin01 »

Plováků není nikdy dost. Jakmile jsem napouštěl nádobu, v které jsem ho neměl, tak to bylo tak 50:50, že to přeteklo.
Killingman
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 21 Mar 2014 09:29

Re: Reverzní osmoza

Príspevok od používateľa Killingman »

Tak holka je doma :-)
Chci se jen zeptat - mám vstupní tlak cca 50PSI (když se nikdo nesprchuje :-)) )
Kam má být zapojený konduktometr? Když ho dám přímo na vstup před všechny filtry, tak mi ukazuje na vstupu 620, když ho dám za carbon filter, tak cca 8-10. Na výstupu mám stabilně 2-4...
Lukin
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 251
Dátum registrácie: 27 Jún 2010 11:34
Bydlisko: Hodonín

Re: Reverzní osmoza

Príspevok od používateľa Lukin »

Podle toho, co tě zajímá ale myslím, že pro většinu z nás bude směrodatný výstup :mrgreen:
Killingman
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 21 Mar 2014 09:29

Re: Reverzní osmoza

Príspevok od používateľa Killingman »

No to jo, ale když ho dám za carbon filter tak mi ukazuje 3-2 a bliká na mě červeně :-)
Občas ukazuje i 0-0 a svítí zeleně. Tak nevím co je správně a ani jestli jsem to správně zapojil

Jinak RO od Mangaly má jednu zásadní nevýhodu, točí vodoměrem, to mi Dennerle nedělalo, napustil jsem přes noc 100l a vodoměr pořád stál :-D
Killingman
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 21 Mar 2014 09:29

Re: Reverzní osmoza

Príspevok od používateľa Killingman »

Ještě se tu, Vás zkušených zeptám.. Potřeboval bych z těch dvou obrázků udělat asi jeden bo jsem z toho jelen :-((
Kam s Manometrem? Před vstup 4 cestného ventilu a nebo až na jeho výstup přímo do membrány?
Kam s Deionizátorem? Na vstup 4 cestného ventilu z membrány a nebo až na výstup?

Obrázok
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Reverzní osmoza

Príspevok od používateľa vik_33 »

Čtyřcestný ventil dej určitě PŘED deionizační postfiltr. Jinak Ti totiž ten ventil nebude správně fungovat - DI filtr bude jako balón, který se nafukuje a splaskává a to dělá čtyřcestnému ventilu trochu problém ( vlastní zkušenost, konzultovaná tenkrát s p.Zimanem z mangala.cz ).
Manometr dej přímo do obalu membrány RO - na vstup.
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Killingman
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 21 Mar 2014 09:29

Re: Reverzní osmoza

Príspevok od používateľa Killingman »

Moc díky - takže nějak "takhle"?
Prílohy
Zapojeni
Zapojeni
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Reverzní osmoza

Príspevok od používateľa vik_33 »

Takhle:
RO-zapojení.jpg
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Killingman
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 21 Mar 2014 09:29

Re: Reverzní osmoza

Príspevok od používateľa Killingman »

Asi si to nakreslil rychleji, mám se co učit :-)) Tak jsem to včera určitě zapojil blbě :-(

Moc díky!
Můžu mít prosím k tobě ještě 2x poslední dotaz? :-D

Doporučoval si mi ten 12l zásobník - na co ti jsou ty 4l který se do toho maximálně vlezou? Mám denní odpar cca 8l a to mi nestačí ani na doplnění odparu. Předpokládám, že máš výstup z DI zapojený do toho zásobníku a pak dole pod barelem v nádrží na výměnu RO vody plováček. Takže když se naplní nádrž dole, začne se plnit zásobník a i když je ten zásobník naplněn, dojde k uzavření zpětné klapky.

Ty máš vstup vody do RO zapnutý pořád a jen přes ten 4 cestný ventil se ti vypíná, když se nádoba naplní? Oplachuješ membránu a nebo to necháváš žít vlastním životem?
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Reverzní osmoza

Príspevok od používateľa vik_33 »

Do zásobníku se vejde určitě víc, než 4l. Bude to přibližně dvojnásobek, ale neměřil jsem to. Můžu to dneska večer zkusit a napíšu to sem :)
Zapojení mám jak píšeš - RO-DI-Zásobník-nádrž na doplňování odparu.
Vstup do RO je zapnutý nonstop, vypíná ho jen ten čtyřcestný ventil. Membránu prakticky neoplachuji, protože je v činnosti každý den. Oplachování je potřeba tehdy, když RO není v činnosti několik dnů ( 3-4 ). Je to jen kvůli tomu, aby se na membráně nemnožily bakterie, případně aby nezarůstala řasou.
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Killingman
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 21 Mar 2014 09:29

Re: Reverzní osmoza

Príspevok od používateľa Killingman »

Tak jsem to měl zapojený správně! Jsem to ale šikula... Jediný co mi nejde je vypínání při plováku a to jsem zjistil že bude zřejmě tím, že v dodávce nebyla ta zpětná klapka... Zítra mu zavolám.
Ale pořád mě vrtá v hlavě ten zásobník. Ať 4 a nebo 8 l, stejně je to na výměnu vody málo. K čemu to tam používáš? Leda tak na odpar, že to máš hned a nemusíš čekat než se ti to nakape. Ale ty máš určitě tohle všechno blízko akvária a tak jen hodíš hadičku ze zásobníku do odparu a doleješ to, což není můj případ, já to nosím z WC přes celý byt, tak jednou za dva dny nakapu 15l do kanystru a z něj to pak přelejvám :-(
martin01
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1377
Dátum registrácie: 08 Sep 2011 19:21
Bydlisko: Doksy (Kladno)
Kontaktovať používateľa:

Re: Reverzní osmoza

Príspevok od používateľa martin01 »

Ten zásobník tam samozřejmě mít nemusíš, ale myslím, že je to dobrá rezerva čisté vody. když je nějaký problém, nemusíš čekat, až ti něco nakape do barelu. Když je to uzavřené, tak nereaguje voda s ostatním prostředím. Já jsem měl za DI udělané T čko, kde jeden vývod byl do nádoby na doplňování odparu s plovákem a druhý byl do barelu (taky s plovákem), který jsem napouštěl jednou týdně na výměnu vody. U obojího byl uzávěr a pouštěl jsem si vodu, kam jsem potřeboval.
Killingman
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 21 Mar 2014 09:29

Re: Reverzní osmoza

Príspevok od používateľa Killingman »

Tak s tím Tčkem mi to smysl dává, ale zatím se po zkušenostech pořád bojím mít neustále zapnutý přívod vody a řešit to "jen" 4 cestným ventilem :-)

Měl bych další dilema - v RO co mám je 5mic filtr, pak uhlí, membrána a pak DI. Nestálo by za to dokopit ještě jednu filtrační vložku a dát do ní 1mic filtr, který bych zařadil za aktivní uhlí, hned před membránu? Bude to k něčemu?
martin01
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1377
Dátum registrácie: 08 Sep 2011 19:21
Bydlisko: Doksy (Kladno)
Kontaktovať používateľa:

Re: Reverzní osmoza

Príspevok od používateľa martin01 »

Pokud se nepletu, tak je to stejně i na tom obrázku od Vika. Já jsem nakonec používal jen dva 1 mic.filtry. Tedy - filtr, uhlí, filtr, membrána a Di, tak to mám já.
Napísať odpoveď

Návrat na "Voda a jej úpravy"