Vlákno pre voľnú diskusiu pred alebo počas štartu

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
planescape
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 498
Dátum registrácie: 28 Apr 2013 23:36
Bydlisko: Praha východ

Re: Vlákno pre voľnú diskusiu pred alebo počas štartu

Príspevok od používateľa planescape »

Takže až za mixbed máte ještě jednu nádobu se silicarbonem/ecophosem? Nevypouští tyto látky něco do vody? Neměly by být před deionizací?
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: Vlákno pre voľnú diskusiu pred alebo počas štartu

Príspevok od používateľa Spongebob »

švíco napísal: 12 Feb 2020 11:29 Mám tu kartuši že dvou třetin plnou silicarbonu, pak tenký molitan jako předěl a zbytek ecophos...
Super..
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: Vlákno pre voľnú diskusiu pred alebo počas štartu

Príspevok od používateľa švíco »

Silicarbon i ecophos jsou sorbenty určené přímo do mořské vody v akváriu.
Nevím co by se z nich mělo uvolňovat... max. z nich půjde mikroskopické množství tuhých částic, které ničemu nevadí.
Důvod, proč jsou za RO je ten, že mají ve sladké vodě násobně vyšší účinnost, než potom v akváriu. Čili je to použito jako prevence, nikoliv jako "hasítko" až potom v nádrži, kde to má mizernou účinnost.
Na pořadí mixbed / silicarbon + ecophos ale asi z podstaty nezáleží... ALE jdde o to, že když bude první mixbed, tak můžu měřit vodivost za ním a mít ho pod kontrolou. Když bude až na konci, tak nevím do jaké míry ho ovlivňuje právě silicarbon a ecophos a může to být zkreslené. (neboli mixbed už může být na hraně, ale ecohpos a silicarbon to ještě zachrání na nulu... a přitom už bych měl mixbed dávno měnit, aby se zbytečně nezasíraly drahé sorbenty). Nebo naopak můžou sorbenty pouštět ty mikročástečky a měnit tak vodivost na vyšší úroveň než "ve skutečnosti" za RO je...
Toť můj postřeh...
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
Používateľov profilový obrázok
planescape
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 498
Dátum registrácie: 28 Apr 2013 23:36
Bydlisko: Praha východ

Re: Vlákno pre voľnú diskusiu pred alebo počas štartu

Príspevok od používateľa planescape »

Perfektně vysvětleno, díky :)
vlčák
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 791
Dátum registrácie: 24 Mar 2008 21:16
Bydlisko: praha

Re: Vlákno pre voľnú diskusiu pred alebo počas štartu

Príspevok od používateľa vlčák »

ja mam meric vodivosti na kayde kartusi a vim jak ktera na tom je. jeden kontroluje osmozu druhy mixbed a treti silikarbon, ten tam teda ted neni ale bylo to tak
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Vlákno pre voľnú diskusiu pred alebo počas štartu

Príspevok od používateľa VINTR »

švíco napísal: 12 Feb 2020 09:32 Není náhodou důležitější, kolik vody a jak znečištěné tím proteče než časový údaj?
Neměřím to, ale cca 2500 litrů, používám dva malé válece a měním vždy jeden, ten co je ten starší (na konci mám vždy ten nový!). Není důležité jestli za mixbedem je 1-5, ale rozhodující je vždy!, aby při startu osmózy (např. den neteče) za mixlema pixlema tekla voda 1-5. Pokud teče voda 100 +- a sleze to na 1-5 je to zralé na výměnu. Důležité je, aby mixle pixle zajistily výpadek osmózy při odstávce (kdy ji nemáme zaplou), kdy se v ní vyrovná tlak a přestane fungovat a za membránou je stejně hnusná kohoutková vody (cca 2-3 desky)...... Kdo používá TDS ví. Kdo ho nepoužívá, tak to neví a taky s tím žije :mrgreen: Silcarbony (nepoužívám), ale pokud si dobře pamatuji (snad se nepletu), jsou dva druhy na hliníkové bázi a ten druhý nevzpomenu si , ale podstata je ta, že by se mely točit (jednou ten a pak ten :roll: ), pokud se používá jeden druh vychází prý v CIPU vysoký obsah Al :wink: a v případě druhého to druhé. Otázkou je zdali to něčemu vadí :mrgreen:....... Jan Jao Lesko to někde uváděl hledejte, kde to bylo čertví.....
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: Vlákno pre voľnú diskusiu pred alebo počas štartu

Príspevok od používateľa švíco »

To si pleteš silicarbon s Ecophosem... ten je na bázi hliníku a na bázi železa... ty by se měly střídat :wink:
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: Vlákno pre voľnú diskusiu pred alebo počas štartu

Príspevok od používateľa švíco »

Jasný... já jen pro pořádek :)
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
Otin70
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 24 Jan 2014 10:10
Bydlisko: Zlín

Re: Vlákno pre voľnú diskusiu pred alebo počas štartu

Príspevok od používateľa Otin70 »

Dovolil bych si dát znovu muj příspěvek ohledně té hrůzy co mám na zadní stěně AQ.
Nějak jsem mým příspěvkem vyvolal diskuzi o RO vodě která nechala muj dotaz - prosbu o tři strany zpět.
Děkuji všem co mi odpověděli na straně 13 a rád bych poprosil i o názory dalších co by to nebo z čeho mohlo být a jak se případně té srágory zbavit.
Ono se mi to tam dělá už nějakou chvilku a to jsem mě kartuše na RO nové tak nejsem si jistý jestli je to jen RO vodou.
Přikládám foto pod modrou i bílou ledkou.
Děkuji všem.
Prílohy
56.jpg
212.jpg
124.jpg
Naposledy upravil/-a Otin70 v 12 Feb 2020 20:03, upravené celkom 1 krát.
Otin70
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 24 Jan 2014 10:10
Bydlisko: Zlín

Re: Vlákno pre voľnú diskusiu pred alebo počas štartu

Príspevok od používateľa Otin70 »

A ještě jedna
Prílohy
55.jpg
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Vlákno pre voľnú diskusiu pred alebo počas štartu

Príspevok od používateľa VINTR »

Myslím si, že vodou to nebude. Popiš troch co tam děláš (filtračka, co tam případně dávkuješ, ozón používáš, za jak dlouho to narostlo).
Otin70
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 24 Jan 2014 10:10
Bydlisko: Zlín

Re: Vlákno pre voľnú diskusiu pred alebo počas štartu

Príspevok od používateľa Otin70 »

Ve filtraci mám tenhle odpěnovač a peletkovač

https://www.morskeakvarium.eu/odpenovac ... immer.html

https://www.morskeakvarium.eu/filtrace- ... llets.html

Ještě tam mám silicarbon,aktivní uhlí a ecophos,ozon nemám.
Ta hrůza se utvoří cca za tři týdny až měsíc.
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: Vlákno pre voľnú diskusiu pred alebo počas štartu

Príspevok od používateľa Spongebob »

Tenhle odpenovac je top :) mel jsem ho koupenej do nove nadrze a nikdy jsem ho nepouzil...ale je nadhernej :mrgreen:
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Vlákno pre voľnú diskusiu pred alebo počas štartu

Príspevok od používateľa VINTR »

Jak a co krmíš (rybí osádka je jaká) 1,5 roku v provozu? Co máš v hlavní nádrži kameny jaké čím je nádrž zarostlá (korálnatci) Povedla by se ti fotka? Nádrž je 300l +? To se ti tak dělá od té doby co jsi založil nádrž? Nebo např. po ročním provozu? (co jsi v případě změnil?).

Něco podobného se mi dělalo, když jsem dramaticky přidal ozón kvůli krupičce, taky cca za 4 týdny byla tato řasa, škrabal jsem a na komínu né. Kupodivu po snížení dávek ozónu do cca 2-3 měsíců jsem zaznamenal, pozoroval okem zlepšení a od té doby stále k lepšímu..... (komín se vyčistil sám) Hodnoty jsem měl také NO3-0 a PO4-0 (něco tam určitě bylo, ale testy to nezměřily...). Prý ICP test odpoví co tam je zle (já v životě nedělal). Máš to v provozu víc jak rok, peleťák ti taky jede, by mělo být taky v pořádku (osobně tedy žádné pytlíky se sorbenty nepoužívám). Možná ti bude stačit jen vydržet, možná není jen akvárium vyzrálé a pořád se usazuje. Opakovat stejné činnosti, stejné krmení (dávky), výměna vody atd....

Ale já tedy taky i včil cca 1x za 1 až 2 měsíce škrabu, ale nemám to tak jako ty.
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"