ako vyrovnat PO4 v nadrzi

H2O + NaCL = more ? nie až tak jednoducho viacej informácii práve v tomto fóre

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: ako vyrovnat PO4 v nadrzi

Príspevok od používateľa amsi »

V tomto s Vaškem max souhlas !!!! Taky jsem vzal levnou Kemiru a snad to už s akva vypadá lépe, zeolit od bazénovho prodeje a o fitračních nádobách na peletky a zeolity a phosy atd nemá cenu psát. Na odpěňovač si netroufám ale různé válce si není problém udělat. Je to maximální hnus , co za to chtějí !!!!! výrobci ,prodejci ...... Dovedu si představit technickou místnost plnou Deltecu nebo Grotechu , ale to nezaručí že to pojede a neznamená to,že leccos jde udělat nebo koupit no-name :wink:
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Re: ako vyrovnat PO4 v nadrzi

Príspevok od používateľa Roman »

amsiku: ale toto všetko experimentovanie s náhradami predpokladá jednu podstatnú vec:

musíš presne vedieť ako to funguje a čo robíš, na tomto fóre mám občas pocit, že polovica reeferov skrátka sype do akva / pridáva techniku bez toho aby mali ahnung ako to funguje a čo od toho očakávajú
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: ako vyrovnat PO4 v nadrzi

Príspevok od používateľa vasekg »

Zaručí mi Kemira, nebo podobný sorbent to, že když zrovna (co čert nechtěl) týden před výměnou z nějakého důvodu spadne PH, že se z něj fosfáty zpátky neuvolní?

Asi těžko.

Proto bych problém neviděl jako až tak zásadní, prostě bych ho přičetl na vrub mému nestarání se o akvárium, protože mám pocit, že stejně tak, jako se fosfáty mohou z orezlých hřebíků kdykoliv při poklesu PH dostat zpět, mohou se tam dostat i z ostatních sorbentů (protože ty pracují díky stejné účinné látce)

Takže bych si nedovolil říct, že hřebíky nefungují, spíše bych napsal, co vše se může stát, pokud nebudeme sorbent (HŘEBÍKY) pravidelně vyměňovat.

Věřím tomu, že při nestarání se o akvárium mohou podobné problémy nastat i s ostatními sorbenty.
---------------------------
Obchodní sdělení:
Pro všechny zájemce připomínám, že se na trhu v průběhu března tohoto roku objeví nová a přelomová technologie v odstraňování PO4 z nádrže, sice je to zatím obchodní tajemství, ale s výrobcem jsme domluveni na použití stejné obchodní značky, která je již známá po celé jižní i severní americe, africe a rusku a Bělé pod Bezdězem: bude se prodávat za okouzlujících 499kč za kilové balení pod názvem GrosEx. Spolu s tímto produktem bude modelová řada na našem trhu rozšířena o neuvěřitelnou novinku - speciální a jedinečné aktivní uhlí pro mořské akvaristy s názvem GrosEx Carbo Reef Nature Special. To je to jediné správné pro vaše zdravá akvária, bližší informace podám, až si tu na reefu zaplatím reklamu.....A těšte se na nabídku dalších produktů, například skvělého a jedinečného ZeoGrosLitu, toho jediného správného odstraňovače špatných věcí z vašich nádrží!
:P
Používateľov profilový obrázok
championn
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 67
Dátum registrácie: 28 Nov 2010 14:41
Bydlisko: Brno

Re: ako vyrovnat PO4 v nadrzi

Príspevok od používateľa championn »

GrosLED 120W a GrosBakterie Ultra start bude v nabídce? :wink:
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Re: ako vyrovnat PO4 v nadrzi

Príspevok od používateľa Roman »

vasekg napísal:Zaručí mi Kemira, nebo podobný sorbent to, že když zrovna (co čert nechtěl) týden před výměnou z nějakého důvodu spadne PH, že se z něj fosfáty zpátky neuvolní?

Asi těžko.

žiaden sorbent neudrží naviazané fosfáty pri výraznom poklese pH pokiaľ ho necháš v nádrži...

pokiaľ však sorbent /kemiru/phosex/ klince/ piliny (*vyber si čo chceš) budeš každý mesiac vymieňať, pri poklese pH sa ti v najhoršom prípade uvoľní dávka za posledných 0-30dní

ja som v predchádzajúcom príspevku nepoukazoval na to, že hrdzavé klince nefungujú, ani som nikoho nenavádzal na používanie predražených značiek čohokoľvek, poukázal som na tvoj spôsob používania (ktorý považujem za nebezpečný a určite nevhodný nasledovania) .

Tak sa upokoj, vypusti paru, v pokoji si prečítaj posledné 2 strany tejto témy. Problém nie je v cene železa ale v jeho správnom použití a na to nestačí slepo poslúchať rady, na to treba aj trošku použiť sedliacky rozum.
Jarda napísal, že hrdzavé klince po čase vyhadzuje, ty si písal že ich tam necháš rozpadnúť nadobro. Jarda -OK, ty-ZLE

to je celé
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Re: ako vyrovnat PO4 v nadrzi

Príspevok od používateľa Roman »

... a keď sme sa na fajront pred víkendom tak fajne rozpísali , rád by som upriamil vašu ctenú pozornosť na iný spôsob odstránenia fosforečnanov z vody.

Pár krát sa tu spomínalo vyzrážanie ionu PO4 tekutým zrážadlom, na tomto princípe funguje komerčný (predražený) výrobok firmy Aquamedic "Antired" . V podstate je to len slabý roztok Chloridu železitého FeCl3 , elektrikári si ho pamätajú napríklad ako roztok na leptanie plošných spojov (taká hrdzavá páchnuca vodička)

Pri použití v dostatočnej kvalite by sa dal kvapkať na vstup odpeňovača a výsledky by mohli byť zaujímavé.

pri jednej debate ma však 'jskubak' upozornil na používanie solí lantánu na odstránenie fosfátov v priemyselnom čistení vody a vo veľkých verejných akváriách.

Keď konečne dokončím a ustabilizujem reefové akva v obývačke, pustím sa do FishOnly v pracovni , kde predpokladám slušnú záťaž systému a ak si dovtedy konečne kúpim poriadny PO4 merák, skúsim s tým lantánom zaexperimentovať.

O výsledkoch budem referovať

niečo sa o tom dá nájsť napríklad tu :
http://www.aqualitysymposium.org/phpBB2 ... ic.php?t=6
http://www.reefcentral.com/forums/showt ... id=1357466
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: ako vyrovnat PO4 v nadrzi

Príspevok od používateľa vasekg »

Ale já jsem přeci spokojený a páru vypouštět nemusím :-)

Naopak, dostal jsem důležitou radu, o které jsem nevěděl, přestože se snažím nad vším,co v akva provádím, přemýšlet, proč to dělám atd...ale prostě nejsem chemik a odborník na danou problematiku.

Jistě uznáš, že když se na základě tvé rady již o hřebíky budu starat podobným způsobem, jako o nějaký phos-ex (kemiru) atd...bude funkčnost stejná. A v tom případě musíš také uznat jistou cenovou výhodnost této metody (za předpokladu použití opravdu kvalitního železa, to je nezbytnost).

Mám pocit, že tobě spíš vadí (jak jsi ostatně sám napsal) "Bezmyšlenkovité lití všeho možného do akva a nepřemýšlení nad tím, jen proto, že někdo něco řekne".

To s tebou naprosto souhlasím, ale když se řekne A, má se říct i B, případně C:

To za B: Není tu Reef.sk také právě proto, aby ti profíci, co se mořem zabývají dlouho, dokázali ostatním vysvětlit případné nedorazy? Bez urážky, zde na reefu jsem četl 99 procent příspěvků o použití hřebíků a železa obecně, které byly pouze negativní. Teď, co jsem se používáním hřebíků přesvědčil, že to opravdu levně a jednoduše funguje, jsi objevil chybu, kterou v postupu dělám. A tím se najednou (aspoň pro mě, jasně ukázalo, že se ta metoda dá efektivně používat a rizika jsme si zde již vyjmenovali - včetně zásad, jakými je potřeba se o hřebíky starat. Ano, funguje to za předpokladu použití kvalitního železa a dodržení pravidel o výměně.

A konečně za C: Právě proto, že se moři věnuji pouze chvíli a na chemické, biologické a fyzikální pochody jsem trouba, zbývá mi pouze jediné (kromě sedláckého rozumu, kterého také moc nemám): Poslouchat rady zkušenějších a učit se, to, čemu nerozumím, prostě bezmyšlenkovitě okopírovat, protože to stejně nevymyslím. pokud při tom bezmyšlenkovitém okopírování udělám chybu, odnesu si ji, pokud ji odhalí někdo zde a poradí mi (jako např. dnes ty), budu jen rád.

Jó Romane, já jsem dneska v práci (až do soboty do rána) a páru mám hodně vypuštěnou....ale jo...myslím, že ty hřebíky fungujou :-)
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Re: ako vyrovnat PO4 v nadrzi

Príspevok od používateľa Roman »

aleluja :lol: :lol:

ja som pred časom uvažoval aj o použití sústružníckych špon. Mám zato že majú lepší pomer povrch/ hmota než klince ale narazil som na problém...

v mojom okolí sú samí kaviarenskí intelektuáli, doktori a podobne a sústruh zrovíínka doma nikto nemá. 8)
Keď som sa obrátil na môjho puškára čo mi ladí flinty, ponúkol mi kýbel zmesi , kde boli špony z ocele zmiešané s hliníkom a mosadzou... a tým moje pokusy na poli železných špon skončili
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: ako vyrovnat PO4 v nadrzi

Príspevok od používateľa vik_33 »

zbývá mi pouze jediné (kromě sedláckého rozumu, kterého také moc nemám): Poslouchat rady zkušenějších a učit se, to, čemu nerozumím, prostě bezmyšlenkovitě okopírovat, protože to stejně nevymyslím.
Myslím si, že jsi to napsal celkem jasně ... Když postupu nerozumím, musím ho okopírovat...jenže spousta lidiček okopíruje jenom kousek a protože "tomu nerozumí", ani je nenapadne, že si zadělávají na průšvih .... V Tvém případě používáš hřebíky, ale už ne celý postup ( viz poznámka od JardaH ) ... Stejně tak jiní dobrodruzi použijí to, co se jim zrovna zalíbí ( většinou hlavně z pohledu financí ) a potom se diví,že mají problém. Přitom prý všechno mají ok.
Myslím si, že konkrétně "Turnovskou metodu" je potřeba použít jako celek a ne si z ní vybrat jenom kousky, které se líbí ...
A ještě ke zmíněnému zeolitu do zahradních jezírek....kdysi jsem takový použil ( dle popisu na krabičce australského původu ).....nevím jak by fungoval v jezírku, ale já jsem s ním v mém malém moři moc spokojen nebyl ...
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: ako vyrovnat PO4 v nadrzi

Príspevok od používateľa amsi »

Roman napísal:amsiku: ale toto všetko experimentovanie s náhradami predpokladá jednu podstatnú vec:

musíš presne vedieť ako to funguje a čo robíš, na tomto fóre mám občas pocit, že polovica reeferov skrátka sype do akva / pridáva techniku bez toho aby mali ahnung ako to funguje a čo od toho očakávajú
co se týče chemie, nebo dávání něčeho , to se nechám poučit, poradit, třeba onu Kemiru dává Rybka, jak psal, a technické věci ..... o co jde v různých válcích ,tak to se podívám, třeba jak se mají válet peletky a to se udělat dá. Přijde mi to ku....ki drahé, chtít za válec s trubkou 1500kč !!!! To samo spínače doplnění odparu , je to až neskutečné.
Co nevím ,neumím : nenahrazuju :wink: nebo to nedám vůbec .
JA
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 04 Okt 2007 10:36

Re: ako vyrovnat PO4 v nadrzi

Príspevok od používateľa JA »

vasekg napísal:Pokud budou ceny sorbentů na aspoň trochu rozumné úrovni, ok ty peníze za ně dám

http://www.tropic-meeresaquaristik.de/e ... 202-4mm%22

a tu je nieco o vyrobcovi: http://www.filtergranulat.de/index.php? ... t-GFO.html

Vyskusal som rowaphos, korallen-zucht biopshos, clear phos a diakt..... vsetko je to skoro rovnake, myslim ze rowaphos bol asi najucinnejsi ale je to skoro rovnake... maju aj relativne dobre testy na PO4

Inak dodavaju aj aktivne uhlie tvarom, cistotou uplne take iste ako Clear Carbon samozrejme za zlomok ceny.....
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Re: ako vyrovnat PO4 v nadrzi

Príspevok od používateľa shark »

to je hezký ale nedaří se mi najít obchodního zástupce v CZ aby se to nemuselo tahat z venku :?
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: ako vyrovnat PO4 v nadrzi

Príspevok od používateľa rybka »

Zeolit byl za pár kaček; až na ty výsměchy (Dipl. Ing. Hynek Dařbujan) a i vyhrožování (Jiří Berka). Mořská akvaristika nepoužívá nic extra, chce to jen využít dostupné technologie.
Kemiru nakupuji pod 1 euro za kilo a před chvílí jsem se dozvěděl, že jeden uživatel tohoto fóra ji nabízí za 35 éček za kilo, tedy přesně za 7 éček za 200 gramů!
Pánové, nezlobte se, ale se zpřístupňováním mořské akvaristiky všem prostě končím
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: ako vyrovnat PO4 v nadrzi

Príspevok od používateľa vasekg »

My se nezlobíme a až nebudeš něco vědět, také ti nic neprozradíme :-)

V.
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Re: ako vyrovnat PO4 v nadrzi

Príspevok od používateľa shark »

budu si muset asi udělat poznávací zájezd po Valmezu a nějakej přesvěčovací fígl vymyslet na cestu :lol:
Napísať odpoveď

Návrat na "Voda a jej úpravy"