Steedy´s salt aquarium 540l

Ukážte aké krásne alebo zaujímave nádrže máte práve vy. Nezabudnite že je lepšie raz vidieť ako 100 krát počuť.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Steedy
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1762
Dátum registrácie: 04 Sep 2007 08:00
Bydlisko: Ostrava

Re: Steedy´s salt aquarium 540l

Príspevok od používateľa Steedy »

gut napísal:Podle mě pokud máš deset kilo živáků na správném místě(za odpěňovačem)a průtok filtrem je takový jaký má být nemůže to v nádrži téhle velikosti být zásadní problém.zkus jeden kámen vyndat a jestli bude opravdu hodně plný detritu tak ho při výměně vody opláchni.nebo klidně všechny.máš v nádrži dalších 60kg? takže to žádnou pohromu nespustí.ty výměny tak často asi nejsou úplně fajn.naředíš bakterie které se sotva stíhají tvořit s pelet.vyčisti filtr(ty živáky) a nech to sednout.pokud tam nemáš akropory tak ty hodnoty nejsou smrtelné
PS:kolik máš vrstvu té korálovky na dně?přijde mi to víc než 3cm

Odesláno z mého MT15i pomocí Tapatalk 2
Ahoj kamarade, ono z kamenu se uvolnuje dostatek detritu ten se snazim vzdy odcerpavat , kameny sou za odpenovacem a prutok pres filtr je dle meho dostatecny.. čerpadlo Deltec 8070s . Cela nadrz je delana z mrtvych kamenu (cca 40kg), ktere jsou uz pekne porostle vapenatou rasou a jeste tou cervenou co jsme psal , ve filtru bylo puvodne neco pres 20-25kg kamenu ale ty jsem postupne povytahoval na stavajicich cca 10kg , stale se z nich uvolnuje detrit solidni. Co do bakterii bych rekl ze jich tam musi byt mrte dodavano pomoci Microbeliftu po kazde vymene. Ono je spis problem ze mam pekne kousky acropor uschovany v me dalsi nadrzi a chtel bych je uz konecne presunout do me hlavni nadrze :D

Zapomel jsem dodat ze pri kazde vymene odsan solidni bordel z akva i fitlrace.
Používateľov profilový obrázok
reicho
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1573
Dátum registrácie: 22 Máj 2007 21:31
Bydlisko: Bratislava,SR

Re: Steedy´s salt aquarium 540l

Príspevok od používateľa reicho »

kedze nemas uplne DSB,tak ti nemoze prebiehat denitrifikacny proces,rozpad NO3 na dusik a kyslik.Tento proces prebieha vsak aj v poroch kamenov,co vyuziva kazdí z nas.Ak su pory zapchate,tak sa tento efekt znizuje.Dalsia redukcia NO3 je cez vyzivu koralov/cim ich mas viac,tym ho spotrebuju z vody rychlejsie/ a cez vymenu vody/skus menit viac vody,aspon 30% tyzdenne/.
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: Steedy´s salt aquarium 540l

Príspevok od používateľa kominík »

a co tak nízké ph a vysrážené ortofos...
Používateľov profilový obrázok
OndraM
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 155
Dátum registrácie: 12 Sep 2008 16:48
Bydlisko: Brno

Re: Steedy´s salt aquarium 540l

Príspevok od používateľa OndraM »

Dám jeden osvědčený postup - ubrat ryb. A bude po problému.
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Steedy´s salt aquarium 540l

Príspevok od používateľa rybka »

Vysoký obsah dusičnanů a fosforečnany OK? V první řadě bych ověřil test. Rovnováhu vzniku 16 molů NO3 a 1 molu PO4 v "odpadech" nejde porušit, to by bylo proti přírodě :wink:
Steedyho informace mě přiměla změřit NO3 v mé nádrži, zase nula :evil: A jak krmím mnozí ví. Další ryby přidávat nemíním, na můj vkus je jich v nádrži víc než dost. Snad pomůžou LPS (rozšířeno na 19 druhů). A dnes další E. quatricolor, asi zkusím ocet :roll:
Používateľov profilový obrázok
Steedy
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1762
Dátum registrácie: 04 Sep 2007 08:00
Bydlisko: Ostrava

Re: Steedy´s salt aquarium 540l

Príspevok od používateľa Steedy »

reicho napísal:kedze nemas uplne DSB,tak ti nemoze prebiehat denitrifikacny proces,rozpad NO3 na dusik a kyslik.Tento proces prebieha vsak aj v poroch kamenov,co vyuziva kazdí z nas.Ak su pory zapchate,tak sa tento efekt znizuje.Dalsia redukcia NO3 je cez vyzivu koralov/cim ich mas viac,tym ho spotrebuju z vody rychlejsie/ a cez vymenu vody/skus menit viac vody,aspon 30% tyzdenne/.
Reicho co tak vyhazet tech 10kg z filtrace a misto toho pak dat DSB ? mam na to dostatecny prostor cca 60x45x V ( ta muze byt variabilni diky vymennym prepazkam co mam ve filtraci)
Vyska od 12 do 20cm. Napad co pouzit a jak vysoko ?

Co do vymeny vody provadel jsem co dva dny 40L a to sem to tak udelal 3x , takze jsem vymenil 33% vody, cisty objem po odecteni pisku , kamenu, a pricteni filtrace je okolo 380-400L . Udelam to ted v ctvrtek ze vymenim dalsich 120L vody ale tentokrate najednou.

Kameny ucpany nejsou jsou paradni takze tam denitrifikace urco probiha. Ryb zas az tak na svuj objem tedy rozhodne nemam mam jen dva bodloky a pak 22 malych rybek.
Používateľov profilový obrázok
Steedy
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1762
Dátum registrácie: 04 Sep 2007 08:00
Bydlisko: Ostrava

Re: Steedy´s salt aquarium 540l

Príspevok od používateľa Steedy »

rybka napísal:Vysoký obsah dusičnanů a fosforečnany OK? V první řadě bych ověřil test. Rovnováhu vzniku 16 molů NO3 a 1 molu PO4 v "odpadech" nejde porušit, to by bylo proti přírodě :wink:
Steedyho informace mě přiměla změřit NO3 v mé nádrži, zase nula :evil: A jak krmím mnozí ví. Další ryby přidávat nemíním, na můj vkus je jich v nádrži víc než dost. Snad pomůžou LPS (rozšířeno na 19 druhů). A dnes další E. quatricolor, asi zkusím ocet :roll:
Po4 Hanna 2x mereno jednou - 0,13 podruhe 0,12
No3 mereno Salifertem 25 , a pak v labine - 28,98
Ph je stabil okolo 8-8,2

Tak fakt nevim kde hledat chybu..

Ps - kte sasane gratulace :) ti hadi se deli jak svine rychle :D
Používateľov profilový obrázok
reicho
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1573
Dátum registrácie: 22 Máj 2007 21:31
Bydlisko: Bratislava,SR

Re: Steedy´s salt aquarium 540l

Príspevok od používateľa reicho »

tak tie fosfaty su tiez vyssie,co k tej NO3 sedí.Tazko hodnotit ako krmis a cim,no mozes skusit krmit tak 1x denne a menej,tie chromisy a anthiasy co vidim na fotke to urcite zvladnu.Koraly nekrmit vecami ako reefbooster.
Vymenu skus robit nadalej raz tyzdenne vacsie mnozstvo,bakterie pridavaj,kamene ti porastaju riasou,takze pory sa ucpavat budu...
Ak tam chces dat DSB,tak si tym len pomozes,vrstva aspon tych 15 a viac cm,ale musi to byt ten naj,naj,najjemnejsi piesok
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: Steedy´s salt aquarium 540l

Príspevok od používateľa amsi »

já asi nejsem ten pravý na radění, ale taky jsem měl NO3 přes 20 ..... po odstranění peletek. Pak jsem dával vodku, ale málo a NO3 vyběhlo. Teď dávám skoro měsíc od RED SEA NO3:PO4 X a jsem kolem 10 ........ a dávám bakterky ,tak sem tam , ne moc pravidelně :roll:
A DSB jsem udělal z části refugia 8) výška 18cm
gut
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 547
Dátum registrácie: 27 Aug 2011 07:30
Bydlisko: ostrava

Re: Steedy´s salt aquarium 540l

Príspevok od používateľa gut »

jen bych si dovolil trochu upřesnit co psal Reicho.denitrifikace probíhá idealně v DSB taky v kamenech.ale to že mají ucpané pory vápenatou řasou nesnižuje denitrifikační schopnost protože ta probíhá za absence kyslíku(anaerobní-denitrifikační bakterie) v "jádrech" těch největších šutrů.problém utesu porostlého(vydatně)vápenatou řasou je že mají sníženou tu první část bio filtrace-nitrifikaci(aerobní bakterie)bez které k denitrifikaci vlastně vůbec(nebo jen s části)nedojde.
takže pokud nemáš ten utes uplně fialovej tak to neřeš a dodělej to DSB.pak už by to mělo být to nej co se dá vymyslet.hodně zdaru přeju
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Steedy´s salt aquarium 540l

Príspevok od používateľa rybka »

Začátek prosince 2011 - napuštění nádrže.
Konec prosince 2011 - zaplnění rybami a korálnatci (vše v tomto vláknu)
... však technika a marketingové vymoženosti se postarají o bezstarostný chod.

Dnes? Nefunkční biologická filtrace a příroda vyhrává nad technikou...

Něco o postupném zatěžování systému, podpoře náběhu biologické filtrace... , to už je dnešní nastupující "technické" generaci chovatelů nejspíš k smíchu. Čekat šest týdnů, pak dva měsíce válčit s "dětskými" nemocemi je přeci zbytečné.

Smutný příběh :cry:
Používateľov profilový obrázok
Steedy
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1762
Dátum registrácie: 04 Sep 2007 08:00
Bydlisko: Ostrava

Re: Steedy´s salt aquarium 540l

Príspevok od používateľa Steedy »

rybka napísal:Začátek prosince 2011 - napuštění nádrže.
Konec prosince 2011 - zaplnění rybami a korálnatci (vše v tomto vláknu)
... však technika a marketingové vymoženosti se postarají o bezstarostný chod.

Dnes? Nefunkční biologická filtrace a příroda vyhrává nad technikou...

Něco o postupném zatěžování systému, podpoře náběhu biologické filtrace... , to už je dnešní nastupující "technické" generaci chovatelů nejspíš k smíchu. Čekat šest týdnů, pak dva měsíce válčit s "dětskými" nemocemi je přeci zbytečné.

Smutný příběh :cry:
Zdravim te Ivo,

Ono jak pises nadrz byla zprovoznena tak jak pises , problem byl v tom ze jsem tam ty ryby musel hodit cca po 2-3 tydnech, bylo rozebrane kazde akva co sem mel doma atd. tj. jedno. System slapal v pohode probehly sinice, sem tam malinka vlaknita rasa ale ze by bylo zarostle cele akva to ne..
Dale no3,Po4 se drzelo stale v unosnych mirach no3 do 5 mg a po4 bylo stale od 0,00 do 0,05. takze vpohode vse slapalo.. Jenze z niceho nic se proste zacalo no3 zvedat , krmim stale stejne jednou za 2dny jen ryby jednou kostkou cyklopu.. koraly nejakyma pripravkama nekrmim jedine cyklop-eze jednou za 1-2tydny..
Takze akva zatizene krmenim sto pro nemam.. technika si mysli ze je az nadstandartni pro toto akva , odpenovac sleha bordelu jak vztekly.
gut
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 547
Dátum registrácie: 27 Aug 2011 07:30
Bydlisko: ostrava

Re: Steedy´s salt aquarium 540l

Príspevok od používateľa gut »

Steedy prosím tě jakou vrstvu té korálovky máš na tom dně a co je to za substrát?jinak obecně k té biofiltraci.většina lidí(včetně mě bohužel.proto dodělávám dsb)je masírována tím,ze útes má být co nejvíce porézní.bezpochyby je to pravda.ale je k tomu nutno dodat,že aby to fungovalo musí být v systému místo ve kterém proběhne denitrifikace.buďto DSB(ideálně)nebo veliký kámen(kameny)které mají dostatek hmoty ke které se kyslík nedostane a tudíž umožňuje funkci anaerobních bakterií
Pardon za mírný offtopic,ale přišlo mi to jako příhodné místo

Odesláno z mého MT15i pomocí Tapatalk 2
Naposledy upravil/-a gut v 17 Júl 2012 08:31, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Steedy
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1762
Dátum registrácie: 04 Sep 2007 08:00
Bydlisko: Ostrava

Re: Steedy´s salt aquarium 540l

Príspevok od používateľa Steedy »

reicho napísal:tak tie fosfaty su tiez vyssie,co k tej NO3 sedí.Tazko hodnotit ako krmis a cim,no mozes skusit krmit tak 1x denne a menej,tie chromisy a anthiasy co vidim na fotke to urcite zvladnu.Koraly nekrmit vecami ako reefbooster.
Vymenu skus robit nadalej raz tyzdenne vacsie mnozstvo,bakterie pridavaj,kamene ti porastaju riasou,takze pory sa ucpavat budu...
Ak tam chces dat DSB,tak si tym len pomozes,vrstva aspon tych 15 a viac cm,ale musi to byt ten naj,naj,najjemnejsi piesok
Diky za odpoved, jak jsem psal vyse rybkovi krmim jen ryby co 2 dny 1kostkou cyklopu.
Koraly nekrmim zadnymi komercnimi pripravky - amino, reefbooster atd.. jen jednou tydne cyclope-eze a to jeste takovou malou naberackou co je u testu.

Vymenu budu drzet stale stejne..
K tomu DSB - namichat ho z nekolika vrstev ruznych a pak na to nahodit ten nejjemnejsi pisek ? nebo to vse udelat z nejjemnejsiho ppisku ?
Kdyz pouziju tedy komoru : 60x45x15cm tak mi vychazi objem v L 40,5 převod pro Kg je kolik ? x1,3 ? to by znamenalo pouzit 52,65kg pisku ?
Používateľov profilový obrázok
Steedy
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1762
Dátum registrácie: 04 Sep 2007 08:00
Bydlisko: Ostrava

Re: Steedy´s salt aquarium 540l

Príspevok od používateľa Steedy »

gut napísal:Steedy prosím tě jakou vrstvu té korálovky máš na tom dně a co je to za substrát?jinak obecně k té biofiltraci.většina lidí(včetně mě bohužel.proto dodělávám dsb)je masírována tím,ze útes má být co nejvíce porézní.bezpochyby je to pravda.ale je k tomu nutno dodat,že aby to fungovalo musí být v systému místo ve kterém proběhne denitrifikace.buďto DSB(ideálně)nebo veliký kámen(kameny)které mají dostatek hmoty ke které se kyslík nedostane a tudíž umožňuje funkci anaerobních bakterií
Pardon za mírný offtopic,ale přišlo mi to jako příhodné místo

Odesláno z mého MT15i pomocí Tapatalk 2
Ahoj, je to korálový písek velikost 1-2mm , vrstva je okolo 6-7cm cca 75kg je ho tam..
Zamknuté

Návrat na "Vaše nádrže"