Aké máte skúsenosti s aktívnym uhlím

Karanténne nádrže, Kalkreaktory, Reverzné osmózy, Lepenie skla, Elektroinštalácie, Čerpadlá a iné...

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Robo
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 121
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 19:19
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robo »

aktivne uhlie super vec na odstranovanie NO3 len sa s tym clovek namaka kazdych 24 hod. treba regenerovat.

Robo.
Morské akva je predovšetkým veľa,veľa trpezlivosti
Majo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 67
Dátum registrácie: 07 Feb 2006 18:24

UHLIE

Príspevok od používateľa Majo »

Ako mozno viete niekto z Vás ma aj pozna ale za profika sa vobec nepovazujem dokonca ani za odbornika ! More mám ako zabavku a zopar som ich aj postavil /iba kamosom / Takze nie som ani obchodnik a
nepreferujem žiadne značky živocichi nepredavam jednoducho sa to da do nov. akvariek a ak tam niekto nico kupi co nemam tak sa podelime.
V morskej akvaristike ale aj v sladkovodnej sa traduje mnoho pravidiel ktoré su nepodlozene atd...
Mozme sa tu bavit napr o živ kamenoch ak su filt. mediom aj tie maju potom nejaku životnost.....
TAKTO JE TO ZO VSETKYM NIEKTO MA ZLE SKUSENOSTI S UHLÍM ,BAHNOM
ALE CASTO JE PRICINA NIKDE UPLNE INDE .....
Používateľov profilový obrázok
Alda
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 153
Dátum registrácie: 23 Nov 2005 10:34
Bydlisko: Jižní 1971, Hranice, ČR

Príspevok od používateľa Alda »

...tak například v příručce Zeovit systému filtrace je použití aktivovaného uhlí přímo doporučují (silný odpěňovač, zeolit, uhlí a ty jejich vodičky..), jinak já jsem uhlí taky používal, nyní jen občas, ještě bych nerad dělal závěry, ale co jsem tak přečetl, tak ho hojně používají i chovatelé např. na Reefcentral...
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Príspevok od používateľa Peter »

Moj nazor je : ze rovnovaha v morskom akvarku je dost citliva , a je otazne ,ci v akva sa nam podari vobec nejaku stabilnu rovnovahu vytvorit.
Urcite , ze pouzitie aktivneho uhlia moze byt plus , ale len v takom pripade, ked vieme, presne, ake latky nam uhlie zachyti a ako dlho vydrzi.Napr. Amici maju tieto veci preanalyzovane a asi aj maju na to peniaze, presne chemicke analyzy stoja u nas poriadny groš , a nie su všade bezne dostupne..Takze budeme to riskovať ? Len za 1 analyzu medi som zaplatil 600 Sk, s presnosťou na tisicinu gramu a to sa u niektorych stopovych prvkov v morskej vode hrame na 10-tisiciny a menej.. Myslim si ze vacsina z nas na to nema peniaze,sme radi ze mame groš aspon na morsky zivot...A aktivne uhlie sa lisi od vyrobcu k vyrobcovi...
Suma sumarum : ked neviem co to v akva urobi, radsej to nepouzijem.
Jeden priklad za všetky : Na odstranenie medi z mojho akva som pouzil zeolit pod obchodnym nazvom Cu- Remover / zdroj Vieden akvaristika ale uz neviem ktora /, med to odstranilo na 100 % ale aj : Ca,Sr a veľa peknych koralov spolu s nimi a 2 mesiace som zrovnaval stopove prvky na povodnu hodnotu...
Howgh, Peter
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Robo napísal:aktivne uhlie super vec na odstranovanie NO3 len sa s tym clovek namaka kazdych 24 hod. treba regenerovat.

Robo.
Robo, není to tak, aktivní uhlí absorbuje polorozpadlé aminokyseliny, (ale i humininové kyseliny atd.), ještě předtím, než se zcela rozpadnou na jednoduché sloučeniny amoniakálního dusíku. A když v systému zastavíš přísun, zbytek biologického filtračního cyklu sníží (nebo zcela odstraní) obsah dusičnanů.
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

V případě nutnosti použití aktivního uhlí nešetřete. Kupujte pouze výrobky přímo určené pro mořskou, případně mořskou a sladkovodní akvaristiku.

V případě použití silně alkalického uhlí (získaného téměř zadarmo) např. z deemulgační čistírny odpadních vod, si navíc rozhážete uhličitanovou rovnováhu v systému, přijdete o stopové prvky a nakonec i o korálnatce. Pokud budete mít uhlí z úpravny vody, máte dvě možnosti. pokud narazíte na kyselé, a to většinou ano, vychytáte co potřebujete, rozpustíte vysrážené fosforečnany a život Vám během několika málo hodin odejde - příčina? Obsah hydrogenfosforečnanů v zaběhlé nádrži stoupne i 100x. Pokud budete mít neutralizované uhlí, něco vytaháte, ale něco dodáte (většinu neutralizátorů uvolňují disociované roztoky - a tím mořská voda je). Peter Vám poví, jaké to je hledat příčinu neúspěchu.

Asi jsem nepotěšil, ale je to tak. :cry:
Používateľov profilový obrázok
Alda
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 153
Dátum registrácie: 23 Nov 2005 10:34
Bydlisko: Jižní 1971, Hranice, ČR

Príspevok od používateľa Alda »

Mám takový dojem, že v těch našich "mini" systémech se žádná rovnováha ani dosáhnout nedá.
Vše potřebné pro složení mořské vody prostě musíš dávkovat, podle mne pouze částečná výměna vody nestačí, určitě ne v objemech 5-10% za měsíc. To je dost málo co se týče doplnění stopových prvků.
Právě jsem přešel obdobím: "Když nádrž běží, moc do toho nezasahuj, stačí pohá výměna vody", nyní přecházím do období: "Dávkuj vše co je potřeba a někdy i něco navíc", odpěňuj a pracuj pouze, a to zdůrazňuji, pouze s demi vodou, resp. s vodou z osmózy. Také jsem zvýšil sanilitu,..., z původních 1,025 výš a výš...
Stanovím v AQ jasné pravidla dle zvyklostí mořské akvaristiky, můj "anarchistický" přístup fungoval pouze cca rok a půl. :P Takže, Peter, žádné hawgh či howgh, ale go on.... a zřejmě přidám heslo pod svůj podpis, že mořská akvaristika je pěkný a zajímavý koníček, ale za hříšné peníze a s objemem AQ, ne že se stane biologicky či jak jinak stabilnějším systémem. ale zase nějakou tou řadou trochu více dotovanější...
Majo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 67
Dátum registrácie: 07 Feb 2006 18:24

Hustota

Príspevok od používateľa Majo »

Alda pozor nad hustotu 1,025 pri teplote 25C nie je dobre ist .Myslim že ide
o hustotu a nie salinitu.
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

Alda napísal:Také jsem zvýšil sanilitu,..., z původních 1,025 výš a výš....
cece Alesu , uz mas index senility 1,025 ??? to aby si si vsetko zacal pisat na papieriky :lol:
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Majo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 67
Dátum registrácie: 07 Feb 2006 18:24

Uhlie

Príspevok od používateľa Majo »

AHA AK IDE O SENILITU TAK JE TO OK !
UŽ SOM SA BAL ZE CHCE MAT DOMA KUPELE ALA MRTVE MORE ....
CO SOM TO VLASTNE CHCEL O TOM UHLI....................................mozno ....
nabuduce.....
Používateľov profilový obrázok
Robo
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 121
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 19:19
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robo »

rybka napísal:
Robo napísal:aktivne uhlie super vec na odstranovanie NO3 len sa s tym clovek namaka kazdych 24 hod. treba regenerovat.

Robo.
Robo, není to tak, aktivní uhlí absorbuje polorozpadlé aminokyseliny, (ale i humininové kyseliny atd.), ještě předtím, než se zcela rozpadnou na jednoduché sloučeniny amoniakálního dusíku. A když v systému zastavíš přísun, zbytek biologického filtračního cyklu sníží (nebo zcela odstraní) obsah dusičnanů.
V pohode , ale vlastne vysledok je ze NO3 je po pouziti uhlia nizsie a o to ide.
Robo
Morské akva je predovšetkým veľa,veľa trpezlivosti
Používateľov profilový obrázok
Alda
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 153
Dátum registrácie: 23 Nov 2005 10:34
Bydlisko: Jižní 1971, Hranice, ČR

Príspevok od používateľa Alda »

...psát na papírky si musím už minimálně 6 let, jo myslím hustotu, :roll: , proč jinak nezvyšovat, mohu se optat?
Používateľov profilový obrázok
Otík
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 186
Dátum registrácie: 14 Feb 2007 22:18
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Silicarbon

Príspevok od používateľa Otík »

Prosim Vas mam dodrzovat zasady so silicarbonom tak isto ako normalnym aktivnym uhlim? To je: nechat len co najnevyhnutejsiu dobu, doplnat min. 2 nasobné davky prvkov atd?
Napísať odpoveď

Návrat na "Rôzne"