Zalozeni cca 300L AQ

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: Zalozeni cca 300L AQ

Príspevok od používateľa vasekg »

p.a. - pro analýzu

dává to jistotu, že při použií v laboratoři nebudou při některých testech výsledek ovlivňovat nežádoucí příměsi.
Používateľov profilový obrázok
Draceksopticek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 193
Dátum registrácie: 17 Okt 2010 21:02
Bydlisko: Mladá Boleslav
Kontaktovať používateľa:

Re: Zalozeni cca 300L AQ

Príspevok od používateľa Draceksopticek »

Takže jestli jsem to dobře pochopil tak p.a. by mělo být čistší?
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: Zalozeni cca 300L AQ

Príspevok od používateľa vasekg »

Nevím, oproti čemu čistčí - nerozumím. A nejsem chemik.

Chemii beru od Penty, jakkoliv ti zde na fóru budou tvrdit, že ti Penta nic neprodá, nevěř, prodají všechno. A prodávají varianty p.a. a chemicky čisté.

Zkoušel jsem obě varianty u různých síranů a hydrogen něčeho a dalších směsí...a na svém akva jsem rozdíl nepoznal.

V.
Používateľov profilový obrázok
Marian Gross
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1393
Dátum registrácie: 02 Sep 2009 16:00
Bydlisko: Roztoky u Prahy

Re: Zalozeni cca 300L AQ

Príspevok od používateľa Marian Gross »

Skusím trochu ozrejmiť pre nechemikov:
p.a znamená "per analyse" teda vhodné aj pre analytickú chémiu pre chemické analýzy. Takto označené chemikálie majú čistotu daného produktu 99% a vyššie. Pri analytike je to dôležité aby zbytkové kovy neposúvali pri spetrofotometrií výsledné spektrum vplyvom nečistot a neskreslsovali tak výsledky. Pri chemických syntézach, môžu zasa zbytkové kovy aj v takýchto malých koncentráciach buď celú reakciu, alebo ovplyvniť chemickú kinetiku, pričom vzniknú iné produkty. Pôsobia totiž buď ako katalyzátory, alebo inhibítory a tie sa pridávajú v stopových množstvách.
Katalyzátor resp inhibítor je látka, ktorá vstupuje do chemickej reakcie, vytvorí medziprodukt, čím ovplyvni celý chemizmus reakcie ale z celkovej reakcie vypadne znova v nezmenenom stave.
Chemikálie označené p.a majú na štítku, alebo v špecifikačnom Liste uvedené aj zloženie nečistot a ich hmotnostné zastúpenie. Keďže v AQ sa snažíme vybavovať hlavne Cu tak si stačí pozrieť ako je v takomto produkte zstúpená.
A teraz môj názor:
Osobne si myslím , že v mnohých prípadoch čistota p.a je zbytočná a stojí len oveľa viac peňazí. Chemický čisté by malo stačiť.
AQ 525l, Filter 275l (03/2020Praha-zrušené)
1000l vo výstavbe
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: Zalozeni cca 300L AQ

Príspevok od používateľa vasekg »

zapoměl jsem dodat, že od zjištění, že nezáleží, jestli beru p.a., nebo chemicky čisté, beru jen levnější variantu.

V.
Martin
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 440
Dátum registrácie: 19 Mar 2007 13:10
Bydlisko: Jesenice - PHA

Re: Zalozeni cca 300L AQ

Príspevok od používateľa Martin »

V NSR oficiálně pro reef nepoužívájí jinou kvakitu než p.a a č.l. ani pro výrobu soli.
Pokud chcete " spořit " uvědomte si s tím spojené riziko. Osobně bych do toho nešel.
Právě proto že např stopové prvky lze snadno předávkovat.
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: Zalozeni cca 300L AQ

Príspevok od používateľa amsi »

já to vidím tak ,že spousta lidí používá chemii komerčních firem a nedal bych ruku do ohně za to, že oni používají k výrobě tu nejčistší !!!!!!! šetřit je třeba :-)
Dano
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 480
Dátum registrácie: 17 Nov 2006 20:00
Bydlisko: Šamorín

Re: Zalozeni cca 300L AQ

Príspevok od používateľa Dano »

Ovela dolezitejsie, ako riesit skratku p.a. je spravne vazenie a spravne davkovanie. Ono potom nech sa nejaky debilko nestazuje, ze mu to scipa, ked si popletie ,,bezvody,, s dyhidratom.

p.s. toho debilka som samozrejme myslel seba :oops: , keby som sa v mladosti lepsie ucil :lol: :lol: :lol: ...
Dano
Používateľov profilový obrázok
Draceksopticek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 193
Dátum registrácie: 17 Okt 2010 21:02
Bydlisko: Mladá Boleslav
Kontaktovať používateľa:

Re: Zalozeni cca 300L AQ

Príspevok od používateľa Draceksopticek »

Jak dlouho vydrzi ryba na suchu. Mi pred chvili volala zena ze mi vyskocil pteleotris zebra z akvaria nastesti snad sebou neflaknul rovnou na zem ale na kreslo co mam pred akvariem a az pak na zem ale jak dlouho tam byl to pry nevi sebrala ho a hodila zpatky palval uz teda prej jak napul chciply ale pak ze zaplul pod kamen se schovat a pry dychal tak jsem zvedav jestli to do zitra vydrzi. To je smula a zrovna se mi tak libil :(
Používateľov profilový obrázok
Draceksopticek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 193
Dátum registrácie: 17 Okt 2010 21:02
Bydlisko: Mladá Boleslav
Kontaktovať používateľa:

Re: Zalozeni cca 300L AQ

Príspevok od používateľa Draceksopticek »

Tak zatim pteleotris zebra zije sice cely den uz pak nevylezl a je schovany pod kamenem tak uvidime jestli vydrzi do rana ale myslim ze i trochu zral artemie ktere zapadly pod ten kamen. Ted zase premyslim jestli entacmea quadricolor muze zit prisata nekde v reefu kde neni moc svetla respektive neni vubec na primem svetle vcera se mi totiz odlepila a prilepila na spodni strane jednoho kamene nekde v reefu tak nevim ted jestli kvuli ni mam rozebirat reef abych ji odtrhnul nebo jestli se na to mam vykaslat a pockat az se prestehuje sama.
Používateľov profilový obrázok
Draceksopticek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 193
Dátum registrácie: 17 Okt 2010 21:02
Bydlisko: Mladá Boleslav
Kontaktovať používateľa:

Re: Zalozeni cca 300L AQ

Príspevok od používateľa Draceksopticek »

Je tu nekdo kdo jede na suchem balingovi ja davam biocalcium a biomagnesium od tropic marin a nevim cim to je ale posledni dobou toho davkuju cim dal tim vic a cim dal tim vic se mi nedari udrzet optimalni hodnoty calcium uz mi ted kleslo na 360 a to davam 4 odmerky bio calcium denne a nemam v akvariu moc koralu jen par mekych. Nevite nekdo cim by to mohlo byt dela se mi na stenach a na technice takova byla usezenina jak kdyby se to proste ve vode vubec nerozpustilo a usazovalo se to na technice a akvariu. Jeste me tak napadlo zda to neni tim ze vubec nedavam sul bez soli nevim jestli se dava pri suchem balingovi nebo ne?
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: Zalozeni cca 300L AQ

Príspevok od používateľa vasekg »

dle mého názoru je ballingova metoda něco trochu složitějšího, než dosypávání vápníku a magnézia od tropic marine - ale mě spíš hlava nebere to, jak můžeš mít tak zásadně velký úbytek vápníku.

já jsem měl vývod z kalcium reaktoru umístěný do filtrace a po 14ti dnech mi díky o vápník obohacené vodě vše zarostlo kamencem :-) Tak jsem hodil vývod z reaktoru přímo do akvárka a sonduji, co to bude dělat. Ale toto jistě není odpov ěď na tvé otázky. Možná by pomohlo, kdybys uvedl hlavní parametry - vápník, magnesium, KH, PH.
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Re: Zalozeni cca 300L AQ

Príspevok od používateľa Peter »

Sol bez soli s tym nesuvisi, to vyzrazanie je dokaz ze to mas cele rozhodene- rovnovaha medzi KH a Vapnikom,Magnesiom.Tropic Marin - Bio totiz zvysuje nielen vapnik a magnesium ale zaroven aj KH...A to (KH) vobec nemusi byt v rovnovahe s obsahom Ca a Mg v akva.Preto klasicky Balling davkuje Ca zvlast,Mg zvlast a KH zvlast...podla potreby...
Druha vec je, ci nemas uz na figu testy a tvoje zvysovanie je len omyl...Podla osadky tvojho akva, by Ti nemalo padat tak dramaticky Ca a Mg.KH moze padat.Ako napisal Vasek, treba zmerat hodnoty podla moznosti s dobrymi a novymi testami.
Používateľov profilový obrázok
Draceksopticek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 193
Dátum registrácie: 17 Okt 2010 21:02
Bydlisko: Mladá Boleslav
Kontaktovať používateľa:

Re: Zalozeni cca 300L AQ

Príspevok od používateľa Draceksopticek »

No tak davkuju to uz asi ctvrty mesic zezacatku jsem davkoval min ted vic jinak parametry vody v prubehu minulych dvou mesicu celou dobu Ca 420-440 Mg 1440-1500 KH 8,3-8,6 potom asi pred 14 dni jsem zvyhnul KH na 10,6 pomoci KH bufferu od grotechu a asi kvuli tomu mi proste spadlo to Ca na 370 a MG na 1380 mozna to bude i tim ze jsem zdvyhnul Kh pomoci KH buffrem na 10,6 problem je ale ze nemuzu proste vubec zdvihnout Ca a MG tedka a druha vec je to usazovani to taky nevim cim je zpusobeno chystam se prejit na klasickeho balinga pres davkovaci pumpy ale zatim na to nejsou penize snad tak za mesic za dva. Jinak zivot v AQ je zatim v pohode jen resim proc se mi netvori vapennata rasa a odumira mi ta puvodni co byla na zivych kamenech.
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: Zalozeni cca 300L AQ

Príspevok od používateľa vasekg »

já bych začal tím, že bych výrazně omezil vstupní dávky toho magnézia a vápníku - leješ ho tam zbytečně (můj dojem), jak napsal Peter v akváriu není nic, co by spotřebovalo tolik těchto prvků.

dále bych si rozmíchal někde bokem čerstvou sůl a porovnal hodonoty Mg, Ca čerstvé soli a vody v akva

čím měříš to KH, že je to na desetiny? většinou se používá ten nejjednodušší KH test, a ten měří (poměrně přesně) pouze na celé jednotky, ale ty uvádíš desetinky......
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"