Odumirani ryb po vymene vody

Začiatočné prejavy, priebeh, a VYRIESENIE konkrétneho problému v akváriu.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

standa_ov
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 29 Sep 2010 06:32
Bydlisko: Ostrava Poruba

Odumirani ryb po vymene vody

Príspevok od používateľa standa_ov »

Zdravím,

mám 600l akvárko zatím založené na měkkých korálech.....

Výměna vody probíhá po 3týdnech cca 15%-20%.... dělá ji zatím pán, který akvárko dělal.

Porblém je, že po výměně vody a nebo když donesu nové rybky.... tak ty zdechnou...

poslední případ včera: Bodlok běloprský Acanthurus leucosternon - včera výměna vody.... proprání písku na dně... a dnes ráno jeho uhyn :-/

Takhle už mi pozdechalo hodně rybek.... jsem začátečník.... mám akvárko rok....

Staré ryby jako: klauni, bodlok pestry, bodlokžlutý normálně přežívají...

S akvaristou se o tom nabvíle... poslední nákup ryb asi za 15 000kč prý nahradí...

Korály se krásně rozrůstají... kameny porostlé vápenou řasou..... ale prostě nové ryby jak kdyby trávil TEB BODLOK žlutý či co :-/

Může to být tou výměnou vody... že je to moc velká změna, nebo ta výměna písku... plus ten stres pro ty ryby?

Díky moc,
Standa - Ostrava
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: Odumirani ryb po vymene vody

Príspevok od používateľa vasekg »

Nejsem ten pravý odborník, ale já bych asi v době, kdy jsem přidal nové ryby do systému, nedělal v systému velké změny - viz praní dna a výměna vody. A možná bych se zamyslel (pokud jsou poslední ryby všechny od jednoho dodavatele), zdali není příčina u něj - špatný import, krátká doba karantény atd. V.
Používateľov profilový obrázok
tomáš
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 555
Dátum registrácie: 06 Sep 2007 14:49
Bydlisko: Salzburg

Re: Odumirani ryb po vymene vody

Príspevok od používateľa tomáš »

vasekg napísal:Nejsem ten pravý odborník, ale já bych asi v době, kdy jsem přidal nové ryby do systému, nedělal v systému velké změny - viz praní dna a výměna vody. A možná bych se zamyslel (pokud jsou poslední ryby všechny od jednoho dodavatele), zdali není příčina u něj - špatný import, krátká doba karantény atd. V.
tiez by som poradil zmenu dodavatela....
....každý život si zaslúži respekt....
Giuseppe
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 52
Dátum registrácie: 15 Sep 2009 11:27
Bydlisko: Prievidza

Re: Odumirani ryb po vymene vody

Príspevok od používateľa Giuseppe »

Takze Acanthurus Leucosternon nepatri do 600 l akva.Je to jedna s najnarocnejsich ryb.
K prezitiu potrebuje vysoko prekyslicenu vodu,silne prudenie a dlhe akvarium na plavanie.
Vela zivych kamenou a v neposlednej miere predajca ti musi doniest silneho jedinca po karantene zbaveneho parazitou.Po vymene vody sa ti mozu niektore nachilnejsie ryby vyhadzat krupickou-Leucosternon..,ale vymena vody nevedie k uhynu ryb.
Používateľov profilový obrázok
BODLOK
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 544
Dátum registrácie: 28 Nov 2008 16:16
Bydlisko: Mladá Boleslav

Re: Odumirani ryb po vymene vody

Príspevok od používateľa BODLOK »

Zatím bych nepřidával žádné další ryby.S výměnou vody to asi nesouvisí.Po čase ryby ano,ale z jiného reefaři ověřeného zdroje.
Používateľov profilový obrázok
Steedy
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1762
Dátum registrácie: 04 Sep 2007 08:00
Bydlisko: Ostrava

Re: Odumirani ryb po vymene vody

Príspevok od používateľa Steedy »

chjo chjo ,. to je skody, by me zajimalo od koho si vzal ty ryby?.. jinak jak tad vsichni uvadeji v dobe pridavani ryb do akvaria - nedelat dalsi jine zasahy, cisteni dna atd uz vubec ne.. ryba pokud zdechla na druhy den tak to ma nekolik pricin - a to uhyn stresem , uhyn vlivem nedostatecne karanteny a tudiz nejaky pararzit, a popripade spatne hodnoty v akvariu.
standa_ov
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 29 Sep 2010 06:32
Bydlisko: Ostrava Poruba

Re: Odumirani ryb po vymene vody

Príspevok od používateľa standa_ov »

Díky za rady... i když tedy nevím .....

Rybu sem měl měsíc - uplně v pohodě.... krupičku neměla... ale po výměně... kdy se přidávalo nové prodová čerpadlo: Aqua Media Ocean Prop 1500 (trochu se to nedařilo přidělat na sklo....) tak krupičku měla a večer už byla furt zalezlá...

A 600l je na bodloky málo?

Jsou třeba hnodné: Centropyge bicolor, Pygoplites diacanthus, Naso lituratus

A nevíte o někom "ověřeném reefaři" z Ostravy nebo blízkého okolí?

Díky moc...
Používateľov profilový obrázok
Steedy
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1762
Dátum registrácie: 04 Sep 2007 08:00
Bydlisko: Ostrava

Re: Odumirani ryb po vymene vody

Príspevok od používateľa Steedy »

Pridani cerpadla na sklo nema nic spolecneho s uhynem ryby. Leucestermon je nachylny na zmeny kvality vody, mozna jak jste delali neco s tim piskem tak se uvolnilo vetsi mnozstvi amoniaku a mozna tim mohl chcipnout. Pridavate do akvaria nejake bakterie?

Tyto ryby ktere jste uvedl jsou i nejsou vhodne, bicolor a diacanthus sou krasne ryby ale pokud budou tvrde koraly s oblibou je likviduji a nekdy si dlubnou i do mekkych. Naso pokud je zabehle akva a bez vetsich zmen tak si velmi rychle zvykne a netrpi az tak krupickou.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Odumirani ryb po vymene vody

Príspevok od používateľa VINTR »

Mám akvárium je s rybkama a s nějakým králem co vydržel a nebyl sežrán a přežil. Případy co popisuješ jsem nezažil, aby ti do druhý dne zničeho nic uhynula ryba (po výměně vody). Když je ryba v pořádku (po puštění do aqva) tak vydrží i nějaký ten měsíc než uhyne, např. nepřímá potravu (aspoň u mě se to tak někdy stalo). Měříš nějaké hodnoty v akváriu? Já již 4 roky měřím jen salinitu a KH a případně doplňuji odpar a ryby mám bez problémů. Převážná většina ryb má, aspoň dle mých zkušeností, schopnost snášet daleko horší podmínky nežli korály. Já mám přerybněné akvárium a nic takového se mi nikdy nestalo. Ten bodlok „Acanthurus leucosternon „ by to v 600 litrové nádrži mohl zvládnout, pokud by si zvykl, dále je pravda že se jedná o náročnější rybu trpící hodně krupicí a je náchylnější na kvalitu vody.
Z nákupem nových rab dych počkal než zjistíš proč zničeho nic uhynou (myslí si že výměna vody to nebude, pokud má správné parametry „salinita“).
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: Odumirani ryb po vymene vody

Príspevok od používateľa kominík »

s největší pravděpodobností lehla stresem,měsíc u takovéhle ryby neznamená nic - jestli ses delší dobu vrtal v akva a ještě udělal bouři tak stačilo druhému bodloku jednou dvakrát do něj ďobnout a bylo vystaráno - bohužel náchylná ryba :(
standa_ov
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 29 Sep 2010 06:32
Bydlisko: Ostrava Poruba

Re: Odumirani ryb po vymene vody

Príspevok od používateľa standa_ov »

Ano na tvrde koraly ted prave akvarko pripravujem.... podle hodnot je vse OK.... Koralum - tem mekkym se ted hodne dari....

Zitra mame pridat ZEOLIT filtr... a budou se pridavat bakterie z KORALLENZUCHT ....
zencakd
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 195
Dátum registrácie: 17 Okt 2009 13:53
Bydlisko: Ústí nad Labem

Re: Odumirani ryb po vymene vody

Príspevok od používateľa zencakd »

moře mám krátce, ale ryby dlouho. Doporučil bych postupovat trochu systematicky a postupně vyloučit různé příčiny. Začal bych kontrolou expirace testů a změřit:

v akva:

1) NO3
2) Ph
3) teplotu vody
4) salinitu

u měněné vody:

1) salinitu namíchané vody
2) teplotu namíchané vody
2) vodivost vody na výstupu z RO

Při dávání nových ryb do akva zjistit salinitu původní vody nebo raději rovnou překapat tvoji vodu.

Správný postup je samozřejmě několik týdnů karanténa (u nás sice existuje pověra, že rybu méně stresuje dát rovnou do akva, ale profesionální akvaristé, kteří mají opravdu vzácné a drahé ryby za několik tisíc dolarů a živí se jejich odchovem, mají ryby v karanténě několik měsíců a potom je několik měsíců přivykají v oddělené části akva, tak aby si ryby na sebe zvykly - toliko z několika přednášek z MACNA.)

Pokud jsi cokoliv z výše uvedeného podcenil = stres a z toho nemoc a smrt...

Hodně štěstí, nebo spíše hodně kvalitních testů :-)
David
Používateľov profilový obrázok
Steedy
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1762
Dátum registrácie: 04 Sep 2007 08:00
Bydlisko: Ostrava

Re: Odumirani ryb po vymene vody

Príspevok od používateľa Steedy »

Tak to vam preji dobre porizeni.. :!:
Pokud nekdy budete chtit pokecat nebo pomoci s akva neni problem..

Mekkym koralum se dari snad ve vsem.. tvrdym koralum ne, zeovit metoda je narocna nejen financne ale rekl bych ze i casove.
Používateľov profilový obrázok
JRx
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1303
Dátum registrácie: 13 Apr 2007 11:12
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: Odumirani ryb po vymene vody

Príspevok od používateľa JRx »

taka otazka len pomimo - pouzivas na pripravu vody reverznu osmozu?
preletel som to narychlo a nikde ju nespominas....
800L aqa 300L filter,
300L karantena, 240L zalozna nadrzka pre pripady nudze
Používateľov profilový obrázok
Steedy
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1762
Dátum registrácie: 04 Sep 2007 08:00
Bydlisko: Ostrava

Re: Odumirani ryb po vymene vody

Príspevok od používateľa Steedy »

Podle me asi ne, spis si to nechava mozna vozit dodavatelem vodu.. pokud ano tak bych si to schvalne zmeril kolik je kvalita vody..
Napísať odpoveď

Návrat na "Prvá pomoc"