Tiché moře - Turnovská metoda 2

Ukážte aké krásne alebo zaujímave nádrže máte práve vy. Nezabudnite že je lepšie raz vidieť ako 100 krát počuť.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
JardaH
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 28 Nov 2005 13:56
Bydlisko: Turnov, ČR
Kontaktovať používateľa:

Tiché moře - Turnovská metoda 2

Príspevok od používateľa JardaH »

Tak jsem po požáru na jaře 2009 po roce opět rozběhl nádrže. V tématu Turnovská metoda mne kdosi napadl, že tvrdit o něčem metoda "jež funguje jen na jednom případě", je nesmysl. Vylepšil jsem tedy tuto metodu a rozjel ji znovu od začátku. Mám za to, že tak jak jsem ji nyní vymyslel je naprosto bezúdržbová (kromě mytí skel), nenáročná na čas a hlavně je v bytě neskutečný klid. To mohou jistě potvrdit všichni kdo u mne byli.

Rozhodl jsem se pro radikální řez. Postavím zcela novou nádrž-1300 litrů sklo optiwhite.
Osvětlení LVD indukční světlo (naprostá bomba). Za 100000 hodin klesne výkon o 10%.
Testy mám za sebou.

Až najdu více času a nebudu zcela vytížen pracovně popíšu zde celý systém s vychytávkami.
Na drobnostech co téměř nic nestojí hodně záleží.


http://www.youtube.com/watch?v=-bdF9plQF78
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Re: Tiché moře - Turnovská metoda 2

Príspevok od používateľa laomedon »

tešim sa na viac informácii, som zvedavý o aký spôsob sa jedná, držím palce s novým štartom.
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: Tiché moře - Turnovská metoda 2

Príspevok od používateľa vasekg »

Mohu potvrdit, vzal jsem k Jardovi dva své kamarády a manželku, všichni byli nejen nadšení z akvárka, které je nádherné, ale především z toho, že tam byste slyšeli spadnout špendlík na zem :D :D :D . Jardo, mohl bys rozepsat, co je to za světelný zdroj? Já a Patrik z Turnova (protože příští rok budeme oba napouštět velké nádrže) spolu dumáme nad levným světlem (trochu honba za svatým grálem) - viděl jsem CHipovo LEP světlo, korálům se pod ním daří, viděl jsem osvětlení pomocí 50ti watové diody (4 takové na 1000l. nádrž), viděl jsem akvárko pod xenonovými světly.....ale vše mělo nějaké nedostatky - především se mi nelíbilo barevné spektrum (muselo by se kombinovat více zdrojů) - tak piš, raď a povídej, co je to za světlo! :D :D VAšek Gros
Používateľov profilový obrázok
JardaH
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 28 Nov 2005 13:56
Bydlisko: Turnov, ČR
Kontaktovať používateľa:

Re: Tiché moře - Turnovská metoda 2

Príspevok od používateľa JardaH »

Testy světel probíhají. Příští týden vyzkouším další 3 spektra a udělám konečný závěr.
Vašku zavolám ti až to tady za týden bude pohromadě. Akroporám se to líbí-skolímie jsem musel dát do kouta. Je to mazec-velký výkon. Na měsíc osadím nejlepší 2 spektra a uvidíme co bude pro moře nejlepší. Končím s testováním přípravku na průzračnou vodu. Už znám dávkování. Voda je naprosto průzračná jak při nasazení velmi výkonného odpěňovače.
Až přijedeš, ukážu ti můj "vynález" -v maličkostech je síla.
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: Tiché moře - Turnovská metoda 2

Príspevok od používateľa amsi »

Už tehdá jsem chtěl přijet kouknout, než Tě postihla ta kalamita,a když já měl ty problémy. Jsem moooc rád, že jsi to znovu rozjel. Tak ať se daří :D :D :D
Používateľov profilový obrázok
JardaH
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 28 Nov 2005 13:56
Bydlisko: Turnov, ČR
Kontaktovať používateľa:

Re: Tiché moře - Turnovská metoda 2

Príspevok od používateľa JardaH »

Amsi děkuji a slibuji že do měsíce se dokopu k tomu celý systém popsat.
Nejlepší je na tom klid a hlavně minimalizace úniku vody.
Celé se to bude odehrávat v jedné nádrži bez vedlejších filtrů. Žádné míchání soli předem.
Vyměňuje se jen 10 litrů destilky za týden na 1300 litrech vody a dosype se hrnek soli.
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: Tiché moře - Turnovská metoda 2

Príspevok od používateľa amsi »

:!: :!: :!: :D
Používateľov profilový obrázok
Steedy
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1762
Dátum registrácie: 04 Sep 2007 08:00
Bydlisko: Ostrava

Re: Tiché moře - Turnovská metoda 2

Príspevok od používateľa Steedy »

Hmm tak to jsem zvedav i ja.. nejen na osvetleni ale rovnez na ten popis.. drzim palce.
jkl2n
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 104
Dátum registrácie: 18 Nov 2008 09:43
Bydlisko: Zilina

Re: Tiché moře - Turnovská metoda 2

Príspevok od používateľa jkl2n »

Steedy napísal:Hmm tak to jsem zvedav i ja.. nejen na osvetleni ale rovnez na ten popis.. drzim palce.
tak ten popis by sa veru zisiel. Hlucnost je jedina vec, ktora mi sem tam vadi ;-).
matej
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 176
Dátum registrácie: 26 Mar 2006 18:37
Bydlisko: Prešov

Re: Tiché moře - Turnovská metoda 2

Príspevok od používateľa matej »

A hlavne vela fotiek prosim :D
Používateľov profilový obrázok
Beck
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 136
Dátum registrácie: 03 Sep 2006 16:31
Bydlisko: Český Krumlov

Re: Tiché moře - Turnovská metoda 2

Príspevok od používateľa Beck »

No tak na to jsem zvědavý, budu toto téma s napětím sledovat. Skoro bych to i rád viděl naživo :)
Používateľov profilový obrázok
JardaH
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 28 Nov 2005 13:56
Bydlisko: Turnov, ČR
Kontaktovať používateľa:

Re: Tiché moře - Turnovská metoda 2

Príspevok od používateľa JardaH »

Silent sea (Tiché moře)
Základní filozofie provozování mořských akvárií je postavena na tzv.„Turnovské metodě II“.
Pro pochopení dalšího výkladu je třeba, aby si začátečníci v oblasti mořské akvaristiky nastudovali základy buď v knižně vydávané literatuře, či na tomto webu.
Pro správnou funkčnost mořského akvária je třeba zajistit několik základních věcí:
-dostatek světla
-minimální obsah dusičnanů a fosforečnanů ve vodě
-dostatečná uhličitanová tvrdost vody
-optimální množství vápníku a hořčíku
-přibližně stále stejné množství minerálních látek
-doplňování živin pro bakterie a korály
-pravidelná výměna části objemu systému
-pH 7.9-8.4
Optimální hodnoty uhličitanové tvrdosti, obsahu vápníku a hořčíku zajistíte buď kalciumreaktorem, nebo dávkováním roztoků upravujících tyto hodnoty na optimum pomocí dávkovacích čerpadel. Použití kalciumreaktoru je výhodnější z hlediska obsluhy a minimálních nároků na měření optimálních hodnot. Turnovská metoda preferuje kalciumreaktor.

Dostatečné množství světla je lepší zajistit LVD světly a modrými zářivkami T5, namísto metalhalogenových výbojek. Výbojky vydávají více nechtěného tepla. Nasazení led diód prozatím nedoporučuji pro jejich nižší životnost a tím i vyšší cenu.Turnovská metoda preferuje LVD a zářivky T5. Tento názor mohu časem změnit po delší praxi s LVD.

Minimální množství dusičnanů zajistíme buď:
-použitím „odpěňovače“ s klasickým filtrem „Berlínská metoda“
-použitím sedimentačního filtru (zeolitový případně „bahnofiltr – zázračné bahno“)
-použitím tzv. DSB –vysokého dna
Odpěňovač s klasickým filtrem sám o sobě svůj úkol nesplní. Musí být doplněn buď sedimentačním filtrem,NP biopelety (pokud máte odpěňovač tak doporučuji jako výborně fungující) nebo zeolitem. Jeho použití rozhodí rovnováhu mikroprvků a ty je třeba kontrolně měřit a pravidelně doplňovat. Dalším problémem je velká hlučnost systému.
Samotný sedimentační filtr je funkční. Lepší volbou je zcela funkční systém „zázračného bahna“. U tzv. zázračného bahna není třeba doplňovat mikroprvky. Jednak nejsou odstraněny odpěňovačem z vody ven a jednak jsou vyluhovány ze substrátu „bahna“. Velikou nevýhodou těchto systémů je opět větší hlučnost z důvodu rychlého oběhu vody přes sedimentační filtr a nasazení tak výkonných čerpadel. Dále je zde riziko nestability pH vzhledem k menšímu objemu korálové drti oproti „Berlínské metodě“.V neposlední řadě i dosti značná cena systému „zázračného bahna“.
Systém DSB je osvědčený funkční způsob filtrace. Je zde opět potřeba měřit a dodávat mikroprvky. Nevýhodou je dosti značná doba na dostatečné osídlení živočichy dna a tedy na zcela úplnou funkčnost systému. Použije-li se jako substrát dna jemný vápenec časem se spojí v ucelený nepropustný monolit a pozbývá tak velkou část své funkčnosti DSB.

Zajištění minimálního množství fosforečnanů je dnes bez problémů zvládnutelné buď:
-profesionálními produkty /mnohdy značně předraženými/
-či nasazením Fe2O3 (oxidu železitého) /zcela levný práškový kov/
-jiné způsoby (typu hřebíky,drátěnky...) nedoporučujeme z důvodu neznalosti přesného složení kovu (nasadit lze jen čisté železo bez příměsí - Fe2O3 si oxidací zařídí sama mořská voda v akváriu)
Osobně dávkuji staré osvědčené hřebíky kvalitních československých železáren .

Doplňování minerálních látek zajistíme:
-koupí předražených profesionálních tekutých sloučenin a dávkujeme je nejlépe dávkovacími čerpadly (pravidelná kontrola nutností, v opačném případě dojde k selhání systému a nutno alespoň 1x za rok vyměnit velkou část nádrže)
-sami si je namícháme dle obecně známých návodů a dále viz předchozí
-doplňují se sami pozvolným výluhem ze substrátu filtračního média (bezúdržbové, žádné měření...)

Doplňování živin pro bakterie a korály:
-dávkování profesionálních výrobků (vytamíny, aminokyseliny, různé zdroje uhlíku ....)

Pravidelná výměna vody:
-běžně udávané množství se pohybuje okolo 5-10% objemu nádrže za měsíc
Turnovská metoda II vznikla z důvodu minimalizace časových nároků na údržbu akvarijního systému a jeho nejlacinější provoz. Výměna max. 5% vody měsíčně.
V případě Turnovské metody jde o metodu využívající efektu DSB „vysokého dna“ s odstraněným dlouhým náběhem systému. V kombinaci s vyluhováním mikroprvků zachovávajíce si obrovskou stabilitu pH.
Založeno na uceleném ekosystému. Od ryb počínaje-červíky,blešivci,hvězdice,hadice,šneci.... až bakteriemi konče. Tito malinkatí tvorové zajišťují naprosto okamžitý rozklad odpadu a udržují vodu s 0-vou hladinou dusičnanů... Založíme-li dno DSB z jemného materiálu obsahující vápník-probíhajícími procesy se časem změní v jednolitý kámen a malý živočichové se nemají kde schovat a jsou sežráni predátory (mají-li úkryt velmi rychle se namnoží). Materiál obsahující vápník v nádrži ale potřebujeme na udržení lepší stability pH. Substrát dna vytvoříme jako směs hrubě mletého dolomitického vápence 5% a jemně mletého zeolitu 95% . Zeolit zajistí pohlcení odpadních látek v době náběhu systému. Tím, že není vystaven kontaktu s vodou všechen najednou, ale je skryt ve směsi s vápencem nedochází k hladovění korálů. Zeolit sám o sobě takto jemný dusičnany nelikviduje. Je nepropustný slouží jen pro anaerobní procesy bakterií. Netvrdne je stále ideálně sypký a nevylučuje žádné silikáty... Postupné uvolňování mikroprvků z dolomitického vápence zajišťuje po několik let optimální podmínky. Na dno dáme vrstvu tak 4cm směsy drceného zeolitu (nejjemnější frakce 0-0,2 mm) smíchané s dolomitickým vápencem. Další vrstva 5-15 cm je korálová drť (já dávám valounky vápence z Hornbachu-jsou laciné a stačí). Tato vrstva hrubší frakce je zásadní pro úkryt malých živočichů-zcela nahrazují práci skimeru.
Blešivci, červíci....žijící ve vrchní (hrubší) části dna Vám rozloží výkaly ryb, plžů atd. na hrubý detrit. Ten je ale potřeba dále rozložit na jemnější a připravit pro bakterie.
!!!Jakmile neučiníte dále popsanou operaci budete mít vodu neustále mírně zakalenou a nedojde k dokonalému rozkladu detritu.!!! Museli by jste pracně vodu neustéme filtrovat přes jemné síto či molitan a ten denně čistit. Toto mnoho z Vás dělá a neuvědomuje si, že se toto dá zcela zjednodušit--nemyslím skimerem s jeho velikým hlukem.
K dokončení rozkladu a vyplnění mezery v ekosystému akvária je třeba dodat nejmenší organismy (jedno i vícebuněčné) a tyto zcela dokonale zajistí uzavření koloběhu pro bakterie a nastane "zázračné" fungování systému.
Dodávejte denně přípravek PROTOGEN 20ml od fy Hobby v dávce 1 granulka / 500 litrů vody v akváriu. Je tam těch granulek velmi mnoho a vydrží Vám velmi dlouho za cenu okolo 130 Kč.
Doporučuji dávat pravidelně. Je to haléřová položka--dávkování zcela jednoduché--výsledek super. Pro systém DSB jde o zcela nenahraditelnou věc co se týče účinnosti a snadné a "tiché" obsluhy. Vezmi dózičku, vyndej prsty 2 granulky a vhoď při krmení do komory filtru---toť vše. Mikroorganismy vylíhlé z tohoto granulátu slouží zároveň jako krmení pro korály, mušle...

Systém neobsahuje žádné chaluhy jako v sedimentačních systémech. Lze je samozřejmě nasadit.

V nádrži zajistíme cirkulaci vody (stačí jen minimální ale v celém prostoru bez „hluchých“ míst). Některé druhy korálů jsou schopni vydržet i větší proudění, není jim to ale moc příjemné. Někteří akvaristé musí zajišťovat větší proudění jen z důvodu lepší výživy korálů. To je nutno dělat jako nouzové řešení pokud v systému nefunguje vše zcela správně.
Odstranění fosforečnanů provádíme umístěním starých hřebíků do filtru. Nedoporučuji dávat neověřené hřebíky s neznámým složením. Lze je bez problému nahradit práškovým Fe2O3 nasypaným do misky zavěšené v nádrži. Vzhledem k minimálnímu pohybu vody ve filtru nedochází k žádnému rozptýlení tohoto práškového kovu do filtru. Doporučujeme dávkovat 100g na 1000 l nádrž jednou za 3 měsíce. Tím, že voda Fe2O3 neprotéká naplno, ale pouze obtéká kolem nedojde i při větším nasazení tohoto média k úmrtí korálů (nerovnováha....viz mnohé diskuse). Případně nasaďte kupovaný-poněkud dražší materiál na snížení PO4 z vody.
Teplotu vody držíme okolo 30-ti stupnů Celsia. Při nižší teplotě jsou přírůstky korálů asi o 30% menší. Takto vysokou teplotu nelze uskutečnit v nádržích s větším množstvím odpadních látek z důvodu velkého bujení řas a sinic.
Doplňování minerálů probíhá výluhem substrátu dna filtru. V žádném případě nedoplňujeme jód. Bohatě postačí jód dodávaný při pravidelné výměně vody. Tj. do nádrže nelijeme žádné drahé vodičky…Pouze rozhodíme stabilitu systému.
Živiny pro korály: dodáváme kupované preparáty na výživu ryb a korálů. Osobně dávkuji dávkovacím čerpadlem průběžně prachové krmení pro ryby rozmíchané s vodou.
Živiny pro bakterie: dávkovacím čerpadlem dávkujeme pravidelně několikrát za den v poměru 0.5 ml 40% alkoholu/den na 100 l vody akvária

Pravidelná výměna části objemu systému vody:
Jakýkoliv zásah do systému je šok pro jeho osazenstvo. Vyměňujeme maximálně 5 % objemu systému za měsíc!!! Pokud možno neodsáváme detrit ze dna nádrže a filtru. Děláme to jen v místech, kde je to bezpodmínečně nutné z estetického hlediska.
Jako doplňková filtrace pro jiskru vody a stáhnutí žluté barvy je použito aktivní uhlí v množství 0,15 litru/100 l nádrže na měsíc.
Princip je zde nastíněn. Mořská akvaristika je fascinující svými barvami a provázaností živých společenstev. Ty se budou chovat přirozeně pouze v dobře prosperující nádrži.
Turnovská metoda dělá mořskou akvaristiku dostupnější pro zájemce s nižším finančním a časovým rozpočtem.
Používám 4 dávkovací čerpadla (kalciumreaktor, dávkování vodky, doplnění odparu(přes kalkwaser), dávkování krmení pro korály)
Hrubě drcený dolomitický vápenec a jemně drcený zeolit je třeba alespoň 3-krát po 1 týdnu nechat vyluhovat v roztoku mořské vody (postačí buď odpadní voda z výměny nebo voda z vodovodu smíchaná s kuchyňskou mořskou solí)

Na začátku po osazení je třeba zhruba 2 měsíce nasadit výkonný odpěňovač (čerpadlo 100 w na 1000 l objemu akvária) aby vyšlehal látky vyloužené ze zeolitové horniny. Tento výluh podporuje růst červených sinic.
Naposledy upravil/-a JardaH v 17 Apr 2011 18:43, upravené celkom 9 krát.
Používateľov profilový obrázok
JardaH
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 28 Nov 2005 13:56
Bydlisko: Turnov, ČR
Kontaktovať používateľa:

Re: Tiché moře - Turnovská metoda 2

Príspevok od používateľa JardaH »

upraveno
Naposledy upravil/-a JardaH v 31 Dec 2010 06:36, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
BODLOK
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 544
Dátum registrácie: 28 Nov 2008 16:16
Bydlisko: Mladá Boleslav

Re: Tiché moře - Turnovská metoda 2

Príspevok od používateľa BODLOK »

Pozorně čtu Turnovskou metodu na pokračování.Nevím,zda je vhodné dotazem narušit posloupnost příspěvků.Ale později by dotaz nebyl aktualní.
Tedy není mi jasné, jakým způsobem může přispět PROTOGEN-koncentrát nálevníků /sladkovodních/k funkčnosti moř. AQ.Myslím,že ve slané vodě se nálevníci ani "neprobudí "k životu.
Přeji zdraví ,dobrý den.
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: Tiché moře - Turnovská metoda 2

Príspevok od používateľa vasekg »

Zrovna včera jsem byl s kamarádem u Jardy - musíme ho pravidelně kontrolovat, jestli to dělá dobře!!! :D :D :D Nebudu se opět rozplývat nad krásou akvárka a tichem v místnosti, to se musí vidět, ale zajímavé bylo, že Jarda vytáhl fotografie akva z března. Při porovnání s dnešním stavem to všechno velmi rychle roste, je to fascinující. Vždy měl Jarda (stejně jako já) lehce "zakalenou" vodu - resp neustále v ní jakoby něco poletovalo, nedokáži to přesně vyjádřit. Nevím, jestli Protogen pomohl, ale rozdíl v průzračnosti vody mohu potvrdit. To Jardovi trochu závidím. Protogen jsem včera od Jardy dostal, až se ráno vrátím z práce, poprvé ho hodím do nádrže a za týden uvidíme. Btw: Jardovi jsem vděčný, že mi pomohl nastavit filtraci a vysvětlil všechny pochody a procesy v akváriu. Krom vysokého dna jsem od něj vše "obšlehnul" - a akvárko prosperuje. Na jaře stavím to vytoužené velké akva a tam bude již i dsb. Myslím, že je nás již celá řada, která Jardovy nádrže viděla. Teď ještě aby ten Protogen zafungoval i u mě :)
Napísať odpoveď

Návrat na "Vaše nádrže"