Porovnanie osvetlenia

Všetko o osvetlení od klasických trubíc cz T5 až po HQI

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Porovnanie osvetlenia

Príspevok od používateľa kubrt »

Kedze som tento vikend (19.2.) menil osvetlenie zo 4xT8 (3x modra Philips TLD36W/18 a 1x denna Philips TLD36W/865)
za 4xT5 (2x modra AquaMedic, 2x denna AquaMedic 10.000K) zmeral som si jednotlive osvetlenie. Meral som Metrelom,
Eurotest 61557 s kremikovou sondou typom C A1119 (rozsah 0,1 - 20.000 lux).
Tu su namerane hodnoty:

T8 rampa:
merane 20cm nad plne rozsvietenou rampou: 10.400 lux
merane 10cm nad modrou trubicou: 8.500 lux
merane 10cm nad dennou trubicou: 14.500 lux
merane 1m nad plne rozsvietenou rampou: 2.900 lux

T5 rampa:
merane 30cm (pri 20cm bola svietivost nad rozsah sondy) nad plne rozsvietenou rampou: 19.500 lux
merane 10cm nad modrou trubicou: 17.600 lux
merane 10cm nad 10.000K trubicou: 19.700 lux
merane 1m nad plne rozsvietenou rampou: 6.800 lux

pre porovnanie som este meral obycajnu (zltu) 100W ziarovku:
merane 10cm pod ziarovkou: 11.000 lux
merane 1m pod ziarovkou: 368 lux

Vsetky merania boli robene pri uplnej tme. T5 rampu mam zavesenu asi 20cm nad hladinou, od hladiny po dno mam cca
35cm. Sondu som prilozil na uroven dna celnej steny AQ a nameral som cca 630 luxov. Ked si porovname hodnotu v
1m cez vzduch (6.800 lux) a 20cm vzduch + 35 morska voda (630 lux), vidime, ze tato voda celkom slusne filtruje.
Samozrejme, ze toto meranie je dost nepresne, chcelo by to vodotesnu sondu a ulozit ju na dno, ale bohuzial, co
som mal, to som pouzil. Ked si porovname hodnotu v miestnosti na PC pracovisku, kde by malo byt osvetlenie okolo
500 lux a na dne AQ (630), je to dost porovnatelne. Cize do AQ az tak moc ani nesvietime a to perem 4x54W (216W)
na podorys 40 x 115 cm. Ak by som to mal vypocitat po starom, tak mam okolo 1,34 W/liter. Z toho mi jednoznacne
vyplyva, ze svetla nie je asi nikdy dost, avsak nehladiac na ekonomicke hladisko musime este robit aj kompromis
medzi svetlom a teplom odovzdavanym do vody. Bohuzial nepoznam katalogove udaje svetelnych tokov pre T5 AquaMedic.
Este by som podotkol na fakt, ze tieto cisla nie su uplne
porovnatelne vzhladom na vek trubic, T8 maju nieco cez jeden rok a T5 su uplne nove, takze skusim zmerat po pol
roku a uvidime rozdiel. A prave tento rozdiel by nam mohol nieco povedat o tom ako casto potrebujeme menit zdroje
svetla v nasich nadrziach. Mozno amaterskym sposobom vyvratime dogmu o meneni T8 trubic po roku a T5 po 3 rokoch.
Takze uvidime.


PS: Na zaver pridavam foto pre porovnanie.
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Porovnanie osvetlenia

Príspevok od používateľa andy »

Pekny elaborat, pochvala pred vysvietenym akvarkom :D .
Tu obycajnu zltu 100W ziarovku si dobre odloz a opatruj, neskor ak by si sa uz nedostal k tomu samemu meraku, alebo ak aj ano kazdopadne ti posluzi ako etalon, referencia, aby si v pripade potreby mohol urobit korekcie.
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Používateľov profilový obrázok
Juro
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 154
Dátum registrácie: 02 Jún 2006 21:08
Bydlisko: Nitra

Príspevok od používateľa Juro »

Nazdar Kubrt, Tak ako svieti tampa s T5-kami. Ešte si si nenašiel čas na nové meranie :?: Pol roka už ubehlo a nastal čas merania. :wink:
> 170L REEF < zrušené
> v pláne 500l <
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Príspevok od používateľa kubrt »

No ved hej. Cas nastal. Pomeram, poreferujem. Inak lampa svieti super, zatial ziadne problemy.
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Re: Porovnanie osvetlenia

Príspevok od používateľa kubrt »

prednedavnom som na firmu dostal nepredajnu vzorku LED reflektora od nemenovaneho ceskeho vyrobcu.

Udaje zo svietidla:
prikon 20W
napatie 230V AC
teplota chromaticnosti 6500-7000K

Udaje z katalogu:
ucinik >0,9
svetelny tok 1600 lm
prikon 20W
zivotnost > 50.000 hodin
uhol vyzarovania 120 st.
Ra > 80
hmotnost 1,5 kg
rozmery 140 x 178 x 150 mm
pracovne napatie 84-265 V AC, 50-60 Hz

----------------------------------------------------

zatial som ho nemal cas zmerat fotometrom - urobim tak cez vikend, ale mozem povedat, ze aj po 5 hodinovej prevadzke bolo telo svietidla len letne, co ma milo prekvapilo. Nazov firmy a priblizne ceny radsej do SS, robia LED od 10W po 100W cipy. Dokonca maju aj svietidlo 4x60W. Tie podania farieb nic moc, ale udajne sa da s firmou dohodnut na vsetkom - este som s nimi nejednal. Podla ich katalogu som nasiel najviac 14.000K LED.
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Re: Porovnanie osvetlenia

Príspevok od používateľa kubrt »

zatial aspon nejake foto:
Prílohy
P1010006.JPG
P1010005.JPG
P1010003.JPG
majomajkl
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 11 Jún 2007 11:56
Bydlisko: TT - TV

Re: Porovnanie osvetlenia

Príspevok od používateľa majomajkl »

podobné alebo tie isté...? toho českého výrobcu poprosím do SS. :-) Ďakujem. http://www.dealextreme.com/p/high-power ... -12v-80075 alebo http://www.dealextreme.com/p/20w-20-led ... 220v-54859 alebo ešte najpravdepodobnejšie http://www.dealextreme.com/p/10w-7000k- ... 265v-41053
Naposledy upravil/-a majomajkl v 14 Apr 2011 20:52, upravené celkom 1 krát.
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: Porovnanie osvetlenia

Príspevok od používateľa kominík »

tohle osvětlení jsem viděl na živo u Valy Brno - bylo made China
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Porovnanie osvetlenia

Príspevok od používateľa VINTR »

Šlo by připojit nějakou fotku v provozu nad akváriem. Dělá osvětlení efekt slunečních odrazů hladiny na dně podobně jako výbojkové osvětlení? Za SZ dík.
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Re: Porovnanie osvetlenia

Príspevok od používateľa kubrt »

vsetko bude. zatial aspon creva...
Prílohy
DSC06814.JPG
DSC06812.JPG
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Re: Porovnanie osvetlenia

Príspevok od používateľa kubrt »

takze tu su vysledky:

najskor napisem meranie na T5. Lampa je stale ta ista ako v prvom prispevku 4x54W len farby trubic su nasledovne: 1x biela, 2x modra a 1x purple. Povodne merania boli s fabami 2x modra a 2x biela. Cize je jasne, ze teraz musi mat svetlo nizsiu intenzitu osvetlenia. Trubice su strare 2 roky, ja viem strasne dlho, ale mam iba makkace, ale aj tak ich teraz vymenim.

A teraz to meranie (snazil som sa merat v takych vzdialenostiach, aby ste si to mohli porovnat aj s prvym prispevkom):

20cm pod lampou: 12.100 lx
1m pod lampou: 2710 lx
pri dne AQ (zasa prilozene len zboku AQ): 440 lx

Je jasne, ze vymena trubic po 3/4 az 1 roku je adekvatna a nemala by sa podcenovat, hlavne pri chove SPS.

A teraz meranie pre LED lampu (info o nej uz mate hore uvedene):

20cm pod lampou: 7100 lx
30cm pod lampou: 4130 lx
1m pod lampou: 440 lx
pri dne AQ: 56 lx

Fotky ani prikladat nebudem, hold neviem fotit ako Amsi. Ked sa pozerate do LED lampy, zda sa vam ake je to studene biele osvetlenie, no akonahle ho prilozite nad hladinu, zbadate ze to je naozaj len nejakych 6500K a nie 14.000K. Vsetko bolo strasne do zlta. Co sa tyka efektu ako pri HQI, pozoroval som ho len par cm pod hladinou. Na dne urcite nie. Zrejme to ma suvis s tou intenzitou.

Co sa tyka teploty LED, tak vysledky po niekolkohodinovej prevadzke su taketo:

teplota povrchu skla: prijemnych 27 st C
teplota krytu zdroja: 30 st C
teplota krytu chladiacej casti - rebrovania: 55 st C

Mne osobne z toho vychadza, ze ak by som chcel pouzit taketo svietidla nad toto AQ len s makkymi koralmi, musel by som pouzit aspon 10 lamp. A to som nezapocital stratu intenzity pri modrych LED. Investicne naklady by boli strasne vysoke a navratnost aj vzhladom za usetrenu elektriku strasne dlha. LED urcite maju buducnost, ale zatial najlepsia volba bude T5. Samozrejme ak by bola moznost pomerat nejake DYI riesenie priamo na mierru, verim, ze vysledky by boli ine.

Inak este meracie pristroje boli relativne nove po kalibracii, presnost sondy 5%, rozsah 0-26.000 luxov.
Meraci pristroj http://www.ahlborn.cz/cs/produkt/datalo ... o-2690-8a/ a sonda http://www.ahlborn.cz/cs/produkt/snimac ... -fla613vl/
Napísať odpoveď

Návrat na "Osvetlenie"