Přechod ze starého na nové akva.

Začiatočné prejavy, priebeh, a VYRIESENIE konkrétneho problému v akváriu.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Přechod ze starého na nové akva.

Príspevok od používateľa amsi »

Zdar chlapi,dotaz na naštěstí NE MUJ PROBLÉM !!! Kolega zrušil staré akva,nechal 200 l staré vody,200 l nové.Postavil nové na stojan,dal staré,živé kameny,nalil starou a novou vodu,dal proudové čerpadla a dal ryby. A teď to začlo. Ryby se začaly převracet na bok,rychleji dýchat a ..... tak dále. Asi pět jich už odešlo. Nebyl jsem u toho,jen pře mobil.
Důvody????
A..... voda z osmozy se JEN týden míchala se solí ???
B..... možná trošku nižší teplota ale jen max 2 st.C
C..... důkladně nevymyté akva ?
D..... ne snad úplně srovnaná hustota?

Ty B a C možnost snad ne??!!!
D bylo snad nepatrně,ale to by se mělo posmíchání obou vod vyrušit!!!
C akva normálně vytřel houbou s vodou,to by mělo stačit ne???!!!

Ještě je zajímavé to,že to v klidu snášejí Lysmaty,u kterých bych čekal,že půjdou první,pokud nastane přechod do špatné vody!!!

Odešel mu Hepatus,Pomci,Velifera ...

Taky mě to moc zajímá z důvodu,že to samé chystám i já,ale budu míchat aspon 14 dní ,pak tam dodám nějakou starou vodu a po pár dnech přidám kameny ze starého akva a nechám aspoň týden běžet.
Budu to mít zhruba napůl,250 a 250 litrů.

JAKÁ JE BEZPEČNÁ DOBA na to promíchávání,jak dlouho,aby to mělo být vše v pohodě? Resp. co a jak ještě udělat pro DOBRO VĚCI ???!!!

Díky za rady.
Používateľov profilový obrázok
maro
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 314
Dátum registrácie: 19 Jan 2006 16:12
Bydlisko: NR

Príspevok od používateľa maro »

A moznost by som tiez vylucil.
Nemohlo to ale byt sposobene tym, ze nepocka, kym sa poriadne zmiesa a ustabilizuje voda po zmiesani novej so starou? Mozno tam nastali nejake procesy, ktore rybam mohli uskodit... Ale aj v takom pripade by som predpokladal ze lysmaty pojdu prve...

Co na to skusenejsi?
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

stres z vylovu je moj tip

bezne menim 50% vody v akva a rybam ani krevetam to nic nerobi

ale raz som prerabal a stahoval akva, 100% vody bolo povodnej a polovica ryb uhynula do 2 dni , ako pricinu vidim stres
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Príspevok od používateľa amsi »

Ano i stres je možnost,ale jak to tak beru, to by musely daleko více lehat ryby které doneseš z obchodu,dvakrát přelovení,do sáčku,do jiné vody v akva,kde ta voda je určitě jiná než v obchodě ...... je to divné. V podstatě polovina osádky mu lehla. žili jen klauni a flavescentka a xanthurka. To bylo ráno ...... co bude vešer :?:
Takže mě Romane připravuješ na to,že mě to čeká taky? :cry:
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Ak to robil zle, asi bude pricinou NH3.
Používateľov profilový obrázok
motyl
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 417
Dátum registrácie: 15 Nov 2006 20:44
Bydlisko: Zvolen
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa motyl »

a prerábal aj filtráciu?Ja som tiež nedávno prekladal aq a aj filtráciu.50% stará voda a 50% nová a v pohode.Jedine pri prekladaní filtra ( refungium ) som bol opatrný a po preložení som ho nechal pežať cca 5hod samostatne bez aq.Potom som ho spustil cez aq a v pohode len mi po čase nabehli sínice ale to už je preč. :wink:
Používateľov profilový obrázok
BODLOK
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 544
Dátum registrácie: 28 Nov 2008 16:16
Bydlisko: Mladá Boleslav

prřechod ze starého na nové

Príspevok od používateľa BODLOK »

Můj názor--při přemistování ryb do "jiné" vody je nutné je ponechat v původní,odebrat 20-30% a přidat toto množství nové vody. Ponechat v této "směsi" ryby alespon 1 hodinu.Tento proces opakovat několikrát.Samozřejmě intenzivné cirkulovat vodou. Poté- pokud to množství a velikost ryb dovolí- vložit ryby do igel. sáčku a ten umístit do nového aqua. Ponechat tam další pul hodinu. Potom sáček otevřít a nechat ryby aby samy vpluly do nového prostředí. To je recept proti STRESU. Držím všechny palce.
Používateľov profilový obrázok
pepe
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 573
Dátum registrácie: 16 Jan 2006 14:17
Bydlisko: Brno

Príspevok od používateľa pepe »

Nejsem odborník. Ale myslím si, jako Lukáš, že problém mohl být ve zvýšení koncentrace jedovatého čpavku - po výměně vody se zvedlo pH (zřejmě i KH), kt. bývá u staších zaběhlých nádrží bez jejich pravidelného navyšování nižší a amoniak se uvolnil a způsobil otravu. V nově namíchané vodě bylo pH (a určitě i KH) v pořádku a zřejmě i vyšší.
S tím jsem se setkal v minulosti, kdy jsem se celkem dost věnoval sladkovodním akváriím a protože jsem lajdák, tak jsem dělal spíše větší výměny vody a ve větších intervalech .... takže takhle jsem jednou vyměnil 1/2 vody u skalárů a bylo vymalováno :(
Prevencí, ve výše zmiňovaném případě, by bylo asi jednak co nejvíce snížit odpadní látky ve staré vodě a dále vyrovnat pH (KH) obou míchaných roztoků mořské soli - starou vodu před přidáním nové postupně dorovnat.
Pokud plácám nesmysly, tak ať to admin smaže a zkušení mne opraví :)
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Príspevok od používateľa amsi »

Takže ta voda by se vyřešila,kdyby se nechala v novém akvárku nová voda plus ta stará,třeba půl na půl a nechalo se to tak aspoň dva dny cirkulovat.
Asi až pak dodat nějaké staré kameny a zase dva dny nechat cirkulovat a až pak přehodit korály a ryby.
Ryby nejspíše tím způsobem co je popsán výše !!!!!
Filtrn nepřehazoval,komplet kameny ze starého filtru jsou v náhradním akva,ve staré vodě,kde je proudové čerpadlo,tam by to mělo být OK.
Nový filtr ještě není dokončen. Byl tam ten problém,že nový stojan šel na místo starého,tak se to muselo řešit takhle :cry: :cry: :cry:
A ani toho místa moc není :(

Obrázok

Obrázok
:cry:
Používateľov profilový obrázok
BODLOK
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 544
Dátum registrácie: 28 Nov 2008 16:16
Bydlisko: Mladá Boleslav

Přechod ze starého na nové

Príspevok od používateľa BODLOK »

Nejedná se míchání vody v celé nádrži, ale jen vody na aklimazaci ryb.Je to možné i v jiné nádobě,mimo nádrž. Je to zpusob jak se vyhnout stresu u ryb při změně jejich životního prostředi.Chtěl jsem přispět radou přiteli v nesnázích. Pokud nelze realizovat, tak budou problémy pokračovat.Silní jedinci přežijí-ale mrazí mě v zádech.
Používateľov profilový obrázok
Ondrej Tlach
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 463
Dátum registrácie: 27 Aug 2007 21:28
Bydlisko: Edmonton, AB

Príspevok od používateľa Ondrej Tlach »

amsi napísal: Obrázok
:cry:
ten stojan z triesok je tam na trvalo? ci len docasne??? asi by som nedokazal zaspat mat akvarium na takom niecom....
www.MyAnimalsWorld.com
180Gal SPS Dominated Reef, AquaMarine SIS-1000, Deltec PF601s, 3x MP40WES, 4x54W T5 Giesemann Pure Actinic & Actinic Plus, 3x250W MH eBay Artemis 20k
Používateľov profilový obrázok
pepe
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 573
Dátum registrácie: 16 Jan 2006 14:17
Bydlisko: Brno

Príspevok od používateľa pepe »

Předpokládám, že ten stojan bude zvenku "okapotovaný", např. lamin. deskami. Pokud budou záda a boky napevno přišroubované, tak se výrazně zvýší pevnost ve zkrutu a tíhu AQ by měly ty hranoly z masivu, dle mého názoru, udržet. Ale nechat to stát takto volně bez pevných stěn /vzadu a na bocích/ bych si též netroufl.
Používateľov profilový obrázok
Ondrej Tlach
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 463
Dátum registrácie: 27 Aug 2007 21:28
Bydlisko: Edmonton, AB

Príspevok od používateľa Ondrej Tlach »

no aj tak, podla mojho skromneho odhadu to akva ma nieco medzi 340 - 400l s pieskom a vodou to bude vazit dobre cez 500kg + kamene, technika etc. hmm neviem
www.MyAnimalsWorld.com
180Gal SPS Dominated Reef, AquaMarine SIS-1000, Deltec PF601s, 3x MP40WES, 4x54W T5 Giesemann Pure Actinic & Actinic Plus, 3x250W MH eBay Artemis 20k
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Príspevok od používateľa amsi »

dělala to firma co staví akva na zakázku.
je to z hranolů,zboků to bude sešroubované dřevotřískou,vzadu to je ve třech místech,kolem stojin zpevněné. A bude to celé zakrytované. Má to ted na rychlo,jak jsem psal.
Používateľov profilový obrázok
miki
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 351
Dátum registrácie: 06 Feb 2006 12:09
Bydlisko: KOŠICE
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa miki »

pri stahovani mi ostalo asi 150L starej vody
zvysok asi 550L isla nova
a nemal som ziadne straty
500L
Napísať odpoveď

Návrat na "Prvá pomoc"