Bielenie koralov

Začiatočné prejavy, priebeh, a VYRIESENIE konkrétneho problému v akváriu.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

marcelv
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 328
Dátum registrácie: 01 Mar 2008 23:38
Bydlisko: Trenčín

Bielenie koralov

Príspevok od používateľa marcelv »

Dávam vodku 15ml denne na 1000L na upravu NO3.ktore bolo 25mg.Teraz mám NO3 10 mg. Chcem dosiahnuť 5mg.Absorber fosfátov používam RowaPhos.Fosfáty mám 0.Teraz som použil Clear phos 100g na 200L čiže 500g na mojich 1000.LPo troch dnoch mi začali blednúť do biela časti na montiporách digiata hnedá a fialová.Acropora ok. :D Co urobiť?
Ubrať vodku na polku alebo na čas odobrať clear phos?
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Príspevok od používateľa shark »

to ti udělal s největší pravděpodobností ten clearphos.Vyndej do na čas.Řekl bych že jsi právě zkusil jak to vypadá když se moc předimenzuje "phosex"Jinak ta vodka-k tomu moc nevim říct ale zdá se mi to taky dost.Já dávám na 700L5ml a víc si netroufám.Stačí málo a je po akvárku.Všeho s mírou :wink:
marcelv
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 328
Dátum registrácie: 01 Mar 2008 23:38
Bydlisko: Trenčín

Príspevok od používateľa marcelv »

:( Myslel som si.To neznamená ze clearphos je zlý ale asi dost učinný :D A vodka?To nie je konečná dávka,ved ked dosiahnem NO3 okolo 5mg znížim na polku.No a bude stačit ked dam toho clearphosu 100g na 400 a nie jak teraz 100g na 200?A v čom spočíva predávkovanie Phosexu?
Ved ked som mal pri Rowaphose fosfáty 0 tak čo som odstránil tým ClaerPhosom aby bledli koraly?
Naposledy upravil/-a marcelv v 21 Dec 2008 22:17, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Príspevok od používateľa shark »

to vyčerpání Po4 za hranici dokáže i ten rowa .Chce to opatrně no :wink: držim palce aby se ti to rachle srovnalo.
marcelv
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 328
Dátum registrácie: 01 Mar 2008 23:38
Bydlisko: Trenčín

Príspevok od používateľa marcelv »

shark napísal:to vyčerpání Po4 za hranici dokáže i ten rowa .Chce to opatrně no :wink: držim palce aby se ti to rachle srovnalo.
Dík už to sušim vonku z akvaria :D
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Pánové,
v přírodě funguje koloběh odpadních látek.
Pokud se budete snažit se opičit podle údajů amerických webů, kde se píší lži o obsahu odpadních látek v systému mořského akvária, dopadnete stejně blbě jako jejich autoři. Budete platit a platit a platit (někdo tomu říká investovat).
Je zcela jedno, jestli jsou dusičnany 2mg/l nebo 10mg/l, důležité je, že tam musí být. Podobně je to i s fosfáty. Jen tak může fungovat součást biologické rovnováhy, která se bohužel nevytvoří přes noc.
Vodka filtr je asi to nejhorší, co mohl člověk pro mořskou akvaristiku vymyslet, 100% účinný, ale i 100% zabiják (viz příspěvek Jardy Ondráčka). Hydroxidovaný oxid železitý (železná rez namočená do vody) je na tom podobně, odstraní fosfáty pro dobrý výsledek testu, ale ne pro chod procesů v mořském akváriu.
Pokud toto někdo nechápe, ať si půjčí od hasičů Saturna (oddělovací dýchací přístroj) a s jeho použitím se kochá pohledem na svou nádrž.
Chcet lepší hodnoty vody ve své nádrži? Máte dvě možnosti.
1. Snížit počet ryb v akva
2, Zvýšit počet korálnatců
Jinudy cesta nevede. Odzkoušeno :lol:
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Príspevok od používateľa andy »

Detto podobný jav pozorujem ako Marcel, t.j. čím ´plevelnejší´ SPS korál, tým viac je vybielenejší pri pouzití clearphosu (u mna v dávke až 150g/200L). Plus teda aj vodka.
Treba vsak na druhú stranu povedat ze čím náročnejšia acropora, tak jej tento stav práve vyhovoval a začali sa zrovna vyfarbovať.
SPS ktorým tento stav vadí - zelená, ružová, hnedá, fialová montipora digitata plus tá najobyčajnejšia acropora zelená.

To je jasné čo píše Rybka, ale ja to mám v tomto stave uz vyše mesiaca a že by tento stav vôbec nevadil mekkým koralom ktoré teda potrebujú špinavšiu vodu, tak toto mi nie je jasné :?: .
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Príspevok od používateľa andy »

Po zmene musim po týždni skonstatovat ze to ´vybielenie´ montipor bolo spôsobené u mna aplikovaním enormneho mnozstva chemických absorberov na fosfaty a dusicnany v rovnakom časovom období. Teda rapídny úbytok zivin v kratkom case, čo by nebolo zase az tak fatálne, ale u mna do toho vstupil este aj iný faktor ktorý nesúvisý s touto témou.
Takze Clearphos ano, ale s mierou :? .
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
marcelv
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 328
Dátum registrácie: 01 Mar 2008 23:38
Bydlisko: Trenčín

Príspevok od používateľa marcelv »

Ono clear phos je velmi učinný.čo je napísané na obale je aj pravda.Vzniklo nám ale vhodné prostredie pre acropory :D Ja napr. už digiatu ani nechcem chovať.Jedna vec je že potrebuje zasratejšiu vodu a druhá nebavý ma zbierať každý den ulomené kusky polámané od rýb.
Ja si myslím že ked som dával vodku tak som balancoval dakde....Po tom ako som naráz dal Clear phos a vlastne aj ho predávkoval tak som ubral živín dakde daleko do mínusu.
Používateľov profilový obrázok
JRx
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1303
Dátum registrácie: 13 Apr 2007 11:12
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa JRx »

Rybka:
Vodka filtr je asi to nejhorší, co mohl člověk pro mořskou akvaristiku vymyslet, 100% účinný, ale i 100% zabiják (viz příspěvek Jardy Ondráčka).

JRx:
Takze za ucelom znizenia dusicnanov vo vode nepouzivat vodku?
tym sa nakrmia bakterie (uhlik z alkoholu) a tie odstranuju dusicnany z vody....
aspon tak nejako si to ja predstavujem
ked sa to nepredavkuje nieje co pokazit.....


Rybka:
Hydroxidovaný oxid železitý (železná rez namočená do vody) je na tom podobně, odstraní fosfáty pro dobrý výsledek testu, ale ne pro chod procesů v mořském akváriu.

JRx:
kazdy pouziva nejaky fosex, neviem no Tvrde koraly bez fosexu... ?
800L aqa 300L filter,
300L karantena, 240L zalozna nadrzka pre pripady nudze
marcelv
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 328
Dátum registrácie: 01 Mar 2008 23:38
Bydlisko: Trenčín

Príspevok od používateľa marcelv »

Ja ked som dával vodku sa mi len zlepšoval stav a to na pohlad.Je to princíp jak ked dávas bioptim len lacnejší .Vypol som to lebo hcem prísť na problem čo sa stalo .A clear phos neni zlý ale učinný.Treba ho dať normale nie pol balenia jak ja trulo naraz.
Napísať odpoveď

Návrat na "Prvá pomoc"