Strana 1 z 2

Domaci chov zooplanktonu

Napísané: 01 Feb 2006 19:37
od používateľa Roman
na tomto mieste mozme uviest svoje prakticke skusenosti s chovom zooplanktonu, linky na navody na webe alebo ine odkazy

Napísané: 15 Feb 2006 13:46
od používateľa Roman
neviem, ci to patri prave do temy "plankton" ale zacal som doma chovat nejake cerviky, tusim sa volaju grindal. Celkom pekne sa mnozia , davam im jeden BeBe keks alebo piskot 1 - 2x tyzdenne a mam celkom slusnu dodavku takych malickych cervickov. Male ryby a krevety sa s nimi celkom radi napchavaju a vyzera ze im to neskodi :)

Napísané: 15 Feb 2006 13:52
od používateľa rybka
Pozor na vysoký obsah tuku, jako příležitostné krmení jsou dobré. Mi se ve filtrech začal množit nějaký plankton dost podobný vzhledově i velikostí korýškům rodu Bosmina. malý P. hepatus si to nemůže vynachválit :lol:

grindal

Napísané: 30 Jan 2007 13:03
od používateľa Josef Nosek
Ahoj,
je to vhodne pro chelmon rostratus? Postupně vyluxoval všechny červiky i skelné sasanky a má chudák hlad. Občas si vezme mraženou artemii, ale přecpaně opravdu nevypadá. :? Pokud ano, kde se dá koupit násada?
Díky!

Re: grindal

Napísané: 30 Jan 2007 13:07
od používateľa shark
Josef Nosek napísal:Ahoj,
je to vhodne pro chelmon rostratus? Postupně vyluxoval všechny červiky i skelné sasanky a má chudák hlad. Občas si vezme mraženou artemii, ale přecpaně opravdu nevypadá. :? Pokud ano, kde se dá koupit násada?
Díky!
seženeš tady http://ondrej.prodejce.cz/cenik.htm a o doplňkové stravě pro chelmona tímhle červíkem nebo roupicemi jse taky přemýšlel.Ještě jsem to ale nepraktikoval

Napísané: 30 Jan 2007 15:18
od používateľa arowana
Roman - grindal môžeš namnožiť v množstve, že ho nebudeš mať komu skrmovať. Lepšie a výdatnejšie ako BB keksy, je zmes mletých ovsených vločiek pomiešaných so sušeným mliekom a parmezánom / príp.sušeným strúhaným tvrdým syrom /, alebo sušenou srvátkou. Stačí ti do vločiek jedna desatina ostatných ingrediencií, aby si nemyslel, že ťa to draho vyjde. Teplota najlepšie vyhovuje okolo 28°C, vtedy je množenie najrýchlejšie a najefektívnejšie. Treba len pravidelne kontrolovať vlhkosť rašeliny. Mala by byť natoľko vlhká, aby z nej netiekla voda a ešte sa medzi prstami drolila. Molitan a ostatné substráty sa mne osobne neosvedčili. A ešte jedna zásada, ale veľmi dôležitá. Kŕmiť denne v množstve, ktoré do druhého dňa zožerú a postupne zvyšovať podľa stupňa namnoženia kŕmnu dávku. Rašelina stačí max do 3 cm, viac sa neosvedčilo, nakoľko nie sú veľmi schopné obsadiť celý prierez substrátu.
Správne namnožený grindal obalí krycie sklo na násade kompletne nielen odspodu, ale často vylieza až na povrch.
Občas je problémom napádanie násady roztočmi, ktoré sú schopné ho celý zlikvidovať. Môžeš ako prevenciu pridať k chovným násadám, najlepšie v nejakom uzavretom priestore, trs sušenej paliny pravej. Výpary jej éterických olejov, odpudzuje roztoče.
Pretučnenia rýb sa nemusíš obávať, toto okrajovo hrozí len u rupice. Grindal môžeš skrmovať hoci aj trikrát denne bez akéhokoľvek rizika. Mám to roky odskúšané.

Napísané: 30 Jan 2007 15:30
od používateľa Roman
pre mne ja tato tema uz pase, nakolko mi nasada grindalu chytila plesen a nepomohlo ani preockovanie na cisty molitan.
medzitym aj klipky posli na amyloodinium , takze uz cervy ani nepotrebujem :( ostatne ryby beru mrazene, takze cerviky teraz uz nechovam

Napísané: 30 Jan 2007 15:45
od používateľa arowana
Ale aspoň by si ich potešil.
Nemal som zatial s krupicou v mori problém, ale keď si to už nahodil, máš nejaký naozaj účinný spôsob na likvidáciu v morskej vode ?

Napísané: 30 Jan 2007 16:42
od používateľa laomedon
arowana napísal:Ale aspoň by si ich potešil.
Nemal som zatial s krupicou v mori problém, ale keď si to už nahodil, máš nejaký naozaj účinný spôsob na likvidáciu v morskej vode ?
Mne sa zatiaľ vždy osvedčil cesnak, jednoducho ho nakrájaš na plátky do pohárika s morskou vodou v ktorej rozmrazuješ artémiu alebo niečoiné.

to potom cca. 20min. celé vylejem ale BEZ cesnaku do nádrže. Ryby cesnak priam milujú a ani koralom vôbec neškodí. podarilo sa mi takto zachrániť aj veľmi napadnuté hepatusy ktoré už vyzerali dosť biedne. Dávkovať môžeš aj 2 krát denne. :lol:

Napísané: 30 Jan 2007 18:44
od používateľa arowana
Vďaka, znovu som o niečo múdrejší, možno sa mi to niekedy bude hodiť. Niet nad prírodné liečivá. Nech žije cesnak, aj ho môžem neobmedzene.

Napísané: 31 Jan 2007 09:05
od používateľa Roman
uz sme to preberali v inej teme.
V morskych akvarkach sa vyskytuju v zasade 2 zakladne typy "krupice"
1; Cryptocaryon iritans : to je ta lahsie liecitelna, pomahaju krevety, zvysenie teploty, znizenie salinity, cesnak, kupele v sladkej vode, a pod...

2; Amyloodynium ocellatum; nepomaha nic z vyssie uvedeneho, zabera len odlovenie ryb, liecba antibiotikami popr metylenovou modrou alebo formaldehydom (fuj) , dezinfekcia nadrze alebo ponechanie nadrze 8 tyzdov bez ryb....skratka amyloodinium je kosa na ryby

Napísané: 31 Jan 2007 09:11
od používateľa Peter
Roman, daju sa tieto dva typy volnym okom rozlisit ?
Dik, Peter

Napísané: 31 Jan 2007 09:13
od používateľa Ceco
Tu vsak treba poznamenat, ze je zasadny rozdiel medzi Cryptocaryon irritans (morska krupica) a Amyloodinium. Morska krupica je v porovnani s Amyloodinium v podstate fajnova choroba, ktora sa da velmi rychlo diagnostikovat hned v pociatocnom stadiu a tym padom uspesne liecit. Amyloodinium sa bohuzial vacsinou da diagnostikovat az v stadiu, ked je uz neskoro, pretoze tento parazit najprv napada ziabre a az v poslednom stadiu vytvori zamatovy povlak na kozi - v tomto stadiu je liecba v dost velkej miere neuspesna.

Co sa tyka cesnaku, cital som odborne studie, ktore potvrdzuju nie priamy antiparaziticky ucinok. Skor plni ulohu stimulacie apetitu a podpory imunitneho systemu, pri ktorych ryba zvlada boj s parazitom lepsie. Priamy vplyv cesnaku na parazity je zatial nepotvrdena zalezitost.

Napísané: 31 Jan 2007 09:14
od používateľa Ceco
No, Roman ma stihol predbehnut :lol:

Napísané: 31 Jan 2007 12:05
od používateľa Lukáš
Krupica ani grindal nie su zooplankton :idea: