Jednoduche morske akvarium

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

wolflike

Jednoduche morske akvarium

Príspevok od používateľa wolflike »

Otazka morskeho zaciatocnika (zatial v rovine zvazovania):

Preluskal som toto aj ine fora a stale som nenasiel odpoved na moju otazku: je mozne zriadit si ciste ako dekoraciu doma morske akvarium? Ide mi o to ze kazdy hovori o zivych, mrtvych kamenoch, sasankach, zabehavani akvaria a podobne. Mne ale ide o jednoduchu nadrz: na dne strkalebo piesok, k tomu nejake pekne kamene (nie zive, proste len dekoracia) a k tomu nejake dve rybky, cele okolo 60 litrov. Ja viem, nebude to klasicky reef a vsetci tunapritomni 'profi' nad tym asi ohrnu nosom, ale myslim ze je skutocne vela takych ludi ktory nepotrebuju mat doma cely utes, staci kusok morskeho sveta... a odpoved 'ako nato' som zatial nenasiel. Proste a jasne: je mozne mat takuto jednoduchu nadrz, alebo i parik nenarocnych ryb potrebuje mat v akvariu sasanku, zivy koral a hlavne vseliajke tie kamene plne zivych mikroorganizmov? alebo naozaj staci pakna cista nadrz, osmoza na kvalitnu vodu, sol, osvetlenie, vonkajsi filter, kamene+piesok a rybky?
Dik za nazory
Pepa
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 410
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 13:43
Bydlisko: Zlonice

Príspevok od používateľa Pepa »

Klidne to zaloz takhle jednoduche. Je to dobry zacatek a pak si treba poridis neco vetsiho.
V zasade ti staci akva, 2 zarivky, nejaky vnitrni filtr s molitanem, pisek na dno a kameny (i tak doporucuju zive - mely by stacit 5kg - kolem 2000Kc), sul, hydrometr, teplomer, topitko, a to je tak vsechno co me ted napada. Reverzku ani mit nemusis (fungoval jsem bez ni 2 roky). Hold budes muset menit castejc a vic vody, ale s dvouma rybkama to fungovat bude.
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Príspevok od používateľa kubrt »

Mozno by som pridal este odpenovac, nadrz by som dal cca 100 l.
wolflike

dik pepa

Príspevok od používateľa wolflike »

este jednu otazocku, co presne je to 'topitko'?

a este predsa jednu: zive kamene - myslis ze su naozaj take nevyhnutne - nejde ani tak o tu cenu ci trpezlivost, mam trosku strach z ich obstaravania - vselico v nich podochne, bude to smrdiet, kopec starosti, karantena po zakupeni... nestaci len obycajny 'kamen' samozrejme z mora ale nejaky 'mrtvy'? vytvara to 'zive' pre tie rubky nejaku lepsu klimu? alebo preco je to vlastne take nevyhnutne?
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Príspevok od používateľa kubrt »

topitko = ohrievac

zive kamene davat ani nemusis, staci ak pouzijes od kamarata trochu zabehnuteho dna (samozrejme z morskeho AQ) a mozno trochu zabehnutej vody. A konec koncov kamene tiez nemusia byt original morske, stacia nejake skaly alebo tuf.
wolflike

Príspevok od používateľa wolflike »

:))
jasne, topitko , som ja ale hlupak, myslel som ze ide o nejaky specialny prepadovy filter alebo co :) dik
Používateľov profilový obrázok
dement
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 172
Dátum registrácie: 24 Nov 2005 22:30
Bydlisko: Nitra

Príspevok od používateľa dement »

Snad by som k tomu este doplnil: tie rybky do 60 l by mali byt ozaj male ( nie mlade, ale take , ktore su aj v dospelosti male ) a starostlivo zvolit aj druh - nieco naozaj menej narocne - k vyberu by sa mohli vyjadrit skusenejsi chovatelia - Roman?
Ja by som k nim pridal este nejakeho pustovnika ( krab s ulitou ) a nejakeho slimaka tectusa aby zberali zvysky potravy, ktoru ryby nezozeru a pripadne obzierali nejake riasi.

Vela uspechov,
Martin
wolflike

Príspevok od používateľa wolflike »

ano, presne tak som uvazoval - mal som na mysli klauna a nieco podobne nenarocne (vraj viacej klaunov v nardzi nerobi dobre) + nejake tie 'cistice' samozrejme objem 60 litrov bol odhad, uvazujem tak 60, maximalne do 80.

chcem sa este spytat na filtraciu: nejak pocitovo mi sedi viac vonkajsi filter: mam vonku cerpadlo, filter, pozorovatela v akvariu nic nerusi, no neviem, mozno by na taketo jednoduche stacil uplne aj vnutorny filter vhodne schovany za dostatocne vysokym sutrom. btw, ako stahujete detrit z dna? obzvlast ak tam mate piesok - klasicky odkalovacom a hadickou by to asi neslo... aj preto uvazujem skor o nejakje drti ci hrubsom strku...
Používateľov profilový obrázok
dement
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 172
Dátum registrácie: 24 Nov 2005 22:30
Bydlisko: Nitra

Príspevok od používateľa dement »

Co sa mna tyka, nemam skusenost s fish only akvariami, ale ak mas peniaze, vonkajsi filter je fajn. Jedna vec je esteticke hladisko, ale daleko podstatnejsie je to, ze vonkajsie filtre maju vacsi objem filtracnej komory do ktorej mozes dat nejaky biomolitan, koralovu drt, pripadne nejaky phosex alebo zeolit (info o zeolite najdes v sekcii Filtracia ). No a potom plati - vacsi objem filtra -> viac bakterii odburavajucich dusicnany -> cistejsia voda.
Ja osobne stahujem pripadny detrit a ine zvysky z povrchu piesku ( frakcia 1mm ) hadicou a je to bez problemov.
Ci pouzijes jemny piesok, alebo koralovu drt je na tebe, ale ja by som asi zvolil radsej drt so zrnom cca. 1 cm. Bude sa to lahsie odsavat a ak pozijes zvon, nemalo by ti ju vysavat hadicou do vedra.
Kazdopadne, hrubku dna daj iba 2-3 cm. Zabranis tak nechcenym anaerobnym procesom a pripadnemu otraveniu ryb nejakymi zluceninami siry, ktore by tam mohli vznikat a prudko sa vo forme plynu uvolnit.
Martin
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

a preco by sa nedal jemny pieok odkalovat zvonom?
ved to co nechtiac stiahnes preplachnes stiahnutou vodou a piesok vratis do akva
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
Alda
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 153
Dátum registrácie: 23 Nov 2005 10:34
Bydlisko: Jižní 1971, Hranice, ČR

Príspevok od používateľa Alda »

jemný písek se dá odkalovat úplně v pohodě, asi týdenní zkušenost, v 10litrovém kbelíku plném odkalené vod cca dvě polévkové lžíce jemného písku po propláchnutí možno vrártit zpět...

Jinak k tomu běhu jednoduchého AQ, právě moře a s ním spolehlivý a nekomplikovaný běh je založen pouze na všem živém, dle mého když dáš do AQ pouze "štěrk, šutr a slanou vodu" nic z toho nebude.... Stačí vytáhnout jeden živý, nechat ho den na slunci "zemřít" a znovu dát do AQ... a co můžeš pozorovat, jak pěkně zelená a obrůstá řasami a to i v zajetém AQ...

Já bych to založil na živém, jednoduchém, ale živém....
marco
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 115
Dátum registrácie: 25 Nov 2005 15:37
Bydlisko: Trenčín

maly fish only

Príspevok od používateľa marco »

...jednoznacne súhlasím s Aldou, daj tam zive kamene - ak mas strach, nechaj ich "umriet", vycisti prudom vody a potom vloz naspat(:-)

ja som vysaval dno vzdy s externým filtrom, voda isla spat, bordel zostal vo filtri, ak ho planujes kupit, staci pouzi ten...alebo potom povysavat so zvonom a nasaty piersok vratit spat (do fish by som dal radsej drt, lepsie cez nu preteka voda, lepsie sa vysava, lepsie udrzuje...

nadrz sprav 100l, daj si tam dvoch ocelarisov alebo parik chrysipter a mas to, pridanie tectusa a urcite aj kusok caulerpy nic nepokazi(:-)


odpenovac netreba, ak vymenis mesacne 20% vody, odkalovanim...ja osbne by som si do akva zabudoval k zadnej stene prepadovy (prepazkovy) filter a potom ti staci uz len cerpadlo... eleiminujes riziko vonkajsich filtrov, vsetka voda je v akva, a je to lacnejsie...

asi tak...
wolflike

Príspevok od používateľa wolflike »

dik moc za nazory.... ano asi ten objem upravim na nejakych 120 litrov miesto povodnej 60.... uvidime. presne to som chcel vediet, ci je ziva kultura nutna pre uspesny beh alebo nie.... podla toho co pisete asi je, takze aj zive sutre budu.... ale cely projekt sa zatial musi oddialit na neurcito...., zial :((
Majo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 67
Dátum registrácie: 07 Feb 2006 18:24

JEDNODUCHE MORE

Príspevok od používateľa Majo »

NA TAKE MALE AKVARKO 60 L STAČI : FILTRACIA DSB,JAUBERT ,,1VETSI ALEBO 2 MENSIE KAMENE A SVETLO . SPOSOB REFUGIUM-RIASAK.
2X KLAUN. AK BUDEŠ DAVAT KAMENE NAJSKVOR VLEP 3X ROŠT NECH SU
NAD PIESKOM 2-3 cm. INAK AK TO POLOZIS PRIAMO NA KORALOVKU
MOZE TO ZAHNIVAT.
VELA USPECHOV.
Neregistrovaný

Príspevok od používateľa Neregistrovaný »

CHcem sa spytat či pri AQ typu fish only je potrebne pridavanie pripravkov ako vapnik,stroncium,magnezium atd.Chcem spravit AQ 330L s ,,berlinskou filtraciou" asi 4ks ryb do velkosti 12cm,neaka krevetka,pustovnik,sasanka(ešte neviem aky druh).Dakujem za každu reakciu :)
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"