Nove

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Gerry
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 59
Dátum registrácie: 13 Apr 2008 12:38
Bydlisko: Carlow, Ireland

Nove

Príspevok od používateľa Gerry »

Caute, zalozil som si male 30l more, filter 400l/hod, svetlo 1x 11W, vzduchovac. Vedeli by ste mi nieco poradit pre udrzanie stability, zatial sa drzi dva tyzdne a teplota je stale okolo 25 stupnov. Bude tam problem o stabilite? Ake ryby by sa v tom dali chovat?
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Re: Nove

Príspevok od používateľa shark »

Gerry napísal:Caute, zalozil som si male 30l more, filter 400l/hod, svetlo 1x 11W, vzduchovac. Vedeli by ste mi nieco poradit pre udrzanie stability, zatial sa drzi dva tyzdne a teplota je stale okolo 25 stupnov. Bude tam problem o stabilite? Ake ryby by sa v tom dali chovat?
to není vtip?? :lol: To se mi snad jen zdá.Koukám že prostě je ještě spousta lidí co si prostě nedají ani malou práci s pročtením těchto stránek,nebo sháněním jakých koli info o moři než dotoho vlezou.


Ryby nedávej žádný,filtr -moc jsi o něm nenapsal a pokud je to jen nějakej molitanovej tak ti toho moc nevyfiltruje,světla je málo a tak malej system prostě stabilní neuděláš :!:
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: Nove

Príspevok od používateľa kominík »

který systém jsi myslel,ten doplňovač odparu? :wink:
atomino
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 19 Okt 2006 19:02
Bydlisko: čadca

Príspevok od používateľa atomino »

a tych 11W je este usporka vsak? no maximlne na riasi.
co sa tyka mora ako takeho - myslim si ze pokial nemas velke skusenosti a co podla otazky sudim ze nemas, bude poriadne tazke udrzat stabilitu v tak malom aqa.
ber to ako radu, tiez som a budem zaciatocnik v porovnani s niekolko rocnymi borcami odtialto.
tomm
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 11 Feb 2008 09:43

Príspevok od používateľa tomm »

Pánové, kolik z vás má zkušenosti s takto malými akvárii, že vás to opravňuje psát takto kriticky? Nano a pico nádrže mají svá specifika a náročnost je u nich samozřejmě vyšší než u větších systémů, ale to neznamená, že je to nemožné. V současné době je už mořská akvaristika přece jen trochu jinde než před 10 lety.

Dle mého názoru pramení většina neúspěchů u malých nádrží z toho, že si je zakládají začátečníci s minimálními znalostmi a zkušenostmi, kteří se pak dopouštějí fatálních chyb. Ty se samozřejmě projevují u malých nádrží podstatně výrazněji a rychleji než u velkých akvárií. Tito lidé si taktéž často pořizují nevhodnou techniku, což dílo zkázy dokoná.

Nyní k tomuto konkrétnímu akváriu. Stabilita bude samozřejmě problém jako u každé takto malé nádrže. Kritické bývá zejména kolísání slanosti spojené s odpařováním. To znamená, že budeš muset pedantsky doplňovat odpar minimálně jednou denně. Pokud můžeš, pořiď si něco na automatické doplňování odparu. Pevně doufám, že máš reverzní osmózu, jinak budeš vést nekonečný boj s řasami a pomalu směřovat ke katastrofě. Kvalitní voda je u malých akvárií základ a její chemické složení je nutné neustále pečlivě sledovat. Alespoň základní testy (NH4, NO2, NO3, PO4) jsou naprosto nezbytné.

11 W světla je nedostatečných. Takového osvětlení se hodí maximálně na akvárium s rybami a živými kameny, ale je to s největší pravděpodobností málo i pro ty nejméně náročné fotosyntetické korálnatce. Problém je v tom, že u takto malých nádrží jsou právě koráli (a bezobratlí) základ a ryby obvykle zcela chybí nebo se chovají maximálně jako doplněk v počtu jednoho nebo dvou kusů. Nicméně pokud na nějaké té rybě trváš, vhodný by mohl být některý z menších sapínovitých (např. chrysiptera parasema či chromis viridis) nebo některá drobná rybka z čeledi hlaváčovitých (gobiodon citrinus, gobiodon okinawae, gobiosoma oceanops, gobiosoma evelynae atd.)
Josef Nosek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 112
Dátum registrácie: 26 Nov 2006 12:11
Bydlisko: Praha 8

Príspevok od používateľa Josef Nosek »

pro tomma: Asi nikdo nemá zkušenost s 30l akva, ale zato zde spousta lidí má zkušenost s daleko většími systémy a ani tam není jednoduché udržet rovnováhu. Salinita je sice důležitá, ale dakeko důležitější je např. KH a já se domnívím že pro člověka který nemá letité zkušenosti a znalosti je takřka nemožné udržet zdravé prostředí v tak malém systému. Některé kritické hodnoty mohou kolísat během jednoho dvou dnů a může být problém odjet na víkend.
Pepa N. 360 reef mix.
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa vik_33 »

tomm napísal:...Dle mého názoru pramení většina neúspěchů u malých nádrží z toho, že si je zakládají začátečníci s minimálními znalostmi a zkušenostmi, kteří se pak dopouštějí fatálních chyb....
No asi právě o tohle jde ne? Nikdo tady nezavrhuje mini AQ ( a to je dle mého názoru vše pod 200 L ( i když tu hranici bych viděl spíš kolem 300 L )
Jde tu o to, že taková "mini a pidi AQ" jsou dlouhodobě udržitelná opravdu jen se značnými zkušenostmi a s výkonnou technikou.
Obojí ale žádný začátečník nemá a protože v AQ jde o živé tvory, neměl by nikdo začínat s mořem v "lahvi od okurek" - to ať přenechá zkušenějším.

A ještě na okraj - již nějaký ten měsíc mám k mému systému připojené AQ o objemu cca 30 L + přepad ( je to tak trochu odchovna a karanténa :) ) - a ch.parasemu bych do něj nikdy nedal - velikost toho AQ je tak na paví očka ...
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Používateľov profilový obrázok
drakken
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 316
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 20:58
Bydlisko: Bratislava RAČA

Príspevok od používateľa drakken »

Treba na to ísť z opačnej strany miesto toho písať ako to nepôjde dať návrh ako to pôjde :-) Záleží už len od toho čo považujeme za morské akva ...Čo tak akva hoc aj 10l v ktorom bude živý kameň porastený skelnýmy sasankami a k tomu akýkoľvek malí vnútorný filter :-) Aj to je svojím spôsobom morské akvarko a verte že tie svine aiptasie prežijú všetko :-)Podobne aj malé sasanky cf majano.A koniec koncov verte že pre niekoho kto nevidel poriadne morské akva to bude hotový malí zázrak.
tomm
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 11 Feb 2008 09:43

Príspevok od používateľa tomm »

Dovolím si nesouhlasit s názorem, že malé akvárium dlouhodobě udržitelné jen za určitých, pro začátečníka prakticky nesplnitelných podmínek. Za oceánem jsou nano akvária komerční produkt a stovky začátečníků je úspěšně provozují. To by nebylo možné, kdyby náročnost byla na takové úrovni, jak je zde prezentováno. Moje vlastní nano akvárium též nevykazuje známky nemožnosti jeho chodu, nicméně to bych nebral jako vzorový příklad, neboť je staré jen pár měsíců.
tomm
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 11 Feb 2008 09:43

Príspevok od používateľa tomm »

drakken napísal:Treba na to ísť z opačnej strany miesto toho písať ako to nepôjde dať návrh ako to pôjde :-) Záleží už len od toho čo považujeme za morské akva ...Čo tak akva hoc aj 10l v ktorom bude živý kameň porastený skelnýmy sasankami a k tomu akýkoľvek malí vnútorný filter :-)
U nano a pico akvárií je filtrace obvykle založená na živých kamenech a pravidelné výměně vody (10 % týdně). U důkladněji navržených systémů se vyskytují i refugia a malé odpěňovače, většinou přímo v samotném akváriu schované za přepážkou nebo zavěšené na zadní stěně.
drakken napísal:Aj to je svojím spôsobom morské akvarko a verte že tie svine aiptasie prežijú všetko :-)Podobne aj malé sasanky cf majano.A koniec koncov verte že pre niekoho kto nevidel poriadne morské akva to bude hotový malí zázrak.
Moje poslední aiptasia doufám nepřežije sobotní horkou lázeň. Zatím to vypadá nadějně.
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Príspevok od používateľa shark »

pro - tomm
------------
na své krytice trvám a to ve všech směrech.Opravdu si nemyslím že by počátky s mořem mely být startovaný v nádrži 30L a to tim zpusobem jak je vidět u hlavního příspěveku.Napustit si 30L aq slanou vodou,cokoli do něj vrazit a potom se teprve začít ptát jak to udržet :roll: To se na mě nikdo nemuže zlobit, ale toto je holej nesmysl a mrhání s časem i živočichy.Jasně-nano systemy mužou fungovat a fungují spoutě lidem,ale musí vědět co to obnáší a ne se do toho pustit jen tak .A pokud jde o kupování kompletu na nano moře,to je trochu jiná kategorie a pokud vidím neni to tento připad :wink:
tomm
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 11 Feb 2008 09:43

Príspevok od používateľa tomm »

Sharku, nerad bych, aby moje příspěvky vyzněly, že jsem proti kritice jako takové. Jen mi vadí, když se malá akvária odsuzují na obecné úrovni, navíc za použití výrazů typu "tak malý systém prostě stabilní neuděláš". Samozřejmě je nutné upozornit na chyby, bez toho se chybující nikam nepohne. Ale mělo by to mít určitou formu. Pokud budeme něčí počínání komentovat stylem "to se mi snad jen zdá", těžko nás pak bude takový člověk brát vážně.
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa vik_33 »

tomm napísal:Dovolím si nesouhlasit ...
Jak praví klasik - může se Ti to nelíbit, můžeš s tím i nesouhlasit, ale to je asi tak jediné, co proti tomu můžeš dělat :D

Netvrdím, že moře ve 30 L je nemožné. Dokonce i pro úplného začátečníka provozování takového AQ možné je. Jen tvrdím, že než člověk pořádně pochopí alespoň základní pochody v mořském AQ, nevyhne se spoustě chyb. A jejich důsledky se samozřejmě mnohem více projeví v menším AQ, protože setrvačnost takového AQ není skoro žádná :(
Například - udržet celoročně ve 30 L AQ přijatelnou teplotu je poměrně značný problém. Vždyť v chladných dnech stačí jen trochu intenzívněji vyvětrat - s 300 L systémem to ani nehne, ale v 30 L se teplota zhoupne jedna-dvě. O udržení teploty v parných letních dnech ani nemluvím. Samozřejmě že je řešením chlazení/topení, případně klimatizace - pak jde ale o jiné peníze a to většinou nepřipadá v úvahu. Odpar a s ním přímo související salinita už tu byly zmiňovány...
Za mořem jsou malá AQ rozšířena také proto, že cenově jsou úplně jinde než my. Asi ne moc lidí si u nás ke 30L AQ koupí nějaký reefpack a podobné "drobnosti" za tisíce, spíše desetitisíce korun a pak ještě investuje další nemalé peníze do živých kamenů atd.
Můj názor je, že malé (nejen mořské) AQ si u nás pořizují hlavně začátečníci, kteří sice mají chuť, ale k tomu nulové zkušenosti, skoro žádnou trpělivost a vrcholem jejich investic je nákup pětikilového balení mořské soli :(
Mini AQ v takových rukou je téměř vždy prohraná bitva. Ostatně o tom hovoří zcela jasně příspěvky takových "akvaristů" i zde na reef.sk.

Závěrem tedy: pokud budu začínat s větším AQ, jsou mé šance na úspěch neporovnatelně větší. Představa, že začnu s 30 L a "když mi to půjde" založím si větší AQ, je velmi pochybná.

Ovšem čest výjimkám.
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Príspevok od používateľa Peter »

tomm napísal:Sharku, nerad bych, aby moje příspěvky vyzněly, že jsem proti kritice jako takové. Jen mi vadí, když se malá akvária odsuzují na obecné úrovni, navíc za použití výrazů typu "tak malý systém prostě stabilní neuděláš". Samozřejmě je nutné upozornit na chyby, bez toho se chybující nikam nepohne. Ale mělo by to mít určitou formu. Pokud budeme něčí počínání komentovat stylem "to se mi snad jen zdá", těžko nás pak bude takový člověk brát vážně.
Mam navrh : zaloz 30 L more Ty a som zvedavy na Tvoje pravidelne prispevky o stave akvarka.Kedze vidiet z Tvojoch prispevkov ze vies o com hovoris a to teraz nemyslim ironicky.
Ja ho nezalozim lebo si ani po 5 rokoch netrufam, so skusenostami s 300 l systemom zalozit 30 l.A to mam akva za ktore sa hanbit nemusim , podla vyjadrenia viacerych ucastnikov tohto fora, ktory ho videli nazivo.
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Príspevok od používateľa kominík »

myslím,že Vik 33 napsal vyčerpávající odpověď
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"