koniec mora

Začiatočné prejavy, priebeh, a VYRIESENIE konkrétneho problému v akváriu.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Amphibia
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 154
Dátum registrácie: 09 Okt 2007 11:36
Bydlisko: momentalne Bratislava

koniec mora

Príspevok od používateľa Amphibia »

ahojte. nevedel som do ktorej sekcie to napisat, tak dopredu sorry. pred vcerom v noci som krmil cervy a ine filtratory v akva a zabudol som nazad zapnut cerpadla :( rano som pozrel do akva a hroza! koraly zatiahnute, voda stala. hned som zapol cerpadla a kedze akurat som v procese zarabania novej h2o tak som si povedal, ze uvidim vecer. prisiel som z roboty a koraly zatiahnute, sasanka tiez, ale napr. ricordie uplne v pohode, ryby plavali stastim bez seba :) nuz tak som si povedal, ze este pockam den, nova voda este "nedozrela" a ze dnes vymenim. dnes rano kuknem do akva a katastrofa!!!! ryby komplet mrtve, niektore sps vybielene, resp. v hroznom stave, sasanka mrtva. tak som hned vymenil cca 20% a uvidim dnes vecer co a ako. sumarne povedane:

ryby mrtve (black klauni, ktore mi roman pomohol zohnat ma mrzia asi najviac, aj ked sa to takto neda povedat. vsetko ma mrzi)
acopora yongei biela
acropora spp. zaciatok smrti
montipory zatiahnute, ale zatial neviem
seriatopora zatiahnuta, zatial neviem
rurnatce (cervy) zatial vyzeraju v pohode
ricordei vyzeraju ok
xenie zatiahnute
lps zatial ok
krevety zatial ok

inak mam taky divny pocit, ze tomu dopomohol aj moj novy xovanec Macropharyngodon bipartitus, ktory mi zacal hromadne rozryvat dno. nie, ze by som to nevedel, ze to bude robit (sak tam xodi spavat), ale mozno tomu dopomohol...

takze toto vsio s mojim morom. nuz teraz v navale emocii mam 100 chuti sa na to vykaslat, predat to vsetko a chodit sa uz len do akvaristik pozerat na akvarka. som z toho dost bezradny a ako sa hovori, neviem kudy kam z konopi...

prajem vam vsetkym, aby ste to nemuseli zazit.
amp
Používateľov profilový obrázok
pepe
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 573
Dátum registrácie: 16 Jan 2006 14:17
Bydlisko: Brno

Príspevok od používateľa pepe »

No to je smutný :( . Úplně na mne ty emoce nějak přeskočily.
Držím palce, ať se z toho dostaneš a rozjedeš to nanovo - moře není lehký a není levný, a je taaak krásný!!!
P.S. také začínám s mořem a mám spoustu nejasností a otázek. A z takovýchto příhod mám také strach.
Amphibia
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 154
Dátum registrácie: 09 Okt 2007 11:36
Bydlisko: momentalne Bratislava

Príspevok od používateľa Amphibia »

pepe napísal:P.S. také začínám s mořem a mám spoustu nejasností a otázek. A z takovýchto příhod mám také strach.
dik za povzbudive slova. nechcel som, aby to na zaciatocnikov takto vplyvalo. chcel som sa len podelit o skusenost. ono aj ja som zaciatocnik a budem do konca zivota, aj ked to robim uz 2 roky a akva fungovalo 2 roky a to mi xcipla akurat tak jedna acropora, ktoru som uz ale doniesol domov napoly vybielenu. nemusis sa toho bat, nie je to az take zlozite. mne pomahal zakladat more roman a ten si so mnou uzil svoje. cudujem sa, ze nedostal infarkt pri mojich dementnych otazkach a vymyslaniach. za to mu patri velke DAKUJEM. tato prihoda bola len a len moja blbost. som skratka sprosty ko**t. uz si ani neviem ako nadavat! Bohuzial som teraz v stave, ked mam chut sa na to akurat tak...
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Stalo se zřejmě něco podobného, co hrozí nám všem v případě déledobého výpadku elektrického proudu. Před nedávnem jsme o tom diskutovali v souvislosti s UPS a elektrocentrálami.
Nevím, jakou máte filtraci, ale popsané následky se podobají na zhroucení filtru. Protože nešlo hlavní čerpadlo, voda neproudila nejen v akváriu (kde je ale její aspoň minimální pohyb zajišťován rybami), ale především ve filtru. Tam pak přítomné bakterie vydýchají z vody všechen přítomný kyslík, část bakterí (která to umí) začne s cílem získání kyslíku štěpit dusičnany (denitrifikace, většinou nedokonalá), část bakterií uhyne. Ve filtru (hlavně pak ve filtrech klasických - tzv.Berlínský typ) tak vzniká "smrtící koktejl" ze směsi všech možných toxických metabolitů. Když pak zapneme hlavní čerpadlo, přečerpáme tyto látky do nádrže, kde se mohou projevit v plné síle.
Proto doporučuji vždy po delším výpadku hlavního čerpadla odstavit a zcela vyčistit filtr. Nádrž bez filtru nějakou dobu vydrží a získaný čas je nutné věnovat kompletní generálce náplní filtru.
A nezoufejte si z té katastrofy. Myslím, že si něčím podobným musí projít každý mořský akvarista - stejně jako každý mladý řidič (kde je ale důležité, aby ta první povinná "havárie" se nestala i poslední). Důležité je si vzít s chyb poučení a to nejen ze svých chyb, ale také z chyb ostatních.
Naposledy upravil/-a Jaroslav v 09 Apr 2008 11:03, upravené celkom 1 krát.
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Re: koniec mora

Príspevok od používateľa Peter »

[quote="Amphibia"]ahojte. nevedel som do ktorej sekcie to napisat, tak dopredu sorry. pred vcerom v noci som krmil cervy a ine filtratory v akva a zabudol som nazad zapnut cerpadla

Presne toto je jeden z dovodov preco pri krmeni nevypinam cerpadla, podla mna je to zbytocne...Neviem, ci to vobec ma nejaky vyznam.
Mne to takto vydochlo ked som prehrial akva, vsetky tvrde a aj makke padli takze viem ako sa citis.Avsak neodradilo ma to skor poucilo..

Peter
Amphibia
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 154
Dátum registrácie: 09 Okt 2007 11:36
Bydlisko: momentalne Bratislava

Re: koniec mora

Príspevok od používateľa Amphibia »

Peter napísal:Neviem, ci to vobec ma nejaky vyznam.
no islo o to, ze ked som mal zapnute cerpadla, tak filtratory toho moc nezrali. islo o to, ze ked som vypol cerpadla a nalial tam papanicu, krasne sa roztiahli a zrali jedna radost. ked som iba vypol cerpadla a nic nenalial, ostali stale rovnake (teda vytiahnute, ale nie ako pri krmeni).
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Príspevok od používateľa Peter »

ja to praktizujem uz takto 5 rokov a filtratory neutrpeli ziadnu ujmu co sa tyka krmenia,takze preto to povazujem za zbytocne.Ale kazdy podla svojho uvazenia...
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Príspevok od používateľa andy »

Mne sa to nejako nezda ze by ti to spôsobil filter cca 6 hod. bez obehu, ci ako dlho ti to stalo. Neviem ovsem akeho zlozenia ho mas.
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Amphibia
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 154
Dátum registrácie: 09 Okt 2007 11:36
Bydlisko: momentalne Bratislava

Príspevok od používateľa Amphibia »

andy napísal:Mne sa to nejako nezda ze by ti to spôsobil filter cca 6 hod. bez obehu, ci ako dlho ti to stalo. Neviem ovsem akeho zlozenia ho mas.
no ved hovorim, ze asi tomu dopomohol novy prirastok do akva... zacal hromadne preryvat dno a asi uvolnil do akva prilis vela plynov + ten vypadok filtra... no jedno s druhym. vcera som zistil, ze vytlacne cerpadlo sa po tom vypadku zadrhlo a tlacilo len tak o dusicky... nuz teraz ked si to znasobime, tak to je celkom dobry zaklad na katastrofu.
atomino
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 19 Okt 2006 19:02
Bydlisko: čadca

Príspevok od používateľa atomino »

minule som si doniesol domov rybu,bola ako pocukrovana a tak som zacal liecbu.
nezrala a tak som zapol UV a zapol ohrievanie vzdy to zabralo.
neuvedomil som si vsak ze v aqa mam uz aj sps. ked som prisiel vecer domov uz chytali hnedu farbu ako obhorene, rychlo som to ochladil a nastastie vsetko dobre dopadlo a uz su opat OK.
ale par hodin a bolo by po nich, ryba krupicu vsak nerozplavala a nakazila aj ostatne ryby ale tie nastastie zeru takze I'm davkujem cesnak.
bacha teda aj na taketo kiksy
Používateľov profilový obrázok
miki
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 351
Dátum registrácie: 06 Feb 2006 12:09
Bydlisko: KOŠICE
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa miki »

pri poslednom vypadku elektriny som mal zapnute 2 obehove cerpadla a kompresor vo filtry. asi 6 hod.
slo to uplne bez problemov.
500L
s9per
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 28 Sep 2008 17:29
Bydlisko: BB

pomoc

Príspevok od používateľa s9per »

PROSIM o pomoc neviem čo sa stalo ale vyzerá že postupne mi od včera všetko začalo odchádzať ..... ???? čím sa to dá zvrátiť- foto vo fotoalbume PROSIM o akúkoľvek radu neviem čo s tým :( :cry:
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Re: pomoc

Príspevok od používateľa shark »

s9per napísal:PROSIM o pomoc neviem čo sa stalo ale vyzerá že postupne mi od včera všetko začalo odchádzať ..... ???? čím sa to dá zvrátiť- foto vo fotoalbume PROSIM o akúkoľvek radu neviem čo s tým :( :cry:
koukal jsem na fotky a mam pocit že ten LPS je uplně v pořádku-vidim na něm jen vytažený žahavý vlákna-loví.Acropora odchází a xenie zatažený.

1--- změř si KH

2 --- máš tam příliš živin podle těch vláknitých řas v pozadí (No3,Po4)

Udělej co nejdříve výměnu vody a nemusíš se bát i klidně 30% - pokud ji tam dodáš spátky se stejným KH a salinitou a samozřejmě teplotou.

Poté si hned chystej dalších třeba 20% na další vyměnu kterou za další 2-3 dny uděláš znova

to je asi nejrychlejší pomoc
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Príspevok od používateľa shark »

mělo by následovat 1- vyměna phosexu
2 - vyměna zeolitu-pokud jej nemáš tak jej přidat.


jinak ta vyměna vody se dá udělat klidně i několikrát takto za sebou a je to asi nejlacinější srovnání chem.stavu vody a zároveň nejrychlejší.

Kolik máš litrů v AQ?
s9per
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 28 Sep 2008 17:29
Bydlisko: BB

Príspevok od používateľa s9per »

v akvariu je asi 120L vodu som menil v sobotu, teraz nemám vodu akurátm som dnes montoval osmozu :( takže vodu budem mať ... no neviem ... ale idem na tom pracovať dakujem aj za tieto rady idem vymeniť zeolit, antiphos,
filtrácia je odpeňovač, zeolit, antiphos, molitan... externý filter budem musieť asi tiež kúpiť aj to je možno príčinou len dúfam že to všetko neskolabuje a nebudem musieť začať od začiatku dakujem ešte raz za rady......
KH 9
Napísať odpoveď

Návrat na "Prvá pomoc"