Konfigurace nového AQ - BUDE TO FUNGOVAT?

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Príspevok od používateľa andy »

Myslim si ze k predch. popisu nie je uz co dodat. Teda druhu a tretiu komoru spojit do jednej pre ucely refugia.
No a ten Fluval, pokial ti je lúto sa s nim rozlucit a ak si kutil, dal by sa prerobit napr. na kalciovy reaktor ak ti neskôr vyvstane potreba zvyseneho doplnania Ca+Mg+KH.

(!upozornenie!, ten napad s Fluvalom nie je myslený ako návod pre zaciatocnika, ako má dávkovat makroprvky! :) )
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Včera jsem se konečně zastavil u SIMONa na kafe (manželku to stálo 400,-Kč :lol: ). Jeho problém s vláknitou řasou je jasný, drží se na bočních sklech a na kamenech na bočních okrajích útesu - příčina je víc jak jasná. Téměř stojící voda a ideální podmínky pro sedimentaci. Doporučil jsem změnu nastavení výstupu turbín a výsledek se dostaví sám.
Žádné odpadní látky, ale nedostatečné proudění vody.
Používateľov profilový obrázok
corsaire
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 217
Dátum registrácie: 30 Mar 2006 17:51
Bydlisko: Praha

Príspevok od používateľa corsaire »

rybka napísal:
Žádné odpadní látky, ale nedostatečné proudění vody.
Ted jsem to nepochopil--tim doporucujes dalsi kaskad?
360L. SPSreef
http://www.reef.sk/album_mod/upload/78ade5df2a98944769970c457026d8fd.jpg
aquain
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1150
Dátum registrácie: 17 Apr 2006 12:45
Bydlisko: PRAHA

Príspevok od používateľa aquain »

Jako filtr používám akvárium......ale dávám 30-40% L.R. a pekelné proudění 8)
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Príspevok od používateľa andy »

aquain napísal:Jako filtr používám akvárium......ale dávám 30-40% L.R. a pekelné proudění 8)
Detto 8) .
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

corsaire napísal:
rybka napísal:
Žádné odpadní látky, ale nedostatečné proudění vody.
Ted jsem to nepochopil--tim doporucujes dalsi kaskad?
Žádnou kaskádu, ale nasměrovat proud vody z čerpadel na celý útes, ne jen do volného prostoru a na čelní sklo. Střed útesu je omýván proudem vody a bez řas, levý a pravý okraj útesu je bez pohybu vody a plný řas.
Používateľov profilový obrázok
corsaire
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 217
Dátum registrácie: 30 Mar 2006 17:51
Bydlisko: Praha

Príspevok od používateľa corsaire »

Aha,dobre.Az na to ze to je jine tema.Dulezitost pohybu vody nikdo nepopira.Sam bych rad zvedl pohyd z 50 na 70 ob/h.
Tady novacek chce naplanovat sump a ja uz se nemohl divat jak zase se lepy komory a zase si nekdo planuje problemy na zaklade starych knih.
360L. SPSreef
http://www.reef.sk/album_mod/upload/78ade5df2a98944769970c457026d8fd.jpg
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Já se také kaskádového (Berlínského ?) filtru nezastávám proto, že jej ještě v akváriu mám, resp. používám. Ale jestliže budou existovat a pokračovat diskuse typu "kameny jaké ", což je paralelní diskuse k tomuto tématu ( viewtopic.php?t=1529 ) , tvrdím, že i kaskádové filtry mají právo na existenci.

Aby mohly potřebné nitrifikační a denitrifikační procesy probíhat v dostatečné kvalitě i kvantitě přímo v prostoru akvária, musí mít jeho obsah určité vlastnosti. Aby mohl mít tyto vlastnosti, nesmíme se na zařízení akvária substráty dívat jenom jako na dekorativní (dekorační ?)záležitost. Myslím tím zaměňování tzv. živých kamenů, nebo aspoň jejich provedení v "suché podobě", různými náhradami. Tyto náhrady nemusí svojí vnitřní strukturou zabezpečit dostatečný "objem aerobního a anaerobního prostředí", poměr a účinnost kterých určuje funkčnost prostředí jako "filtru". Pokud pak živé kameny nahradíme různými náhražkami, "filtrační prostředí" v akváriu nevznikne a v zájmu přežití organismů musí být k systému připojen nějaký filtr, umožňující usazení se dostatečného počtu mikroorganismů. Potřebné množství "živých kamenů" a jejich poměr k jiným substrátům se nedá kvantifikovat a předem určit, jak se takový systém bude v budoucnu chovat, nelze. Z logiky věci ale vyplývá, že náhražky budou vždy představovat jakýsi více nebo méně významný "handicap".

Klasický (nebo ?paralelní) filtr nám ale může pomoci řešit havarijní situace typu "zakoupíme si rybu, ta má krupičku a najednou máme v akváriu "výřad"" - myslím, že v několika zde se nacházejících diskusních fórech jsou takové situace popsány. Dostatečně velký zásobní prostor pro nárůst populace nitrifikačních bakterií může pomoci akváriu se rychle zbavit nadbytku rozkladných produktů z uhynulých živočichů.

Zcela jistě způsobilost samotného akvária plnit "samočistící funkce" závisí také na množství použitého vhodného substrátu uvnitř. Podívejte se na internetu na akvária s nádhernými SPS korály - žádné z nich není "poloprázdné" - naopak, je obvykle bezezbytku naplněné nejen substrátem, ale také korály. A právě dostatečné naplnění akvária korály (jako velice účinným filtračním médiem) je další podmínkou funkce systému "bez filtru". Naplnění akvária korály pak neprobíhá "naším známým způsobem" - dneska si koupím jeden korál, za dva týdny dva, a pak si někdy něco ještě dokoupím. Toto naplnění bývá totiž rychlé, v podstatě se ani nečeká na "záběh akvária". Akvárium se nadupe korály co nejdříve a pak se jen jednotlivě nahražují případné ztráty nebo zaplňují mezery. Brzy se tam také vkládají předem dohodnuté sestavy ryb. V takto založeném akváriu se již od samého počátku vytváří rovnovážný stav mezi producenty nežádoucích metabolitů a procesy, kterými se tyto látky eliminují.

Pro eliminaci nežádoucích látek se využívají technická zařízení a pomůcky - předimenzované odpěňovače, trvale nasazené zeolitové a antifosfátové filtry, častá výměna vody (odstátá čistá voda až do 10% objemu týdně). V extrémních případech se do systému zařazují sestavy složené ze silného zdroje UV světla a dávkovačů peroxidu vodíku, ve kterých dochází k rozkladu a chemické přeměně metabolitů ryb a korálů na neškodné látky přímo v těchto reaktorech.

Samostatnou kapitolou mezi filtry jsou tzv. denitrifikační jednotky. Zdá se mi, že v poslední době se o nich přestává hovořit a je možné, že je to i dobře. V mnoha případech a hlavně v nezkušených rukách to byla docela nebezpečná zařízení. Sám jsem na konci devadesátých let postavil několik typů, dokázal jsem do neměřitelné hodnoty NO3 vyčistit svých tehdejších 5.500 litrů akvárií, pokusy ale ukončily povodně v roce 2002, které všechno rozflákaly.

Co se ale stále objevuje jako podpora filtrace - to je nasazování do filtrů, resp. přímo do akvárií, různých sestav bakterií (pod různými obchodními názvy) a jejich přikrmování "tajnými" krmními směsemi. To by ale tak nevadilo - nedá se tím nic zkazit, ale současně se (i v Německu) opět objevila tendence posilovat funkci akvária jako filtru přikrmováním nitri- i denitrifikačních bakterií uhlíkem v různé formě. Přímo do akvária se pak opět dávkuje vodka (starý známý "vodkafiltr"), roztok glukózy nebo jiného cukru, možný je také ocet. Setkal jsem se ale i např. s tím, že se na dno nádrže s tzv. hlubokým dnem (DSB) pokládá jako zdroj uhlíku normální obvazová vata (= celulóza). Zaměňuje se tím Denibal, což je (?zřejmě) lisovaný škrob. Tato praxe "přikrmování bakterií" přímo do akvária a případně i improvizace různých denitrifikátorů je velmi nebezpečná. Do pokusů se můžeme pustit pouze v případě, že máme pod akváriem dobře fungující kaskádový nebo "zkrápěcí" filtr, na vstup kterého přivádíme výstupy vody z těchto zařízení. Jakýkoliv výpadek (únik jedovatých látek) je pak funkcí tohoto filtru anulován a neodpráskneme si tak celé akvárko. To je, podle mého mínění, další důvod, proč staré typy filtrace automaticky nezatracovat.

Poněkud hodně jsem se rozepsal a doufám, že se k tomuto příspěvku nerozhoří diskuse na téma, že jsem před deseti lety někomu poradil použít úsporky General Electric 23W, 6700 K (což jsou v podstatě zmuchlané T5 s implementovaným předřadníkem), které mu nefungovaly (přestože všem ostatním fungovaly). Diskutovat by se mělo "k věci" a dával jsem si dost záležet na tom, aby těch věcí k diskusi tady bylo dost.

Navíc je tento příspěvěk mým 250-tým a tak (možná) již dostanu třetího kapříka, na což jsem se již hrozně dlouho těšil. Copak jiného chcete od staříků ??? :lol:
JohnTNT
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 02 Mar 2008 21:59
Bydlisko: Ústí nad Labem

Príspevok od používateľa JohnTNT »

Zdravím,

tak jak tedy pánové s tím filtrem? Bude to po spojení té 2. a 3. komory fungovat? Do toho kanystru bych dal absorbenty,
Jinak, útes chci stavět z reef relief rock a nějaké zivé kameny, dno cca 5 cm živého písku. Tím že útes bude do V tak tam bude kamení celkem dost.
Díky moc.
Používateľov profilový obrázok
corsaire
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 217
Dátum registrácie: 30 Mar 2006 17:51
Bydlisko: Praha

Príspevok od používateľa corsaire »

Tady je standartni model moderniho sumpu.
Upravte ho na svou velikost a mnejte radost z korallu.
Akorat refugium budete mit hrozne maly, navic kdyz chcete mit nadrz z vodou na doplneni odparu.Nebo potahnete hadici od osmozy na magneticky klapan?
Obrázok
Te dve prepazky po komore skimmera se da vyhodit a nehat jednou.
A pouzil bych 100÷ live rock.
360L. SPSreef
http://www.reef.sk/album_mod/upload/78ade5df2a98944769970c457026d8fd.jpg
JohnTNT
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 02 Mar 2008 21:59
Bydlisko: Ústí nad Labem

Príspevok od používateľa JohnTNT »

corsaire napísal:Tady je standartni model moderniho sumpu.
Upravte ho na svou velikost a mnejte radost z korallu.
Akorat refugium budete mit hrozne maly, navic kdyz chcete mit nadrz z vodou na doplneni odparu.Nebo potachnete hadici od osmozy na magneticky klapan?
Díky moc,
pochopil jsem to správně, že přepad je veden do obou komor přez kohouty a seřízen 1/1?
Refugium bych mohl teoreticky zvětšit na úkor té komory se skimerem,né?
A nebo použít externí skimer a udělat prostě velké refugium, za ním malá komora se sáním a výtokem skimeru, pak malá komora s nějakým matrošem pro vytěsnění zbytku bublinek a pak komora s čerpadlem?
Nádrž pro doplnění odparu bude v jiné části skříňky. RO dokoupím časem, pro začátek vodu koupím.
Moc děkuji, nechci udělat nějakou hloupost hned v začátku.
Používateľov profilový obrázok
corsaire
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 217
Dátum registrácie: 30 Mar 2006 17:51
Bydlisko: Praha

Príspevok od používateľa corsaire »

JohnTNT napísal:
corsaire napísal:Tady je standartni model moderniho sumpu.
?
Díky moc,
pochopil jsem to správně, že přepad je veden do obou komor přez kohouty a seřízen 1/1?

Jak tam to serizeno nevim.To zalezi na nalade akvaristy , vykonu a propustne schopnosti skimmera.

Refugium bych mohl teoreticky zvětšit na úkor té komory se skimerem,né?

Teoretickie ano, ale nechte trochu volneho mista na manipulaci ze skimmerom.Nebo te komory muzete dat za sebou.Cili voda po komore skimmmera potece do refugia

A nebo použít externí skimer a udělat prostě velké refugium, za ním malá komora se sáním a výtokem skimeru, pak malá komora s nějakým matrošem pro vytěsnění zbytku bublinek a pak komora s čerpadlem?

Ano ale bohate staci jedna prepazka.Externi skimmer je spis americka zalezitost.Evropske modely( obzvalst ve Vasi velikosti) bych spis daval do sumpu.

Nádrž pro doplnění odparu bude v jiné části skříňky. RO dokoupím časem, pro začátek vodu koupím.

Koupi RO bych zacal budovani celeho akvarka.
.
360L. SPSreef
http://www.reef.sk/album_mod/upload/78ade5df2a98944769970c457026d8fd.jpg
JohnTNT
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 02 Mar 2008 21:59
Bydlisko: Ústí nad Labem

Príspevok od používateľa JohnTNT »

[quote="corsaire]
Teoretickie ano, ale nechte trochu volneho mista na manipulaci ze skimmerom.Nebo te komory muzete dat za sebou.Cili voda po komore skimmmera potece do refugia

Koupi RO bych zacal budovani celeho akvarka.
.[/quote]
Děkuji,
to se mi zamlová, je to vlastně ta druhá alternativa filtrace o které jsem psal, ale bez komory s korálovkou za skimerem. Jinak jsem ještě našel podobnou konstrukci co má Lukáš. Obrázok
To jsem tam také schopný nacpat.
Tu vodu budu kupovat jen dočasně. Cena 3 Kč/l je OK a jezdím služebním autem :)
Velice děkuji, že mi pomáháte. :D
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Ako som pisal, koralova drt je uz davno vyhodena. V zabehu si sice ucel splnila, ale potom uz bola zbytocna. Takze okrem odpenovaca, refugia s DSB a absorbentov (zeolit, uhlie, odstranovac fosfatov) tam nic ine nie je.
Cim menej, tym lepsie. Moderne filtre su celkom male, akurat aby do nich vosla technika. Ziadne desiatky percent objemu nadrze. Refugia sa potom zvyknu zaradovat ako dalsi samostatny okruh - niekto ho ma, iny ho nema a nadrze funguju v oboch pripadoch. Je to skor otazka "filozofickeho" pristupu , nez nutnosti mat refugium za kazdu cenu.

Pristup aky v dnesnej dobe razi cestu, celkom vystizne sformuloval p. Jaroslav
Zcela jistě způsobilost samotného akvária plnit "samočistící funkce" závisí také na množství použitého vhodného substrátu uvnitř. Podívejte se na internetu na akvária s nádhernými SPS korály - žádné z nich není "poloprázdné" - naopak, je obvykle bezezbytku naplněné nejen substrátem, ale také korály. A právě dostatečné naplnění akvária korály (jako velice účinným filtračním médiem) je další podmínkou funkce systému "bez filtru". Naplnění akvária korály pak neprobíhá "naším známým způsobem" - dneska si koupím jeden korál, za dva týdny dva, a pak si někdy něco ještě dokoupím. Toto naplnění bývá totiž rychlé, v podstatě se ani nečeká na "záběh akvária". Akvárium se nadupe korály co nejdříve a pak se jen jednotlivě nahražují případné ztráty nebo zaplňují mezery. Brzy se tam také vkládají předem dohodnuté sestavy ryb. V takto založeném akváriu se již od samého počátku vytváří rovnovážný stav mezi producenty nežádoucích metabolitů a procesy, kterými se tyto látky eliminují.
Ale na to treba istu davku skusenosti a predvidavosti, inak system skolabuje este skor, nez sa stihne zabehnut.
JohnTNT
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 02 Mar 2008 21:59
Bydlisko: Ústí nad Labem

Príspevok od používateľa JohnTNT »

Lukáš napísal:Ako som pisal, koralova drt je uz davno vyhodena. V zabehu si sice ucel splnila, ale potom uz bola zbytocna. Takze okrem odpenovaca, refugia s DSB a absorbentov (zeolit, uhlie, odstranovac fosfatov) tam nic ine nie je.
Cim menej, tym lepsie. Moderne filtre su celkom male, akurat aby do nich vosla technika. Ziadne desiatky percent objemu nadrze. Refugia sa potom zvyknu zaradovat ako dalsi samostatny okruh - niekto ho ma, iny ho nema a nadrze funguju v oboch pripadoch. Je to skor otazka "filozofickeho" pristupu , nez nutnosti mat refugium za kazdu cenu.
Děkuji za reakci,
to Vaše řešení se mi zamlová, ale není tam problém s nedostatkem CO2 pro řasu v refugiu, když je před ním ten odpěňovač?
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"