Technika do nove nadrze

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

LukasV
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 07 Okt 2023 23:30

Technika do nove nadrze

Príspevok od používateľa LukasV »

Ahoj,

roky jsem měl sladkou vodu a pokukoval po moři. Teď konečně k tomu mám i prostor, tak jsem se do toho rozhodl jít. Výhledově za 2-3 roky bychom chtěli postavit domek, kam by mělo přijít docela velké moře, takže nynější fáze je pro mě hlavně o tom naučit se s tím pracovat.
Rozhodl jsem se proto z druhé ruky koupit Red Sea REEFER XL 425 V3. Bojuju ale s pár věcma, se kterýma bych se rád poradil.

První věc je, že v setu je filtrace přes ponožky, což rozhodně nechci (chci to mít jako radost, ne být otrok, takže co bude možné zautomatizovat, to bude automatické,... aspoň minimalizuju riziko lidského faktoru). V nové verzi je už rolemat (ReefMat 500), ten však do "mojí" verze lze vsadit jen při úpravě sumpu, přičemž výrobce nabízí dvě možnosti:
1) zrušit rezervoár na doplňování odparu. jeho místo par zabere vrchní část rolematu, ale bude nutné fyzicky odstranit ponožkovou část, což asi nějak zvládnu.
2) rezervoár se ponechá, jen se vytáhnou ponožky. ale v tomto případě nebude žádný prostor pro refugium, a tím pádem by v sumpu měl zůstat jen rolemat a skimmer.

(v příloze dávám manuál výrobce - viz REEFER XL 425v3)

jak jsem říkal, automatizace je pro mě základ, tedy i doplňování odparu, proto jsem primárně uvažoval nad druhou možností, jenže nevím, nakolik je to refugium potřeba, protože s tím nemám zkušenosti, ani nakolik dní mi dodávaný rezervoar vystačí .

další možností je vybudování rezervoáru "vedle" (místo skleněného dát kanystr) - buď v druhé polovině skříňky, nebo postavit vedle nějakou další komodu. druhá část skříňky má prostor dostatečný, kam by se nějaký kanystr vešel, navíc aktuální rezervoár je stejně tak malý (20L), že asi dlouho nevydrží, takže by bylo stejně lepší mít v druhé půlce výrazně větší kanystr, ale tento prosto byl původně plánován pro chlazení (které ale s ohledem na automatizaci (aka možnost odjet v létě na 14 dní na dovolenou) budu potřebovat) a další elektriku.

tzn. svádí mě to k tomu, využít výrobcovu druhou možnost.. tedy zrušit refugium. V průběhu roku bych měl vše automatizované... rezervoár na doplňování, chlazení i vše ostatní schované ve skříňce a jen v době dovolené bych před akvarium postavil velký kanystr s vodou a místo z rezervoáru čerpal z něj.
Mám ale strach, jestli bych zrušením refugia neudělal system nestabilní. Výrobce se k jeho potřebě v tomhle setu a sestavení nevjadřuje a z nastudované literatury si taky nejsem jistý nakolik a v jaké skladbě je tady nutné. Chápu, že má jistě přínos, ale v jaké podobě je nutné apod. stále nerozumím.

Vím, že jsem si odpověděl, že nejlepší pro chod akvaria by bylo připojit tu druhou komodu, kam schovám reservoar(kanystr), ale má to opravdu smysl? potřebuji to refugium /má výrazný smysl ho budovat? pokud bych ho měl udělat, z čeho by mělo být složené podle vás?

------------------
druhý dotaz se týká proudových čerpadel.... majitel původní prodal, takže budu muset koupit nová, ale jaká?
Dočetl jsem se, že běžně používaný proud je kolem 10-40x objemu nádrže - tedy v mém případě by to bylo 3500-14000 L/h. Jenže výrobce tento typ nádrže doporučuje osadit dvojící čerpadel ReefWave 45 (každé na jednu krátkou stranu). Nádrž má objem 332L, ale tahle čerpadla s gyro vzorcem dokáží vyrábět proud 15000L každé (30000L/h dohromady).
Chápu, že když je zapojím tak, že si neudělám v akvárku písečnou bouři, bude to jen ku prospěchu, když vyčistí každý kout, ale i tak mi to přijde trochu moc, vezmu-li v úvahu, že pro pohodu obyvatel by nesměla běžet víc jak na 50% celou dobu. Pak nechápu to doporučení.
Máte pro to nějaké vysvětlení? Rady jak postupovat?
Navíc platit 600E za něco, co nebude mít větší význam než alternativa za třetinu mi nedává smysl. Nerozumím tomu. Je možné, že to jedno samo o sobě ani na plný výkon nedokáže vyčistit protilehlý kout, když to akvárko má 120cm, navíc by ten proud na začátku byl moc silný, tak raději chtějí dvě, které poběží jen na třetinu, vyčistí svoje kouty a uprostřed se potkají, ale nevím, tím spíš, když by nejspíš měly stačit ReefWave 25 na každé straně běžící od 25% výše, ačkoliv cenově je skoro na stejno, takže nemá moc smyslu ho kupovat.
Budu rád za každou radu, jaké čepadla koupit, abych ho mohl rovnou pustit do záběhu. Nicméně asi bych chtěl ten gyro profil, který mi přijde smysluplnější.
Prílohy
Sump-Modification-Guide-for-Reefer-aquariums.pdf
(6.38 MiB) 23 stiahnutí
Babrak
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 11 Sep 2019 16:24
Bydlisko: BA

Re: Technika do nove nadrze

Príspevok od používateľa Babrak »

Ahoj , tak na zaciatok zelam vela zdaru. Vymenit ponozky za roler je fajn volba pokial nemas v sebe cloveka co ich rad a hlavne pravidelne cisti- nemusis sa ,ale viazat na red sea roller ,ktory je priamo obrovsky a zlhtne vela miesta . Skus sa popozerat po alternativach ( clarisea, reeffactory, etc) su mensie a mozno ti zostane miesto aj na refugium.

Ci mat alebo nemat refugium je skor otazka aku filtraciu si zvolis . Refugium je iba jedna z moznosti… pelety, absorbenty, etc . Napr ja trraz fungujem na peletach a skimmer . Nove akva vsak pojde na roller, skimmer, refugium. Dolezite je ,aby tvoja filtracia pokryla nitraty aj fosfaty.

Co sa tyka prudenia aj ja by som volil 2 hlavy na protilahlych stranach , urcite vsak nie tie najdrahsie (i ked mozno vortexy stoja za to ;)) popozeraj lacnejsie znacky . Skor ide o to , aby ti nevznikali hluche miesta v akva kam by sa usadzal detrit a v budicnosti sposobil problem. Spravne prudenie je dolezite aj pre koraly pre prisun potravy a odfuknitie odpadovych latok.

Ja planujem rotovat vodu trosku inac - zo zadnej strany na predne sklo ..

Nemusis sa uplne drzat navodov red sea pozri predstavene akva tu na fore a skus si vybrat nieco co funguje ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk
--------------------------------------
240l Freshwater
25l Shrimp tank
150l Mixed Reef
Používateľov profilový obrázok
Marian Gross
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1393
Dátum registrácie: 02 Sep 2009 16:00
Bydlisko: Roztoky u Prahy

Re: Technika do nove nadrze

Príspevok od používateľa Marian Gross »

Ahoj,
Možno by bolo dobré aj napísať, čo chceš mať v akvárku a podľa toho dimenzovať filtračku :D
AQ 525l, Filter 275l (03/2020Praha-zrušené)
1000l vo výstavbe
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: Technika do nove nadrze

Príspevok od používateľa Jarry »

Souhlasím s kolegou nade mnou, základ je rozmyslet si život a podle toho dimenzovat ostatní (čerpadla, filtrace). Pokud nebude akvárium přerybněné a budou v něm prosperující koráli, bude stačit k redukci živin řasa (chaetomorpha), čili refugium a odpěňovač. Osobně jsem nikdy žádné ponožky, ani rollermat nepoužil, určitě to jde i bez toho. Ale dávám řasu dle doporučení Tritonu do první komory filtrace a ona potom slouží docela dobře i jako mechanická filtrace. Jednou za 2 týdny měním cca 10% vody, při té příležitosti řasu v té komoře porádně vyperu, přehodím do kýble, špinavou vodu z filtru vyčerpám, napustím tam novou vodu a vrátím řasu (u 1200l akvária a výměně 120l vody je to operace cca na 1h, ale většinou jen čekám, než se přečerpá voda). Pokud bys chtěl jet zcela bez výměn vody, potom je asi rollermat dobrý.
Na odpar jsem měl i 300l nádrže s půdorysem 130x50cm 30l kanystr a stačilo to na 14 dní v pohodě.
Čerpadla, pokud je nebudeš chtít poměrně často čistit, bych klidně dal klasický proudový, měl jsem v té nádrži podobných rozměrů 2x Tunze 6095, rostlo tam vše krásně včetně Acropor, čistil jsem je asi po 2 letech :) viewtopic.php?t=12809 - můžeš mrknout tady, mám tam i foto filtrace atd.
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"