Odpeňovač BLAU Scuma 0720 pre NANO akvária - PROBLÉM

Klasika, Miracle Mud, DSB, ZEOvit, Živé skaly, Refugium, Karanténa nádrž a všetky ostatné filtračné metódy.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Peterpeto
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 15 Nov 2020 23:41
Bydlisko: Trnava

Odpeňovač BLAU Scuma 0720 pre NANO akvária - PROBLÉM

Príspevok od používateľa Peterpeto »

Mám problém s týmto NANO odpeňovačom.
Fungoval bez problémov približne 7 mesiacov no prestal vytvárať "konštantný prúd bublín".

Dva týždne naspäť som si všimol že prestal pri pôvodnom nastavení vytvárať bubliny a iba čerpadlo čerpá vodu a preháňa ju odpeňovačom.
Odpeňovač som vyčistil, prezrel a skúsil v nádobe s čistou vodou.

- Rotor sa normálne ľahko otáča a pohybuje pri testovaní rukou.
- Po pripojení na napájanie sa čerpadlo točí plynulo, čerpá vodu a preháňa ju odpeňovačom.
- Pri laborovaní s nastavením škrtenia prisávaného vzduchu začne vytvárať bubliny, ale mám dojem že menšie množstvo a vytváranie bublin trochu pulzuje čo je počuť aj vo zvuku čerpadla. To pulzovanie čerpadlo robí iba ak aj prisáva vzduch. Ak zavriem úplne prisávanie vzduchu, čerpadlo ide konštantne bez pulzovania.
- Keď som odpeňovač trochu vytiahol z vody, tvorba bublín sa zvýšila ale nie v takom množstve ako voľakedy.
- Napájací adaptér funguje a meral som napätie na výstupe, ktoré je 12V ako má byť

Všetko je nepoškodené, neprasknuté. Odpeňovač naozaj fungoval dlhodobo správne a nemusel som s ním laborovať a stále ho štelovať.

- Skúsil som ho viackrát zložiť a nič
- Vymenil som na skúšku aj hadičku privádzaného vzduchu
- Výskúšal odpojiť škrtiacu časť prisávania vzduchu

Jediné čo by mohlo byť opotrebované podla mňa sú tie biele ihličky na tom rotore a že by to kvôli tomu zle fungovalo. Je možné že priškrtením prisávania vzduchu sa ihličky viac opotrebovávajú aj keď mi neprišlo že by bola ošúchaná plocha krytu oproti ihličkám.

Chcem Vás poprosiť, ak niekto má tento odpeňovač, nech mi zmerá hrúbku tej ihličnovej "vrtule" a tiež dĺžku celého rotora ako na priložených fotkách. Prípadne ak ste sa stretli s takýmto problémom, napíšte mi prosím Vás ako ste to vyriešili.

Potrebujem to rýchle vyriešiť nakoľko je vidno na akvárku, že ten odpeňovač tam naozaj chýba a trochu sa tvorí vláknitá riasa.


Ďakujem
Prílohy
20230711_073724.jpg
20230711_073803.jpg
20230711_072841.jpg
Naposledy upravil/-a Peterpeto v 18 Júl 2023 10:31, upravené celkom 3 krát.
Peterpeto
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 15 Nov 2020 23:41
Bydlisko: Trnava

Re: Odpeňovač BLAU Scuma 0720 pre NANO akvária - PROBLÉM

Príspevok od používateľa Peterpeto »

Ešte pridávam ďalšie fotky
Prílohy
20230711_072937.jpg
20230711_073202.jpg
20230711_073215.jpg
Milly
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 347
Dátum registrácie: 10 Feb 2014 22:25
Bydlisko: PD

Re: Odpeňovač BLAU Scuma 0720 pre NANO akvária - PROBLÉM

Príspevok od používateľa Milly »

Ja by som skontroloval hadičku na prisávanie vzduchu. Tam sa hromadí maz hneď pri vstupe k motoru. Taktiež pozri aj tlmič.
Ahoj.
Peterpeto
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 15 Nov 2020 23:41
Bydlisko: Trnava

Re: Odpeňovač BLAU Scuma 0720 pre NANO akvária - PROBLÉM

Príspevok od používateľa Peterpeto »

Ahoj,

ako som už na začiatku písal,
hadičku prisávaného vzduchu som skúsil vymeniť, aj odpojiť škrtiacu časť prisávania vzduchu na konci aby som problémy s tým spojené vedel vylúčiť. Keď odpeňovač fungoval, po odpojení škrtiacej/nastavovacej časti prisávaného vzduchu odpeňovač začal tvoriť veľké množstvo peny..... teraz sa to po odpojení škrtiacej časti správalo úplne inak.

Dnes som premeral čerpadlo a adaptér po elektrickej stránke. Vyzerá to byť OK.
Nedalo mi to a pustil som čerpadlo (odpojené) na chvíľu len tak na suchu a hýbal prívodným káblom k čerpadlu. Nerobilo to nič, nemenilo zvuk, nezastavovalo... čerpadlo išlo stále plynule. Keď som ale prstami buchol po čerpadle, došlo k zmene zvuku a otáčok čerpadla. Začalo sa točiť rýchlejšie, po ďalšom drganci spomalilo,.... Rotor sa pritom voľne a ľahko pretáča na oske. Vytiahol som rotor, trochu som naslinil osku a vsunul rotor spať. Čerpadlo sa točí konštantne a vyššími otáčkami. Som zvedaví, keď to celé zložím a dám do akvária :D

Je nejaké mazadlo alebo vazelína ktoré môže ísť aj do morského akvária?
Napísať odpoveď

Návrat na "Filtrácia"