Kameny jaké

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Príspevok od používateľa shark »

michalicek404 napísal:Piskovec je převážně usazenina takže se usazovala několik tisís až milion let a kde v moři takže se by se takzvaně dal tento materiál použít .Ale záleží na místě výskytu.To je muj názor. :?

Tak nevím proč teda ty dotazy :roll: Pokud si ho tam dáš je to jen tvoje volba a jen ty sám se pak budeš mlátit do hlavy jak to že ti to nešlape jak má.Tak teda jsem zvědav kdy se setkáme u dotazů ohledně sinic a řas :lol:
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Príspevok od používateľa kubrt »

Ked si zratas neskor mozne straty na zivote zo zle zalozenej nadrze, tak zistis, ze nakoniec ten origos morsky kamen napr. reef relief rock je ta najmensia polozka. Ja som pri svojom prvom akve tuto chybu spravil a nikdy viac. Tu riasu by amano zavidel.

PS: Co myslis, ktore 4 kamene su origos morske ???

Obrázok
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Príspevok od používateľa kominík »

docela slušný trávník,kdejaký zahrádkář by mohl závidět :shock:
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa vik_33 »

Debata začínajících "mořáků" kolem kamenů má stejné důvody, jako debaty kolem světel, čerpadel atd. - prostě každý hledá cestu, jak ušetřit počáteční náklady na založení mořského AQ. Jenže - jsou věci, na kterých se zpočátku ušetřit dá. Většina z nás začínala s měkkými koráli, které nemají tak velké nároky na světlo a proudění jako koráli tvrdé. Takže třeba já jsem začal se čtyřmi levnějšími T5 a powerheadem 1000 l/h a atmanem 2000 l/h. Dneska mám více lepších T5 a proudění obstarávají dva Resun wavery 15 000 l/h.
Kameny ale patří k tomu, na čem se šetřit rozhodně nemá. Ještě tak možná na množství a poměru živých a mrtvých kamenů.
Mé AQ jsem zakládal výhradně z mrtvých kusů korálových útesů - Reef relief rock. Po nějaké době jsem přidal živé kameny. Ty mají výhodu v tom, že kromě toho, co žije na jejich povrchu, také obsahují ve svých pórech mikroživot, který v AQ tolik potřebujeme.
Takže závěrem - ušetřit se na začátku dá na různých věcech. Dát si do AQ kameny buhvíodkud, zalít to "zaručeně čistou vodou ze studánky" a pak tam sypat bezhlavě kdeco - to je nejlepší cesta do bludného kruhu - řasy, sinice, zákaly, úhyny živočichů, další chemie .... :(

A ještě závěrem - třeba pískovce z Krušných hor v okolí Děčínského Sněžníku obsahují mimo jiné fluorid. O jeho vlivu na život v AQ se už přesvědčilo mnoho sladkovodních akvaristů v mém okolí.
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Používateľov profilový obrázok
michalicek404
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 183
Dátum registrácie: 14 Feb 2008 02:53
Bydlisko: Ul. Za dvorem Praha 4 Krč
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa michalicek404 »

Chtel sem jen vědět jen jestli někdo nexsperimentoval s jinejma kamenama ,a nejsem rozhodnut že je tam dam .Já je tam dát ani nechci.Je to sen debata ne.Sem velice rád za vaše názory a poznadky. :wink: petr
Používateľov profilový obrázok
michalicek404
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 183
Dátum registrácie: 14 Feb 2008 02:53
Bydlisko: Ul. Za dvorem Praha 4 Krč
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa michalicek404 »

A ten trávník je fakt dobrej :P chtělo by to sklidit :P
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Príspevok od používateľa Peter »

tomisdn napísal:Proc se ptas jestli se da pouzit piskovec kdyz jsi od pocatku rozhodnuty ho pouzit? :?:
na tuto temu napisali dost..zase to treba opakovat ?
To mate vy co jste tady uz dlouho a vsechno vite vsechno znate takovy problem to proste strucne zopakovat novackum a nechat si ty reci o tom jak to tady vsude je a jak neumime hledat od cesty? Ono i proste a jednoduse napsat odkaz na vlakno kde to je je snazsi a uzitecnejsi nez ty kecy :idea:
Prepac ale za Teba to hladat nebudem, nemam na to cas.
Luděk
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 527
Dátum registrácie: 08 Okt 2006 18:25
Bydlisko: Příbor

Príspevok od používateľa Luděk »

michalicek404 napísal:Chtel sem jen vědět jen jestli někdo nexsperimentoval s jinejma kamenama ,a nejsem rozhodnut že je tam dam .Já je tam dát ani nechci.Je to sen debata ne.Sem velice rád za vaše názory a poznadky. :wink: petr
Mám v akva od začátku tuf (první akva asi v roce 2003 -fungovalo bez antiphosu i odpěňovače na bázi pokus-omyl.Těch omylů samozřejmě bylo víc
:cry: a taky tam bylo jen pár měkkých korálů a pak se mi ho podařilo zlikvidovat tak zůstaly jenom šutry). Šutry jsem koupil jako slovenský tuf a stály 15,.Kč 1kg tehdy na doporučení jednoho mořského akvaristy. Když jsem předělával před 14měsíci nové akva ,šutry jsem tam přemístil, už to byly živé kameny ,porostené živočichy a fialovou řasou. Zatím asi jedna nevýhoda -nepatrně se drolí po povrchu při mechanickém čistění. Co to může udělat za dalších pár let,nikdo netuší ale pokud tam byly nějaké škodlivé příměsi tak už se musely dávno vyluhovat. Tu je poslední foto akva.

http://www.reef.sk/album_showpage.php?p ... ser_id=575
550l reef mix
Amphibia
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 154
Dátum registrácie: 09 Okt 2007 11:36
Bydlisko: momentalne Bratislava

Príspevok od používateľa Amphibia »

Luděk napísal:
michalicek404 napísal:Chtel sem jen vědět jen jestli někdo nexsperimentoval s jinejma kamenama ,a nejsem rozhodnut že je tam dam .Já je tam dát ani nechci.Je to sen debata ne.Sem velice rád za vaše názory a poznadky. :wink: petr
Mám v akva od začátku tuf (první akva asi v roce 2003 -fungovalo bez antiphosu i odpěňovače na bázi pokus-omyl.Těch omylů samozřejmě bylo víc
:cry: a taky tam bylo jen pár měkkých korálů a pak se mi ho podařilo zlikvidovat tak zůstaly jenom šutry). Šutry jsem koupil jako slovenský tuf a stály 15,.Kč 1kg tehdy na doporučení jednoho mořského akvaristy. Když jsem předělával před 14měsíci nové akva ,šutry jsem tam přemístil, už to byly živé kameny ,porostené živočichy a fialovou řasou. Zatím asi jedna nevýhoda -nepatrně se drolí po povrchu při mechanickém čistění. Co to může udělat za dalších pár let,nikdo netuší ale pokud tam byly nějaké škodlivé příměsi tak už se musely dávno vyluhovat. Tu je poslední foto akva.
slovensky tuf je tak nepresny nazov jak svina :D... (aby nevznikol ale nazor, ze Ta ponizujem, alebo sa Ti vysmievam: nenarazam na Tvoje vyjadrenie, ale na predajcu.) myslim si, ze na zaklade tohoto pomenovania ani ten samotny suter nevie, cim je, resp. cim chcel byt :D
no trochen by som nesuhlasil s tvrdenim, ze tie "skodlive primesy" sa museli uz davno vyluhovat (prakticke pozorovania a vedecke fakty). ale na druhej strane, ak to tak funguje, tak nie je co riesit...

btw. akva je nadherne :) gratulujem
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Príspevok od používateľa kominík »

Forum je od toho aby se diskutovalo a ne hledalo!nehledě na to že jsou stále nové a nové poznatky :roll:
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa vik_33 »

kominík napísal:Forum je od toho aby se diskutovalo a ne hledalo....
To je pravda ale jen částečně, protože kdo nehledá a místo toho vznáší znovu už několikrát zodpovězené dotazy, tak ještě více znepřehledňuje toto fórum .... :(

Ještě horší ale je míchání témat :(
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

to co sa v okoli 200km predava ako "Slovensky tuf" je sedimentovany vyzrazany vapenec z jedneho termalneho pramena kusok od Trencina. Viem to, lebo som ho osobne odtial par metrakov vytazil. Lokalita je vsak dnes uz zanesena bahnom, nakolko sa z lesa zosunul kus pody a najkrajsie kusky pochoval.

S "TUFOM " nema nic spolocne , tu je totiz sopecny popol a v tychto sedimentoch sa daju krasne najst zvysky stareho listia a podobne...

co sa tyka pouzitelnosti v morskom akva, v podstate som donedavna fical na 95% iba na nom, nevyhodou je ze sa fakt trochu drobi a obcas na nom nedrzi koralove lepidlo. Vyhodou zasa je jeho neuveritelna rozpustnost a tak som nikdy nemal problem s obsahom vapnika vo vode, fialova vapenata riasa mi par mesiacov po zalozeni akva z tychto sutrov pomaly vyliezala z vody
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Ako "slovensky tuf" sa oznacuje v beznom akvaristickom slangu travertin alebo penovec, t.j. karbonaty, ktore vznikli v podmienkach silne mineralizovanych podzemnych vod. A ze ta voda obsahovala daleko viac latok nez len Ca, HCO3 je viac ako jasne. Sam mam v malej nadrzi sutre z Jadranu, vychod. Slovenska a odniekial z indonezskych pobreznych vod v pomre asi 1:1:1 a makkym koralom to je pravdepodobne uplne jedno. Ale kym fosilne schranky koralov budu rovnakeho zlozenia ci ich zoberu z Fiji alebo Kene, nie je zdaleka iste, ze "slovensky tuf" napr. od Murana a od Besenovej sa bude v nadrzi chovat rovnako.
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Dodnes mám v nádržích něco málo travertinu z oblasti Rajeckých Teplic. Nevýhodu nevidím v jeho rozpustnosti a měkkosti, ale v obsahu jílovitých částic v jeho pórovité struktuře - perfektní životabudič pro diatom řasy.
Polemika začíná až po spatření fotografií zahnívajících hromad "Live Rock" někde v Indonézii zakrytých špinavým igelitem, aby tam nějaký život před exportem k zákazníkům zbyl. Při použití jakéhokoliv přírodního materiálu jaksi musíme počítat s příměsemi, s odpadními látkami atd. A než mudrovat nad tím, co je lepší a co horší raději zpočátku vyměnit co nejvíce vody v akváriu.
Luděk
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 527
Dátum registrácie: 08 Okt 2006 18:25
Bydlisko: Příbor

Príspevok od používateľa Luděk »

No a tak vypadaly ty šutry po vyluhování a vložení do akva. Sinice byly ale zelená řasa minimálně. (to bylo to původní akva bez přepadu a další nutné techniky). Jdou řezat normální pilkou.

http://www.reef.sk/album_showpage.php?p ... ser_id=575

http://www.reef.sk/album_showpage.php?p ... ser_id=575

ta druhá fotka vypadá trochu jinak, pořád jsem něco předělával.
Celá diskuse vznikla na dotaz :" používate někdo jiné šutry?". Nikomu nic neradím ,pouze jsem na tento dotaz odpověděl. :lol:
550l reef mix
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"