Vytlačne čerpadlo

Klasika, Miracle Mud, DSB, ZEOvit, Živé skaly, Refugium, Karanténa nádrž a všetky ostatné filtračné metódy.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Lmlmlm
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 12 Okt 2022 14:20

Vytlačne čerpadlo

Príspevok od používateľa Lmlmlm »

Čaute,
Chcel by som Vás poprosiť o radu k vytlačnemu čerpadlu. Mám 480 litrové AQ. Prevýšenie cca 1,5 m. Z trubky mám odbočku s ventilmy. Tam ešte nemám nič zapojené a neviem, ci vôbec bude. Aké čerpadlo minimum je vhodné/potrebne. Z kominu/prepadu mam vyústenie na obe strany akva.

Vopred ďakujem za rady
Prílohy
IMG_20230408_202104.jpg
Používateľov profilový obrázok
Smityl
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 866
Dátum registrácie: 22 Jan 2016 11:29
Bydlisko: Litovel/Olomouc

Re: Vytlačne čerpadlo

Príspevok od používateľa Smityl »

Dal bych 10000L budeš mít rezervu na ten baypas
Lmlmlm
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 12 Okt 2022 14:20

Re: Vytlačne čerpadlo

Príspevok od používateľa Lmlmlm »

Ďakujem za radu
Babrak
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 11 Sep 2019 16:24
Bydlisko: BA

Re: Vytlačne čerpadlo

Príspevok od používateľa Babrak »

Ahoj mam 150l cube +sump 50 a mam dcp5000 .

Tak isto mam aj odbocku z hlavneho cerpadla a napajam tym chladic a peletovy reaktor.

Je to uz na hranici. Asi by som volil 10k


Sent from my iPhone using Tapatalk
--------------------------------------
240l Freshwater
25l Shrimp tank
150l Mixed Reef
Lmlmlm
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 12 Okt 2022 14:20

Re: Vytlačne čerpadlo

Príspevok od používateľa Lmlmlm »

Čau, díky za skúsenosť. Asi pôjdem veru so silnejšieho regulovateľného, stále môžem ubrať ak by bolo moc
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: Vytlačne čerpadlo

Príspevok od používateľa P_P »

Není to zbytečně silné? Mám Red Sea Reefer 170, samotné akva má cca 150l.

Mám tam reaktor na rowaphos a jede to na DCP 3000 l, a to mi u Pepina říkali, že 2500 litrů stačí.

Těch 10 000l mi přijde zbytečně moc, pokud tam tedy nebude několik odboček a další zařízení.
Naposledy upravil/-a P_P v 16 Apr 2023 21:31, upravené celkom 1 krát.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Babrak
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 11 Sep 2019 16:24
Bydlisko: BA

Re: Vytlačne čerpadlo

Príspevok od používateľa Babrak »

Dcp 2500 som mal donedavna a islo to skvele. Ako nahle som pripojil manifold tak kazda odbocka to exponencialne oslabila… preto som siel na dcp5000 a ten s 2 odbockami na full je 90%


Sent from my iPhone using Tapatalk
--------------------------------------
240l Freshwater
25l Shrimp tank
150l Mixed Reef
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: Vytlačne čerpadlo

Príspevok od používateľa Jarry »

A není lepší dát místo odboček nějaké malé čerpadlo za pár stovek s minimální spotřebou? :) Já mám teda návrat u 1200l Eheim Universal 1262 / 3400l/h a nedám na něj dopustit, má sice vyšší spotřebu, ale jinak mi přijde zcela nesmrtené. Mám tedy menší převýšení (necelý metr) a bez odboček.
Lmlmlm
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 12 Okt 2022 14:20

Re: Vytlačne čerpadlo

Príspevok od používateľa Lmlmlm »

Véd toto je dilema. Aktuálně tak fungujemmam sice odbočku, ale. Toto akva mám mesiac a ešte som není presvedčený, ci nedám miesto reaktorov riasu.. Aktuálne idem ako ty píšeš, na reaktor cez malé čerpadlo :-) myslíš, že keby som odbočku nevyužíva tak by mi stačilo aj nejakých 5000 litrov vytlak?
Babrak
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 11 Sep 2019 16:24
Bydlisko: BA

Re: Vytlačne čerpadlo

Príspevok od používateľa Babrak »

Suhlasim s tym, ze sa da dat na samostatne cerpadlo cela vetva.

U mna som ale zohladnil par veci:
maly sump- tazko hladam miesto na dalsie cerpadlo
Dalsia potrebna zasuvka- uz teraz nemam volne
Dalsi kus co moze zlyhat
Cele akva mi tlaci 1 pumpa a v pripade zlyhania to vidim a pocujem hned - mam potrebu mat iba 1 rezervnu
Jednoduchsia udrzba

Atd..

Neviem ako to vide financne ci 1 velka pumpa je lacnejsia/ deahsia ako 2 male ..


Sent from my iPhone using Tapatalk
--------------------------------------
240l Freshwater
25l Shrimp tank
150l Mixed Reef
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: Vytlačne čerpadlo

Príspevok od používateľa Jarry »

To bude co člověk, to názor. Vím, že se u reefu doporučuje otočit objem třeba 10x za hodinu, ale přiznám se, že moc neznám důvod. Asi záleží na koncepci, osobně používám sump jen pro redukci živin (chaeto + odpěňovač) a pro veškerou techniku, proudění v nádrži řeší proudová čerpadla, proti kterým je to, co dělá oběhové čerpadlo, zcela zanedbatelné. A pro redukci živin mi přijde otočení objemu 3x za hodinu dostatečné. Ale není čerpadlo, jako čerpadlo, asi bych si rozmyslel, kolik toho chci protočit a pak bych se podíval na charakteristiky čerpadel dle výšky. Tady jsem konzervativní, ten AC Eheim je velká, těžká a podle všeho spolehlivá mašina, čistím ho jednou za 2-3 roky spíše preventivně a nepozoruju nějaký úbytek výkonu mezi čištěním :) Občas mě napadle hledat nějakou silnější náhradu, ale pak mě to zase přejde. Když klekne čerpadlo na nějakém reaktoru, tak se nic moc nestane (ve smyslu, že by do 24h začalo něco umírat), pokud to tedy není kalcium reaktor, který stejně bude mít vlastní. A u reaktorů se většinou bavíme o čerpadlech kolem 400Kč, to asi není problém mít záložní, oběhové je přece jenom něco jiného.
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: Vytlačne čerpadlo

Príspevok od používateľa Jarry »

viewtopic.php?t=12809&start=165 - tuhle nádrž jsem zakládal s nějakou úplně noname čínou 1000l/h za 300Kč s tím, že tam dám něco lepšího a nakonec k tomu nedošlo a jelo to vesele až do stěhování do většího :) Ale tam byla hladina filtru na úrovni hladiny v hlavní nádrži, takže nulové převýšení.
CathyRobinson
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 05 Aug 2023 10:35

Re: Vytlačne čerpadlo

Príspevok od používateľa CathyRobinson »

Vám odporúčam vytlačné čerpadlo s výkonom 2000-3000 L/h pre vaše 480-litrové akvárium s prevýšením 1,5 m. Umiestnite výstupné potrubie tak, aby sa voda cirkulovala rovnomerne.
So záväzkom k inkluzívnosti Techzapk zaisťuje, že nikto nezostane pozadu v rýchlo sa rozvíjajúcom svete technológií a mod apk android poskytuje bezplatné a komplexné súbory Mod APK pre všetkých.
hates
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 223
Dátum registrácie: 17 Nov 2020 15:08

Re: Vytlačne čerpadlo

Príspevok od používateľa hates »

Mam to udelane stejne na akva 840l mam tam Jebao 10000l a je to malo. bezi na cca 90% a pokud dam na 100 tak se to ani nehne. jen to malinko pohne hladinou v komine ale to zase srovnam kulakem.
Pres odbocky mi jde jeden reaktor s uhlim a UV lampa. kazda odbocka sezere strasne moc. Vyhoda je ze po spravnem sestelovani je to bezudrzbove.

Premyslim, ze na sve akva dam ty cerpadla 2 cca 10k litru a kazde pustim na cca 70%. Zajistim tim v pohode pripadny vypadek jednoho a kdyz pojedou obe, tak by to melo byt akorat.
Lmlmlm
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 12 Okt 2022 14:20

Re: Vytlačne čerpadlo

Príspevok od používateľa Lmlmlm »

Ďakujem za radu. Rozmýšľam podobné. Dvě sú istota.
Napísať odpoveď

Návrat na "Filtrácia"