The Cube

Ukážte aké krásne alebo zaujímave nádrže máte práve vy. Nezabudnite že je lepšie raz vidieť ako 100 krát počuť.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Machoo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 22 Jan 2014 17:35
Bydlisko: Poprad

The Cube

Príspevok od používateľa Machoo »

Ahojte,

po rokoch som sa konečne rozhodol vráť späť k morskému akva. Dal som si goal, že to bude bez skimmeru, sumpu a s minimálnou výmenou vody (ak všetko pojde jak má). Videl som na youtube (https://www.youtube.com/c/Mikeymikemike), že je možné mať úspešné akva aj s externým filtrom a bez sumpu a skimeru. Čítal som vecí ohľadom no sump, no water change, no skimmer tak to idem skúsiť.

V tejto chvili je to zatiaľ taký menší DIY projekt.

Čo zatiaľ tento projekt obsahuje je:
Rimmless kocka 45cm
Lilly pipes so skimmerom 16/22mm
Repasovaný filter Fluval 305 + základné media (špongie, keramika, filtračná vata)
Termostat sera 250
5kg jurrasic reef rocks
9kg fiji piesok zrnitosť 0,3-1,2mm
zatial na začiatok mám osvetlenie z china nejaké na reef 45W, ale idem pomeniť pár lediek a zmeniť uhol šošoviek z 90° na 120° ale podľa toho jak to svieti má to len 45° (mal som zobrať 54W-nevadí je to len dočasné)
Dosing pumpa je od CHIHIROS
UV z invital
Reaktor na riasu BLAU

Teraz čo idem ešte urobiť v najbližších týzdňoch je prerobiť termostat na externý lebo špatí vo výhľade, testovať vodu, nalepiť matnú fóliu do zadu a čakať na zabehnutie. Dokúpim ešte porézne medium od AquaRio a to Neo Premium Hard, ak máte niekto nejaké skúsenosti s ním prosím napíšte. Po zabehnutí pridám do filtracie na začiatok Seagel od seachemu.

V budúcnosti budem chcieť určite upgradovať aj na lepšie veci ako je osvetlenie AI Hydra 32 HD, externý filter od Oase (dobrá by bola 600 s termo) a niečo od Neptune ak sa budem cítiť viac fancy.

Budem sa snažiť tu dávať pravidelne príspevky ohľadom vývoja akva.
Naposledy upravil/-a Machoo v 09 Apr 2023 09:04, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Machoo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 22 Jan 2014 17:35
Bydlisko: Poprad

Re: The Cube

Príspevok od používateľa Machoo »

Pridávam ešte foto.
Prílohy
IMG_0595 Large.jpeg
IMG_0594 Large.jpeg
IMG_0593 Large.jpeg
Používateľov profilový obrázok
Machoo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 22 Jan 2014 17:35
Bydlisko: Poprad

Re: The Cube

Príspevok od používateľa Machoo »

Takže po zabehnutí som pridal už aj život v dvojtýždňových rozostupoch. Momentálne čo je v akva:

Amphiprion ocellaris 2ks

Clibanarius tricolor 1ks
Nassarius vibex 2ks
Trochus histrio 2ks

Xenia umbellata
Barierum sp.
Zoanthus alien explosion
Ricordea florida blue

Euphylia paraancora gold
Favia dragon soul
Duncanopsammia axifuga
Acanthastrea lordhowensis blue/red

Cheato

Barierum sa konočne otvára po viac ako tyždni čo som mal dino outbreak (pomohlo mi, že som zvýšil tepltu na 27-28°C po dobu 4 dní - cca 80% dina odišlo + na tretí deň som zapojil UV). UV ešte nechávam na večer zapnuté. Niektoré korály sú zatiaľ na frag diskoch, musím si zaobstarať lepšie lepidlo.

Parametre:
pH 8
Kh 11,5
NH3/NH4 0
NO2 0,15
NO3 2,5
PO4 0,03
Ca 420
Mg 1460

BTW: tá žiarovka nemá 45W ale 18W -_-.
Používateľov profilový obrázok
Machoo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 22 Jan 2014 17:35
Bydlisko: Poprad

Re: The Cube

Príspevok od používateľa Machoo »

Aktuálne foto
Prílohy
3.JPG
2.JPG
1.JPG
Babrak
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 11 Sep 2019 16:24
Bydlisko: BA

Re: The Cube

Príspevok od používateľa Babrak »

Vyzera to pekne ! Drzim palce


Sent from my iPhone using Tapatalk
--------------------------------------
240l Freshwater
25l Shrimp tank
150l Mixed Reef
Používateľov profilový obrázok
Machoo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 22 Jan 2014 17:35
Bydlisko: Poprad

Re: The Cube

Príspevok od používateľa Machoo »

Babrak ďakujem, držím palce si aj ja :D
Používateľov profilový obrázok
Machoo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 22 Jan 2014 17:35
Bydlisko: Poprad

Re: The Cube

Príspevok od používateľa Machoo »

Takže ďalší update.

Založil som aj instagram :D. https://www.instagram.com/pon_d_cube/

Kúpil som ďalší život:
Gramma loreto 1 ks
Clibanarius tricolor 1 ks
Lysmata amboinensis 1 ks
Strombus luhanus 1 ks

Začínam mať stage červených cyanobakterií s riasami (bubble a hair green) zatiaľ je ich málo, ale myslím si že budem toho veľa, možno zarastú celé akva. Ak sa to nedá samo dokopy, zasiahnem a zaobstarám si Chemi Clean na cyano a Mithraculus sculptus.

Mal som aj problém s Faviou (z bokov mala tissue loss), upravil som šošovky na tých 120° a trochu sa spamätala. Nuž, ale budem musieť si zaobstarať skôr AI Hydru a Nero 3 pumpu. Stále nie som si istý či to dá.

Ďalej čakám na Montiporu a Pseudocheilinops ataenie (na parazity, uvidime či niečo nájde).

Čo zatiaľ možem odporučiť je fakt AquaRio Neo Premium Hard. Kh mi tak veľmi neklesá (ale určite keď budem mať viac koralov, tak jednoznačne dosing - už som niečo aj dopĺňal - v malých množstvách), bakteriu fungujú kombinujem seachem (Prime, Pristine) s Aqua Forest (Bio S). V budúcnosti ak by som chcel viac života do akva, systém by to vedel zvládnuť. Na stránkach AquaRio tvrdia, že ich bio media majú najväčší surface v porovní s konkurenciou.

Máte niekto skúsenosti si Tropic Marine Bio-Calcium? Alebo ako kombinuje ich produkty? S dosingom nemám až také skúsenosti, čo som si naštudoval tak na BRS stránke ich dosing s voľne dostubných chemikalií a vytvoril som ich roztoky. Najradšej by som keby sa salinita nemenila. Čo viem, tak tie Tropic Marine Bio nemenia. Rozmýšlal som, že by som kombinoval All for Reef s Bio-Calcium a Bio-Magnesium ako nahradu svojich roztokov.

Parametre:
pH 8
Kh 10,9
NH3/NH4 0
NO2 0,1
NO3 5
PO4 0,03
Ca 425
Mg 1380
Používateľov profilový obrázok
Machoo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 22 Jan 2014 17:35
Bydlisko: Poprad

Re: The Cube

Príspevok od používateľa Machoo »

Aktuálne foto
Prílohy
tempImageLzZhoS.gif
tempImageLVRHoE.gif
Používateľov profilový obrázok
Machoo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 22 Jan 2014 17:35
Bydlisko: Poprad

Re: The Cube

Príspevok od používateľa Machoo »

Aktuálne foto
Prílohy
tempImage1qyT3g.gif
tempImage4HDSiS.gif
Používateľov profilový obrázok
Machoo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 22 Jan 2014 17:35
Bydlisko: Poprad

Re: The Cube

Príspevok od používateľa Machoo »

Update:

Pseudocheilinops sa veľmi pekne aklimatizoval, stále niečo pozera čo by mohol zobnúť. Najdominantnejšia ryba je gramma, má všetkých pod palcom :D. Okrem cheato sa mi nejak objavila nová makro riasa, ktorá dosť rýchlo rastie, náhodou neviete čo je zač (v obrazkoch je odfotená)?

Reef sa zatiaľ drži, až na pár vecí. Favia a po novom monitopora nevyzerá až tak reprezentatívne. Testujem vodu kazdý týždeň, neviem nejak dovŕšiť pH na 8 a viac... a NO3 mi dosť hápruje... (to bude problém). Posledné dva týždne sa mi Kh drží okolo 10, myslím. A ktomu sa mi super rýchlo delí xenia, už neviem kde ju mám daváť :D.

Čakám teraz na blastomussu, caulastreu a seriatoporu. Rozmýšlam, že by som si zaobstaral Chihiros dosing system, velmi sa mi páči, má aj lepšie funkcie ako Jebao a plus ten design veľké +. Možete sa na to pozrieť: https://www.chihirosaquaticstudio.com/p ... ing-system

Páči sa mi ešte Centropyge acanthops, máte niekto skúsenosti s týmto pomcom v reefe?
Máte niekto skúsenosti s Easebooster Nano? Ako ho dávkujete?


Parametre:
pH 7,7
Kh 10
NH3/NH4 0
NO2 0,05
NO3 20
PO4 0,03
Ca 470
Mg 1450
Prílohy
tempImageQepS8l.gif
tempImageDbARcc.gif
tempImageI8v67a.gif
Používateľov profilový obrázok
Machoo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 22 Jan 2014 17:35
Bydlisko: Poprad

Re: The Cube

Príspevok od používateľa Machoo »

Update:

Prešiel skoro mesiac, reefu sa darí. Jedine čo neviem zredukovať je makro riasu - Caulerpa (presný druh neviem). Čo som čítal, tak by ju mohlo pojesť:
Mithraculus sculptus
Centropyge acanthops
a ine rastlinožravé ryby (na Foxface, Tangs...) na tieto nemám priestor
+ Favia pôjde fuč, neviem ako už jej pomocť

Som veľmi spokojný s Easebooster Nano po pravidelnom dávkovaní sa polypy korálov pekne pootvárali a zdá sa mi, že sa aj lepšie vyfarbili. Môžem doporučiť.


Parametre:
pH 8
Kh 11,8
NH3/NH4 0
NO2 0
NO3 5
PO4 0,03
Ca 470
Mg 1500
Prílohy
tempImageNZrsjE.gif
tempImagePAeYt1.gif
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: The Cube

Príspevok od používateľa bradoo »

Zatial to vyzerá dobre. Avšak keď ti akva zarastie, budeš mať problém s ph v noci a tiež s obsahom O2. Kanistrák ti vodu síce čistí, chýba ti však funkcia skimera - výmena plynov a odstraňovanie ťažkych kovov kalom. To druhé sa dá poriešiť výmenou vody a odkalovaním. Kyslík v noci sa dá poriešiť oxydátorom, no ph s ním neporiešiš. Ja som to riešil velkým chaeto reaktorom- keď riasa rastie máš poriešený O2, CO2, ťažké kovy, živiny. Jediné s čím ostáva problém je mierne žltý nádych vody - vodu som nemenil niekolko rokov. Ozon s tým dokáže pomôcť, zarazí mi však rast chaeto. Takže za mňa by som hodil makro s nádrže do reaktora a svietil v noci.
Používateľov profilový obrázok
Machoo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 22 Jan 2014 17:35
Bydlisko: Poprad

Re: The Cube

Príspevok od používateľa Machoo »

bradoo napísal: 19 Dec 2022 10:12 Zatial to vyzerá dobre. Avšak keď ti akva zarastie, budeš mať problém s ph v noci a tiež s obsahom O2. Kanistrák ti vodu síce čistí, chýba ti však funkcia skimera - výmena plynov a odstraňovanie ťažkych kovov kalom. To druhé sa dá poriešiť výmenou vody a odkalovaním. Kyslík v noci sa dá poriešiť oxydátorom, no ph s ním neporiešiš. Ja som to riešil velkým chaeto reaktorom- keď riasa rastie máš poriešený O2, CO2, ťažké kovy, živiny. Jediné s čím ostáva problém je mierne žltý nádych vody - vodu som nemenil niekolko rokov. Ozon s tým dokáže pomôcť, zarazí mi však rast chaeto. Takže za mňa by som hodil makro s nádrže do reaktora a svietil v noci.
S Ph je trochu problém, nad reaktorom som už uvažoval, po novom roku by som kúpil. Nakoniec na Caulerpu si zaobstaram ježka. Používam chemipure blue, žltý zákal nemám.
Používateľov profilový obrázok
Machoo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 22 Jan 2014 17:35
Bydlisko: Poprad

Re: The Cube

Príspevok od používateľa Machoo »

Zle správy.
-_-, ryby dostali, marine velvet, z 5-tich už sú vo večnom mori 3. Ďalšie dve sú otázne či prežijú. Stalo sa rovno cez víkend (totalny outbreak). Preventívne som dával peroxid, že trochu spomalím širenie a zapol na 24/7 UV, aby som zvýšil oxidaciu (no nepomohlo). Zvyšné ryby som presunu do QT, a začal aplikoval čo som mal hneď po ruke, liečivá Stop-Hydrin, Anti-Ichin, Multi-Medical. Prv pred presunom som urobil peroxid dip na 30min, potom som dal novú vodu so Stop-Hydrin. Hneď jak to začalo som objdenal cesnakový olej a Polylap Medic, ale ešte stále neprišla zásielka.

Mám otázku dajú sa kombinovať tieto liečivá (Stop-Hydrin, Anti-Ichin, Multi-Medical)?

Podla mňa na baleniach je skôr dávkovanie pre sladkovodnú akvaristiku, neviete ako by ste postupovali pri morskej?
Používateľov profilový obrázok
Machoo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 22 Jan 2014 17:35
Bydlisko: Poprad

Re: The Cube

Príspevok od používateľa Machoo »

Takže ak by Vás zaujímalo, ku koncu prežila len jedna ryba :( .

Aplikoval som kúru (keby som mal skôr tie liečivá možno by prezilo viac):
- pred zaobstaraním liečiv Stop-Hydrin, Anti-Ichin, Multi-Medical som dávkoval do reefu H2O2 3 krát denne po 2,5 ml a UV bolo zapnuté 24/7
- priznaky pomaly ustupovali, ale pri takom outbreaku sa ani nedivím
- nasledne som izoloval posledné ryby a aplikoval dip v H202 - to pomohlo
- potom do novej karentennej nádrže som použil Stop-Hydrin podľa návadu na 2 dni
- po dvoch dňoch som vymenil vodu a aplikoval Multi-Medical podľa návodu - pomohlo to ryba už nemá žiadne známky po napadnutí
- teraz sa pozoruje a koncom apríla bude naspäť premiestená do reefu

- čo sa týka reefu tak prebieha fallow period - 1 krát denne 2,5ml H2O2, UV je stále zapnuté 24/7
Napísať odpoveď

Návrat na "Vaše nádrže"