Nové REEF Zlín 150+54litrů

Ukážte aké krásne alebo zaujímave nádrže máte práve vy. Nezabudnite že je lepšie raz vidieť ako 100 krát počuť.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

P3js3k
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 81
Dátum registrácie: 15 Júl 2021 12:51

Nové REEF Zlín 150+54litrů

Príspevok od používateľa P3js3k »

Po dlouhém čtení a bádání jsem se rozhodl, že si pořídím po několik více či méně uspěšných sladkovodních akváriích to "pravé" mořské...

To co jsem načetl, nastudoval a viděl na youtube mě jde až hlava kolem a spousta věcí je protichůdných až zmatečných, ale ... vybral jsem si snad šťastné řešení. Se sladkovodním stylem je to nesrovnatelné a to mě asi nejvíc láká kromě té krásy.

Kvůli místu, které jsem si musel doma vybojovat má "pouze" 150litrové (85x40x55cm) + 54litr sump ve skříňce dole.

Z Aliexpressu jsem si objednal techniku:

- skimmer Bubble magus curve 5
- výtlačné čerpadlo JEBAO MDP 3500
- proudové čerpadlo JEBAO MCP-70
- dávkovač JEBAO DOSER 3.4
- světlo na refugium POPBLOOM S16 fuge
- spousty trubek + ventily+přepady+prostupky atd... a nebylo cesty zpět

Konstrukci sumpu jsem zvolil "total" TRITON METHOD tzn. v první komoře bude refugium, přes předat skimmer a přes trap do vratného čerpadla. Sháním kvalitní řasu kdo by měl na prodej

Přepad z vrchní nádrže je řešený přes ESHOPPS ECLISE OVERFLOW (https://www.bulkreefsupply.com/eclipse- ... hopps.html) a zapojený přes tzn. HERBIE METODU

Osvětlení budu řešit přes 2x AI PRIME 16HD

Teď čekám až stolař dokončí skříňku která musí ladit s obývákem jinak by to u mé drahé neprošlo... Termín má být příští pátek 24.9. a začnu skládat trubky atd...

Osádku bude kombinované pár rybek + LPS + SPS koráli + sasanky

Tak jsem zvědavý zda to všechno složím a bude to fungovat...

Díky za rady, tipy

P3js3k
Obrázok
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: Nové REEF Zlín 150+54litrů

Príspevok od používateľa Jarry »

Chválím volbu filtrace (jedu jí 2 roky přesně takto a neměnil bych) a držím palce s technikou, až budeš potřebovat řasu, tak občas jí někomu posílám. Nevím, jak se to chystáš zakládat, moje rada je dát tam aspoň nějaký živák, pokud se chceš vyhnout problémům s udržením SPS - je tam riziko zatažení skelných sasanek apod., ale uvidíš, že se jim pravděpodobně stejně nevyhneš, přijde mi jednodušší se s nimi nějak naučit žít. A druhá rada - pomalu hledej místo na větší akvárko a připravuj na to svou drahou 8) :D
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: Nové REEF Zlín 150+54litrů

Príspevok od používateľa Spongebob »

Á podivejme, podobnou nádrž budu česem taky zakládat :) tak budu sledovat! Jen ja nebudu nic davkovat a pojdu klasiku na živácích a silným odpěňovači.
Přepad zvolím klasiku dvou trubek v komínu.
Můžeš mi prosím blíž vysvětlit Herbie metodu? Zhruba vim...ale spíš v čem je to lepší než durso třeba. Díky a držím palce se stavbou.
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: Nové REEF Zlín 150+54litrů

Príspevok od používateľa Jarry »

Spongebob napísal: 16 Sep 2021 12:43 Můžeš mi prosím blíž vysvětlit Herbie metodu? Zhruba vim...ale spíš v čem je to lepší než durso třeba. Díky a držím palce se stavbou.
Herbie používám, je to jednoduchý - 2 holý trubky, jedna hlavní, celá potopená (mám jí i nařezanou, aby netekla dovnitř voda jen vrchem), druhá pojistná na úrovni hladiny v přepadu. Na potopený je u filtru ventil pro regulaci průtoku. V ideálním nastavení tou pojistnou protéká minimální množství vody. Je to jednoduchý, absolutně tichý.
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: Nové REEF Zlín 150+54litrů

Príspevok od používateľa Jarry »

Ale ten přepadový box za $150 - to bych teda nechával slepit skleněný rovnou s akváriem, sklo za 50Kč, 2 průchodky za 300 a odřezek trubky... Hlavně bych teda lepenýmu kleněnýmu asi i víc věřil :)
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: Nové REEF Zlín 150+54litrů

Príspevok od používateľa Spongebob »

Jarry napísal: 16 Sep 2021 13:32
Spongebob napísal: 16 Sep 2021 12:43 Můžeš mi prosím blíž vysvětlit Herbie metodu? Zhruba vim...ale spíš v čem je to lepší než durso třeba. Díky a držím palce se stavbou.
Herbie používám, je to jednoduchý - 2 holý trubky, jedna hlavní, celá potopená (mám jí i nařezanou, aby netekla dovnitř voda jen vrchem), druhá pojistná na úrovni hladiny v přepadu. Na potopený je u filtru ventil pro regulaci průtoku. V ideálním nastavení tou pojistnou protéká minimální množství vody. Je to jednoduchý, absolutně tichý.
Perfektní, díky Jarry :wink:
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
P3js3k
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 81
Dátum registrácie: 15 Júl 2021 12:51

Re: Nové REEF Zlín 150+54litrů

Príspevok od používateľa P3js3k »

Jarry napísal: 16 Sep 2021 13:37 Ale ten přepadový box za $150 - to bych teda nechával slepit skleněný rovnou s akváriem, sklo za 50Kč, 2 průchodky za 300 a odřezek trubky... Hlavně bych teda lepenýmu kleněnýmu asi i víc věřil :)
Hledal jsem i přemýšlel, ale v ČR nic podobného člověk nesežene. Přepad je skoro nejdražší součástka... Když započítám náklady na přepravu z USA z Amazonu a DPH...

Komín jsem nechtěl ale i to jsem zvažoval... Uprostřed nebo v rohu...

Vidím zde díru na našem trhu a nejenom v přepadech. V USA je toho plná pr.... Češi musíme hodně improvizovat.

Chtěl jsem jít do "jistoty". Zpracování a vzhled je opravdu špičkový a teď uvidíme jak to bude fungovat v provozu.
Obrázok
P3js3k
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 81
Dátum registrácie: 15 Júl 2021 12:51

Re: Nové REEF Zlín 150+54litrů

Príspevok od používateľa P3js3k »

Sump ve výrobě
Sump ve výrobě
Jarry napísal: 16 Sep 2021 13:37 Ale ten přepadový box za $150 - to bych teda nechával slepit skleněný rovnou s akváriem, sklo za 50Kč, 2 průchodky za 300 a odřezek trubky... Hlavně bych teda lepenýmu kleněnýmu asi i víc věřil :)
Obrázok
P3js3k
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 81
Dátum registrácie: 15 Júl 2021 12:51

Re: Nové REEF Zlín 150+54litrů

Príspevok od používateľa P3js3k »

Jarry napísal: 16 Sep 2021 12:28 Chválím volbu filtrace (jedu jí 2 roky přesně takto a neměnil bych) a držím palce s technikou, až budeš potřebovat řasu, tak občas jí někomu posílám. Nevím, jak se to chystáš zakládat, moje rada je dát tam aspoň nějaký živák, pokud se chceš vyhnout problémům s udržením SPS - je tam riziko zatažení skelných sasanek apod., ale uvidíš, že se jim pravděpodobně stejně nevyhneš, přijde mi jednodušší se s nimi nějak naučit žít. A druhá rada - pomalu hledej místo na větší akvárko a připravuj na to svou drahou 8) :D
Živý kámen ze zaběhléhlo akvária mám slíbený od známého lety na dvě nádherné nádrže kousek od Zlína. Pro mě obrovská obrovská inspirace ale velikosti nádrže na úplně někde jinde... Přešel letos po X letech na triton a pochvaluje si to.

Jinak děkuji za každou radu a připomínku... Pomůže mi to hodně a rychle se zorientovat a vyhnout se možným katastrofam.

Na start a náběh akvária jsem koupil opět z USA od firmy Brightwell Aquatics MicroBacter Dry Rock Bacteria Starter Kit (Brightwell Aquatics MicroBacter Dry Rock Bacteria Starter Kit https://www.amazon.com/dp/B0846533RC/re ... VARQ1DCQF3)

Snad dobrá volba... Co říkáte?
Obrázok
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: Nové REEF Zlín 150+54litrů

Príspevok od používateľa Jarry »

K tomu přepadu - lepený přepadový box (mimo akvárium) je i tady zcela běžná záležitost a každá slušná firma, co lepí akvária, to samozřejmě umí, i tady to tak má spousta lidí, to zase nemá smysl z toho dělat vědu :wink:
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: Nové REEF Zlín 150+54litrů

Príspevok od používateľa Spongebob »

koukám že na sump si zvolil standartní prodávaný akva 60x30x30 co? Plus samo doma lepený přepážky...to je dobrej nápad..to bych taky mohl zvádnout :mrgreen: :oops: Ty přepážky sis nechal na míru nařezat, nebo taky sam??

Já chtěl v sumpu mít i zásobník na vodu, ale vzhledem k délce sumpu (asi taky těch 60cm) ho tam nedám a raděj budu mit větší první i druhou komoru. První udělám zhruba na rozměr odpěňovače + pár cm z každé strany a druhou větší jako refugium a odkladiště, třetí výtlak opět dle zvolenýho čerpadla. No a ten odpar dám asi nad výtlak v malý nádrži na nějakou poličku.

Můžu vědět k čemu je ta druhá přepážka?
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
P3js3k
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 81
Dátum registrácie: 15 Júl 2021 12:51

Re: Nové REEF Zlín 150+54litrů

Príspevok od používateľa P3js3k »

jj klasické 60x30x30cm z krámu. Přepážky jsem si chtěl řezat sám, protože mi DPD dodali 1. akvárium prásklé a tak jsem chtěl využít zbylé skla, ale vůbec se mi to nedařilo kvalitně uříznout. Nakonec jsem zašel do sklenářství a 3x sklo na míru stálo do 200 Kč a přesné zabroušené. Samotné lepení není zas tak těžké, ale jak psali zkušenější na netu druhý sump bych dělal trochu jinak a asi líp, první lepení jsem byl zpocený jak dveře od chlíva, ruce se třepaly,. Z fotek to není vidět, ale místy jsem se trápil nebo jsem zapomněl sundat pásku a až to bylo zavadlé tak jsem to dělal znovu atd... O víkendu budu testovat zda to vše těsné a jednotlivé komory netečou. Nechal jsem to 7dní odstát (prý ideální je až 14dní). Ideální moc nespěchat a nechtít to udělat za pár minut. Než trochu chytne silikon a drží to trvá.

Já to budu mít trochu jinak poskládané než to chcete vy, 1. komora je největší cca. 12% horního a bude tam refugium s řasou bez ponožky, 2.komora skimmer a 3. vratka. Doplnění odparu uvidím kde se vleze. Mám doma ještě pár malých akvárek po betě tak možné použiji to... uvidim až dorazí skříň a začnu to tam ládovat.

U druhé přepážky jsem vycházel z jednoho návrhu na TRITON sump viz.příloha co jsem našel a toho jsem se držel pouze jsem přizpůsobil rozměry protože návrh počítá s délkou 100cm.
Prílohy
Triton-sump.jpg
Obrázok
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: Nové REEF Zlín 150+54litrů

Príspevok od používateľa Jarry »

Ta vysoká za odpěňovačem tam bude na udržení konstantní hladiny pro odpěňovač, kdyby hladina u čerpadla klesala. Ale při automatickém doplňování odparu s tím není problém, mám stejný filtr i se 2 přepážkami a teď přemýšlím, že dám jen jednu za řasu a čerpadlo se skimmerem nechám v jedné - popravdě jsem měl původně v plánu nedělat přepážky žádné a řasu oddělit od zbytku filtru jen nějakou mžížkou, ale v menším prostoru bude přesnější měření a udržení hladiny při doplňování odparu.
P3js3k
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 81
Dátum registrácie: 15 Júl 2021 12:51

Re: Nové REEF Zlín 150+54litrů

Príspevok od používateľa P3js3k »

Jsem zvědavý na celkovou funkčnost a hlavně tichost... Budu to mít v obýváku (což je lepší než ložnice) ale i tak.

Spíš mě zajímá jak rozjet celý systém. Zde jsem si přečetl jak na to... Ale kdy po startu přidat do refugia řasu...

Chápu, že mám stabilizovat parametry vody a nastartovat chemizmus celé nádrže...

Následně asi přidat rybu a následně korály... Je to tak? Zjednodušeně... Proces nějaký čas zabere.

A jak je s Tritonem? Kdy ho lze začít dávkovat aby to mělo smysl a účinek?
Obrázok
Babrak
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 11 Sep 2019 16:24
Bydlisko: BA

Re: Nové REEF Zlín 150+54litrů

Príspevok od používateľa Babrak »

Vidim ze ten prepad beries od BRS , prave na svojom youtube BRS investigates spustili velky testovaci pokus ako zabehnut akvarium 12 roznymi metodami….

Byt na tvojom mieste tak si pockam na vysledok aj ked to bude trvat mesiac ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk
--------------------------------------
240l Freshwater
25l Shrimp tank
150l Mixed Reef
Napísať odpoveď

Návrat na "Vaše nádrže"