Elektroinstalace

Karanténne nádrže, Kalkreaktory, Reverzné osmózy, Lepenie skla, Elektroinštalácie, Čerpadlá a iné...

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
pepe
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 573
Dátum registrácie: 16 Jan 2006 14:17
Bydlisko: Brno

Príspevok od používateľa pepe »

Na netu jsem našel proud. chránič Elgard - jedná se o bezpečnostní adapter = proudový chránič, kt. se zapíná přímo do zásuvky :) Takže odpadá nějaké složité zapojování a navíc je za pěknou cenu ... cca 800 kč :D
V technické dokumentaci jsem se dočetl, že po výpadku proudu /např. vlivem bouřky, black-outu,.../ se musí manuálně znovu jeho činnost obnovit. Zkrátka to nenaskočí samo.
Mám otázku na znalce elektriky :roll: - to dělají všechny proud. chrániče?? .... myšlenka, že budu na dovolené a vypne se to na 1 týden, protože se to samo po výpadku proudu opětovně nenahodí, mne děsí :roll:
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

mam presne ten typ a naozaj ho treba po vypadku nahodit tlacitkom.

v baraku mam v rozvadzaci kupelne zapojene cez normalne prudove chranice na DIN liste a tie po vypnuti hlavneho istica do domu opatovne nahadzovat netreba
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Príspevok od používateľa kubrt »

dalej na prudovych chranicoch existuje testovacie tlacitko, ktore treba raz za mesiac stlacit (prevencia pred zlepenim kontaktov) ale existuju aj verzie s elektronickym vybavenim a testovanie tak odpada. Samozrejme cena sa nepohybuje okolo 800 Cz ale niekde okolo 1400.
Používateľov profilový obrázok
pepe
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 573
Dátum registrácie: 16 Jan 2006 14:17
Bydlisko: Brno

Príspevok od používateľa pepe »

Díky! :)
j0hny
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 18 Feb 2011 03:49
Bydlisko: Tatry

Re:

Príspevok od používateľa j0hny »

Roman napísal: cez prudovy chranic ide faza a nulak, ochranny sa do chranica nezapaja
Poupravim:
Nezapaja sa pri 3zilovom privode.
Ochranny vodic (zeleny/zlty) sa pri 2zilovom privode do chranica ZAPAJA a to na vstup. Na vystupe chranica je faza a nulak. Ochranny vodic sa p otom vedie zo vstupu chranica.

Uz ked som tu tak prispejem ako by som el. inst. riesil ja :D
1. Zasuvka kde to vsetko pripojene urcite aspon pol metra od akvaria a 25cm od zeme. Ziadne zasuvky v soklovich abo kobercovych listach.
2. Druha alternativa je zasuvku zrusit a pouzit vodotesnu krabicku IP66, bez obav moze byt za skrynkou s akva.
Odtial (z bodu 1 alebo 2) kabel k rozvadzacu umiestnenemu na stene skrine akvaria s krytim IP55. V krasnom rozvadzaci s otvaracim priehladnym krytom pocetne osadenie (ekonomicke istice od SEZu su lacne)
- hlavny vypinac jednopolovy s 25A kontaktom alebo istic B 16A
- servisna zasuvka modulova
- prudovy chranic 30mA bez istica s 25A kontaktom, nim budu napajane istice
- istic C 6A - vybojkove osvetlenie (pomaly istic).
(alebo - istic B 6A - ostatne osvetlenie (normalny istic) )
- istic B 6A - vsetko ostatne v akvariu
- istic B 6A - vsetko dole v skrynke a vo filtri okrem hlavneho vytlacneho cerpadla
+ prepinacie rele zalozneho vytlacneho cerpadla (privod pre cerpadlo)
- prudovy chranic 30mA bez istica
- istic B 6A - hlavne vytlacne cerpadlo
+ ovladacia cievka prepinacieho rele
Z rozvadzaca vodotesnymi priechodkami vyvedene mäkke kable 3x1mm na predlzovacky s krytim IP44, pre fajnsmekrov tvrde cyky kable a pevne zasuvky s krytim IP55.
Tie slabe istice zamerne koli tomu ze ked daco vypadne, tak to nezhodi hlavny istic. Na male akvaria kludne 2A istice, ale tie stoja 2 nasobok.
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Re: Re:

Príspevok od používateľa Roman »

j0hny napísal: Ochranny vodic (zeleny/zlty) sa pri 2zilovom privode do chranica ZAPAJA a to na vstup. Na vystupe chranica je faza a nulak. Ochranny vodic sa p otom vedie zo vstupu chranica.
no neviem, podľa mňa je kombinácia 230V , slaná voda a dvojvodičový rozvod zvrhlosť

ale keď nie je iná možnosť, platí to čo píšeš

celý tvoj plán má jedno výrazne slabé miesto, a tým je napájanie všetkých systémov z jednej vetvy. Ak je možnosť , treba použiť viac prívodov , rozhodených na rozdielne fázy.
Ja mám k akvárku privedené dokopy 3 káble, každý na inej fáze.
1. svetelný okruh
2. filtračka č.1 - odpeňovač, reaktory, chladenie atd
3. filtračka č.2 - výtlačné čerpadlo , čerpadlá vo vnútri akvária, wavebox

každý okruh na vlastnom prúdovom chrániči
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Re: Elektroinstalace

Príspevok od používateľa kubrt »

kto ma este doma staru instalaciu t.j. iba dvojvodicovu TN-C a chce pouzit prudovy chranic - musi pouzit fazovy a ochranny vodic na vstup. Kto uz ma trojvodicovu TN-C-S musi pouzit fazovy a neutralny vodic. Inak ak vam skratne cerpadlo je uplne jedno ci a ako mate oddelene obvody, vzdy vam vyhodi ten hlavny istic, ktory bude najdalej od miesta poruchy. V domovej instalacii sa selektivita moc neda dodrzat. Pri prebijani zariadenia uz maju vyznam prudove chranice, ktore naozaj vypnu len danu vetvu. Ale zasa ich cena.
j0hny
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 18 Feb 2011 03:49
Bydlisko: Tatry

Re: Elektroinstalace

Príspevok od používateľa j0hny »

Mat vela penazi, pouzijem 0,5-2A (cena okolo 8eur) istice, ktore by vas snad presvedcili o bezchybnosti navhu
K chranicu, resp. 2-3/4-5zilak:
Hadam nechcete aj hlavny privod k domu alebo bytu tahat 500 metrovy 5/3 zilovy kabel od trafostanice.
Zvrhlost je tahat extra 2zilak od PL skryne k akvarku pri novostavbe, ale ak je medzi tym ...stary privod->el. inst. pod akvarkom... prechod z TN-C na TN-C-S, nevidim v tom problem.
Selektivita (ak myslime na to iste) je dana prudom, skratovy prud je ombedzeny aj dlzkou vedenia. Z praxe, (stovky pripadov, hadam v dielni kde mi prerazia fazy na brzde motora na hoblovacke/freze/cirkulary/normovacke/dlabacke..., nevyhodia deon alebo nadradeny istic o 3 prudove triedy nahor urceny na napajanie kazdej strojovej pripojky- nikdy sa mi to nestalo) novy istic o tretinovej hodnote vypne prvy bez pohnutia hlavneho istica pri beznej poruche, a vela krat som zazil taky stav aj pri tvrdom skrate (je pravda ze obcas sa stretavam s Cckami s vymenemym krytovanim z Bcka :D )...(clovek pracuje pod napetim 20 hodin denne, obcas sa nejake stikacky zavaria :D ). Ja mam na stole (domaci el. labak) este istice s charakteristikou A 2A+ A 6A, ktore boli v obehu par rokov (neviem ci sa daju zohant aj dnes ? ), dnes su to ultra fast poistky (mam na kazdej homemade predlzovacke).
Roman: Fajn ze upozornujes/te na moje nedostatky navrhu, ale 90 percent (odhadom :D ) moriakov funguju v byte/dome s 1 fazovym 2-zilovym privodom.
Inak viac faz... mozes/te mat aj 6 faz, ale kazda viacfazova pripojka je, a bude (MUSI byt) istena spolocnym X polovym isticom.
3 !samostane! vetvy by som mozno pouzil v novostavbe aj ja, ale je to neekonomicke a zbytocne pri pouziti isticov s nizkou prudovou hodnotou. Tych PLiek som navrhoval a zapajal vela, vecsina koli onej "selektivite", jediny problem vidim s "C-ckovym isticom" tam to moze vyhodit aj privod nakolko ma na nejaku minutu raz taku prudovu (aj skratovu) rezervu nez B. Kto pouziva elektronicke predradniky na vybojkach (zase99 percent, osciloskopom som to nemeral), upne staci Bcko, dimenzovat 2-3 nasobkom prevadzkoveho prudu (po zohriati vybojky- cca 3 minuty).
Ak sa velmi mylim, poprosim linky na prospekty vyvracajuce moju teoriu (casto aj prax).
Zdar, j0hny
p.s.: prudove nastavitelne (prevazne motorove) chranice su vazne cenovo X krat vyssie, a jedine na ktore som sa v zivote mohol spolahnut boli od siemensu, ale pochybujem zeby niekto chcel davat tisic eur za """elektro serepeticky""" k akvarku. To uz rovno dam na hl. cerpadlo serverovy zalozny zdroj s cistou sinusovkou od APC.
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Re: Elektroinstalace

Príspevok od používateľa Roman »

j0hny napísal:
Roman: Fajn ze upozornujes/te na moje nedostatky navrhu, ale 90 percent (odhadom :D ) moriakov funguju v byte/dome s 1 fazovym 2-zilovym privodom.
Inak viac faz... mozes/te mat aj 6 faz, ale kazda viacfazova pripojka je, a bude (MUSI byt) istena spolocnym X polovym isticom.
netvrdím, že môj návrh je u 100% akvaristov realizovateľný a zachráni všetko, ale adresuje 2 veci:

ak mi nejaký problém na svetle vyrazí istič na ktorom sú svetlá, nezastaví sa mi prúdenie v nádrži (zažil som v praxi, keď sa môj 15cm Balistoides conspicillum naučil, že je strašná sranda vypľúvať vodu na svietidlo, trafil svorky predradníka a vyrazil istič, celé akva ostalo celý deň bez pohybu) a naopak.. ak zblbne niečo na filtrácii , aspoň svetlo pobeží atd..

druhá vec, je ž eu nás v dedine často vypadáva prúd tak, že vypadne len jedna alebo 2 fázy
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
j0hny
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 18 Feb 2011 03:49
Bydlisko: Tatry

Re: Elektroinstalace

Príspevok od používateľa j0hny »

Ou, tak s tymi vypadkami to je neprijemne, nezavidim :? Ale aj ked su tahane 3 fazy k akva, clovek nikdy nevie ktora faza v dedine vypadne. Ak to viem na isto tak pouzivam len tu ktora ide furt.
V tom mojom navrhu su 2 chranice. Jeden je zvlast pre vytlak, navyse ked sa nieco stane a cerpadlo zhodi svoj samostatny istic alebo chranic, prepne sa rele a spusti zalozne cerpadlo.
Na vsetko ostatne je druhy chranic a vsetko je zvlast istene.
Ja proste nevidim rozdiel medzi tym ci mam tahane 3 vetvy od rozvadzaca v skrynke pod akva alebo od rozvadzaca niekde o XY metrov dalej.
majo771
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 02 Jan 2011 19:48
Bydlisko: SR

Re: Elektroinstalace

Príspevok od používateľa majo771 »

Ma niekto skúsenosti koľko dokáže vydržať akvarko bez filtrácie - výpadok napájania
Používateľov profilový obrázok
Steedy
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1762
Dátum registrácie: 04 Sep 2007 08:00
Bydlisko: Ostrava

Re: Elektroinstalace

Príspevok od používateľa Steedy »

Me akva vydrzi v pohode 3xdny po 14hodinach bez jakehokoliv poskozeni jinak cca 1den.
marcer
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 63
Dátum registrácie: 05 Nov 2009 23:45
Bydlisko: Bratislava

Re: Elektroinstalace

Príspevok od používateľa marcer »

Prave teraz riesim elektroinstalaciu v novom morskom 500l akvariu a kvoli setreniu miestom ju chcem umiestnit zvnutra zadnej steny skriny pod akvarium.

Chcem pouzit dva prudove chranice, jeden na navratove cerpadlo a druhy na vsetko ostatne. Za prudove chranice chcem dat 6-7 jednopolovych isticov B (navratove cerpadlo, LED svetlo, ohrievace+klima, prudove cerpadla, odpenovac a ostatne cerpadla v sumpe, zalohovany okruh, rezerva). Vsetko by to malo v rozvadzaci minimalne triedy IP 55, ukoncene v krabiciach a zasuvkach minimalne IP 55. Zalozne cerpadlo a zalozne prudove cerpadlo rozmyslam dat na pomocne rele alebo stykac NC (normally close), ktore by bolo spinane okruhom pre hlavne navratove cerpadlo.

a) staci pouzit prudove chranice 25A 30mA typu A alebo si radsej priplatit za 16A 10mA typ A pripadne typ AC (+rezidualne jednosmerne prudy)
b) to iste istice stacia 6A typu B alebo radsej drahsie 2A (3A na svetlo) istice? Alebo pripadne pouzit dvojpolove aj na nulak?
c) kam zapojit UPS pre zalohovany okruh? paralelne na dalsi prudovy hranic alebo na istic za hlavnym prudovym chranicom?

Co sa tyka zasuviek uvazujem nad Legrand Plexo IP55 okolo 4 Eur jedna. Alebo radsej kupit drahsie SCAME Protecta IP66 (pri zapojenej zastrcke) za 12 Eur?

CO sa tyka IP 55 tam je odolnost na striekajucu vodu z 6.3mm trysky pod tlakom zo vsetkych stran max. 12.5l za minutu. IP 66 je odolnost 100l za minutu z trysky 12.5mm.
Používateľov profilový obrázok
chip
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1416
Dátum registrácie: 07 Feb 2009 22:10
Bydlisko: Praha
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektroinstalace

Príspevok od používateľa chip »

jako chraneni ti staci IP 55, pokud budes mit zasuvky dostatecne nad hladinou.
Co se tyka jisticu, musis si nejdrzive uvedomit, co chces mit na ktery zapojeno. Rozhodne nema smysl davat 16A a nebp 8A, jelikoz ty ti jen tak neco nevypnou. Takze si spocitej co na ktery jistitc chces dat a podle toho navrhni velikost jistice. Rozhodne na jeden jistic smi byt, ale zapojeno 10 spotrebicu a nesmi byt dohromady svetla a zasuvky. Taky nezapomen, ze motory maji vetsi nabehovy proud, proto je treba pro cerpadla nutno mit jistice s pomalym nabehem ( motorove). Co se tyka chranicu, tak plati to same jako u jisticu, proste secti jistice, ktere budou za tim zapojene. Rozdilovy proud bych doporucil 10 mA.
UPS musis zapojit mezi jistic a cerpadlo, jinak ti je to na nic.
marcer
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 63
Dátum registrácie: 05 Nov 2009 23:45
Bydlisko: Bratislava

Re: Elektroinstalace

Príspevok od používateľa marcer »

Malo by to byt minimalne 25cm na hladinou. Co sa tyka isticov viem si vypocitat aky minimalny istic tam moze byt ale neviem ake skratove prudy mozu byt pri nejakom pokazenom spotrebici v akvariu. Pri "cistom" skrate par ohmov tak tecie skratovy prud v desiatkach ampererov. Pri B istici a skratovom prude 50A vypnu oba istice skoro rovnako rychlo 0.01s, rozdiel je mozno par tisicin. Pri 20A skratovom prude uz velky rozdiel 0.01s a 3 sekundy. 6A istice su o dost lacnejsie ako 2A, pripadne 1A. Pochybujem, ze by na 60W cerpadle bola spicka nad 460W.

Co sa tyka UPS, mozno to vyznelo, ze neviem ako sa presne zapaja. Mne islo o to, ci ju dat radsej bokom od vsetkeho ostatneho na samotnu vetvu za prudovy chranic alebo za spolocny prudovy chranic. Istic podla mna moze by aj za aj pred UPS, vacsi zmysel mi to dava za.
Napísať odpoveď

Návrat na "Rôzne"