Propojení dvou akvarií

Klasika, Miracle Mud, DSB, ZEOvit, Živé skaly, Refugium, Karanténa nádrž a všetky ostatné filtračné metódy.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
planescape
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 498
Dátum registrácie: 28 Apr 2013 23:36
Bydlisko: Praha východ

Propojení dvou akvarií

Príspevok od používateľa planescape »

Jak propojit dvě akvária, aby se rovnováha moc nerozhodila? Které parametry vody hlídat?

Trubky mám hotové, technicky propojené to mám, po tom se nepídím.
Ale jak zapojit k fungujícímu akváriu se sumpem, které má 1 rok, nové akvárium, které má jen 2 měsíce? Když jsem něco podobného zkoušel prvně před čtvrt rokem, tak to nedopadlo dobře a přišel jsem o všechny ryby (viz mé vlákno).

Trubky mám tak, že z výtlaku je rozbočka - jedna vede do starého a druhá do nového. A z obou akva přepadem zpátky do sumpu. Celkem jednoduché.
LubosF
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 72
Dátum registrácie: 10 Máj 2018 20:33
Bydlisko: Trenčín

Re: Propojení dvou akvarií

Príspevok od používateľa LubosF »

Ja mam takto prepojene cez zabehnutu filtraciu druhe akvarko asi rok.
Prve mesiace neboli uplne bez problemov, to nove akvarko sa napriek tomu, ze malo so starym spolocnu vodu a od zaciatku zabehnute kamene z ineho akvarka niekolko mesiacov zabiehalo.
Bojoval som v nom so sinicou a neskor s vlaknitou riasou. Ked som zlepsil prudenie a kvalitu vody tak sa to upravilo. Na osadku ryb to vobec nemalo vplyv, v starom akvarku takmer ziadne problemy neboli. Cital som si ten Tvoj prispevok o zahadnom vymierani ryb a nechapem o co vtedy islo. Ja mam v kazdom akvarku ako zalohu vzduchovacie drievko na motorcek zalohovanzy cez obycajnu upsku, preto pripadneho slabeho okyslicenia vody som sa neobaval.
Celkovo asi 1000l vody, zoas, mäkké, LPS a menej náročné SPS.
Používateľov profilový obrázok
planescape
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 498
Dátum registrácie: 28 Apr 2013 23:36
Bydlisko: Praha východ

Re: Propojení dvou akvarií

Príspevok od používateľa planescape »

LubosF napísal: 03 Feb 2021 16:09 Ja mam takto prepojene cez zabehnutu filtraciu druhe akvarko asi rok...
Díky za příspěvek.

No, zkusím to udělat podobně jako minule. Začnu mezi oběma akvárkama měnit po částech vodu, abych je co nejvíc srovnal, než to pustím naplno skrz to nové.
Snad, když už je to nové akvárko zajetější, tak to nebude katastrofa.
LubosF
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 72
Dátum registrácie: 10 Máj 2018 20:33
Bydlisko: Trenčín

Re: Propojení dvou akvarií

Príspevok od používateľa LubosF »

Nazdar. Pomaličky postupne kazdy den nieco by som primiesaval vody z tej mladsej nadrze do stareho systemu. Ja dost cadto meriam tak vy som sledoval co to robi...
Ked som ja pripajal to nove, pouzil som co najviac zivej vody a preto som sa obaval prenosu infekcie atd. ale obislo ma to.
Mam totiz v tej istej miestnosti v praci este jedno moje najstarsie 240 l akvarko co ma iba interny filtrik a odpenovac co nestiha a niekedy vyskakuju vyssie hodnoty zivin. Pouzivam DIY externy prepad a dalsie cerpadlo do sumpu a tak precerpavam ked treba postupne kazdy den trosku cast vody so toho systemu dvoch akvarii a ten tie ziviny absorbuje lebo ma lepsiu filtraciu a zaroven sa upravuje celkovo kH a Ca atd na nejaku hodnotu a tu potom riesim :D
Samozrejme je tu riziko prenosu chorob a opatrny musim byt aby som sa nevytopil, ale zatial som si viac škody narobil ked som niektore ine akože priaznive zasahy urobil prilis rychlo, napriklad som dal do filtra prilis velke mnozstvo rowaphosu a zatoven odkalil aj vycistil filter
a fosfaty klesli rychlo na nulu a par koralov hlavne seriatopora to neprezili...
Pre mna hlavne poucenie je zmeny robit velmi pozvolne, nie velke skoky. Opäť som si čítal to Tvoje vlakno. Tam to bolo tiež...pokles kH a príis rychla “naprava”
Idem sa ucit robit s Ca reaktorom, zatial mam vsade baling, tak ocakavam dalsie ucenie na vlastnych chybach :mrgreen: :mrgreen:
Dik ze si sa ozval, vidim ze malo vyznam sa ozvat a drzim palce, verim ze ten kolaps bol vynimocny a opakujem pre mna je to zahada z toho co tam bolo napisane...A som rad ze Ta to neodradilo, jeden moj znamy ktory mal ovela krajsie a lepsie akvarko ako ja ale nemal nic zalohovane to po rokoch po dlhsom vypadku prudu vzdal...
Lubos
Celkovo asi 1000l vody, zoas, mäkké, LPS a menej náročné SPS.
Používateľov profilový obrázok
planescape
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 498
Dátum registrácie: 28 Apr 2013 23:36
Bydlisko: Praha východ

Re: Propojení dvou akvarií

Príspevok od používateľa planescape »

LubosF napísal: 04 Feb 2021 23:13 Nazdar. Pomaličky postupne kazdy den nieco by som primiesaval vody z tej mladsej nadrze do stareho systemu.
Jojo, už to pomaličku promíchávám. Začal jsem tak, že co tři dny jsem pustil filtraci skrz mladší akvárium (a zavřel průtok starším akváriem) tak na 5 minut. Nyní to dělám dvakrát denně.

Mám ale jiný problém. Bohužel mi nevyšly úplně výpočty a mám příliš malou poslední komoru / celkově obsah sumpu.
2x přepad + 2x o co se zvýší hladina + co je v trubkách - to už udělá dost vody a mně tím filtr přeteče. Když dám míň vody, tak zas po spuštění zbude v komoře málo vody pro výtlak a čerpadlo se zavzdušní :(

Co s tím?
- Filtr ven nedostanu, musel bych ho rozmlátit
- Vyřezat přepážku mezi první a výtlačnou komorou - tam se bojím, že říznu v rozích do spoje mezi dnem a boky
- Dát něco do komínu, aby se tím zmenšil objem
LubosF
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 72
Dátum registrácie: 10 Máj 2018 20:33
Bydlisko: Trenčín

Re: Propojení dvou akvarií

Príspevok od používateľa LubosF »

Zdravim. Ano, aj moj povodny maly filtrik by pretiekol, ak by sa zastavili vsetky cerpadla. Aby som mohol pokojne spavat, musel som urobit upravy...
Narezal som si na mieru a obrusil osličkou pasy skla tusim zo 4mm skla a nalepil som sklenenu nadstavbu sumpu. Vysku nad hlafinou som asi o 4 cm navysil tak aby som este vedel manipulovat so vsetkym vo filtri. Taká ohrádka zo skla. Lepil som akvaristickym lepidlom, odmastoval 96 perc alkoholom. Skusal som naplnit a nikde to ani nesmoklí. Treba vsak dat pozor pri skusani aby pri zvysenej hladine nepretiekol odpenovac atd...
Ja som to lepil bez vypustenia sumpu, čo sa však dalo tak som vytiahol aby to nezavadzalo...
Pred tym, ako som platok skla nalepil, som si pohyby natrenoval bez lepidla...
Nie je to na výstavu, ale lepsie ako lepit nove...
Vyrezanue prepazky som robil, ked som prerabal sump na mojom novom projekte. Ide to, ak nie je sklo prilepene tesne. Vacsinou pri dne to gravitaciou pritlaci a ide to odrezat tazko. Rezal som to vypustene pohodlne na stole vysuvacim nozikom a tenkym ocelivym dratikom, dobra je najtensia gitarova struna.
Ak by ti stacilo zabranit vypusteniu komina, tak preco nepredlzis k hladine vypustaciu trubku na prepade? lepenie na PV C alebo nudzovo silikonove akvarijne lepidlo...Musim pozriet ako to mas robene...
Este jedna moznost ale je to kompromis. Znizis vykon vytlacneho cerpadla znamena znizenie mnostva vratenej vody po jeho vypnuti...
Drzim palce, snad nieco z toho pouzijes. Lubos
Celkovo asi 1000l vody, zoas, mäkké, LPS a menej náročné SPS.
Napísať odpoveď

Návrat na "Filtrácia"