Pepeho akvárko

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
pepe
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 573
Dátum registrácie: 16 Jan 2006 14:17
Bydlisko: Brno

Pepeho akvárko

Príspevok od používateľa pepe »

Přátelé, budu zakládat své 3. a nejspíše poslední mořské akvárium (i když člověk nikdy neví...) :)

Bude se jednat o AQ vestavěné ve stěně s pouze přední pohledovou stranou. Za AQ bude malá technická místnost.

V technické místnosti bude splitová klimatizační jednotka a malá rekuperační jednotka - ovládané vlhkoměrem a termostatem k regulaci teploty a vlhkosti.

Nad technickým vybavením jsem ještě dopodrobna nepřemýšlel, ale mám vizi Ca-reaktoru (doposud jsem jel Ballinga) a velkého odpěňovače. Světla budou LED ... mám dobrou zkušenost s Radionama a nyní jsem vyzkoušel i RED Sea LED a také svítí pěkně, tak uvidíme. Také bych chtěl nějaký mechanický předfiltr (né ponožky). Taktéž zvažuji PVC sump. Ostatní detaily (výtlačné čerpadlo, proudová čerpadla, atd.) jsem ještě nepromýšlel.

Nyní však řeším stojan (přesouvám sem svůj původní příspěvek ze sekce DIY, abych měl vše na jednom místě).
Stavím dům a tak mě nepadl zděný stojan. Něco na způsob, jako má ve svém vlákně Kolakao.
Zajímalo by mě, jak vysoké stojany máte?
A dále jakékoli postřehy ohledně zděného stojanu - z jakého materiálu, jaké překlady, technické řešení?

AQ je v plánu cca 180x65x80 cm (65 je výška). Díky za rady a postřehy.
Probíral jsem to s architektem a stavbyvedoucím ... pokud bychom použili překlad na celou délku AQ, tak je prý tlustý (vysoký) a pod překladem by výrazně ubyla výška pro sump a manipulaci v něm...

Moc díky za rady!!!

Časem (bude to chvíli trvat, dům je ve výstavbě) budu řešit další části vybavení.
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: Pepeho akvárko

Príspevok od používateľa Jarry »

Já jsem pod velké akvárium zděný stojan zvažoval, nakonec jsem nechal udělat ocelový a jsem rád, že jsem to udělal. Bylo to mnohem jednodušší, nakonec i levnější a když bych někdy akvárium rušil, nebudu muset nic bourat. Pokud to jde, přesunul bych techniku do té technické místnosti, necpal bych to pod akvárium.
Používateľov profilový obrázok
pepe
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 573
Dátum registrácie: 16 Jan 2006 14:17
Bydlisko: Brno

Re: Pepeho akvárko

Príspevok od používateľa pepe »

No ona ta tech. mistnost za tim je mala, tak potrebuji vyuzit i misto pod AQ.
Mohu poprosit o foto stojanu, treba i nejake detaily?
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: Pepeho akvárko

Príspevok od používateľa Jarry »

Tady foto ze stavby, ale asi ti to nepomůže, ten podstavec slouží jako komoda, je nízký (akvárium pozoruju z gauče) a není v něm žádná technika :)
DSC_2448s.jpg
DSC00840s.jpg
Používateľov profilový obrázok
pepe
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 573
Dátum registrácie: 16 Jan 2006 14:17
Bydlisko: Brno

Re: Pepeho akvárko

Príspevok od používateľa pepe »

Děkuji za fotky stojanu!
Používateľov profilový obrázok
pepe
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 573
Dátum registrácie: 16 Jan 2006 14:17
Bydlisko: Brno

Re: Pepeho akvárko

Príspevok od používateľa pepe »

Je tu někdo z Brna a okolí, kdo si nechával dělat kovový stojan na zakázku?
Trochu jsem o tom načetl. Představoval bych si profi práci, pozinkovaný nebo komaxit. nátěr. Ev. nemám problém si nechat poradit!
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Pepeho akvárko

Príspevok od používateľa VINTR »

pokud bude místnost zděná nech si udělat nerezový z jeklu a to zapustit při stavbě do zdi.
Kvizak
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 128
Dátum registrácie: 04 Apr 2018 09:39
Bydlisko: Liberec/Brno

Re: Pepeho akvárko

Príspevok od používateľa Kvizak »

Za me taky radsi kov... zabere min mista... ja nechal praskove nalakovat, ze spodu jsem mamutem prilepil osb desku a natrel polyuretanem... vznikla tak vana pro zachyceni pripadneho uniku vody... :) pak jsem oblozil laminem...
Používateľov profilový obrázok
pepe
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 573
Dátum registrácie: 16 Jan 2006 14:17
Bydlisko: Brno

Re: Pepeho akvárko

Príspevok od používateľa pepe »

Další dotaz ohledně klimatizační (splitové) jednotky do tech. místnosti ... na kolik stupňů chladíte místnost s AQ. Předpokládám, že to bude na lehce méně, než je teplota vody v AQ...?
Napište své zkušenosti, kvůli výběru klima jednotky...
Používateľov profilový obrázok
planescape
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 498
Dátum registrácie: 28 Apr 2013 23:36
Bydlisko: Praha východ

Re: Pepeho akvárko

Príspevok od používateľa planescape »

Kvizak napísal: 03 Feb 2021 21:33 Za me taky radsi kov... zabere min mista... ja nechal praskove nalakovat, ze spodu jsem mamutem prilepil osb desku a natrel polyuretanem... vznikla tak vana pro zachyceni pripadneho uniku vody... :) pak jsem oblozil laminem...
To je dobrý nápad! A už jsi tu vanu i vyzkoušel? :)
Ještě otázečka, jak jsi obkládal laminem, vrtal jsi do konstrukce? To se mi moc nechce.
Používateľov profilový obrázok
pepe
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 573
Dátum registrácie: 16 Jan 2006 14:17
Bydlisko: Brno

Re: Pepeho akvárko

Príspevok od používateľa pepe »

Přátelé čas pokročil. Jdu opět pro inspiraci.

Blíží se dokončení stavby a budou osazovat dveře ... a s nimi mi vyrábí i "předstěnu" k místnosti pro akvárium (za níž bude akvárium umístěné)...

1) protože truhlář chce nějaké rouzměry, tak jsem mu řekl, ať udělá otvor 180x70 cm a předpokládám, že poté nebude problém na míru nechat udělat AQ + stojan a přisadit AQ tak, aby zezadu k otvoru v předstěně lícovalo (představuji si to tak, že spodní a postranní skla by byla schovaná za hranou otvoru, aby nerušila), taktéž hladinu bych chtěl schovat za/nad horní okraj otvoru)
... nějaké postřehy či připomínky k tomuto plánu?

2) jak vysoký stojan máte doma, aby se do AQ pohodlně dívalo? ( ... toto bude asi hodně individuální)
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"