49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Fórum pre pokročilích akvaristov ktorý sa snažia o svoje krásne malé more

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Peterpeto
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 15 Nov 2020 23:41
Bydlisko: Trnava

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa Peterpeto »

Po mesiaci začal ten hnedý povlak, po dvoch malých výmenách časti vody to odznelo.
Teraz týždeň vnímam tvorbu jemnej zelenej riasy na niektorých miestach a trochu mám dojem že ožíva fialový povlak.
Na niektorých častiach boli také vyblednuté fialové miesta a teraz sa začínajú akoby prebúdzať a tmavnúť do fialova :)

Ten piesok je v pohode. Keby som tam dal ten najjemnejší čo mi ponúkali, to by bol extrém. Časom sa časť jemného odsaje a zostane na povrchu hrubšie častice. Iba keď nasmerujem prúdové čerpadlo do bočnej strany, mi dole nafúka v rohu časom takú malú dunu. Preto ho mám skôr nasmerované smerom na predné sklo aby mohlo ísť naplno v random môde.

Mi to nedalo a sledoval tie drobné čiastočky na skle pri dne a oni sa potvory občas pohnú a nie vplivom prúdenia vody ;)
Tak som vytiahol foťák s makro krúžkami a zamieril.

Sú to ak sa nemýlim "blešivci" a jeden kúsok mal skôr tvar bieleho mini červa.
Predpokladám že sa to urodilo v tom živom piesku. Voľným okom to pôsobí ako jemná čiastočka z piesku. Pri pohľade lupou vidno tykadla :) Budú chutiť krabovi Tricolor, alebo Klaunovi? Pripadne slimákovi Trochus histrio alebo krevete Alpheus bellulus?
Prílohy
Potvorky
Potvorky
Vyrástla prvá trávička ;)
Vyrástla prvá trávička ;)
Používateľov profilový obrázok
kany3
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 240
Dátum registrácie: 02 Jún 2013 15:21
Bydlisko: Moravská Třebová

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa kany3 »

přesně jak píše vintr,až systém zatížíš, tak sa ukáže...
Milly
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 347
Dátum registrácie: 10 Feb 2014 22:25
Bydlisko: PD

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa Milly »

Ohohó, toho ti tam ešte česom pribudne. Len kľud. Týždenne meraj a nenechaj to rozhádzať.
Nech sa darí.
Peterpeto
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 15 Nov 2020 23:41
Bydlisko: Trnava

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa Peterpeto »

Milly napísal: 18 Apr 2021 18:52 Ohohó, toho ti tam ešte česom pribudne. Len kľud. Týždenne meraj a nenechaj to rozhádzať.
Nech sa darí.
Ďakujem :)
Včera som vymenil časť vody. Sanilitu už držím na 1.025 a dnes ešte zmerám ostatné parametre.
Treba sa tomu venovať určite s citom a nerobiť urýchlené a nepremyslené kroky.
Peterpeto
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 15 Nov 2020 23:41
Bydlisko: Trnava

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa Peterpeto »

Dnes objednávam zopár vecí, tak pokukujem aj po dákej potrave.

Je zaujímavé koľko fosfátov to krmivo obsahuje a aký je v tom rozdiel keď krmivo len tak pipetou švihnete do akvárka.
Som našiel toto video: https://www.youtube.com/watch?v=yJPqTELHGcA
Ten preplach vodou asi spraví dosť. Aj keď ja by som to prepláchol určite RO vodou, nie z točky ako típek vo videu. Používa Salifert na PO4 a funguje mu pri zvýšenej koncentrácii. Čiže tie testy SALIFERT určitým spôsobom musia fungovať. Možno na indikáciu kritického stavu v akva by sa dali použiť aj tieto testy, ale to už by bolo aj neskoro :D

Dnes objednávam život do akva. Od minulého týždňa mi rašia na niektorých miestach bodky (pehy) fialovej farby.
Nie sú to vlákna, iba farba na povrchu kameňov. Jemná zelená riasa sa trošku prejavila na spobnom kameni. Myslím že slímákovi a krabovi bude chutiť :D

Minulý víkend som vymenil 20% vody a rozhodol som sa, že skúsim vymeniť opäť až o dva týždne 20%.
Sa to nezdá, ale vždy sa tam niečo trochu rozvíri, pridá nová voda, klesnú baktérie....Voda po výmene sa opäť krásne vyčíri až po cca dvoch dňoch. Ona je čistá, ale myslím výčíri tak, že to pôsoní akoby tam voda ani nebola :wink:
Skúsim to takto, nech sa v tom zbitočne často nevŕtam, nenarúšam ekosystém a tiež nech nerobím zbitočne často stres živočíchom keď tam už budú.

Keď mi prídu živočíchy, vyskúšam po ich presune do akva, zmerať PO4 Salifertom vodu zo sáčika v ktorom príde ryba.
Potom sa s poznatkami podelím. Som zvedaví či kvapalina trochu zmodrá alebo nie :)
Peterpeto
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 15 Nov 2020 23:41
Bydlisko: Trnava

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa Peterpeto »

Dnes ešte objednávam nové prúdové čerpadlo od Hydor Koralia NANO 1600.

Nakoľko mi v utorok prídu živočíchy, musím dovtedy vymeniť to JEBAO SW-2.
Absolutne nedoporučujem toto čerpadlo. Začalo prenášať jemné vibrácie do skla a krytu akvária.
Zvýšenie hlučnosti spôsobilo stvrdnutie izolácie napájacieho kábla čerpadla a tiež gumových častí s magnetom ktoré pôvodne mali plniť funkciu silentbloku pre zamedzenie prenosu vibrácií. Ešte vyskúšam vložiť medzi magnetický úchyt a hlavu čerpadla dáku nezávadnú gumičku alebo kúsok molitanu aby som tam spravil medzeru a uvidím. Možno to trochu pomôže. Je to z môjho pohľadu čínsky šmejd.

K tomu Hydoru akurát budem musieť naprogramovať Arduino, nech riadi rýchlosť čerpadla, jeho cyklovanie pre imitáciu vĺn, v noci aby znížilo otáčky na základe svetelného senzoru a pod. Zatiaľ dám k nemu PWM regulátor a večer sa keď tak vypne cez časové hodiny.

Snáď bude extrémně tichý ako píšu na webe.
Manželka mi včera večer vraví, sprav s tým niečo, to nemôžeš tej rybe spraviť :)
Ono je večer v celom dome počuť iba zvuk toho šmejdu JEBAO.
Na začiatku tiež takto vrčalo, potom stíchlo a teraz po stvrdnutí gumičiek/plastov je opäť hlučné. A je čisté. Má 2 mesiace!

Uvidím teda, ako bude hlučný Hydor. Výtlačné čerpadlo čo mám malo tiež v popise uvedené že je veľmi tiché a naozaj ho vôbec nie je počuť.
Peterpeto
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 15 Nov 2020 23:41
Bydlisko: Trnava

49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa Peterpeto »

Tento utorok 4.5.2021 som pridal do akvária živočíchy a zopár malých kúskov koralov.

Živočíchy:
1x Amphiprion Ocellaris - po dvoch dňoch sa už ukludnil a prijíma potravu: peletky OMEGA ONE Color, COPEPODS
1x Alpheus Bellulus ( kreveta ) - je riadny makač. Prekopal komplet priestor pod útesom. Som rád, že som dole na útesen vytvoril nožičky z toho plastického lepidla a útes stabilne stál sám o sebe. Ak by bol položený na piesku, už by bol nakrivo ;) Zo začiatku občas trochu rozvíril jemný piesok pri hrabaní, ale už spod útesu všetko vybágroval a vyhrnul von, tak sa ukludnil a je v pohode. Dokonca spod útesu vyniesol aj takú kožku 7cm dlhú ako zvlečok z nejakého červa.
2x Clibanarius Tricolor ( krab pustovník ) - Sú v pohode, každý sa motá úplne na inom mieste a nerobia zle. Samozrejme občas drgnú do polypov koralov.
1x Conomurex Luhuanus ( slimák ) - tomu sa teším, že som sa nenechal odradiť. Spraví kus dobrej práce a krásne vyčistil riasu z útesu, aj jemnú hnedú z piesku. Zatiaľ ho hodnotím ako pekfektného pracanta a je po ňom vidno veľa práce. Útes je teraz pekne čistý bez rias. Je aktívny večer a v noci.

Mám tieto koraly:
- Xenia Umbellata - Ak znížim prúdenie vody pri Xénii, začne krásne pumpovať. Dokonca keď zastavím obe čerpadlá počas kŕmenia, začne kompletne celá pumpovať. Ak zapnem prúdenie, prestane pumpovať. Je až príliž silné a asi ju ruší to, že o seba narážajú polypy. Ešte sa stým pohrám :)
- Seriatopora Caliendrum GREEN
- Pavona decussata GREEN FLUO
- Montipora Capricornis RED PLATE
- Terrazoanthus SP. ( Parazoanthus SP. ) - chutia jej Copepods aj malé peletky OMEGA ONE Color
- Zoanthus "Watermelon"
- Zoanthus "Fruit Loop"

Koraly pôsobia spokojne. Každý deň majú pekne otvorené a natiahnuté polypy.

POTREBUJEM PORADIŤ ????
Na jednej koralovej podožke pricestovala aj malá hviezdička ( priemer 1cm). Vidno ju dolu na skle na fotke XÉNIE. Ďalej jeden štetináč s hnedým telom a predná časť je cca 1,5cm oranžová.
Čo s nimi? Tie hviezdičky sa rýchlo množia? A ten červ? Mám ich dať von?

Ešte mi tam žije už dlho:
- Sivohnedý červ - večer v tme sa iba naťahuje z otvoru v útese a okusuje povlaky útesu pokiaľ dočiahne. Je tam už dlho, nerastie a je stále na tom istom mieste. Nemá vôbec "nohy" a má hladký povrch.
- Hnedý cca 6cm dlhý štetinatý červ - žije na útese v strednej časti a má cca 6cm. Má "nohy". Občas sa na večer ukáže a po chvíli sa sková.
- 1ks niečoho čo vyzerá ako sklenná sasanka. Keď som to chcel odrýpnúť pinzetou zo skaly, stiahne sa to úplne do diery v útese. Nie je to ako rúrkatec. Má to vršok (polyp) podobný skelnej sasanke ale bez nožičky. Je to hneď pri kameni. Odfotím, natočím chovanie a poviete čo s tým.

Dnes som meral vodu po skoro týždni čo sú tam prisťahovalci a hodnoty sú ako bez nich:
Sanilita: 1.0245
PH: 8,15
NO3: 5
PO4: 0 - Saliferd - viem že je to oničom test

Premýšľam, či vymeniť časť vody alebo radšej zase až po dvoch týždnoch 20% ako minule, nech nestresujem živočíchy.
Voda je úplne čistá a riasy žiadne. Pôsobí to stabilne. Akúrát výkaly sú dáke na dne. Vedel by som ich odsať s výmenou 10% vody. Ale možno budú prínosom a potravou pre množenie baktérií.

Koraly tam mám zatiaľ takto iba dočasne položené, nakoľko som nevedel ako budú reagovať na nové prostredie, na prúdenie, svetlo a tiež ako ich budú obťažovať živočíchy. Ich umiestnenie potrebujem premyslieť a následne ich tam prilepím.

Tí čo už máte akvárium a praktické skúsenosti s týmito druhmi, kam mi ich odporúčate umiestniť?
XÉNIA - tá pôjde na samostatný kameň, to je jasné
Zoanthusy - rastie to pomaly, alebo rýchlo? Viem že viacerým ste to neodporúčali dáť do stredu útesu.
Montipora Capricornis RED PLATE - Neviem ako rýchlo rastie. Uvažujem ju nalepiť na okraj útesu približne v strede, nech rastie do priestoru. Rastie aj smerom hore alebo iba do boku? Teraz je v tieni voči LED svetlu, nech má kľud a nebehajú po nej kraby.
Pavona decussata GREEN FLUO - toto asi dám na niektorý výbežok. Rastie to rýchlo?
Seriatopora Caliendrum GREEN - uvažujem vľavo hore, alebo ak rastie rýchlo vpravo dolu vzadu. Rastie rýchlo?
Prílohy
Komplet s novým osadenstvom ;)
Komplet s novým osadenstvom ;)
Seriatopora Caliendrum GREEN
Seriatopora Caliendrum GREEN
Pavona decussata GREEN FLUO, Zoanthus "Watermelon", Montipora Capricornis RED PLATE
Pavona decussata GREEN FLUO, Zoanthus "Watermelon", Montipora Capricornis RED PLATE
Peterpeto
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 15 Nov 2020 23:41
Bydlisko: Trnava

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa Peterpeto »

Čaute,

Mám trochu problém so Xéniou.
Asi 5 dní naspäť som ju premiestnil napravo od Terrazoanthus SP. kvôli menšiemu prúdeniu aby bolo pumpovanie viac viditeľné. Tu bolo prúdenie v smere od Terrazoanthus SP. ku Xénii. Pôvodne boli koraly od seba vzdialené viacej, ale kreveťák sa činil a xeniu posunul bližšie k Terrazoanthus SP. Následne som frag iba zatlačil pipetou do piesku. Keď boli oba koraly pekne napnuté bolo medzi nimi možno 2 cm priestoru. Nepredpokladám že by sa mohli občas priamo dotknúť.

20.5. - Pridal som na každom spektre LED svetla približne 10%

22.5. - Na spodných troch polypoch Xénie zo strany od Terrazoanthus SP. som si všimol zopár zošednutých chápadiel ktorých pohyb nebol uplne synchrónny s ostatnými. Nakoľko bol víkend, menil som aj 5L vody. Xéniu som pre istotu posunul viac doprava. Po výmene vody bola Xénia a jej suseb Terrazoanthus SP. menej otvorené a nie úplne napnuté. Ostatné sa tvárilo spokojne.

23.5. - Na Xénii pribudlo zopár ďalších sivých chápadiel. Zoanthusy sú krásne naplno otvorené, aj SPS-ka vyzerajú OK. Xéniu som presunúl doľava ako bola na začiatku a kde prosperovala. Mierne som znížil intenzitu svetla o 5% dolu.

Zmeral som vodu:
  • NO2=0,05 (Salifert)
    NO3=5 (Salifert)
    NH3=0 (Salifert)
    PO4=0 (Salifert)
    PH=8,15 (Salifert)
    SG=1,0237 - pokles z 1.0242
    Teplota vody: 25°C
24.5. - Sivých chápadiel opäť zopár pribudlo. Po čítaní rôznych článkov som znížil som intenzitu svetla ešte o 5%, približne na pôvodné hodnoty kedy Xénia nemala problém. Voda je čistá ako kryštáľ. Zoanthusy krásne otvorené, aj SPS majú natiahnuté polypy. Svetlo som teda znížil na pôvodnú úroveň. Je už presťahovaná tam kde sa jej páčilo. Trochu som prikrmil po dlhšej dobe kvapkou mrazeného, nech sa voda trochu "zašpiní" a odobral som časť PURIGENU (mám tam dve malé sieťky a jednu pridavam podľa potreby po výmene vody).

Na čo takto reaguje Xénia?
- zvýšenie intenzity svetla ktoré jej nesadne?
- môže Terrazoanthus SP. vypúšťať nejakú látku napr. aj ten toxín čo má v sebe a po prúde troviť Xéniu?
- príliž čistá voda?
- vysoká hodnota nejakého prvku vo vode na ktorý napr. nemám test?
- odsatie časti piesku z dna akvária - zníženie hrúbky piesku z 3,5cm na 1,4cm?
- týždeň oneskorená reakcia na čiastočný problém s vodou kôli rozrývaniu piesočnatého dna s hrúbkou 3,5cm krevetou?
Peterpeto
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 15 Nov 2020 23:41
Bydlisko: Trnava

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa Peterpeto »

Našiel som toto:
https://reefbuilders.com/2015/08/18/5-i ... ium-pests/

Ten Parazoanthus je vraj invazívny a páli ostatné koraly okolo seba. Tak to môže byť z toho.
Akurát neviem či sa tá Xénia pozviecha, alebo postupne odumre?????

Asi si pre istotu spravím nový frag z ešte dobre vyzerajúcej časti pre prípad že to tie dve pôvodné odnože nerozdýchajú.
Čo vy na to?

Kedy vylučujú Zoanthusy ten toxín? Alebo iba keď ho poškodíte/natrhnete/rozpučíte? Vraj je ten toxín veľmi nebezpečný pri kontakte s kvou a otvorenou ranou????
radekb
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 15 Jan 2019 08:26

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa radekb »

Všechny zoa a paly jsou toxický. Každopádně si myslím ze xenii ti nepopálil.
Peterpeto
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 15 Nov 2020 23:41
Bydlisko: Trnava

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa Peterpeto »

1. Inak kreveťák mi zožral jedného menšieho kraba TRICOLOR čo sa mu motal pri jeho príbytku a párkrát preryl v noci dno. Možno chytal štetináčov, lebo následne sa v akvárku objavili iba také dlhšie tenké kožky ako z malých dážďoviek. Vždy pri tom vyhrnul von aj fragy z piesku a dal im zabrať. V jednom fragu s Terrazoanthus SP. mi prišiel štetináč.

2. Následne som mal trochu kolaps akvárka.
Voda bola nádherne čistá, koraly rozvinuté, polypy ako nikdy predtým, ale na rybe som vnímal že niečo nie je OK. Hodnoty NO2, NO3, NH3, PO4 (Salifert) a sanilita boli OK. Pravdepodobne uvolnením baktérií a škodlivýn z dna. Je možné že tým poklesla aj hladina kyslíka vo vode. Nemám toľko skúseností aby som to vedel presne posúdiť. Útes bol pekne na niektorých miestach obrastený jemnou vrstvou rias ktoré slimák a krab krásne spásali.
Nastalo to vyslovene po zožraní toho kraba, prerytí piesočnatého dna a trochu som znížil silu prúdového čerpadla kvôli Klaunovi. Xéniu som presunul zľavej strany na pravú kvôli sile prúdenia.

3. Vymenil som teda 9L vody a na základe odporúčaní som s vodou odsal časť piesku. Výmena vody rybe jednoznačne pomohla, ale zase koraly neboli také super otvorené.

4. O dva dni kreveta opäť rozryla časť dna, a na rybe som opäť vnímal že niečo nie je OK. Opäť výmena 7L vody a odsatie ďalšej časti piesku aby som vrstvu znížil na odporúčanie jedného akvaristu na max. 1,5cm. Odchytenie krevety do pôrodníčky.

5. Krevetu som odpredal. Rozhodne nepatrí do malého NANO akvárka. A tiež vrstva dna je vhodná nižšia.

6. Teraz je voda zase krištáľovo čistá, ale zmizli aj riasy z kameňov a piesku. Je možné že zostatok živín z vody stiahli absorbenty vo filtrácii. Ale sú tam iba množstvá odporúčané pre daný objem.

Hodnoty:
Sanilita: 1.0245
PH: 8,15
NO3: 5
PO4: 0 - Saliferd - viem že je to oničom test

7. Teraz riešim ešte tú Xéniu. Pri poslednom rozrytí dna krevetou sa frag Xénie možno dotkol Terrazoanthus SP. pretože bol vytiahnutý z piesku a veľmi blízko. Som ho potom iba zatlačil do piesku cca 2cm od Terrazoanthus SP. a následne som začal pozorovať zosivenie niektorých ramien. Najskôr to boli 3ks, následne sa to zvyšovalo. Premiestnil som frag opäť na ľavú stranu akvária ako bol od začiatku.

Dva týždne od pridania života to bolo super. Následne som týždeň riešil problémy a o 23:00 večer som dával filtrovať vodu, o 1:00 ju zarábal so soľou, aby sa to do rána stihlo rozmiešať a zohriať :)

Užil som si teda za posledný týždeň docela dosť zábavy. Hlavne som nechcel nič robiť rýchlo a bez premyslenia, no času som priveľa nemal. Je to každopádne začiatočnícka nerozvážnosť a ešte malé znalosti a skúsenosti. Ale človek sa učí najlepšie na vlastných chybách. V lepšom prípade, keď sa dajú chyby napraviť a nezničí to nič živé.

Momentálne mám stav:
- Krevetu som predal
- jeden TRICOLOR krab bol zjedený krevetou
- všetky koraly žijú, akurát Xénia má problém so zosivením niektorých chápadiel. Pravdepodobne popálená Terrazoanthus SP.
- vrstvu piesku na dne som znížil na 1,5cm. Vyzerá to aj lepšie. Uvidím aké budú dôsledky.
- kryt na hladine som dal preč, aby mohla hladina lepšie dýchať a viac sa okysličovala voda
- uvidím ako to rozchodí Xénia. Som sa dočítal že Terrazoanthus SP. je veľmi agresívny a invázny. Určite neodporúčajú dávať do akvária na hlavný útes. Asi ho z nádrže časom odstránim. Ak by mal niekto oň záujem, tak ho posuniem.

Snáď sa mi to teraz podarí stabilizovať a bude kľud :D
Peterpeto
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 15 Nov 2020 23:41
Bydlisko: Trnava

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa Peterpeto »

Tak Xénia sa pozviechala. Pred dvoma dňami som ešte pozoroval ako doslova černajú niektoré spodné chápadlá polypov a obával sa najhoršieho. Chápadlá polypov ktoré boli sivé až čierne sa nepohybovali synchrónne s ostatnými chápadlami na tom istom polype.

Včera už bola takmer celá OK.
Dnes už na nej nie je vôbec vidno že pred dvoma dňami mala problémy.
Aj tie čierne chápadlá majú normálnu zdravú farbu a pumpujú pekne s ostatnými.
Vôbec som ich neorezoval, ani ich Xénia neodhodila. Vrátili sa do normálu.

Čo som spravil:
1. Znížil som intenzitu svetla na pôvodnú úroveň a -10% v každom spektre. Pre daný objem to ale určite nie je 0,5W na 1L objemu
2. Premiestnil som ju do kúta kde nie je silné prúdenie vody a je tam ďaleko od Terrazoanthus SP.
3. Kúsok som zo zdravo vyzerajúcej časti pre istotu odrezal a uchytil na iný kameň. Xénia je naozaj burina. Jedno malé odrezané chápadielko mi odplávalo z prigumičkovanej časti. Normálne si stále ďalej pumpovalo ako by nič a teraz som ho videl uchytené dolu na hlavnom útese. Navialo ho tam prúdové čerpadlo. Dnes kúpim skalpel a odrežem pre istotu, nech sa mi to potom nerozlezie všade.
4. Trochu som prikrmil po dlhšej dobe kvapkou mrazeného, nech sa voda trochu "zašpiní"
5. Odobral som časť PURIGENU

Neviem čo z toho naozaj zabralo.
Peterpeto
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 15 Nov 2020 23:41
Bydlisko: Trnava

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa Peterpeto »

Dlhšie som už nepísal.

V lete keď mi stúpla teplota vody na 28°C, boli sme na dovolenke a vodu som nemenil vyše 2 týždne a začali blednúť SPS koraly a žiaľ šli do kytek :?
Nakoľko som začiatočník, nevedel som aj ako reagovať, či nastaviť aj ohrievač na trebárs 28°C nech to nekolíše.... pár dní 28°C, potom pokles na 26°C následne opäť na 28°C...nevedel som či bude pre koraly lepšie ak teplota na pár dní radšej klesne, alebo naopak ak bude stabilná aj keď vyššia :? Možno aj nemali úplne ideálne nastavené svetlo, parametre vody - sanilita mi kvôli odparu určite kolísala 1.0249-1.026 možno aj viac a k tomu sa pridalo ešte kolísanie teploty.
Seriatopora Caliendrum GREEN - sa držala dlho, mala dovtedy krásne veľké polypy a dokonca jej začali hnať dalšie výstupky a rozvetvovala sa.
Absorbenty mením pravidelne 1x mesačne a množstvá pre daný objem. Nepreháňam to. Možno je voda ale aj tak príliž čistá, alebo je v nej niečo čo mi testy neukážu.

Bývame v dome a na akvárium nesvietilo priamo slnko. Teplota iba v najteplejších pár dňoch stúpla na max. 29°C.
Bez prídavného chladenia. Ešte som vypol pre istotu aj ohrievač aby trochu nezohrieval vodu tým že je pod napätím aj keď by podľa nastavenia nezohrieval vodu.

Akvárko po znížení hrúbky vrstvy piesku dna na 1,5cm sa inak drží stabilne. S riasou nebojujem, vodaje kryštáľovo čistá.
Iba keď som 2x vymenil časť vody a absorbenty cca o týždeň neskôr sa spravila trošku riasa alebo predpokladám že cyanobaktéria.

Teraz tam mám:
1x Amphiprion Ocellaris - trochu podrástol. Zatiaľ je OK.
1x Clibanarius Tricolor (krab) - nedávno som mu do akva hodil zopár ulít a hneď sa vrhol do skúšania ktorá mu sadne. Dva dni si vyberal až kým vybral tú pravú. Následne sa do 2 týždňov zvliekol a teraz po dvoch mesiacoch opäť. Je to normálne že sa po výmene ulity tak často zvlečie?
1x Conomurex Luhuanus ( slimák ) - darí sa mu

- Xenia Umbellata - Má trošku menšie polypy ako na začiatku ale rozrastá sa a stále pumpuje
- Terrazoanthus SP. ( Parazoanthus SP. ) - rozrástol sa a má trosku tmavšiu žltú farbu ako donedávna
- Zoanthus "Watermelon" - dorástlo zopár polypov, sú ale trochu menšie
- Zoanthus "Fruit Loop" - dorásli dva polypy a sú krásne velké a otvorené

Zomreli mi vybielením:
- Seriatopora Caliendrum GREEN
- Pavona decussata GREEN FLUO
- Montipora Capricornis RED PLATE
Naposledy upravil/-a Peterpeto v 28 Sep 2021 09:28, upravené celkom 2 krát.
Peterpeto
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 15 Nov 2020 23:41
Bydlisko: Trnava

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa Peterpeto »

Pre zväčšenie polypov musím niečo spraviť buď s vodou alebo svetlom.
Niečo im úplne nevyhovuje. Podľa testov Saliferd je voda OK:

Teraz chcem vymeniť vložky osmózy. Prvý sedimentačný som už viackrát menil ale ostatné nie.
Merač čistoty osmo vody mi už hlási 0006 jednotiek.

Neviem či Zoanthusom a Xenii treba viac modrého svetla, alebo potrebujú viac bieleho?
Na svetle mám zložky ako na priloženom obrázku. Viete mi odporučiť koľko percen ktorej zložky nastaviť? Myslím skôr pomer vyváženia svetla. Nech tam zbitočne nesvietim naplno bielym ktoré možno nie je až tak potrebné a len mi podporí riasu a pod..

Nakoľko tam mám už iba mäkké koraly, sanilitu držím na 1.024
Prílohy
vyrobca.png
Peterpeto
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 15 Nov 2020 23:41
Bydlisko: Trnava

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa Peterpeto »

Ahojte,

Mám nový Sarcophyton Green. Ked som ho priniesol, noha koralu bola pevna a tak som ho nalepil tak, aby pekne stál takmer kolmo. Po cca 1h sa začali na klobúku otvárať polypy a zväčšovať priemer stonky/nohy. Postupny ako vyliezli von polypy, ovysol klobúk dolu ako keby ho koral nedokázal udržať.

1. Je šanca, že sa časom dvihne za svetlom? Mám ho teraz 2 dni. Polypy sú vytiahnuté aj v noci. Akurát to že je naklonený dole sa mi nepáči.

2. čítal som, že niektorý píšu aj o zlomenej nohe koralu a že jej časť museli urezať. Podľa čoho viem zistiť, že je zlomená?

3. Dole pri útese z tela nohy koralu trčí zaká sivá tvrdá časť ktorá trčí do strany. Neviem či je to súčasť koralu alebo je to časť z útesu predávajúceho od ktorého ho mám.

Nechcem ho zbitočne rezať, rýpať doňho a pod. aby som ho náhodou nezničil/nepoškodil.
Radšej sa spýtam a spravím zásah iba 1x. Som ho skúsil prilepiť aj opačne podľa toho ako sa skláňal ale aj tak sa naklonil opačne. Nakloní sa teda vždy po napnutí nohy do strany.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nano Reef"