49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Fórum pre pokročilích akvaristov ktorý sa snažia o svoje krásne malé more

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Peterpeto
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 15 Nov 2020 23:41
Bydlisko: Trnava

Po 3 týždňoch od založenia

Príspevok od používateľa Peterpeto »

Po troch týždňoch od založenia.

PO4 = 0 (Salifert)
NO3 = 5 (Salifert)
PH = 8.0 - 8.15 (Salifert)
Sanilita = 1.0247 (Tropic Marin Hydrometer)
Doliaty odpar: 1,17L RO vody (cca 90mm výškový rozdiel hladiny 3. komory voči vrchu molitanu v 2. komore)

Vždy budem sledovať a dopĺňať odpar voči hornej hrane vrchného molitanu 2. komory.
Aj snímače automatiky doĺňania budem osádzať v 3. komore. Ešte chcem zajtra spraviť meranie sanility aby som zistil, koľko tých 90mm RO vody spraví na hodnote sanility vody v aqua.

Minulý týždeň som trochu očistil jemný hnedý povlak na niektorých miestach kameňov a vymenil 6L vody.
Odvtedy som za 10 dní 3x vymenil vatu za prepadom a dnes dolial odpar. Spolu max. 1h práce za 10 dní.
LED svetlo bolo po celý čas vypnuté.
Inak som sa toho nechytil až mi to bolo čudné. Voda je krásne čistá, piesok stále ako nový.

Jedine na kameňoch sa na niektorých miestach trochu opäť objavil ten hnedý povlak (vypnuté svetlo tomu teda nezabránilo :D ) a na určitých miestach pribudli jemné štetinky nejakej riasy. Je bezfarebná a veľmi splýva s farbou kameňov. Iba z boku keď pozerám voči pozadiu.Takmer ju nevidno.
A asi mi pribudol ďalší červ. Bol v inom otvore kameňa a mám dojem že mal malé štetinky.
Myslím, že to nebol ten minule odfotený.

Premýšľam nad objednaním niečoho z tohto:
2x Clibanarius tricolor ( krab pustovník )
1x Alpheus bellulus ( kreveta ) ak nebude tak Alpheus soror
1x rúkatec
1-2x slimák
Nechcel som tam dať hneď naraz veľa živočíchov, ale musím to jedine objednať kvôli Covid obmedzení a poštovné s termoboxom a ohrevom stojí cca 10 eur + poštovné.... Každého živočícha objednávať samostatne je teda blbosť. Doprava by stála 3x toľko ako krab :D
Koraly v Trnave (SR) tiež nikto na predaj asi nemá. Nevidím žiadne inzeráty.
Mimo okres momentálne nemôžem. Toho klauna by som radšej vybral a kúpil osobne, nie poštou :D

Otázky:
1. Máte niekto Clibanarius digueti ( krab pustovník )?
Neviem čí kúpiť dvoch Clibanarius tricolor, alebo jedného TRICOLOR a druhého DIGUETI? Aby sa aj náhodou nebili.

2. Akého slimáka: Conomurex luhuanus , Lunella coronata , Nassarius distortus, Nassarius sp.I , Nassarius reticulatus , Strombus luhanus

3. Aký rúrkatec: Bispira guinensis alebo Sabellastarte indica? Ktorý je reálne krajší a vhodnejší do nano?
Aký to má cca priemer koruny štetín?
Prílohy
Jemné vlásočnice riasy na niektorých miestach
Jemné vlásočnice riasy na niektorých miestach
Naďalej je voda krásne čistá, piesok ako nový
Naďalej je voda krásne čistá, piesok ako nový
Naposledy upravil/-a Peterpeto v 18 Mar 2021 11:53, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
nanoreef
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 150
Dátum registrácie: 31 Dec 2018 21:49
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa nanoreef »

Otázky:
1. Máte niekto Clibanarius digueti ( krab pustovník )?
Neviem čí kúpiť dvoch Clibanarius tricolor, alebo jedného TRICOLOR a druhého DIGUETI? Aby sa aj náhodou nebili.
Kupuj iba z jedného druhu podľa mňa... pre istotu. Oba sú Clibanarius, tak nejaký veľký rozdiel vo veľkosti neočakávam. Jedine farba: Tricolor je modro-oranžový. Digueti je skôr do hneda, môže byť taký bodkovaný.
2. Akého slimáka: Conomurex luhuanus , Lunella coronata , Nassarius distortus, Nassarius sp.I , Nassarius reticulatus , Strombus luhanus
Nassarius je výhradne čistič piesku... Takisto sa živí VÝHRADNE mäsitou stravou = rias sa ani nedotkne. Ešte niečo k Nassarius sp. 1 = ak je to ten, ktorý je z Aquareef.sk za 0,99 eura, tak to v skutočnosti NIE JE nassarius (objednával som ho, viem... pýtal som sa na to). Je to nejaký druh Dove Snail, čo sú vlastne Columbellidae. Dorastajú tak to cca 1,5cm, v piesku rozhodne nežijú. Živia sa okrem iného aj riasami, videl som ich spásať aj sinice. Jediný problém = rýchle premnožovanie. U mňa sa nárazovo rozmnožili, mal som asi 50 malých... A potom začali postupne miznúť. Zachutili pustovníkovi. Takže som tam, kde som začal. A okrem iného... pustovník mi práve včera zjedol Ceritha. Ten slimák mal 5cm, pustovník tak 2cm. Ak budeš mať takú možnosť, pridaj tam tým pustovníkom aj dáke prázdne ulity, a udržuj ich dobre nakŕmených.
3. Aký rúrkatec: Bispira guinensis alebo Sabellastarte indica? Ktorý je reálne krajší a vhodnejší do nano?
Aký to má cca priemer koruny štetín?
(s týmto nemám absolútne žiadne skúsenosti)
Go forward... advance... That's the key to success.
lubotheone
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 25 Dec 2008 03:51
Bydlisko: Bratislava

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa lubotheone »

Ahoj,
po poradi,

NH3 = 5 (Salifert) toto bude asi preklep, inac by ta voda bola na tom dost zle, takze asi NO3-, este to nechaj spadnut ku 0,5-1 a bude to viac pripravene na nieco zive.
pri takom malom objeme budes musiet davat pozor, kazde krmenie sa moze pohrat s parametrami NO3 a PO4.


hnedy povlak je len riasa, zmyzne a nahradi ju nieco ine, tie jemne biele chlpky su skor bakterialne kolonie, tiez zmyznu ked sa nadrz ustali, este to ma len tri tyzdne, tak trpezlivost.

Tropic marine hustomer, ak je to ten velky = dobra volba
hustotu dostan na 1,026 a bude to vhodne pre cokolvek co tam das.
Vodu teraz nevymienaj, nemas na to dovod, ved tam ani nemas ziadny pridany zivot a praveze tam potrebujes dosiahnut nejaku rovnovahu, ktoru vymenou stale narusujes.

K zivotu asi tolko, pustovnici su super na pozorovanie, ale urcite sa im vyhni, su to nekompromisni oprotunisti, akonahle budu hladni tak pojdu po tom co im neutecie, teda slimaky.
O krevetach plati to iste.
ten zivot co mas naplanovany nie je dobra volba.
pustovnici nie (maly objem akva na dva kusy a uz vobec nie rozdielne druhy, nebudu sa bit, jeden druheho rovno zabije, v tomto pripade digueti= tot)
rurnatec tiez nie (nebude mat co chytat, musel by si ho cielene krmit kazdy den) prilis mlade a male akvarko, len otazka casu, kedy by posiel.
Alpheus bellulus tieto krevetky bez gobikov urcite nie, bude len zalezena a nic z nej nebudes mat, ak zozenies gobika, moze byt, nieco si o nich precitaj.
slimaky mozu byt, ale nie nasariusy
trochut, tectus, cerith, conomurex a podobne su ok, ale trocha neskor, aby mali z coho zit
Peterpeto
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 15 Nov 2020 23:41
Bydlisko: Trnava

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa Peterpeto »

NH3 = 5 (Salifert) toto bude asi preklep, inac by ta voda bola na tom dost zle, takze asi NO3-, este to nechaj spadnut ku 0,5-1 a bude to viac pripravene na nieco zive.
pri takom malom objeme budes musiet davat pozor, kazde krmenie sa moze pohrat s parametrami NO3 a PO4.
Áno, jednalo sa o preklep. Už som to opravil na NO3. Ďakujem
hnedy povlak je len riasa, zmyzne a nahradi ju nieco ine, tie jemne biele chlpky su skor bakterialne kolonie, tiez zmyznu ked sa nadrz ustali, este to ma len tri tyzdne, tak trpezlivost.
Toto som chcel počuť :) Nech do toho zbytočne nerýpem.
Tropic marine hustomer, ak je to ten velky = dobra volba
hustotu dostan na 1,026 a bude to vhodne pre cokolvek co tam das.
Vodu teraz nevymienaj, nemas na to dovod, ved tam ani nemas ziadny pridany zivot a praveze tam potrebujes dosiahnut nejaku rovnovahu, ktoru vymenou stale narusujes.
Áno, mám ten veľký sklenený. Je to presné aj bez kalibrácie... stavil som na istotu.

K tým živočíchom. Skúsim ešte niečo počítať a mrknúť aj na youtube.
Ďakujem za príspevok :wink:
Peterpeto
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 15 Nov 2020 23:41
Bydlisko: Trnava

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa Peterpeto »

Ďakujem za odpovede a rady.

Zhrniem to teda

1. Pustovník: Keď tak neskôr a max. jedného malého Clibanarius tricolor, alebo sa im vyhnúť úplne

2. Slimáky: Boli by v pohode: Conomurex luhuanus, Cerithium caeruleum, Trochus histrio, Tectus fenestratus. O Tectus alebo Trochus uz niekto písal v inom príspevku negatívnu skúsenosť. Z nich ulity by boli vhodné aj pre kraba Tricolor. Z rodu Nassarius vôbec nebrať. Slimáka pridať až neskôr aby mal čo jesť.

3. Aký rúrkatec: Rúrkatec teda asi nebude. Keď tak neskôr po rozbehnutí ostatného života a musel by som ho kŕmiť pipetou. To by mi asi príliž nevadilo.

A ten jeden mini Ocellaris? Dá sa mu to čo skonzumuje a ako mi niektorí písali, čo z neho vypadne by bola potrava pre baktérie? Čo padne na piesok sa hneď odsaje. By som ho tiež cielene kŕmil, žiadne obžerstvo by sa nekonalo :wink: Na fóre sa píše, že ryby toho veľa znesú. Nechcel som ho dať do takej pustatiny, ale od niekiaľ začať budem musieť. Koraly - na to je ešte čas
Krab, slimák, kreveta - keď tak tiež neskôť keď sa reef rozbehne
Peterpeto
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 15 Nov 2020 23:41
Bydlisko: Trnava

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa Peterpeto »

Dnes som zmeral sanilitu po včerajšom doliatí odparu. Doliaty odpar: 1,17L RO vody (cca 90mm výškový rozdiel hladiny 3. komory voči vrchu molitanu v 2. komore).

1. Včera pred doliatím odparu: 1.0247 (Tropic Marin Hydrometer)

2. Dnes po včerajšom doliatí odparu: 1.0239 (Tropic Marin Hydrometer)

Bol to taký test, že koľko to spraví na sanilite. Je to rozdiel medzi minimom a maximom čo môžem mať v 3. komore a takáto situácia by mohla nastať napr. ak by som bol 14 dní na dovolenke.

9cm výškový rozdiel je cca 1,17L odparenej vody a spraví to rozdiel 0.0008. Myslel som, že to bude viac lietať v tak malom objeme akva. Ak budem dolievat 1x týždenne a nie za 10 dní, znížim to na približne 0,0005 čo nie je asi až také kritické pre mäkké koraly. V lete by som dorobil automatické dopĺňanie odparu a znížil rozdiel na max. cca 0.0002.

Pri ďalšej výmene sanilitu postupne dorovnám na 1.0250 a po odparení vody vybehne cca na 1.0255.

Momentálne mi vyhovuje, že nemusím vôbec čistiť sklá akva. Zatiaľ je to bez starostí :D
Peterpeto
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 15 Nov 2020 23:41
Bydlisko: Trnava

Po 5 - týždňoch od založenia

Príspevok od používateľa Peterpeto »

Ahojte,

Po prvých dvoch týždňoch som vymenil časť vody. Následne ste ma presvädčili že nech vodu nemením, dám tomu čas a nešahám do toho.

Od výmeny prešli 3 týždne a počas nich som len dolieval odpar a menil každé tri dni vatu za prepadom. Ani sklá som nečistil. Doslova som na to kašľal. Jemný hnedý povlak sa do týždňa opäť vytvoril na tých istých miestach ako pred očistením. Vyzerá to, že hlavne na miestach potiahnutých vápenatou riasou. Svietim dva týždne 6h denne full spektrom na 40% a iba modrým na 40% 2h. :wink:

Dnes je to 5 ťýždňov od založenia a 3 týždne od čiastočnej výmeny vody pár litrov.

Hnedý jemný povlak a jemné chĺpky riasy sú stále iba na niektorých miestach, je to stabilné a nezhoršuje sa to. Nešíri sa to ďalej. Jediné čo tento týždeň vnímam sú jemné hnedé fliačky viditeľné z boku na piesku a na pár miestach skla akvária. Sklá aj celé akvárko nebolo čistené vôbec 3 týždne. Aj piesok je zhora čistý a vôbec som s ním nič nerobil. Jedine prúdové čerpadlo som prehodil na ľavú stranu.

Myslíte, že v akva mám už vymeniť časť vody a dorovnal by som aj sanilitu na 1.025, alebo ešte týždeň počkám, následne vymením vodu 20% a môžem rozmýšľať napr. nad klaunom a konečne prvým mäkkým koralom? :D

Merané hodnoty Salivert testami opäť rovnaké:
PH= 8,15
NO3= 5
PO4=0
Sanilita=1.024
Prílohy
m_DSC1418.jpg
m_DSC1429.jpg
Peterpeto
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 15 Nov 2020 23:41
Bydlisko: Trnava

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa Peterpeto »

Včera so vymenil 20% vody a očistil sklá.
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa Jarry »

Ono to možná zkresluje, ale k čemu je tam ta obrovská vrstva písku?
Peterpeto
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 15 Nov 2020 23:41
Bydlisko: Trnava

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa Peterpeto »

Hrúbka piesku je 3cm.

Najskôr som tam pri zakladaní nasypal cca 2-2,5cm čo sa mi páčilo asi najviac ale dosť živého piesku by mi tým pádom zostalo a neskôr by som ho už nemohol použiť. Tak som tam ešte dosypal trochu s vedomím, že 3cm sú ešte OK a keď sa mi na piesku objaví riasa, pri odkalovaní ešte časť drobného odsajem a bude to akurát. Aj kreveta čo by som chcel si hrabe domov v piesku pod útesom, tak nech mi za pol roka zase piesok nechyba :D
Minule keď som trochu odkalil dno po dvoch týždňoch od založenia mi odsávačka zobrala drobné čiastočky a nedával som to naspäť pretože práve tie mini zrniečka mi občas rozvírilo prúdové čerpadlo. Teraz je to ok.

Som si povedal, že radšej tam z neho dám viac v rámci limitov ako by mi mal časom chýbať. Odoberiem z neho ľahko.
Peterpeto
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 15 Nov 2020 23:41
Bydlisko: Trnava

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa Peterpeto »

Nakoľko chcem pridať do akva živočíchy, dnes som otestoval záložný zdroj čo mám k ethernet sieti, aby som mal predstavu koľko zhruba vydrží ísť filter pri výpadku napájania. Výtlačné čerpadlo som pri zakladaní akva kupoval s ohľadom na spotrebu a hlučnosť.
  • 1. Záložný zdroj bol kúpený pred rokom v eshope so zeleným marťanom. Bol jeden z najlacnejších.
    Typ: CyberPower UT650EG

    2. Do záložného zdroja som pred dvoma dňami pripojil iba výtlačné čerpadlo zadného filtra, nechal batériu dobiť a otestoval som či bude čerpadlo normálne fungovať cez zdroj. Čerpadlo mám:
    SICCE Syncra Silent NANO - spotreba podľa výrobcu 2,8W

    3. Dnes som odpojil napájanie 230V do zdroja a čerpadlo bežalo od 8:00 až do 10:37 iba na záložný zdroj až do úplného vybitia batérie.
    Čerpadlo vydržalo ísť nonstop vyše 2,5h.

    4. Následne som záložný zdroj pripojil na napájanie 230V a musel som ho aktivovať tlačidlom, aby aktivovalo výstupné zásuvky. To je škoda, pretože by sa po úplnom vybití batérie a následnej obnove napájania 230V čerpadlo samé automaticky nerozbehlo. Ak by som bol mimo domu a ele. by vypadla na viac ako 2,7h , musel by niekto po obnove 230V prísť a aktivovať záložný zdroj. To by bolo teda skôr na škodu.

    5. Musím teda preveriť, či je možné aby sa zdroj sám po vybití a obnove 230V aktivoval, prípadne či to iné UPS umožňujú. V krajnom prípade to spravím tak, že reaktiváciu vykoná Arduino, alebo ja cez SMART home.
Inak čo niektorí písali, že niektoré zdroje nemajú sínusový priebeh a môže odísť čerpadlo.
Pri tomto zdroji to uvedené na weboch v popise nie je a čerpadlo fungovalo normálne.
Peterpeto
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 15 Nov 2020 23:41
Bydlisko: Trnava

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa Peterpeto »

Tento víkend bude 2 mesiace od založenia.

Minulý víkend som vymenil 20% vody a odkalil dno filtra medzi 1 a 2 komorou.
Ten hnedý povlak/jemná riasa na niektorých miestach útesu a v piesku je fuč. Samé to odišlo.

Po poslednej výmene vody vnímam zopár malých fliačikov zelenej riasy na útese a na skle je po týždni vidno dolu pri piesku tvorbu jemného hnedého povlaku. To mi robí už cca 3 týždeň. Ale objaví sa to ak po týždni od výmeny vody a očistenia skiel. Tento týždeň som vymenil 2x filt. vatu a dolial 3dcl odparu. Inak som sa toho vôbec nechytil.

Ten biely pridaný kameň/mostík je v akva dva týždne. Chcem aby čím skôr ožil, otmavol a zarástol.
Lúhoval som ho v RO vode ešte s jedným kúskom a v lúhovacej RO vode som ani raz nenameral Salifertom PO4. Nikdy tie kamene neboli v žiadnom akva. Zatiaľ som pridal tento jeden. Keď som skladal útes, jedna možnosť skladby kameňov bola v tomto mieste s takýmto preklenutím ale útes celkovo v tej kocke pôsobil nesymetricky. Tento kúsok mi tam akurát sadol.
Viem, bije tam do očí, ale aj hlavný útes bol predtým strašne bledý, tak chcem aby sa čím skôr obrástol.
Chcel som trochu zväčšiť plochu na ktorú dopadá svetlo z LED a keď to cik cak obrastie koralmi, bude to dobre vyzerať.
Nebude to také fádne. Ak keby mi to nevyhovuje, ľahko to dám preč. Dosť som sa s tým zabavil aby som to stihol prilepiť pod vodou, kým začne tuhnúť to lepidlo :) Od ponorenia pod vodu to bolo max. 20 sekúnd a konec :) Okraj kameňa je od skla cca 4cm kvôli čisteniu skiel.

Hodnoty mám:
PO4=0 , NO3=5, PH=8,15 a sanilitu som dvihol podľa plánu na 1.025

Zajtra budem na tento víkend chystať vodu na výmenu.
Minulý týždeň som odkalil filter. Teraz odkalím piesok v akva.

Ak budú parametre vody OK, budúci týždeň plánujem nákup živočíchov a zopár koralov.
Prílohy
_DSC1565.jpg
_DSC1582.jpg
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa Spongebob »

vidíš stačilo počkat a je to krásně čistý.... :wink:

a jinak co chceš v tom písku odkalovat?? Nemáš přece nic co by ti tam usadilo kal..
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
Peterpeto
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 15 Nov 2020 23:41
Bydlisko: Trnava

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa Peterpeto »

Spongebob napísal: 16 Apr 2021 07:09 vidíš stačilo počkat a je to krásně čistý.... :wink:

a jinak co chceš v tom písku odkalovat?? Nemáš přece nic co by ti tam usadilo kal..
Ono piesok posobi čisto, ale keď som minule trochu zahladzoval duny čo vytvorilo prudové čerpadlo, rozvírili sa mi vo vode trochu take drobné čiastočky. A tieto zváštne častice moc filter odfiltrovať nechcel. Voda ako taká pôsobila čisto, ale pri pohľade cez vodu do LED svetla bolo vidno že sa v tej vode niečo vznáša. Je možné, že sú to nejaké mikroorganizmi žijúce v piesku, dáke kôrovce alebo čo. Pôsobilo to ako rozvírený jemný prach vo vode. Hladinu akva mám ale zakrytú.

Skúsim to len tak jemne prejsť po povrchu piesku a uvidím či to niečo vezme teraz keď to tam nie je, alebo je to usadené. Pred troma týždňami mi do akva prešlo trochu rozvíreného kalu zo spodu z filtra keď som vyťahoval filtračné biomolitany.

Teraz si už dávam na to väčší pozor a keď idem robiť niečo s filtrom, pripravím si všetko tak, aby mi zo spodu vôbec kal neprešiel až do 3 komory, odkiaľ by to čerpadlo nasalo a vyfúklo do akva ;) Skúsenosti ;)

Je fajn, že takto za tie 2 mesiace som si to riadne nacvičil, získal ako také skúsenosti z praxe a chytil to do rúk ešte skôr ako sú tam živočíchy :D
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa VINTR »

Máš strašně jemný písek, možná bych na něj v nanu nehrabal..., vůbec (Tak jako v DSB). Filtrace molitany atd je vždy problém - osobně bych to řešil jinak. Jen nezapomeň, že v nádrži nic nemáš a to, že nemáš řasu (ono v podstatě ani jsi ji podle fotek neměl) neznamená, že je to zajeté. Začíná to nějak pracovat, jak přidáš život co potřebuje pravidelně krmi, začne zátěž a ta musí být odstraněna... nejvíc odpěňovač a ten šutr.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nano Reef"