320cm / 1152l v obýváku

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

320cm / 1152l v obýváku

Príspevok od používateľa Jarry »

Chystám se na svojí zatím finální nádrž, 1152l (320x60x60cm) v obýváku. V akváriu je aktuálně Amazonka, ale má přepad a snad vše potřebné pro relativně snadnou změnu na reef. Filtr je v komoře za akváriem, mám do něj přívod z 220l zásobníku vody z RO, používám RO vodu i tady, mixovanou s kohoutkovou, kterou máme docela tvrdou s vysokým pH. Filtr je 200l bez přepážek, asi ho tam na začátku nechám a potom ho nahradím 300l akváriem, co budu rušit, akorát se tam vejde a budu mít trochu víc místa. Filtrace bude určitě jednoduchá, stejná, jako mám teď v 300l, takže chaeto.

Koráli budou opět kombinace LPS a SPS, představuju si to podobně, jako stávající 300l reef, jen větší - u LPS mám už teď problém s místem, takže těm bych jen udělal více místa pro růst. SPS mám také dost (kolem 35 druhů), ale tam bych chtěl sbírku ještě trochu rozšířit.

Technika:

Světlo
DIY, 2x3m rampa, půjdu stejnou cestou, jako u 300l, kde jsem s růstem, barvami i funkčností spokojen, jen jsem trochu upravil poměry barev. Vyřadil jsem UV čipy (opravdu byly po půl roce vypálené), ty budou nahrazeny fialovými 430-440nm. Bílých dám polovinu, aby mohly jet alespoň na 50%, dal bych jich i méně, ale jde také o pokrytí. Takže mi vychází celkem 140x royal blue, 84x blue, 28x 420-430nm violet, 28x 430-440nm violet, 56x 6500k white, 14x 3000k white, 14x 660nm red, 14x green. Počty jsou laděné na LDD kontrolery, každá rampa bude muset mít svůj zdroj i řídící jednotku (opět TC420), tentokrát zkusím dát vše na rampu, abych k ní mohl vést jen 48V od hlavního zdroje. U stávajícího světla mám řídící jednotku mimo a musel jsem táhnout 22 žil kabelů, což se ukázalo být celkem nepraktické, tady by to navíc bylo ještě více. Celkem je to 378 čipů / cca 840W, takže 420W na rampu, pokud by jely čipy na 100%, což bude 700mA, raději dávám více čipů, než je provozovat na maximálním proudu, který je 1500mA (z důvodu efektivity, topení, životnosti). Pájet to bude velká zábava, přemýšlel jsem i nad tím nechat si udělat hotové clustery atd., ale tohle má velkou výhodu ve snadné výměně čipu, pokud by nějaký odešel, navíc i cenově to bude nejvýhodnější. Celková cena za světlo včetně zdrojů, konzolí atd. bude kolem 28000Kč.

Odpěňovač
Tunze 9430DC - s 9410DC, co mám u 300l, jsem maximálně spokojen, tohle navíc dobře vychází na daný objem, nemám důvod hledat jinde. Už ho mám koupený.

Proudová čerpadla
Zatím 4x Tunze Stream 3 - asi nejdražší a nejkomplikovanější část, co se techniky týká, původně jsem plánoval gyre, ale po bližším zkoumání jsem si to rozmyslel, mám rád bezúdržbové věci a ani si nejsem jistý, jak bych s nimi na té délce rozhýbal vodu dostatečně pro SPS. Aktuální plán jsou tedy 4ks Tunze Stream 3 - konzultoval jsem to už i s Tunze, doporučují dát je po metru na zadní stěnu, 2ks otočené jedním směrem, 2ks směrem druhým a střídat je po 6h, takže gyre proudění se střídáním cyklů. Jsem trochu omezený možnostmi, kam čerpadla dát, z jedné strany je akvárium u zdi, takže tam jedině na přepad, druhá strana je zakrytá obložením, ale to by šlo případně řešit. Každopádně umístění na zadní stěnu je pro mě nejlepší, navíc by nemusely být skoro vidět. Pokud by se mi nezdálo to, co doporučuje Tunze, mohl bych je dát vedle sebe po 80cm otočené směrem nahoru s nasazenými deflektory. Každopádně věřím, že bych s nimi nějak proud vyřešil. Popravdě jsem ani nenašel žádnou cenově srovnatelnou alternativu. Kdyby měl někdo nápad, jak za rozumné peníze vyřešit proud na této délce, rád zvážím alternativy (jen Jebao ne), ty 4 Tunze + multicontroller vycházejí cca na 30 tis. K nich bych mohl později přidat 2x Tunze 6095, co mám teď ve 300l.

Údržba Ca / kH / Mg
Na začátku možná nasadím Ballinga, se kterým mám dostatek zkušeností, ale určitě plánuju Ca reaktor, jakmile bude nějaká rozumná spotřeba. V 300l jsem teď po roce na 1,5dKH denně, což zanedlouho půjde přes 2 a to už bych tady musel dávkovat přes litr od každého roztoku denně a to mi přijde jako nesmysl. Plán je ATB Ca Reaktor Normal Size (po konzultaci s ATB), šel by mimo filtraci, využil bych jeho samonasávání a dále kombinaci dobrých zkušeností místních akvaristů, tj. použití přídavné patrony s Grotech Magnesium Pro náplní (Vintr) a regulace průtoku plastovým jehlovým ventilem Vertex a palivovým filtrem za Mg patronou. Palivový filtr je tam jen jako pojistka proti ucpání ventilu. Celé řešení jsme nedávno diskutovali, podobné (i s tím palivovým filtrem) používá i např. Deltec, myslím, že u Twintech reaktorů. CO2 používám i v sladkovodní akvaristice, mám 2ks 6kg láhví s DIY regulací s Camozzi komponentami, to bych asi nechal, funguje to už asi 5 let naprosto spolehlivě.

A plánovaná rybí osádka - jsem spíše na korály, ale to se možná s větší nádrží změní :). Chtěl bych se držet spíše méně náročných ryb (a pokud možno reef safe), výjimky tam budou, ale asi oželím vyloženě problematické ryby a taky krátkověké (kromě těch, co už mám ve stávajících nádrží). Rozhodl jsem se vypustit ryby agresivní, kde by mohlo docházet k vzájemnému vymlacování, kromě klaunů, které už mám (a ty tam chci dát), to zahrnuje všechny Damsel. Dále jsem vypustil Anthiasy, z podobných důvodů.

Bodloci:
Ctenochaetus Strigosus - ze stávající nádrže
Zebrasoma Xanthurum
Paracanthurus hepatus - s malým otazníkem
Acanthurus olivaceus
Zebrasoma desjardinii
Naso Elegans - nechtěl jsem ho tam dávat, vím, že je velikost na hraně, ale dle manželky to bez něj nepůjde. Ještě to budu zvažovat, případně by místo něj šel určitě vhodnější Acanthurus Pyroferus

Wrasse:
Halichoeres melanurus
Halichoeres chrysus
Halichoeres melasmapomus nebo Iridis - melasmapomus s otazníkem, cena je docela vysoká, navíc ho asi neseženu, takže spíše Iridis
Labroides Dimidiatus - asi ho zkusím, ale není to 100%

Ostatní:
Amphiprion ocellaris pár - ze stávající nádrže
Pterapogon kauderni pár - ze stávající nádrže
Gramma loreto - ze stávající nádrže
Paracheilinus carpenteri - pár ze stávající nádrže
Chelmon rostratus - ze stávající nádrže
Neocirrhites armatus / pár - na Whitecorals občas mají páry, cena je vysoká, ale minimálně jednu chci určitě
Oxycirrhites typus - dlouho jsem si nebyl jistý, ale neměl by ničemu v akváriu ubližovat
Siganus magnificus - také na přání manželky, nejsem si s ním moc jistý, ale asi ho risknu
Xanthichthys auromarginatus / pár - poslední můj výmysl, reef safe ostenec, údajně je lepší chovat ja v páru kvůli lepšímu vybarvení samce, i se tak často prodávají
Naposledy upravil/-a Jarry v 14 Júl 2021 15:16, upravené celkom 2 krát.
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 320cm / 1152l v obýváku

Príspevok od používateľa Jarry »

Tak pomalou se může začít, mám skoro komplet LED čipy (přes 400ks), co nejdříve objednám hliníkové chladiče a pustím se do světel. A asi budu muset objednat i techniku, Tunze má problémy s dodávkami a dodací lhůty jsou dlouhé, posledně jsem čekal na odpěňovač a čerpadla skoro 3 měsíce, takže to budu plánovat tak, abych to měl nejpozději v říjnu doma, v listopadu bych chtěl napouštět. Čeká mě spousta práce, na část se moc netěším, budu muset vyřešit odvětrání místnosti, kde bude filtrace, je to komora pod schody, teď je tam filtr pro sladkovodní (ten zatím asi i nechám, jen tam asi dám jednu přepážku pro chaeto), ale je zakrytý, potom to bude muset být otevřené a rád bych tam nějak nacpal i fragovnu, během léta bych rád zvládnul všechnu špinavou práci :)

S technikou jsem nic moc nového nevymyslel, takže asi zůstanu u Tunze. Nechával jsem si poslat cenu odpěňovače od ATB a vychází to s kontrolovatelným čerpadlem (parametry odpovídající 9430DC) o 4000Kč víc, než Tunze a ty už mám vyzkoušené - 9410 DC, co mám, jede 16 měsíců bez vyndání z filtru, proudová čerpadla to samé bez viditelné ztráty výkonu, to je u mě obrovské plus, kdybych měl něco každý měsíc vyndavat ať z filtru, nebo z akvária, tak bych to asi dlouho nevydržel...
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 320cm / 1152l v obýváku

Príspevok od používateľa Jarry »

LED čipy jsou téměř komplet, ještě zkusím přidat cyan dle vzoru Radion G5 blue, ale balík s nimi se ztratil (jako jedný z cca 30 balíků s čipy a optikou), tak mi dnes posílali nový, do 14 dnů to snad bude doma.

Mám objednaný materiál na konzole, zvažoval jsem, zda světlo zavěsit, nebo to udělat tak, jak je to nad tímto akváriem teď, tj. konzole a v nich zavěšené chladiče, které je možné při údržbě posouvat, přirazit ke zdi, aby bylo nad akváriem místo a nakonec budou zase konzole, je to praktické. Nad současnou amazonkou jsou lehoučké hliníkové profily se 40ks bílých čipů na hliníkovych konzolích, tady budou stejné chladiče, co jsem použil nad 300l reefem, 2x3m délka, každá ta rampa bude mít cca 20kg, takže jsem na konzole objednal C profily a vozíky na posuvná vrata (ty nejmenší, profil má 34x31mm) a příští týden bych to chtěl nechat přivařit na nějakou základnu, aby to šlo přišroubovat na zeď za akváriem a nastříkat nějakou hodně odolnou barvou. Potom objednám hliník a pustím se do toho :)
LED.jpg
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: 320cm / 1152l v obýváku

Príspevok od používateľa Spongebob »

Tyo super! to si zapajis kolego :D
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 320cm / 1152l v obýváku

Príspevok od používateľa Jarry »

:D to jo, na minulém světle jich bylo 114 a už to bylo dost, tady 392 :) Ale ta finanční úspora s možností snadného servisu mi za to stojí, ty 2 celkem dost předimenzované rampy budou cca do 30 tis. Kč, z toho jsou 10 tis. jen zdroje, dalších 10 čipy a optika a posledních cca 8 hliník, ty konzole atd. Zdroje věřím, že vydrží mnoho let (Meanwell HLG-480H-48 + LDD) a ani na těch čipech, co mám na jiných akváriích, nesleduju po 3 letech žádnou změnu v intenzitě, nebo barvě. Kromě pár UV, co jsem dával nad 300l, to byla blbost, ty už používat nebudu. Za ty peníze bych koupil 1 Radion XR30 a těch bych potřeboval tak 5. A kdo u mě byl ví, jak to světlo svítí, rovnoměrným rozmístěním čipů se eliminují jejich negativní efekty, spektrum ladím tak, abych byl schopen simulovat ty Radiony - a mám s nimi i srovnání.
A co je také důležité - díky masivním chladičům a pár ks pomaloběžných ventilátorů to negeneruje zádný hluk + i teď v létě se drží teplota kolem 40° a to už mám intenzitu celkem dost napálenou.
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 320cm / 1152l v obýváku

Príspevok od používateľa Jarry »

30kg hliníku objednáno, konzole jsou ve výrobě a pomalu se koukám po technice. Objevil jsem (úplnou náhodou) odpěňovač v jednom shopu v Holandsku za super cenu (440 EUR), až mi přijde, že to musí být chyba, tak jsem jim raději napsal, ale pokud cenu potvrdí, tak objednávám. Technika jde v poslední době nahoru, sleduju vývoj cen a to je co měsíc, to znatelné zdražení, už to nebudu moc dlouho odkládat. Do napouštění je ještě sice daleko (reálně to vidím nejdřív na listopad), ale Tunze má aktuálně hodně dlouhé dodací lhůty (až 3 měsíce), takže už je skoro na čase...
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 320cm / 1152l v obýváku

Príspevok od používateľa Jarry »

Tak odpěňovač za 440 EUR je na cestě, jsem celkem zvědavý, co dorazí. Ale potvrdili mi, že je to DC verze za tu cenu, v německých eshopech už je většinou nad 600e, u nás jsem ho nenašel pod 17000 Kč, takže by to byla velká úspora.
podkom
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 79
Dátum registrácie: 03 Máj 2020 08:01

Re: 320cm / 1152l v obýváku

Príspevok od používateľa podkom »

Ahoj, vieš hodiť nejakú linku na ten odpenovac ? By ma to zaujímalo lebo tiež momentálne hľadám niečo schopné :)
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 320cm / 1152l v obýváku

Príspevok od používateľa Jarry »

podkom napísal: 07 Júl 2021 15:55 Ahoj, vieš hodiť nejakú linku na ten odpenovac ? By ma to zaujímalo lebo tiež momentálne hľadám niečo schopné :)
https://reef-aquarium-store.com/tunze-d ... er-9430-dc - nejpozději zítra by měl balík dorazit, tak pak potvrdím, zda přišlo, co jsem objednal. Mám 9410DC v 300l a zatím jsem maximálně spokojen, ten 9430DC bude na těch cca 1100l vody asi skoro na hraně, ale ten 9410DC provozuju na minimální výkon, tak věřím, že to bude ok.
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 320cm / 1152l v obýváku

Príspevok od používateľa Jarry »

Odpěňovač je doma, i s dopravou o 5000Kč levnější, než kdekoliv u nás.
1625735632330.jpg
1625735632341.jpg
kuchiii
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 68
Dátum registrácie: 25 Apr 2014 09:54
Bydlisko: Most

Re: 320cm / 1152l v obýváku

Príspevok od používateľa kuchiii »

Jarry napísal: 08 Júl 2021 10:25 Odpěňovač je doma, i s dopravou o 5000Kč levnější, než kdekoliv u nás.
1625735632330.jpg1625735632341.jpg
To je slušný rozdíl na té ceně.
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 320cm / 1152l v obýváku

Príspevok od používateľa Jarry »

To jo, na proudových čerpadlech je to podobné, na Whitecorals mají Tunze Stream 3 za 259 EUR a tady je to kolem 8500Kč, to jsou skoro 2000 na jednom čerpadle, ale i tak to bude s multicontrollerem skoro 1200 EUR :roll:
kuchiii
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 68
Dátum registrácie: 25 Apr 2014 09:54
Bydlisko: Most

Re: 320cm / 1152l v obýváku

Príspevok od používateľa kuchiii »

Jarry napísal: 12 Júl 2021 12:17 To jo, na proudových čerpadlech je to podobné, na Whitecorals mají Tunze Stream 3 za 259 EUR a tady je to kolem 8500Kč, to jsou skoro 2000 na jednom čerpadle, ale i tak to bude s multicontrollerem skoro 1200 EUR :roll:
A to je citelný rozdíl, který se dá využít jinde samozřejmě :) . Je to díky tomu, že Tunze je německá firma a můžou u nich zřejmě nastavit daleko jiné ceny než u nás ne ?
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 320cm / 1152l v obýváku

Príspevok od používateľa Jarry »

Doporučená cena Stream 3 je necelých 350 EUR, což odpovídá cenám u nás. Whitecorals počítám budou mít velké obraty, takže lepší ceny a určitě i nižší marže. Každopádně jsem na ty čerpadla docela zvědavej :)
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 320cm / 1152l v obýváku

Príspevok od používateľa Jarry »

konzole.jpeg
Konzole prošly zátěžovým testem, moc se nám nechtělo věřit tomu, že to půjde bez šikmých výztuh, ale nakonec asi ano. Je to hodně poctivě svařené, C profil je 34x31mm, po zavěšení 20kg zátěže na konec profilu se to ani nehlo, reálná zátěž bude zhruba poloviční.

Upravil jsem popis, hlavně plánovanou osádku, tam se to pořád trochu mění, ale aktuální seznam se mi docela zamlouvá. S počtem ryb už to bude trochu na hraně, ale snad to ještě půjde :)
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"