Nový reef 650 litrov - pomoc

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

kubko
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 26 Dec 2020 21:03
Bydlisko: Senec

Nový reef 650 litrov - pomoc

Príspevok od používateľa kubko »

Ahojte uz niekolko rokov je mojim snom mat morske akvarium a konecne dozrel ten spravny cas, dostal som suhlas od manželky :D Kedze nemám extra skúsenosti s morom, tak by som Vás rád poprosil o pomoc, rady. Keďže mám obmedzený rozpočet, tak musim primárne pozerať po číne. Chcel by som akvárium o nasledovných rozmeroch: 180x60x60 s vnútornym prepadom umiestneným v strede. Aktuálne riešim nasledovnú technológiu:
1. Osvetlenie 3x 165w napr.: https://www.aliexpress.com/item/4000459 ... 3YOp9&mp=1
Máte s tým skúsenosť? Mám známeho, ktorý to má v akvarku a tvrdí, že ok, ale nie som si istý. Budú postačujúce 3 ks? Dá sa s tým mať aj SPS?
2. Vnútorné čerpadlo 1 ks Jebao SCP 180M (tvrdia mi, že toto je omnoho lepšie ako Jebao SOW 9M) a 1 ks Jebao SOW 9 M- (nie je lepsia varianta 2 ks Jebao SOW 9 M?) Alebo stačí na uvedený rozmer nadrže aj menší výkon uvedených čerpadiel?
https://www.aliexpress.com/item/4000773 ... 8aE0q&mp=1
3. Skimmer Magnus BM- C6 – stačí, alebo lepší výkon? https://www.aliexpress.com/item/1005001 ... 8aE0q&mp=1
4. Výtlačné čerpadlo: Jebao DCP 6500 – Je to dostatočné, alebo radšej s väčším výkonom?
https://www.aliexpress.com/item/3293884 ... 8aE0q&mp=1

Dá sa mať s týmto vybavením aj SPS (jasne, žeby k tomu musela byť ďalšia technológia)?
Za Vaše rady/pripomienky (prípadne návrhy niečoho iného) vopred ďakujem.
Používateľov profilový obrázok
fatcat
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 188
Dátum registrácie: 21 Okt 2010 13:03
Bydlisko: Bratislava

Nový reef 650 litrov - pomoc

Príspevok od používateľa fatcat »

Ahoj, mam rovnako velku nadrz akurat prepad je na boku. Osvetlenie 3ks nie je urcite dost na sps, skor by som uvazoval v pripade tychto svetiel na 4-8ks. Pouzival som ich tiez, ale nejak sa mi s nimi nedarilo a presiel som na t5. Na svetlach sa neoplati setrit ak chces sps.

Vytlacne cerpadlo 6500by malo byt ok.. zalezi aj ako chces nadpajat ostatne komponenty. Ja mam 10000 ktore ide na 55%.

Odpenovac pouzivam bubble curve 7 a urcite by som isiel do 9 ak nie aj viac

Este k prudovym cerpadlam, mam 2x maxspect gyre 350 a idu v roznych programoch v rozsahu 50-100% a myslim, ze casom budem musiet este nejake pridat :)
podkom
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 79
Dátum registrácie: 03 Máj 2020 08:01

Re: Nový reef 650 litrov - pomoc

Príspevok od používateľa podkom »

Ahoj, tiež mám nádrž 650 a mám tiež čínske svetla ale až 5ks som dal. Mám mladú nádrž čiže či to bude postačovať uvidí sa časom zatiaľ koraly vyzerajú spokojne. Mal som tam 11ks T5 a neskutočne to svetlo žralo a tiež prišiel pekný nedoplatok za elektrinu 400€ 😃🙃. Píšem len svoju skúsenosť radu nechám na skúsenejších 🙂. Držím palce a už sa teším na prvé fotky.
Používateľov profilový obrázok
Franky
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 18 Jan 2007 20:30
Bydlisko: Nitra

Re: Nový reef 650 litrov - pomoc

Príspevok od používateľa Franky »

Treba popozerať aj bazarové veci, niekedy sa vyskutnú za dobré ceny a nemusíš potom riešiť čínu. Ale na začiatok mars 165W stačia aj 3ks, časom ešte pridáš ďaľšie, výtlak navýš na 10 000, možes si dať odbočky na reaktory a nemusíš ísť na 100% výkonu, vždy je lepšie mať rezeru, odpeňovač je vec na ktorej sa určite nemá šetriť, čím väčší tým lepší, tiež sa dajú zohnať bazarové za zlomok ceny. Držím palce.
Používateľov profilový obrázok
fatcat
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 188
Dátum registrácie: 21 Okt 2010 13:03
Bydlisko: Bratislava

Re: Nový reef 650 litrov - pomoc

Príspevok od používateľa fatcat »

podkom napísal:Ahoj, tiež mám nádrž 650 a mám tiež čínske svetla ale až 5ks som dal. Mám mladú nádrž čiže či to bude postačovať uvidí sa časom zatiaľ koraly vyzerajú spokojne. Mal som tam 11ks T5 a neskutočne to svetlo žralo a tiež prišiel pekný nedoplatok za elektrinu 400€ ObrázokObrázok. Píšem len svoju skúsenosť radu nechám na skúsenejších Obrázok. Držím palce a už sa teším na prvé fotky.
Pri 11 t5 sa ani necudujem :) na taku nadrz staci 6ks max 8 aj to uz riadne pecie.. odporucam pozriet testy brs kde su spektra aj par readings. Ledky zeru urcite menej aj maju lepsi teplotny menezment. Ale pri tychto 5x110w pri 100% zatazeni a 6x80w pre t5 mi to nepride ako brutalny rozdiel ked zapocitame 2nasobnu obstaravaciu cenu pre kvalitne led :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
kubko
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 26 Dec 2020 21:03
Bydlisko: Senec

Re: Nový reef 650 litrov - pomoc

Príspevok od používateľa kubko »

Keby som mal davat tie 165w marsy 5 ks to by som asi radsej siel do:
https://morskeakvarium.sk/aqualeds/606- ... x34cm.html
na spotrebe by som vstupnu cenu podla mna dohnal za nie dlho.
Otazka je ci je to lepsie svietidlo ak ano v com je lepsie? Stacilo by jedno? Toto by stacilo na SPS? Alebo viete odporucit nieco ine lacnejsie? T5 nechcem kvoly spotrebe, tak iba LED.
Diky
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: Nový reef 650 litrov - pomoc

Príspevok od používateľa Jarry »

kubko napísal: 28 Dec 2020 18:49 Keby som mal davat tie 165w marsy 5 ks to by som asi radsej siel do:
https://morskeakvarium.sk/aqualeds/606- ... x34cm.html
na spotrebe by som vstupnu cenu podla mna dohnal za nie dlho.
Otazka je ci je to lepsie svietidlo ak ano v com je lepsie? Stacilo by jedno? Toto by stacilo na SPS? Alebo viete odporucit nieco ine lacnejsie? T5 nechcem kvoly spotrebe, tak iba LED.
Diky
2ks na SPS možná ano. Pro srovnání - nad 300l SPS mám 270W LED (vlastní výroba, také 5W čipy, celkem 114ks, provozované na 2,2 a 3W max), světlo jede na 70%. Zamyslel bych se i nad těmi proudovými čerpadly, kdybych chtěl ušetřit, dal bych do takové nádrže 2x Gyre 350, pokud ti nebude vadit častější udržba. To samé odpěňovač, nekoukej moc na slibovanou litráž akvária, na 650l bych hledal něco kolem 1200-1500l/h air flow, to splňuje až ten nejvyšší model C99.
kubko
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 26 Dec 2020 21:03
Bydlisko: Senec

Re: Nový reef 650 litrov - pomoc

Príspevok od používateľa kubko »

Tak aby som to spravne pochopil, je lepsie mat 3x 165 w Mars ako 1 x AquaLEDs AquaBAR 210 High Color+, 210 W. Lebo na jednej nemenovanej predajni ma presvedcali, ze Aqualeds je aj napriek tomu lepsie?
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: Nový reef 650 litrov - pomoc

Príspevok od používateľa Lukáš »

No jo, ale potreboval by si tak 3 ks Aqualeds.... MARSy su o.k. aj na SPS. V porovnani s T5 je dost velky rozdiel. Keby si mal menit trubice poctivo á 6 mesiacov, tak navratnost je ani nie 2 roky, co tie LED svetla obvykle aj vydrzia. Najstarsie mam zatial cca 5 rokov. Oproti znackovym svietidlam je rozdiel v dizajne a pridavnych funkciach ovladania, co je niekedy zasadna vec pre akvaristu, ale koralom je to povacsinou fuk.

Tiez som dlho vahal, ci ist do LED, predsa len niet nad prirodzeny vzhlad AQ pod 400 W vybojkou 10.000 K a T5 boli tiez osvedcene. No a ked som sa po rokoch "odvazil" skusit LED, bolo to hlavne po zhliadnuti SPS nadrzi s vtedy asi najprepracovanejsimi LED svietidlami v Japonsku (povodne Radion-y pri nich boli ako nepodareny diskotekovy stroboskop) a vykonnych COB LED v Nemecku. Ceny boli ale dost uletene a po investicii do kupy domu a zopar recenziach som skusil jedneho predchodcu MARSu a nejak to fungovalo aj za 100,- EUR. Nastavenie spektra riesim sice manualne (v principe staci nastavit raz), stmievanie ide cez spinacie hodiny a nerobi to efekt burky ani lunarneho cyklu, nuz ale koraly, ktore prezili urcite vypadky starostlivosti rastu a maju farby, ake by mali mat (v zavislosti od obsahu zivin vo vode).

Jedine, co je zbytocne, su tie cervene LED. Treba vyberat svietidlo, kde ich je co najmenej, pripadne ziadne. Cervene spektrum koralom/zooxanthellam prilis nevyhovuje, navyse morska voda ho filtruje ako prvu cast spektra.

V Senci uz rastli polmetrove acropory, tak sa nenechaj odradit :lol:
kubko
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 26 Dec 2020 21:03
Bydlisko: Senec

Re: Nový reef 650 litrov - pomoc

Príspevok od používateľa kubko »

Dakujem za odpovede. Tak som sa rozhodol ze zacnem s 3x 165w marsom a doplnim to touto 108 w ligh barom https://www.aliexpress.com/item/3284247 ... D6D1D&mp=1
Vyronili sa mi dalsie otazky:
1. prepad. prepad musim mat vnutorny lebo vonkajsi neviem dat. Nadrz bude mat dlzku 180 cm tak som rozmyslal zeby som ho dal na stred, len zase rozmyslam, ze ci nebude lepsi na kraj aby nebranil prudeniu. Hoci viac by sa mi pacil na stred. Co je lepsie?
2. Sklo. Sklar ma presviedca o opti white skle. Co mam znameho ten mi zase tvrdi, ze rozdiel medzi opti white a floatom je vidiet iba ked su prisebe. Ma taku pridanu hodnotu opti white? alebo v ramci uspory radsej tie peniaze dat do technologie?
3. Sklo - hrubka. Sklar ma presviedca na 15 mm cim by nesla vystuz, tvrdi mi ze vystuz prekaza pri morskom akvariu. nebude pri 15 mm skle skresleny pohlad? Zaroven je vystuz az takou prekazkou? Co je lepsie?
4. Filtracia - rozmyslal som do sumpu umiestnit aj biopeletovy reaktor. Nato mi zase v akvaritsitike tvrdia, ze je to prezitok, ze to uz nema zmysel, ze lepsie je to riesit davkovacmi a kaslat na peletovy reaktor. Tiez neviem ci prevadzkove naklady pri davkovani nie su vyssie ako pri peletovom reaktorovi a ze ci to davkovanie ma az o tolko vacsi prinos.

Dakujem
Používateľov profilový obrázok
fatcat
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 188
Dátum registrácie: 21 Okt 2010 13:03
Bydlisko: Bratislava

Nový reef 650 litrov - pomoc

Príspevok od používateľa fatcat »

Prepad som nevolil v strede koli lahsiemu pristupu k cisteniu.. neviem ani spocitat kolko x som z tade lovil rybu alebo kraba..

Ked som daval robit nadrz nenasiel som nikoho kto by to spravil bez podpier, tak som to povodne chcel, vsetci sa obavali tak neviem, mozno to niekto tu ma..

Cele optiwhite je asi zbytocne ja som volil iba celnu stenu z optiwhite, ten rozdiel tam nie je nejaky dramaticky kym ho clovek nehlada tak asi ani neuvidi.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: Nový reef 650 litrov - pomoc

Príspevok od používateľa Jarry »

Já bych dal optiwhite jen čelní (případně boky, pokud budou průhledné) a dal bych výztuhy. Peletky i dávkování je možné nahradit chaetomorphou, provozní náklady jsou pak jen elektrika na svícení.
Používateľov profilový obrázok
Marian Gross
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1393
Dátum registrácie: 02 Sep 2009 16:00
Bydlisko: Roztoky u Prahy

Re: Nový reef 650 litrov - pomoc

Príspevok od používateľa Marian Gross »

Ahoj,
pri 15 mm skle už opto white zmysel má. Ale dal by som len čelné sklo a podhľadové bočné.
Prepad daj na kraj. Neoľutuješ, keď ho budeš čistiť, alebo z neho niečo vyťahovať😉
AQ 525l, Filter 275l (03/2020Praha-zrušené)
1000l vo výstavbe
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: Nový reef 650 litrov - pomoc

Príspevok od používateľa Jajo »

Cena 15mm opti v porovnaní s Float je už veľmi rozdielna. 12mm nieje až taký cenový rozdiel.
Filtráciu dopredu ťažko povedať. Ale pelety niesu pre každého. Každopádne odpenovač treba dať poriadny.
Svetlo pokiaľ človek nieje náročný, tak stačí aj Mars. Ale farba, akú dáva sa nedá porovnať so značkovými led.
Výstuhy, ak akva bude z vrchu zakryté, tak by som dal.
Treba ísť postupne. Nekupovať hneď reaktory a dávkovacie čerpadlá. Treba investovať do odpeňovača a spraviť dostatočne veľký sump, aby sa dala potom pridávať technika, keď sa to náhodou prerybní, čo je 99% pravdepodobnosť u nás všetkých.


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk Pro
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: Nový reef 650 litrov - pomoc

Príspevok od používateľa Spongebob »

Dal bych klasiku float s vyztuhama.
Jinak +1 jajo ve všech bodech.
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"