Nový reef 650 litrov - pomoc

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: Nový reef 650 litrov - pomoc

Príspevok od používateľa Jarry »

Taky dám +1 :)
kubko
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 26 Dec 2020 21:03
Bydlisko: Senec

Re: Nový reef 650 litrov - pomoc

Príspevok od používateľa kubko »

Dakujem za rady a pripomienky. Tak posuvam sa dalej. Rozmyslal som nad zlozenim sumpu.
1. predfilter. Riesit predfiltraciu ponozkami alebo automatickym predfiltrom? ako casto sa menia ponozky? Z hladiska mikronov mi lepsie vychadza predfilter, pricom ponozky som nasiel najviac 100 mikronove a predfilter napr. clarisea uz 20 mikronov by mal zobrat. Pozeral som predfilter Clarisea 3000 alebo 5000. na moj objem by nebol Clarisea 5000 privelky (u neho uvadzaju na nadrze nad 1000 litrov).
Zaver automaticky predfilter je pomerne draha zalezitost oproti ponozkiam. Ma taku pridanu hodnotu oproti ponozkam?
2. rozlozenie sumpu: 1. komora predfilter 2. komora odpenovac + bio pelety 3. komora refugium 4. komora vytlacne cerpadlo. - je taketo rozlozenie ok? alebo 2. a 3. komoru spojit?
2. refugium - vsimol som si ze v minulosti sa dost pouzival DSP system, ale co som cital tak u vsetkych zo zaciatku to slo dobre a potom bol s tym problem. Posledne akvarka co som videl DSP nepouzivaju vobec. Tak DSP nema zmysel riesit? Co potom je dobre dat do refugia? Iba riasu alebo zive kamene? Pri riase nie je lepsie pouzit riasovy reaktor?

Dakujem za pomoc
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: Nový reef 650 litrov - pomoc

Príspevok od používateľa Jajo »

Clarisea na 650l určite 5000ku.
Nepoznám nikoho, kto by bol spokojný s ponožkami. Buď automat, alebo nič.
DSB už nepoužíva skoro nik. Každý dávkuje uhlík.
Ak bude riasa, tak treba samostatnú komoru na ňu, alebo reaktor ak nebude miesto.
Hlavne nekombinovať veľa vecí naraz.


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk Pro
ZVsamuel
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 146
Dátum registrácie: 14 Okt 2018 13:55
Bydlisko: Zvolen

Re: Nový reef 650 litrov - pomoc

Príspevok od používateľa ZVsamuel »

25.05.2020_1.jpg
Komoru 2 a 3 v planovanom sumpe urcite spojit, odpenovac vies dat do prvej alebo poslednej, len si postraz rozmer odpenovaca a predfiltra. Ja osobne mam predfilter a odpenovac v 1 komore, je tam stabilna hladina vody.
Biopeletky na zaciatok urcite nespustaj ak budes mat dostatocne mnozstvo kamenov plus refiugium ta rovnovaha pride aj bez peletiek. Mne osobne peletky upchavali predfilter, robil sa mi bakteriovy zakal. Ak by si aj napriek tomu nevedel znizit hladinu dusičnanov a fosforečnanov tak ho spustis neskor. Peletkovych valcov z druhej ruky zozenies kopu.
Teraz mam len sump a makroriasa to stiha vsetko spotrebovavat.

Foto sump na zaciatku kym nemal cheato a nerozbehol Triton.
Vyvod z biopeletreaktoru treba vyviest pred skimer.
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: Nový reef 650 litrov - pomoc

Príspevok od používateľa Jarry »

Každý uhlík nedávkuje :wink: Já se přiznám, že jsem nikdy dávkovat uhlík nezkoušel, jedna nádrž mi jede na odpěňovači a jinak rovnováze krmení / spotřeba, větší s převahou Acropor odpěňovač a chaeto, pro chaeto mám komoru necelých 30l na 300l vody v systému a mám obrovskou rezervu v tom, kolik živin bych byl schopen řasou exportovat. Musím svítit chaetu jen 8h denně a držet ho malé množství, abych udržel měřitelné živiny (a kupodivu se drží konzistentní hodnoty i poměr NO3 a PO4, aniž bych to musel nějak korigovat). Má oproti řase dávkování uhlíku (v jakékoliv podobě) nějaké výhody?
kubko
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 26 Dec 2020 21:03
Bydlisko: Senec

Re: Nový reef 650 litrov - pomoc

Príspevok od používateľa kubko »

dakujem za odpovede a nepoznate niekoho normalneho na zapadnom slovensku, co lepi akvarka za slusnu cenu a cas?:)
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: Nový reef 650 litrov - pomoc

Príspevok od používateľa Jajo »

Jarry. Nemyslel som to tak, že každý dávkuje uhlík. Ale tak, že už tie veci ako DSB, zázračné bahno a pod už skoro nikto nepoužíva a nahradzuje to uhlíkom. Tiež riasa málokomu postačuje. Veľakrát nestíha.
Výhody? Napr. To, že sa o riasu musíš tiež starať, nedokáže redukovať toľko odpadných látok ako pomocou uhlíka. Upchávanie čerpadiel a celkový bordel v sumpe.
Ja osobne som riasu skúšal niekoľko krát a vždy ma to časom prešlo.



Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk Pro
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: Nový reef 650 litrov - pomoc

Príspevok od používateľa Jarry »

Ok tomu rozumím, je pravda, že trochu údržby řasa potřebuje, při výměně vody jí vyndavám a proplachuju + odkaluju komoru ve filtru, kde řasu mám, tím, že je to první komora, navíc s přepadem vrchem, tak se tam usazuje bordel, co jde z akvária - jsem tedy rád, že to takto funguje, ale na 300l vody mi stačí 5-10l řasy, při několikanásobném objemu už by ta manipulace nebyla tak jednoduchá. S čerpadly jsem neměl zatím problém, chaeto se drží ve své komoře :)
Na druhou stranu je to kromě elektriky na svícení metoda bez dalších nákladů (nemám popravdě představu, jak vychází nákladově uhlík + případně v kombinaci s rollermatem), v noci pomáhá stabilizovat pH, ale samozřejmě pokud by nedokázala udržet odpadní látky v rovnováze, tak bych asi také sáhnul po jiné metodě a nekombinoval bych to. Ale přiznám se, že si to moc nedokážu představit, pod pořádným světlem (počítám 1W LED / l komory pro řasu se správným spektrem) dokáže růst a spotřebovávat NO3/PO4 neuvěřitelně rychle, když jsem jí nasazoval, nechal jsem krmením prázdného akvária (300l vody) stoupnout NO3 asi na 20mg/l, do filtru jsem dal malinkou kuličku (max 100ml) chaeta, cca za 2 týdny jsem byl na nule a chaeta bylo v komoře tak 10l. V akváriu nebyly v té době ani žádné korály, dnes musím růst hodně omezovat, ale je pravda, že mám dost korálů a 9 ryb do 10cm, takže spíše měnší biozátěž. Ale krmím ryby 3x denně + 2-3x týdně večer LPS, takže živin jde do akvária poměrně dost.
kubko
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 26 Dec 2020 21:03
Bydlisko: Senec

Re: Nový reef 650 litrov - pomoc

Príspevok od používateľa kubko »

Práve dávam do výroby stojan pod akvárium a potreboval by som poradiť že z akého materiálu. Môj zámočník navrhuje nerez ja som doteraz všade videl železo (drevo vôbec nechcem). (cenovo nie je veľký rozdiel medzi železom a nerezu) Môže byť použitá nerez nemôže mať vplyv na vodu? Keby malo ísť železo je lepšie stojan napraskovat alebo nazinkovat? Ďakujem

Odoslané z VOG-L29 pomocou Tapatalku

Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: Nový reef 650 litrov - pomoc

Príspevok od používateľa Jarry »

Voda bude za sklem ne? :) Já bych volil obyčejnou ocel s vhodým nátěrem, také záleží, jestli to bude přiznané, nebo obložené, jestli bude ve stojanu filtrace atd. Mě při používání ve slané vodě reznou i nástroje, co se tváří jako nerezové, musela by to být třída nerezi vhodná pro slanou vodu a jen tak letmým pohledem koukám, že např. jekl 40x40x2 v oceli stojí 80Kč/m a to samé v nerezu AISI 316Ti stojí 480Kč/m - i když to bude nějaká specialita, ale i tak to bude chtít vyšší třídu nerezu a cena proti obyč. oceli bude určitě několikanásobná.
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: Nový reef 650 litrov - pomoc

Príspevok od používateľa Spongebob »

já když plánoval nádrž se sumpem, měl jsem vytvořený stojan z jeklu 30x30 ale teda na poloviční objem.
Měl jsem od zámečníka svařený rám a tady byla debata o rzi.. prý rezne vše..odpařování slané vody ze sumpu prostě za ty roky udělá své. Dřevo jsem ale taky nechtěl.
Jediný co mi bylo doporučeno, že je vyzkoušeno lety praxe je natřít rám ať už nerez nebo ocel, kovářskou barvou v pár vrstvách.
To jsem taky udělal.. vypadalo to že to jen tak něco nenahlodá! I se s tím poměrně pěkně dělalo.. zábavička na x odpolední pokud to chceš mít třeba 2x 3x. No a pak jsem všechno zrušil a prodal :mrgreen: :roll:
Bral jsem tuto:

https://www.obi.cz/ochranne-laky-na-kov ... -cQAvD_BwE
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
kubko
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 26 Dec 2020 21:03
Bydlisko: Senec

Re: Nový reef 650 litrov - pomoc

Príspevok od používateľa kubko »

Prudove cerpadla - povodne som chcel 2X Jebao SOW 16M do mojho akvarka (dlzka 1,8m). Len silno sa lamem nad tym ci je to dostatocne.
Alebo este ako alternativu som rozmyslal Maxspect Gyre 350 Dbl kit, len tu je cena niekde inde.
1. otazka stacili by tie 2 Jebao?
2. otazka kebyze idem do Gyra budu stacit 2 ks? lebo uz tieto 2 su cez rozpocet:) a keby nestacili tieto 2 gyra tak radsej by som siel do 4 Jebao.

Este mam obavu, ze ci by tie 2 jebao vedeli na tej dlzke pokryt celu sirku 0,6m resp. minimanle pri krajoch nadrze.

Diky
lubotheone
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 25 Dec 2008 03:51
Bydlisko: Bratislava

Re: Nový reef 650 litrov - pomoc

Príspevok od používateľa lubotheone »

Ak nechces ist do gyre kvoli cene, bola by tu alternativa.
Sicce ma taketo nieco v dobrej cenovej hladine.
https://www.shop-meeresaquaristik.de/Pu ... 14238.html

vykonom dole nepojdes a ovladanie je jednoduche asynchronne.
Ak by ti tie cerpadla casom nestacili, tak mozes do kazdej zastrcky pridat dalsie, kazda zastrcka zvladne napajat do 100w a tieto co su v stomto sete maju kazde po 25w.
su to tieto:
https://www.shop-meeresaquaristik.de/Pu ... 12833.html
kubko
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 26 Dec 2020 21:03
Bydlisko: Senec

Re: Nový reef 650 litrov - pomoc

Príspevok od používateľa kubko »

Ma niekto skúsenosť so svietidlami jebao al? Co nato hovoríte?

https://m.aliexpress.com/item/100500167 ... .jpg_.webp

Odoslané z VOG-L29 pomocou Tapatalku

Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: Nový reef 650 litrov - pomoc

Príspevok od používateľa Jarry »

Kvalitu zpracování těžko hodnotit, ale složení čipů mi až na ty UV přijde celkem smysluplné. Počítal bych 3-4ks AL-150 na těch 650l.
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"