Reef 100l v obývacím pokoji

Fórum pre pokročilích akvaristov ktorý sa snažia o svoje krásne malé more

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

hates
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 223
Dátum registrácie: 17 Nov 2020 15:08

Reef 100l v obývacím pokoji

Príspevok od používateľa hates »

Zdravím jako úplný nováček v mořské akvaristice. Rozhodli jsme se v domě postavit malinké akvárko pro mořské živočichy. Akvárium jsem pořídil zda na foru a i osvětlení.

Něco k akváriu.
Nádrž: 50x50x40 se zadní filtrací (díkz spongebob)
Skříňka: na míru od truhláře
Návratové čerpadlo: již bzlo v akváriu cca 800l/h
Osvětlení: Al Prime 16HD
Odpěňovač: TUNZE 9004
Proudové čerpadlo: Jebao Wave Maker SOW-4

Záběh akvária plánujeme pouze s živím pískem, živé kameny a živá voda (100%).

Filtraci bych potřeboval poradit jak na ni.

1. komora - odpěňovač + spodní část doplněna o živé kameny
2. komora - spodní část živé kameny a co nad ně ? Zde bych potřeboval poradit složení jednotlivých vrstev jak je odspodu naskládat.
3. komora - topítko + návratové čerpadlo

Osmózu ihned neplánuji a budu kupovat RO vodu, i když ji plánuji později pořídit. Poradí někdo jaký tip?

Napuštění plánujeme někdy kolem vánoc a potom záběh. Tím, že bude nádrž osazena pouze živým nemusel by náběh trvat tak dlouho. Tak že si to představuji možná jako hurvajs válku a řešil bych výměnu vody cca 15% za týden po dobu 3 týdnů a ani do akvaria moc nesvítit. U toho hlídat parametry vody a pokud by byly v pořádku a nedělali se řasy případně sinice tak bych zkusil pomalinku nějaký život. Tady je v podstatě jasno o prvních obyvatelích (páreček klaunů očkatých), protože udržet děti, že se budou dívat pouze na hromadu šutrů, bude dost těžké.

No a jaký život do akvária.
Jako první určitě asi ty klauny jinak mě děti sežerou
No a s korali mam dilema jaké tam na začátek zkusit dát. Určitě tam chci Sarcophyton a quadricolor. Jaký tip by jste ještě doporučili do tak malého aqua aby to bylo pokud možno barevné.

A ještě k rybám. K těm dvou klaunům bych do budoucna chtěl pořídit ještě nějakou krevetku a případně mandarína. Strašně by se mi líbil hepatus, ale tady si jsem vědom, že nejpozději po roce bych jej musel darovat do lepšího prostředí a zase pořídit nějakého malinkého. Proto si prozatím nechám zajít chuť a koukat ně na něj budu pouze v prodejně :-D

K Otázkám?
Doporučíte složení toho filtru a jaké koráli případně pořídit po záběhu?

Jak dorazí skříňka, tak se začne kompletovat a dám nějaké foto našeho budoucího moře.
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: Reef 100l v obývacím pokoji

Príspevok od používateľa Spongebob »

Ahoj tak držím palce ať ti to pošlape aspoň stejně dobře jako mě :)
Do te druhé komory dej buď živáky komplet a nahoru na ně odstraňovač fosfátů. Nebo živáky a siporax.
Já tam měl živáky a 2l sipiraxu v punčoše, odstraňovač posfátů (od Fluvalu Clearmax) na to kus filtrační vaty.
Tu občas proprat a pak vyměnit. Nemusí tam nutně být, ale nechtěl jsem aby mi v akva poletovaly "drobky" a aspoň trochu to zabraňovalo zanášení výtlačnýho čerpadla.
Klauni, kreveta,sasanka uplně v pohodě...ale Hepatus teda určitě ne :D ani na rok..
Ještě si pak určitě pořídíš automat na odpar.
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
hates
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 223
Dátum registrácie: 17 Nov 2020 15:08

Re: Reef 100l v obývacím pokoji

Príspevok od používateľa hates »

Diky za popis te druhe komory. Nejak jsem se nemohl porad zorientovat co tam dat. Zivaky urcite az nahoru nebudou. ale pocitam se zbytkama, pripadne nejakymi mensimi do cca 15cm vysky. V akva chteji decka postavit dve veze. Jednu vyssi a druha nizsi spise rozplacla a spojit to nejakych plochym sutrem, pod ktery se mohou pripadne ryby schovat.

Jeste k te filtraci. Prvne jsem planoval toto slozeni odspodu

zivaky cca 15cm
siporax + matrix v puncose
zeolit nejaky hrubsi v puncose
Phos na odstraneni fosfatu umisteny v puncose
aktivni uhli v puncose

ale asi zacnu nazacatek pouze tim siporaxem a phosem a ty dalsi dve naplne pripadne doplnim postupne.
Nejsem si akorat jisty, zda pokud pouziji siporax a nebo zeolit zda to neni v podstate jedno a to same a mam tam vybrat pouze jednu z nich. Co jsem se docetl o uhli tak ma po nem byt cirejsi voda, ale zase aby to neubralo nejake latky z te vody, ktere by se tam hodily. U toho si nejsem uplne jisty.

Akvarium bude umisteno blizko zimni terasy a blbe je, ze v lete tam sviti docela dost slunce. Sice zaluzie a trojsklo teplotu trosku zachrani, ale i tak tam bude asi potreba dodat na leto nejake chlazeni v podobe vetraku.

No a jeste k zivotu. Strasne se mi libi jezovky a hvezdice, ale diadema se tam nevleze a manzelka ji nesnasi z doby, kdy se o ni v Egypte popichala. Tak ze by se mi tam libil globulus a mozna i nejaka mensi zevicka, ale to je hudba budoucnostia s peknou hvezdici taktez.

Jake si poridit na zacatek testy krome Refractometru?, testy bych bral asi Hanna. Budou stacit na fosfaty a disucnany a nebo doporucite nejake jine ? Zase aby nestali balik i kdyz ty Hanna jsou asi nejdrazsi.

Jo a jakou sul doporucite do tak maleho reefu ?
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: Reef 100l v obývacím pokoji

Príspevok od používateľa Spongebob »

Měl jsem původně i ten zeolit...pak jsem ho ale vyhodil a nic se nezměnilo..až se to zaběhne tak podle mě zbytečná věc.
Uhlí tam taky někdy dávám..jak říkáš jen na průzračnější vodu..stačí troška.
Globulusku kliďo dej, je to pracant..požírá řasu atd..ale dokáže i pěkně otravovat...frag co nebude přirostlej nebo přilepenej si odnese na bodlinách..
Diademu Setosum jsem taky dycky chtěl ale opravdu se nevleze :) teď u mýho novýho by to snad už šlo, ale je to bagr..všechno poshazuje co neni přilepený. Bodliny 15cm nic moc :)
Testy když už bys tedy chtěl měřit tak PO4, NO3 by ti měly stačit. Já si nechávám dělat testy u Valy v Brně jednou za pár měsíců..nemusím to mít doma.
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
hates
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 223
Dátum registrácie: 17 Nov 2020 15:08

Re: Reef 100l v obývacím pokoji

Príspevok od používateľa hates »

Tak dorazila skříňka. Takto by to mohlo vypadat večer. Reef začneme stavět postupně asi kolem Vánoc. Musím si že skříně nadělit ten odpěňovač a čerpadlo :-D

Kocour asi bude mít novou televizi.
Prílohy
IMG-20201209-WA0000~2.jpeg
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: Reef 100l v obývacím pokoji

Príspevok od používateľa Spongebob »

Tyo moc pěkně to zatím vypadá! Super :D
Doleštil jsi ty skla ještě trochu? Nebo to bylo ok? Jestli tam dáš živáky tak to bude šlapat! Držím moc palce a budu určitě sledovat :)
Písek dej buď RS live pink, nebo Natural Ocean..oboje má Pepíno, oba jsem měl a spokojenost. Raději mám ale ten od Red Sea :)
První měsíc jen doplňuj odpar...po měsíci začni po 14ti dnech měnit 10l vody. Pak to nepřerybni a nemá to kam uhnout!
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
hates
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 223
Dátum registrácie: 17 Nov 2020 15:08

Re: Reef 100l v obývacím pokoji

Príspevok od používateľa hates »

Diky. Truhlar dnes privezl prave skrinku krasne z masivu.

To akva jak je na foto jsem jeste ani nelestil :-D potom jsem jej teprve projel trochu hadrem a vylestil tak to vypada uplne jinak. Vycistil jsi ho suprove. Me se na to spis prasilo nez dorazila skrinka, tak to na te fotce podle toho vypada.

Odpenovac mam jiz nachystany. Nakonec Tunze 9004 DC, koupil jsem funglovku v moia. meli black friday a k tomu jsem vzal i proudove cerpadlo SOW4. tak uvidime. Bohuzel mi misto proudoveho cerpadla poslali vytlakove 2500. Puvodne jsem jej chtel vymenit ale nevleze se, tak jsem rad ze jej poslali a ja jej vracel. Jeste ze rodice to maji na prodejnu kousicek.

Uz bych to nejradeji zabihal ted. Zivaky kazdopadne pujdou. s utesem to nechceme nejak prehnat. Uvazuji, ze bych mozna vzal vetsi zivak a nejak jej trosku obouchal, at tam udelame nejakou jeskyni nebo jako kdyz pruplav. Uvidime co bude k dispozici. Pisek dame zivy a jak rikas asi ten pink. Nazacatek to necham bezet pouze na tech zivacich a zive vode nejaky 3 - 4 tydny. Pomalu pouze menit vodu. Potom to pekne premerime a rozhodnu se co tam. Kazdopadne uplne na zacatek tam pujdou nejake mekke korali, ale pomalu no a deti si porad planuji ty ryby, tak ze dva klauny a zatim asi konec. Potom pomalu jeste nejake mekke koray at to lehce zaroste a je to barevnejsi a potom se uvidi zda tam pujdou nejake nachylnejsi.
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: Reef 100l v obývacím pokoji

Príspevok od používateľa Spongebob »

To zní dobře...tak se budu těšit na další vývoj ;) to výtlačné jebao 2500 jsem taky chtěl a bohužel se taky nevejde :) ale na tvých 100l je to fakt mooc. Dobře že jsi ho vrátil.
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
hates
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 223
Dátum registrácie: 17 Nov 2020 15:08

Re: Reef 100l v obývacím pokoji

Príspevok od používateľa hates »

vraceni bylo jasne poslali pouze jinou krabici, ale alespon jsem si vyzkousel ze mu chybi do komory asi 1cm :-D

Jinak truhlar bude mit dalsi zakazku. Do pracovny potrebuji udelat celou stenu vcetne stolu k PC a dalsi veci, tak jiz planuji a kreslim, jak by mohla ta stena vypadat. Je tam misto na cca 400l akva, ktere by se mi libilo pouze jako fish only. Pouze utes a mozna par mekacu + jeden perutyn.

Kdyz jsem ty ryby pozoroval v mori, tak pres den jsou v podstate schovani v tom utesu nebo pod previsem a na noc lezou ven na lov, tak by to bylo moc pekne. Akorat je to takova plevelna ryba, ktera je fakt hezka.

Ale to je jeste daleko.
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: Reef 100l v obývacím pokoji

Príspevok od používateľa Spongebob »

Hele v tomhle jsem trošku amatér ale myslím si, že Perutýn vs ostatní rybky je jasná vražda ryb...možná si to pletu s Murenou..určitě si nech poradit od zkušenějších! Ale Perutýn pro začátečníka určitě není "user friendly" :)
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
hates
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 223
Dátum registrácie: 17 Nov 2020 15:08

Re: Reef 100l v obývacím pokoji

Príspevok od používateľa hates »

ten perutyn je sen a pokud by byl v akva tak v podstate sam. On dokaze sezrat i rybu velikosti jako je on sam. Murena je nadhera, ale na to se budu radeji jezdit dal potapet. :-D

S potapeni mam krasne pamatky z obrovskou murenou zelenou a pres ty bryle byla fakt obrovska, ale bryle pod vodou zkresluji, tak ze jak rybar. Pokud reknu ze mela 3m, tak mohla byt tak 2 metrova.
hates
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 223
Dátum registrácie: 17 Nov 2020 15:08

Re: Reef 100l v obývacím pokoji

Príspevok od používateľa hates »

Dnes proběhlo přidání písku, kamenů a vody. Celkové do něj padlo 7kg kamenů, 9kg písku a cca 80l vody. Ve filtraci ještě není biologická ale padnou tam ještě nějaké kameny a siporax. Dáme to během týdne. A nejbližší život tak za měsíc.
hates
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 223
Dátum registrácie: 17 Nov 2020 15:08

Re: Reef 100l v obývacím pokoji

Príspevok od používateľa hates »

IMG-20201229-WA0004~2.jpeg
IMG-20201229-WA0006~2.jpeg
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: Reef 100l v obývacím pokoji

Príspevok od používateľa Spongebob »

Tyo super :) hod pak foto až padne mlha! Šutry vypadaj suchý...ale říkal jsi že dáš živý. Nebo to jen vypadá?
Každopádně světlo je očividně krásně přes celou nádrž, paráda ;)
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
hates
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 223
Dátum registrácie: 17 Nov 2020 15:08

Re: Reef 100l v obývacím pokoji

Príspevok od používateľa hates »

IMG_20201229_182228~3.jpg
Napísať odpoveď

Návrat na "Nano Reef"