Silikáty uvolňované z filtračního média?

H2O + NaCL = more ? nie až tak jednoducho viacej informácii práve v tomto fóre

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: Silikáty uvolňované z filtračního média?

Príspevok od používateľa Spongebob »

Hm hm tak jestli má 7 let to už je slušný.. budu to radej sledovat, ikdyž já mám relativně mladej a teď třetinu novej. Mám tam cca 3L Siporaxu :)
Živáky jsou fajn, taky je tam mám, ale jsou na tom huř s prostorem, přecijen ty válečky se do těch našich filtrů líp poskládaj :)
Co teda s výměnou? Vyhodils siporax, dal živáky a jedeš dál?
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: Silikáty uvolňované z filtračního média?

Príspevok od používateľa Jarry »

Zajímavý, mám ho v nanu taky, myslím, že zcela zbytečně, asi ho při příští výměně vyhodím :) Když je dost kamenů v akváriu, ve filtru být nemusí, u 300l nemám ve filtru jediné biologické médium, jen chaeto a odpěňovač už od založení a funguje to skvěle, i když dost krmím. Přemýšlím, že dám trochu chaeta i do nana a vyházím vše ostatní kromě odpěňovače - jel jsem zeolit a phosex, ale oboje už jsem tak dlouho neměnil, že je to tam stejně k ničemu :)
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: Silikáty uvolňované z filtračního média?

Príspevok od používateľa Spongebob »

Jerry: to je ideální stav :) Já zatím jedu klasiku no.. ale řasa ve filtru v zádech :idea: to tu asi moc lidí nemá :mrgreen:
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: Silikáty uvolňované z filtračního média?

Príspevok od používateľa švíco »

Vyhodil jsem to a místo toho dal do filtru menší živáky, co jsem měl ve fragovně...
Ale přemýšlím nad tím, že jeden kanystr úplně zruším a pojedu pouze na jeden, kde bude jen ecophos a silicarbon + uhlí... zbytek biologické filtrace zajistí útes + písek + velké kolonie měkkáčů...
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: Silikáty uvolňované z filtračního média?

Príspevok od používateľa Jarry »

Spongebob napísal: 23 Nov 2020 08:49 Jerry: to je ideální stav :) Já zatím jedu klasiku no.. ale řasa ve filtru v zádech :idea: to tu asi moc lidí nemá :mrgreen:
Tunze dělá ponorné světlo na chaeto, stojí asi 1700, takže by mohla řasa růst více vertikálně a být jí tak dostatek i v poměrně úzké komoře, navíc by to v noci nerušilo. Dostal bych do komory min. 5l chaeta, což je mnohem víc, než by bylo potřeba :)
Používateľov profilový obrázok
kačer
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1500
Dátum registrácie: 28 Sep 2010 13:28
Bydlisko: Praha 13 (Nové Butovice)

Re: Silikáty uvolňované z filtračního média?

Príspevok od používateľa kačer »

Používám tohle světlo od Tunze 3/4 roku a super, nemůžu si stěžovat. Mám relativně malou a úzkou komoru, která nebyla na refugium plánovaná, ale nakonec dobry. :-) Světlo mám pod vodou, cca v polovině výšky komory a světlo svítí opravdu jen na řasu a zbytečně nesviti do celé filtrace. Chaeto pod tím světlem roste jako z vody. :-)
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: Silikáty uvolňované z filtračního média?

Príspevok od používateľa Spongebob »

kačer napísal: 23 Nov 2020 10:58 Používám tohle světlo od Tunze 3/4 roku a super, nemůžu si stěžovat. Mám relativně malou a úzkou komoru, která nebyla na refugium plánovaná, ale nakonec dobry. :-) Světlo mám pod vodou, cca v polovině výšky komory a světlo svítí opravdu jen na řasu a zbytečně nesviti do celé filtrace. Chaeto pod tím světlem roste jako z vody. :-)
husty! můžu poprosit o foto té filtračky?? :)

edit: asi je to tohle co?
https://www.morskeakvarium.eu/osvetleni ... ugium.html
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: Silikáty uvolňované z filtračního média?

Príspevok od používateľa Jarry »

Paráda, díky za info. Mě se právě nechtělo dělat další světlo, navíc bych řešil problém s tvarem komory, která nebyla původně na chaeto dělaná a tohle je opravdu elegantní řešení + cena je celkem přijatelná :)
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: Silikáty uvolňované z filtračního média?

Príspevok od používateľa Spongebob »

já tomu nechám delší čas na uvážení ,protože mě nic netlačí... ale je to zajimavý nápad a další bod kam se v budoucnu třeba posunout :)

Asi víte jak mám pořešenej filtr.. takže bych do té prostřední komory místo siporaxu a živáku hodil tohle světlo na výšku...do toho trs řasy a svítil tehdy když nesvítí hlavní světlo..?? je to tak? Nebo jsem něco zásadního opomenul..
Ta komora má 23cm délku něco kolem 30ti výšku a šířku 12cm. Není to třeba málo?
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
Používateľov profilový obrázok
kačer
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1500
Dátum registrácie: 28 Sep 2010 13:28
Bydlisko: Praha 13 (Nové Butovice)

Re: Silikáty uvolňované z filtračního média?

Príspevok od používateľa kačer »

Jj, je to přesně tohle světlo. :-) Až přijdu dom z práce, tak večer hodim fotku.
Jarry napísal: 23 Nov 2020 12:37 Paráda, díky za info. Mě se právě nechtělo dělat další světlo, navíc bych řešil problém s tvarem komory, která nebyla původně na chaeto dělaná a tohle je opravdu elegantní řešení + cena je celkem přijatelná :)
Jj, jak říkáš, cena velmi slušná, svítí to parádně, pro někoho může být problém, že je to celkem dlouhý, komora by měla mít alespoň 31 cm na délku, ale zase je to tenký a může to být nonstop pod vodou.
Používateľov profilový obrázok
tragett
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2587
Dátum registrácie: 30 Nov 2011 22:28
Bydlisko: Libušín u Kladna
Kontaktovať používateľa:

Re: Silikáty uvolňované z filtračního média?

Príspevok od používateľa tragett »

Ja svítím na řasu tímhle za 12$ a prirustky jsou fakt pěkný :-) mam 50W variantu.

Obrázok


Sent from my iPhone using Tapatalk
GSM, WhatsApp: 721 889 434
Email: jirka.mayrich@seznam.cz
FB: Jirka Mayrich

Moje nádrž: Libušínský jedenapůlkubík
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: Silikáty uvolňované z filtračního média?

Príspevok od používateľa Jarry »

Spongebob napísal: 23 Nov 2020 13:14 já tomu nechám delší čas na uvážení ,protože mě nic netlačí... ale je to zajimavý nápad a další bod kam se v budoucnu třeba posunout :)

Asi víte jak mám pořešenej filtr.. takže bych do té prostřední komory místo siporaxu a živáku hodil tohle světlo na výšku...do toho trs řasy a svítil tehdy když nesvítí hlavní světlo..?? je to tak? Nebo jsem něco zásadního opomenul..
Ta komora má 23cm délku něco kolem 30ti výšku a šířku 12cm. Není to třeba málo?
Přesně tak, z komory vsechno ven, trs řasy a svítit v noci - má to za efekt stabilizaci pH, protože chaeto tak v noci spotřebovává CO2 z vody a zároveň i vyrobí nějakej kyslík. Akvárko, kde je jen chaeto a odpěňovač bude mít brzy rok od napuštění, už bych filtraci neřešil jinak. Je to stabilní, absolutně blbuvzdorné, úroveň živin jde jednoduše regulovat dobou svícení na řasu. Na 300l mám asi 25l komoru na chaeto, ale nemám jí zdaleka plnou, spotřeba chaeta byla moc velká i při svícení jen 8h denně, ja myslím, že by ta tvoje komora měla stačit, svítit můžeš klidně 16h denně a holt budeš kdyžtak častěji sklízet :)
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: Silikáty uvolňované z filtračního média?

Príspevok od používateľa Jarry »

tragett napísal: 23 Nov 2020 13:28 Ja svítím na řasu tímhle za 12$ a prirustky jsou fakt pěkný :-) mam 50W variantu.
Sent from my iPhone using Tapatalk
V sumpu v pohodě, řešíme možnost pěstování chaeta v zadní, nebo boční přepážce, která nemá moc dobrej tvar (úzká, vysoká). Potom se hodí to Tunze světlo, protože se dá do toho komínu ponořit a chaeto je osvětlováno pod vodou z boku, při svícení shora by to tak efektivní nebylo, chaeto je hustý a namačkaný ve 40cm sloupci by dole odcházelo.
Používateľov profilový obrázok
kačer
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1500
Dátum registrácie: 28 Sep 2010 13:28
Bydlisko: Praha 13 (Nové Butovice)

Re: Silikáty uvolňované z filtračního média?

Príspevok od používateľa kačer »

Já teda to Tunze mám v klasickém sumpu pod AQ, ale chtěl jsem ušetřit místo ve skříňce, tak jsem hledal něco do vody a taky aby mi nezarůstal odpěňovač když by to světlo svítilo do okolí ...

Jinak u našich teď budu taky řešit úpravu filtru pro chaeto, mají Nuvo Fusion 20 a filtr v zádech. Na to Tunze nemají dost vysokou tu přepážku, takže hledám jiné řešení.
Zatim mám favorita Chaetomax Fuge LED. Vzadu bych strhl tu černou tapetu, jen v tom místě kde bych chtěl svítit a pak tam přidělal z vnější strany tohle světlo, má to mít snad nějakou oboustrannou lepenku se sucháčem, takže by mělo jít v případě potřeby i sundat. Nechci nic seshora, ať už kvůli prosvícení, tak i kvůli tomu, aby tam zezadu nad AQ nič nečouhalo.

https://www.marine-aquatics.eu/chaetoma ... ?ItemIdx=0

Kdyžtak i video, jak bych si to představoval:

https://www.youtube.com/watch?v=1zZvSSpXHYw



Jinak asi by bylo fajn, kdyby někdo z moderátorů přesunul tuhle diskuzi do jiného vlákna, kde by to správně mělo být. :-)
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: Silikáty uvolňované z filtračního média?

Príspevok od používateľa Spongebob »

tak tohle je přesně co potřebuješ, hodně vychytaný :) :wink: super téma... jsem dost nahlodán.
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
Napísať odpoveď

Návrat na "Voda a jej úpravy"