Hneda riasa po 2 týždeň od založenia

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Michal 2604
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 111
Dátum registrácie: 20 Jún 2020 19:43
Bydlisko: Sliepkovce(okr Michalovce)

Re: Hneda riasa po 2 týždeň od založenia

Príspevok od používateľa Michal 2604 »

Takže pri hodnote PO4 - 0,25mg /l môžem pridať do hlavneho akvaria nejakú rybku a koral?
Do akvaria som od napustenia pridaval v dennej davke MICROBE-LIFT NITE-OUT II starter bacteria.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Hneda riasa po 2 týždeň od založenia

Príspevok od používateľa VINTR »

Vydrž. Poznáš okem na hlavní nádrži, kdy je ten správný čas.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Hneda riasa po 2 týždeň od založenia

Príspevok od používateľa VINTR »

Vidím na fotce dva kontrolery, Blau 65% a druhý 3 tečky. Neboj se toho, 100% ať to fičí.....
Michal 2604
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 111
Dátum registrácie: 20 Jún 2020 19:43
Bydlisko: Sliepkovce(okr Michalovce)

Re: Hneda riasa po 2 týždeň od založenia

Príspevok od používateľa Michal 2604 »

Tie tri bodky su prúdové čerpadlo vo filtracii. Dal som ho tak lebo na živých kameňoch sú asi koraly. Su to koraly?
Dnes sa este pohrajem s odpenovačom, ale keď ho dam na 100% tak brutal peni a do minuty mi vypne lebo je nádržka na odpad plná.... Ako často by mama byť plná?
Záleží to ah od hladiny PO4?
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Hneda riasa po 2 týždeň od založenia

Príspevok od používateľa VINTR »

Víc ho podlož, pak ho dáš na hladinu, jak je v návodu. Proudovku dej na 100% a třeba cykle (bude to cca 50%) a nebo jiný měnící se nahodilý proud (nebude to 100%), ale promíchne to a protřepe..... Jsou to korály, nejaký druh knopie nebo clavulárie.... může být časem problém, ale když ji necháš na kamení mimo útes udržíš ji lokálně. Mě se clavulárie líbila a nechal jsem ji růst a rostla i po skle atd.. Má raději horší podmínky, u mě se jí nedaří, neroste, chřadne a sama mizí.
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Hneda riasa po 2 týždeň od založenia

Príspevok od používateľa Jajo »

Ten odpeňovač je otvorený naplno? Ak áno, tak ho treba ešte zdvihnúť, ako píše Vintr. Potrubie by som vymenil. Nieje to až taká položka.


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk Pro
Michal 2604
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 111
Dátum registrácie: 20 Jún 2020 19:43
Bydlisko: Sliepkovce(okr Michalovce)

Re: Hneda riasa po 2 týždeň od založenia

Príspevok od používateľa Michal 2604 »

Odpadové potrubie mám objednané a v čo najbližšej dobe ho vymením za pvc.
Ako som písal, pohral som sa s odpeňovačom (nastavenie výpustného otvoru a prívodu vzduchu). Nastavil som ho na 95% a voda sa pekne zapeňuje bez problémov. Som v morskej akva nováčik (roky som mal afriku), ale viem že všetko chce svoj čas a trpezlivosť.
Dnes som meral hodnoty vody.
kH - 8
Mg - 1740mg/l - upravil som dávkovanie ATI Essentrial PRO
Ca - 360mg-l - upravil som dávkovanie ATI Essentrial PRO
NO2 - 0mg/l
NO3 - 10mg/l
PO4 - 0,1mg/l ale merane so SERA, HANNA736 je objednaný
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Hneda riasa po 2 týždeň od založenia

Príspevok od používateľa VINTR »

Co tam dávkuješ? Vypni to, nic tam nedávkuj, máš teprve založenou nádrž, jen jednou týdně měň cca 10% vody !!!!Rozesereš si to tím dávkováním!!!! Nic tam nedávkuj, nemá ti to co spotřebovávat. Při měkých korálech na dávkování taky zapomeň, tam se mění jen voda a to i třeba jen jedno měsíčně, i hůře, záleží jak se ti tváří systém.

Maximálně nějaký bakterky, např. od probia, příp co ti dají v akvaristice, co mají.... V Brně je Vala dává za pár kaček po kusu, to má jednou za čas smysl tam lít, ale taky né pravidelně, např. po použití ozónu, UV nebo po nějakém průseru..... a samozřejmě při startu! Opatrně si vybírej co zde na tomto fóru čteš, jsou tady z 80% totální hovadiny.
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: Hneda riasa po 2 týždeň od založenia

Príspevok od používateľa Jajo »

Dávkovať jedine baktérie. A meniť vodu. Ostatné je je len navyše a bude mať opačný efekt. Teraz to bude treba dorovnať s výmenami vody. A aká je salinita? Lebo mi to nejak moc nesedí.


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk Pro
Michal 2604
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 111
Dátum registrácie: 20 Jún 2020 19:43
Bydlisko: Sliepkovce(okr Michalovce)

Re: Hneda riasa po 2 týždeň od založenia

Príspevok od používateľa Michal 2604 »

Sanilita je 1,025 (35%) podľa refraktometra.
Davkujem tam ATI Essentrial PRO (Ca, Mg, kH a stopove prvky) a štartovaciebbaktérie. Takže davkovanie spustím až pri vložení koralov do akva? Chcel by som vyskúšať tvrde koraly.

Ako sorry, ze sa pýtam možno pre niekoho primitívne veci, ale čím toho viac čítam, tým som z toho viac debil.
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: Hneda riasa po 2 týždeň od založenia

Príspevok od používateľa Jajo »

Tvrdé korály až keď to nabehne. Keď sa bude robiť vápennatá fialová riasa. Na začiatku sa nedalvkuje nič. Max sa môže dorovnávať kh, ak sa vyzráža, alebo čosi spotrebuje vápennata riasa. Ale na to by malo stačiť výmena vody. Baktérie sa dávkujú, kľudne aj viac, ak sa nerobí bakteriálny sliz, alebo biely zákal.


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk Pro
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Hneda riasa po 2 týždeň od založenia

Príspevok od používateľa VINTR »

U tvrdých korálů při vložení jsi jen nachystaný na "dávkovaní", ale stále nedávkuješ. Jakmile začneš evidovat úbytek, začínáš to něja spouštět. ze začátku stačí sůl, s vyšším obsahem prvků a výměnou vody to udržíš +- jak máš. Základ je měřit Kh a tím odhalíš, že to pracuje a můžeš začít měřit Ca a Mg. Mižeš měřit i bez poklesu Kh, ale jsou to vyhozené peníze za testy. Dokonce LPS udržíš na výměně (pokud jich není moc). Hodnoty z testů jsou jen orientační..... já třeba Kh 7, Ca 340-60, Mg, 1380....:Je to špatně? Měřeno v roce 4/2017. Od těch dob jsem to neměřil, ale jen proto, že používám Ca reaktor a jednou za cca měsíc změřím Kh, zda je +-7, 8. Pokud si přečteš jaké jsou hodnoty OK, jsem v úplně mimo rozsah :lol: .

- V začátku, bakterky, držet správnou hustotu a výměna vody.
- Jakmile je to lehce zajeté 2-3 měsíce (odchází řasa, objevují se rourhatci a vápenná řasa), můžeš pomalinku začít, ale né s dávkováním prvků!
- Nádrž určitě nemáš i tak po třech měsících zajetou! to chce stále ještě čas. Dá se to urychlit......
- Jajo je z Sk a, když se sním domluvíš určitě ti něco poradí a do začátku za rozumnou cenu nabídne. A poradí co do nové nádrže...

A ještě mi to nedalo, napřed se rovná Ca pak Mg (to není tak podstatné), ale nádrž neprosperuje nebude to na 99% nedostatkem Ca a Mg. Salinitu taky držím na 1,025, je to taký kompromis, když nemáš kalibrovaný refraktometr či hustoměr, máš takouvou větší jistotu, že nebudeš přes ani pod (budeš někde 24-26)

Hodnoty byly v této nádrži (už je jiná)
Michal 2604
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 111
Dátum registrácie: 20 Jún 2020 19:43
Bydlisko: Sliepkovce(okr Michalovce)

Re: Hneda riasa po 2 týždeň od založenia

Príspevok od používateľa Michal 2604 »

Takže pre istotu či som to pochopil správne.
1. Výmena vody 10% objemu 1x týždeň.

2. Bez davkovania, max dorovnať kH a pridávať štartovacie baktérie .

3. Koraly pridať po začatí tvorby vapenatej fialovej riasy a pri poklese hodnot pomaličky davkovat Ca, Mg ak nebude stačiť výmena vody.

Ešte otázočka: môžem do akva pridať jednu, dve rybky pri zábehu akvaria? A samozrejme asi pre rybky trocha svietit?
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Hneda riasa po 2 týždeň od založenia

Príspevok od používateľa VINTR »

Kh bych neřešil, Jajo myslel určitě jen při jeho velkém poklesu např. pod 7. Máš to nové, osobně bych ještě měsíc vydržel a zatím popřemýšlel jaké? a zeptal se např zde na ně.
Michal 2604
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 111
Dátum registrácie: 20 Jún 2020 19:43
Bydlisko: Sliepkovce(okr Michalovce)

Re: Hneda riasa po 2 týždeň od založenia

Príspevok od používateľa Michal 2604 »

Takže v stredu mi prišla hanna na PO4. Hneď som to zmeral podľa návodu PO4=0,12mg/l. Do vody som pridal štartovacie baktérie. Dnes som opakoval meranie PO4=0,04mg/l. Je to možné. Zajtra planujem meniť 15% vody.
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"