25.výročí založení mých akvárií

Ukážte aké krásne alebo zaujímave nádrže máte práve vy. Nezabudnite že je lepšie raz vidieť ako 100 krát počuť.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: 25.výročí založení mých akvárií

Príspevok od používateľa VINTR »

Děkuji za pozvání, jsme od sebe trochu dále... H.magnifica "bambulky neudělá. u qvadrikolorky ty bambulky jsou taky jen výjimečně. spíše jsou rovné vlasovité, možná záleží i na druhu. Mám tu stejnou v červené barvě. Rovněž se množí a nejen u mě... U H.magnifici je základem "noha" a její usazení na útesu. Netane se to jako u qvadrikolorky, že se přichytí do štěrbiny a protáhne "nohu" do trychtýře. Její domenou je přichycení na "plochý" kámen a rozprostření talíře "rozplácne se". Doroste opravdu velkých rozměrů 50 cm talíř není problém, ale nikdy jsem ji neměl ve štěrbině, vždy vyhledávala vrcholek útesu (placka velikosti talířku), silné proudění.... Z toho důvodu, dle obrázku, jsem si dovolil tvrdit, že magnfica to není

Moje qvadrikolorky, jen červené - jiná variace než máte:
Prílohy
IMG_20200731_091257.jpg
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: 25.výročí založení mých akvárií

Príspevok od používateľa amsi »

Jaroslave taky se přidávám ke gratulantům 👍🥂
Obě jubilea jsou famózní!!!!
Většinu Vašich příspěvků jsem četl a všechny byly přínosné......
A taky jsme se párkrát potkali (naposledy u Pepina, ale to už je let)
Tak ať se daří a hlavně to zdraví 😉
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: 25.výročí založení mých akvárií

Príspevok od používateľa VINTR »

Toto byla 100% magnifica, vyrostla mi cca + 50 talíř (délka nádrže byla 1,5m), nasvíceno, špatným světlem
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: 25.výročí založení mých akvárií

Príspevok od používateľa VINTR »

Tady je ta "noha" a způsob přisednutí k útesu, jiný než qvadrikolorky.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: 25.výročí založení mých akvárií

Príspevok od používateľa VINTR »

Za mě klaun bez sasanky je špatná podívaná, nejlépe se hodící pro reef je qvadrikolorka.
aquain
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1150
Dátum registrácie: 17 Apr 2006 12:45
Bydlisko: PRAHA

Re: 25.výročí založení mých akvárií

Príspevok od používateľa aquain »

Je od tebe hezké Přemo (Vintr) že píšeš co je co na 100%, když ani světová odborná literatura a její autoři jsi nejsou jisti. Přivezu ti všechny díly Verona, Fossa -Nilsen nebo další. Můžeš studovat :wink: Nebo něco jim k tomu napsat
aquain
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1150
Dátum registrácie: 17 Apr 2006 12:45
Bydlisko: PRAHA

Re: 25.výročí založení mých akvárií

Príspevok od používateľa aquain »

A u Jaroslava bylo za ty roky (píše ve své skromnosti stovky, ale já vím že tisíce akvaristů amatérů a profíků i zahraničních,a asi nikdo z nich nezpochybnil druh a rod Jardových chovanců. Tak nevím
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Re: 25.výročí založení mých akvárií

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Jen se proboha, pánové, kvůli mým sasankám nehádejte, mám Vás všechny stejně rád.... :mrgreen: .
Na vzhled = barvu, velikost i tvar korálnatců mají velký vliv fyzikální, chemické i biologické faktory prostředí. Na vlastní oči jsem viděl, jak vypadaly mé sasanky v jiných podmínkách, jak se zvětšily a vybarvily v čisté vodě a pod jiným osvětlením, ani jsem je nepoznal.
Za 25 let, co jsem tomu blízko, se změnilo zoologické zařazení/pojmenování desítek až stovek korálů (a je možné i sasanek). Tento proces neustále probíhá a v souvislosti s nástupem nových metod a přístupů využitelných pro determinaci se každým rokem řada "starých" druhů dělí na několik "nových" druhů (anebo naopak, dochází ke zcelování několika druhů do jednoho), druhy se přehazují mezi rody přímo vidlemi a samozřejmě se objevuje řada druhů pro vědu zcela nových. Toto tvrzení jsem schopen samozřejmě doložit, ale texty mé asi dva roky staré přednášky, kde jsem pár příkladů uváděl, jsem někam založil a nemohu je teď najít. Občas se objevují i celé nové "teorie" o biologii korálnatců, o plasticitě jejich genotypu, o možnostech jejich mezidruhového křížení s navazujícím "vznikem" nových druhů (zvláště pak v souvislosti s revitalizací útesů silně poškozených katastrofou) a vůbec o fylogenesi této velmi staré skupiny živočichů. Pro potřeby determinace druhů v mořské akvaristice se ale stále používají především fotografie, což není (i vzhledem k výše uvedenému) to pravé ořechové. Jsem proto již smířený s tím, že se občas v názvu spletu anebo že musím zcela opravit svůj dosavadní "seznam názvů". Jak ale zlepšit přesnost determinace některých druhů korálů, jejichž zařazení do systému bylo založeno na morfologii jejich vápencové kostry (v akváriu zcela nežádoucí stav :( ), nevím. Když někde vidím seznam třiceti druhů rodu Acropora, tak lituji chovatele těchto SPS.
Doufám, že se někdy s kolegou VINTRem setkáme a problematiku ještě podrobně proberem.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: 25.výročí založení mých akvárií

Príspevok od používateľa VINTR »

Pane Jaroslav mi se s Ladislavem nehádáme :mrgreen:, s ním určitě né. Celkem mě mate Ta horní a spodní sasanka na fotkách. A uváděl jsem to jen jako poznatek, protože se tím jen bavím na amatérské úrovní, více méně když někde něco píši tak jen proto aby byl tento koníček blíže lidem v začátcích (ono je toho napsáno mnoho, ale realita je jiná, řekl bych mnohem jednodušší a pak i pro člověka levnější). A taky hecuji, aby pustili zkušenější, což Ladislav je něco praktického z funkčních systémů a taky nějaké fotky se uveřejnily (jen tak pro oko :lol: ).

PS: Laďo, čekal jsem jestli se chytneš :mrgreen: (páč jsem četl o tvojí návštěvě "oplegristo" :lol: )
Naposledy upravil/-a VINTR v 31 Júl 2020 15:16, upravené celkom 1 krát.
aquain
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1150
Dátum registrácie: 17 Apr 2006 12:45
Bydlisko: PRAHA

Re: 25.výročí založení mých akvárií

Príspevok od používateľa aquain »

Nejsem konfliktní typ,😉 vždyť mě znáte těch 25 let 😎 ale dovolil jsem si teď dát video na YouTube kde je jedna z mnoha sasanek od Vás přivezených. Nad ní vlevo je klasika rodu E. quadricolor. Rozdíl je myslím velmi patrný 😏. Bohužel neumím sem umístit odkaz, tak jestli někdo z mladších ročníků pomůže....
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: 25.výročí založení mých akvárií

Príspevok od používateľa VINTR »

Já toho tolik neviděl, ale magnifika je větší mnohem, vypadá to jako kvadroška
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: 25.výročí založení mých akvárií

Príspevok od používateľa VINTR »

Tady jsem ji našel rok 2014 1,5m nádrž a myslím, že by ještě rostla 50+ měla, kvalita videa i nádrže odpovídá době pořízení :lol: .
(pane Jaroslav doufám, že Vám to nevadí? a nekazíme to zde)
aquain
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1150
Dátum registrácie: 17 Apr 2006 12:45
Bydlisko: PRAHA

Re: 25.výročí založení mých akvárií

Príspevok od používateľa aquain »

[quote=VINTR post_id=145882 time=1596206541 user_id=1473]
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=9764is9mw2M[/youtube]
[/quote]

To jsou magnifiky
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: 25.výročí založení mých akvárií

Príspevok od používateľa VINTR »

Krásná barva, i ta červená?. (video se youtube vkládá, zkopíruješ odkaz z youtube do té závorky z [youtube][/youtube] a musíš odmazat z https: to s (http:)
Napísať odpoveď

Návrat na "Vaše nádrže"