Likinovo moře 370l

Fórum pre pokročilích akvaristov ktorý sa snažia o svoje krásne malé more

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Likin
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 105
Dátum registrácie: 04 Jún 2020 20:31
Bydlisko: Jihlava

Re: Likinovo moře 370l

Príspevok od používateľa Likin »

Ahoj,

v první řadě je důležité dodržet poměr NO3 ku PO4. I přes moje vysoké hodnoty vše fungovalo, až na mírné ztráty barevnosti korálů. V mém případě byly původní hodnoty těch:

NO3: 25 mg/l
PO4: 0.34 ppm

Níže Ti zasílám přesnou odpověď jak dlouho to trvalo v grafu. (aplikace na Android akvarijní záznamník) - cca 16 dní

Srážím to pomocí NoPoX od RedSea (počáteční dávka 1ml/100l, po týdnu zvednuto na 1,5ml/100l). Je potřeba dávkovat každý den dávkovacím čerpadlem. Zkráceně řečeno to supluje reaktor na pelety.
Nopox ti ale nevyřeší hodně PO4, nýbrž ti pomůže udržet poměr a spíše pomůže snížit NO3. Proto je potřeba spolu s Nopoxem použít GFO (např. PhosEx) - absorbent na použítí fosfátů (dle návodu by se měl měnit každé tři týdny).

Jak vidíš na grafech NO3 mi leze i přes to dolů razantně pomaleji a například momentální poměr pro mě znamená řasu na skle každé tři dny, ale tento víkend je na řadě výměna vody, která NO3 skokově srazí (NoPoX by pak měl fungovat jako stabilizátor, který ho nedovolí zvednout a udrží dle současných hodnot cca na místě - což po výměně očekávám tak 7 mg/l).

Závěr: Pokud máš vysoké pouze PO4 (nad 0,1 ppm - měřené Hannou, ničemu jinému bych nevěřil), použil bych pouze PhosEx a hlídal NO3. Pokud máš zároveň vyšší NO3 než 5mg/l zkusil bych rozhodně také NoPox - potom už ho budeš přidávat denně jako součást filtrace. Oproti peletám má výhodu, že si seš schopný dávku řídit a tím stabilizovat poměr NO3/PO4 na hodnotách, které tobě a akvárku vyhovují. Je potřeba začít tou menší dávkou a sledovat co to dělá s hodnotami.

Snad ti to alespoň trochu pomůže. Hodně štěstí se snížením. 8)
Prílohy
photo6010589624906397108.jpg
photo6010589624906397107 (1).jpg
Likinovo moře 320l + 100l sump
Historie:
Likinovo moře 100l
Likinovo moře 30l

viewtopic.php?f=64&p=145581#p145581
hates
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 223
Dátum registrácie: 17 Nov 2020 15:08

Re: Likinovo moře 370l

Príspevok od používateľa hates »

Diky za vycerpavajici odpoved.

NoPox leju v davkach jako ty. Ten mi drzi na uzde to NO3 a tam problem neni. Davkuji to jednokanalovym cerpadlem.

Momentalni honoty mam
NO3: cca 10
PO4: 0.3

Jak je ten pomer, ktery by tam mel byt. Rasa se mi nedela a sklo staci ocistit tak 1 za 3 dny.
Ve filtraci pouzivam RowaPhos, kterej ted menim trosku casteji. Pred tim cca kazdy mesic. Nyni 1 za tyden.

S NO3 se dokazu dostat pomoci NOPOXu na hodnotu cca 5, kde jsem to mel drive. Jde mi hlavne o to snizeni toho PO4. Prozatim menim vodu, ale pripada mi, ze s tim PO4 to ani nehne. Merim Hannou. Jedine co me napada je narvat rowaPhos do fluidaku, aby mel vyssi ucinnost.
Používateľov profilový obrázok
Likin
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 105
Dátum registrácie: 04 Jún 2020 20:31
Bydlisko: Jihlava

Re: Likinovo moře 370l

Príspevok od používateľa Likin »

Ahoj,

phosex používám tento:
https://www.morskeakvarium.eu/filtrace- ... param=phos

Dle grafu vidíš o kolik to stáhlo, je možné že ten RowaPhos není tolik účinej? Jak často krmíš? Phosexu jsem tuším dal nějakých 150ml, zkus zvýšit dávku Phosexu, ale poctivě proměřuj každé dva dny, klidně ho tam dej 2x tolik.

Kdyby nepomohlo zvýšení zkusil bych toto:
https://www.morskeakvarium.eu/filtrace- ... param=phos
Opatrně s dávkováním a až budeš u hodnoty kde bys chtěl být, snížil bych dávku a sledoval jestli se bude opět zvedat, jestli ano je tam někde zdroj PO4 a ten bude potřeba pořešit.

Správný poměr se dokonce udává NO3:PO4:C, ale na to jsem malej chemik, ... co mám v podvědomí je ale cca držet 0,05 ppm PO4 a s tím je cca adekvátních 5mg/l NO3.

Dej vědět jak si dopadl.
Likinovo moře 320l + 100l sump
Historie:
Likinovo moře 100l
Likinovo moře 30l

viewtopic.php?f=64&p=145581#p145581
hates
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 223
Dátum registrácie: 17 Nov 2020 15:08

Re: Likinovo moře 370l

Príspevok od používateľa hates »

Ten redfielduv pomer jsem taky nepochopil. ale vim ze je nejak C:N:P a to v pomeru 106:16:1, Dokonce jsem prisel na vzorce na ten vypocet a potom tabulku. Ale me chemie nerikala pane, tak ze jsem to fakt nepobral.

Nicmene momentalni stav je lepsi behem dne.

Vyhazel jsem sorbenty rowaPhos ze sacku a dal nove (50g) do valce a nechal jim protekat vodu. Behem jednoho dne mi to spadlo z hodnoty cca 0,3+ na hodnotu 0,11 (mereno hannou 774). Dokonce korali se zacali vice otevirat.

Kazdopadne to bylo zpusobeno z nejvetsi pravdepodobnosti krmenim koralu, kdy davam na svou kostku pul odmerky reef roids a potom cilene krmim na korali pipetou. Mrazeneho davam pro ryby cca 1/2 kostky a nekdy klidne celou. Pokud jde cela tak vzdy 2x denne at mam jistotu, ze to sezerou a neplave to tam zbytecne. Nekdy dostavaji i humri vajicka ale to jde pipetou spise na LPS a co odplave sezerou ryby.

Osadku mam 5 mensich rybek (ocelaris, bicolor, valentin a 2x chromis viridis) a jednu krevetu, jednu piskovou hvezdici, jednoho sneka a jednoho poustevnika.
Používateľov profilový obrázok
Likin
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 105
Dátum registrácie: 04 Jún 2020 20:31
Bydlisko: Jihlava

Re: Likinovo moře 370l

Príspevok od používateľa Likin »

Tyjo, já právě za důvod mého zvýšeného PO4 taky asi vylučovací metodou došel k Reefroids... PhosEx mám dole v sumpu v místě celkem silného proudění před odpěnovačem.

Super, že jsi to dostal k té 0,1 už... jen tak dál. :)

Jinak to tomu poměru, přesně tak... Tohle už se mi počítat nechce :D :D :lol: Dej každopádně vědět, jak to bude pokračovat.
Likinovo moře 320l + 100l sump
Historie:
Likinovo moře 100l
Likinovo moře 30l

viewtopic.php?f=64&p=145581#p145581
Používateľov profilový obrázok
Myšák
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 315
Dátum registrácie: 06 Dec 2013 14:41
Bydlisko: Jihlava

Re: Likinovo moře 370l

Príspevok od používateľa Myšák »

Že vám do toho kecám kluci... já bych ubral na tom krmení, co jsem ti koukal do vlákna, tak korály ani krmit nemusíš a ta kostka pro rybky je až až... kostku dávám do svýho já... (viz poslední foto u mě)
Jihlavská 100 -> 165
viewtopic.php?f=64&t=12064
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: Likinovo moře 370l

Príspevok od používateľa Spongebob »

a proplachovat..
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
hates
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 223
Dátum registrácie: 17 Nov 2020 15:08

Re: Likinovo moře 370l

Príspevok od používateľa hates »

Spongebob napísal: 20 Okt 2021 13:23 a proplachovat..

jak proplachujes. Rozmrazis v sitku a prolejes vodou z akva a nebo RO a potom to das do akva ? Ja teda vzdy rozmrazim v kelimku a potom jim to tam naleju, ale je fakt ze to neni proplachovani. :roll:
hates
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 223
Dátum registrácie: 17 Nov 2020 15:08

Re: Likinovo moře 370l

Príspevok od používateľa hates »

Myšák napísal: 20 Okt 2021 13:22 Že vám do toho kecám kluci... já bych ubral na tom krmení, co jsem ti koukal do vlákna, tak korály ani krmit nemusíš a ta kostka pro rybky je až až... kostku dávám do svýho já... (viz poslední foto u mě)
No jo, ale kdyz jsem nekrmil, tak treba acany odesli za chvilku. Tak ze lepsi jim trosku prilepsit ne ?
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: Likinovo moře 370l

Príspevok od používateľa Spongebob »

hates napísal: 20 Okt 2021 13:30
Spongebob napísal: 20 Okt 2021 13:23 a proplachovat..

jak proplachujes. Rozmrazis v sitku a prolejes vodou z akva a nebo RO a potom to das do akva ? Ja teda vzdy rozmrazim v kelimku a potom jim to tam naleju, ale je fakt ze to neni proplachovani. :roll:
Hodím kostku do panáku (mám na to vyhrazený) zaliju ji vodou z akva...počkám až se rozpustí, pořádně propláchnu/promíchám párátkem a přecedím (používám sítko na louhování čaje, jednu stranu ulomím a mám mini sítko) no a pak to s tím sítkem strčím do akva :)
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
Používateľov profilový obrázok
Myšák
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 315
Dátum registrácie: 06 Dec 2013 14:41
Bydlisko: Jihlava

Re: Likinovo moře 370l

Príspevok od používateľa Myšák »

S Acanama zkušenost nemám... Pokud teda musíš krmit, tak střídmě a cíleně :-)
Kostku dej do sitka na čaj, proplachni pod kohoutkem a šup s tím do akva :-)
Jihlavská 100 -> 165
viewtopic.php?f=64&t=12064
hates
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 223
Dátum registrácie: 17 Nov 2020 15:08

Re: Likinovo moře 370l

Príspevok od používateľa hates »

Tak dnes zmereno znova.

4 dny od nasazeni fluidaku

zacatek bylo PO4 na cca 0,3 pred dvemi dny 0,11 a dnes 0,08. Krmim porad stejne. Jedine co za tu dobu neslo do akva je reefroids.

Dnes budu krmit, tak uvidime co ten reefroids udela se zitrejsi vodou. Ale mam na nej nejvetsi podezreni. Kazdopadne rowaPHOS funguje ve valci super. 50g a stahuje to. Jedina nevyhoda je jeho velka jemnost, kdy je potreba kazdy den. valec vypnout. a potom zase zapnout at se zacne zase promichavat.

V mem pripade staci nadzvednout vnitrni valec a nechat z nej vytect vodu a znovu vlozit zpet. Potom to zase krasne micha. Jako valec mam od aqua innovative minimax desktop 60l
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: Likinovo moře 370l

Príspevok od používateľa P_P »

Dovolím si malou zkušenost, kterou jsem svého času ve svém vlákně řešil.

Reefroids značně PO4 zvyšuje. Jeden čas jsem s tím bojoval, a ke zvýšení vždy docházelo po výměně vody. Nedovedl jsem si to nijak vysvětlit, nová voda samozřejmě OK.

Nakonec jsem na to přišel, vždy v sobotu výměna vody, večer jsem dal Reefroid, v neděli vysoká hodnota PO4. Dokonce jsem se někde dočetl, že hodně podporuje růst a množení Aiptasia. Nyní raději používám Red Sea Reef Energy plus AB+ a jsem spokojen.

A ten Rowaphos mi také v sáčku moc nefungoval, nakonec je ve fluidním reaktoru, napojil jsem ho odbočkou k hlavnímu čerpadlu. Jen velmi mírně bublá, pouze jednou se mi stalo, že nějak ztvrdnul, nebo, co, jinak ho tam mám vždy cca jeden a půl až dva měsíce a pořád je OK, bez nutnosti nějakého zásahu.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Používateľov profilový obrázok
Likin
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 105
Dátum registrácie: 04 Jún 2020 20:31
Bydlisko: Jihlava

Re: Likinovo moře 370l

Príspevok od používateľa Likin »

Tyjo, no já Reefroids právě už taky nepoužívám, a používám od Grotechu Phytoplankton, nechávám to na přírodě, vždy večer když si vzpomenou jednou dvakrát za týden to tam vyleju a korály si pochytají to co rozvíří čerpadla (simuluje pohyb živého phyto.. :D)

Jinak s PO4 jsem od pátku na 0.0 :roll: což bude NoPoXem, PO4 v nádrži bude ale v bateriích už (info of Myšáka). Takže by to mělo být ok.

Tak koukám, že se nám všem daří dosáhnout cíle :)! To je super.
Likinovo moře 320l + 100l sump
Historie:
Likinovo moře 100l
Likinovo moře 30l

viewtopic.php?f=64&p=145581#p145581
hates
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 223
Dátum registrácie: 17 Nov 2020 15:08

Re: Likinovo moře 370l

Príspevok od používateľa hates »

Tak zmereno dnes a uz tam mam krasnych PO4 0,02, tak ze ten rowaPhos ve fluidaku opravdu funguje na 1 s hvezdickou.
Jde to videt i na koralech. Treba caulastrea do te doby byla porad takova zcvrkla a ted je jiz dva dny nadherne nafouknuta. Ostatni koraly jsou na tom podobne, ale na tomto koralu to slo videt vzdy nejvic. na euphiliich jsem to nikdy nepozoroval.

Kazdopadne vecer tam jde ten reef roids na zkousku, zda to zvedne. Dam stejnou davku jako vzdy a pipetou cilene.
Chtel jsem to zkusit ve ctvrtek, ale misto toho jsem shanel centralu protoze jsme meli byt necekane dlouho bez elektriny. Nakonec pouze 8 hodin nez zpravili draty. tak ze pkouset se to jeste necim zatezovat fakt ne. Ale popravde od doby co to ztahuji jsem reefroids nedal a takto to slo krasne dolu.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nano Reef"