PH = ako si udržať stabilnú hodnotu

H2O + NaCL = more ? nie až tak jednoducho viacej informácii práve v tomto fóre

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

PH = ako si udržať stabilnú hodnotu

Príspevok od používateľa laomedon »

Ako si udržiavate stabilnú PH poprípade ako ju zdvihnuť na 8. Existuje nejaká lacná DIY alternatíva komerčných prípravkov?
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Príspevok od používateľa Peter »

Hm,nijako, pokiaľ v akva všetko funguje ako má , tak je pH stabilne 8,2 -8,3.Pri pravidelnej výmene vody / 10 % mesačne/ nie je nutné akokoľvek upravovať vodu na pH. Ja ho už ani nemeriam, pokiaľ samozrejme nemáš Kalciový reaktor.

Peter
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

ja mám problem

Príspevok od používateľa laomedon »

Mám problém dosiahnuť PH 8 nech vodu upravím nejakým prípravkom nikdy nedosiahne 8 mx 7.8 a do týždňa je opäť na až 7,6 čo mám urobiť aby to bolo 8 ešte idem po rybkovej rade odmerať mojím testom čerstvú zarobenú vodu po 3 dňoch a uvidím. Salinitu PPT mám 34. Calcium v norme a tvrdosť tiež. Poradte ak viete.
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Jan W.

Príspevok od používateľa Jan W. »

co má vliv na PH
1/ vysoký obsah CO2 ve vodě. / máš-li plastová okna a nevětráš /
vem do sklenice vodu z AQ a nechej ji provzdušnit 2 hod, v jiné místnosti než je AQ, nejlepe venkovní vzduch. Po dvou hodinách změř Ph
pokud se nic nezměnilo je problém někde jinde.
2/ nizké Kh <7 zvedni kh 8-10, nezapomeň že kh je v určitém poměru k CA+, ať pro změnu nerozbiješ rovnováhu.
pokud kh není taky problém, potom
3/ AQ ještě není zaběhlé, problém NH4+

Nedělej si z toho, ale těžkou hlavu, pokud všechno roste jak má, tak AQ s 7.7 Ph jede taky v pohodě. Ja osobně mám 7.7-7,85 Ph a všechno žije /problém CO2 - mám doma plastová okna a v AQ je calcium reactor/. Horší by bylo, kdyby PH kolísalo 7,5-8,3. Ryby by to asi nevydýchali, korály asi jo.

Ještě jedna rada, doplňuj odpar v AQ vápenou vodou, ja to tak dělám.
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

diky

Príspevok od používateľa laomedon »

Ďakujem za radu Jane, plastové okná nemám ale v miestnosti je riadne vysoká vlhkosť, vyskúšam to s tým pohárom. KH mám 9-10 a kalciov7 reaktor tie6 nemám akvárium bolo založené v Novembri. Napíš nám prosím ak usi vyrábaš tvoju vápennatú vody, viem rybka to tu na fóre už popisoval ale rád budem ak sa dozvieme aj iné verzie.
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Jan W.

Príspevok od používateľa Jan W. »

Voda se doplňuje automaticky přes Calciumhydroxid reaktor od fy RATZ,
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

PH

Príspevok od používateľa laomedon »

Práve som odmeral PH v čerstvo urobenej vode ktorá sa 3 dni miešala v bandaske zo solou Tropic Marin = Pro REEF salt.

Hodnota bola 7.8 tak neviem či to mám považovať za správne meranie, či mi test ukazuje správne hodnoty alebo nie...
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

ako nas ucili na priemyslovke, ked su vsetky vstupy v poriadku a meranie nedava spravnu hodnotu, zvacsa je na**vno meraci pristroj.....

moj IKS Aquastar za 240 euro dnes ukazoval tvrdosijne striedavo pH 55,46 co je zjavne trochen moc, potom 12,00 (tiez dost) a nakoniec 2,45 ..... asi ho vyhodim, uz ma nebavi
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

Po prečítaní 245 strán zo 680 z knihy The Reef Aquarium III ( sience,art and technology) som prišiel na príčinu môjho stále nízkeho PH - 7.6 a to je vysoký obsah CO2 v nádrži.
Síce mám celú nádrž nezakrytú ale žumpu a refugium mám zavreté v skrinke pod akváriom. Je tam aj odpeňovač. A tam sa diali nedobré veci.
Kedže aj nasávanie vzduchu odpeňovača bolo v skrinke CO2 sa len vracalo spať do vody. To všetko presne vysvetluje vysokú hodnotu Calcia 470 a viac bez akého kolvek doplnovania od začiatku nádrže. 11/2005. Kde nízke PH malo za následok rozpúšťanie koralovej drťe v refugiu alebo inde v nádrži. KH okolo 6-7 je málo a pokusy zvýšiť ho vždy zlyhali a KH aj s PH boli spať na nízkich hodnotách.

a všetko to má za následok vysoké CO2. Tak som sa dnes rozhodol pre zmenu. Urobil som 40mm potrubie
(odvetranie) zo skrinky s aktívnim ventlátorom určním pre chladenie VGA karty v PC. Potrubie som vyviedol na balkón . Strašná robota robiť 40mm dieru do panelu hrúbky 35cm. Ale čo už podarilo sa Hiltka to ešte zvládla, no susedia celkom nie :-)

Potom som pridal E3te jeden 3" ventilátor do skrinky pod akváriom kóli ešte lepšej výmene vzduchu. Uvidíme čo to spravý po týťdni zmerám PH, KH, a CA a uvidíme ale vizerá to veľmi dobre :-)

zajtra sa idem pustiť do DIY doplňovania vody potom pošlem foto
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

hmm, som zvedavy som to urobi ked bude vonku +33'C alebo (v BB skor pravdepodobne) minus 20'C :lol:
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

teplota

Príspevok od používateľa laomedon »

Jasné Roman nad tým som tiež rozmýšlal ale kedže máme zasklený balkón je to nie až taký faktor, a v lete 33 je určite menej ako to čo som mal v skrinke. Zatial držím teplotu v nádrži úspešne na 26 celsia aj ked mám v obyvačke príve teraz 28 celsia, pridal som totiž 22cm ventilátor nad osvetlenie nádrže a s predtým bežných 28-29 som sa dostal na 26 samozrejme je ventilátor zapnutý len v čase svietenia aj to iba v časových úsekoch 30min ON a 15min OFF.
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
Robo
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 121
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 19:19
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robo »

Aďo skús napísať čo si zistil po čase či to pomohlo a aké hodnoty máš teraz PH a KH. Dík.
Robo.
Morské akva je predovšetkým veľa,veľa trpezlivosti
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Príspevok od používateľa andy »

Kym Adrian poreferuje, tak aj musim napisat ze podla jeho popisu merani mam podobny problem. Teda Ca na 490, Mg 1200, PH cca 7,9 ... a bude to zle odvetranou miestnostou.
Tak som urobil pokus a privod vzduchu do odpenovaca som vyviedol az za okno, a zvecsil vykon vzduch.pumpy.
No a tak som zvedavy ci iba tato uprava bude stacit, musim nejaky cas vsak vyckat co sa prejavia zmeny.
Naposledy upravil/-a andy v 26 Sep 2006 21:23, upravené celkom 1 krát.
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

Tak moja skusenosť, zatiaľ len pozitívna uvidíme v chladnejších mesiacoch. Možno bude trošku problém zastabilizovať teplotu keďže na balkóne môžem mať cez deň 30 a v noci 10 celsia. ale čo sa týka PH tak akva je na tom ďaleko lepšie hodnota sa drží nad 8 a to používam calcium reactor s dávkovaním CO2.
Čo sa týka KH tak tam mám ešte problém ktorý sa chystám riešiť Kalk reaktorom musím si nájsť čas sa k tomu dostať. hádam v priebehu mesiaca.
ale mne to odvetranie a čerstvý prívod vzduchu pred odpeňovač pomohol s PH určite.
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Príspevok od používateľa andy »

Takze na ako som avizoval, ze chcem vytiahnut PH vyssie, tak sa mi to podarilo. A teda tym ze odpenovacu som pridal na vykone a zacal dovadzat vzduch do odpenovaca spoza okna, a akva som odokryl pretoze som tam mal doteraz krytie proti prachu atd.
Takze z hodnoty PH-7,8 mam teraz 8,1. Hodnoty su priemer, kolisanie je +/-0,15 merane sondou, ale kolorimetricky test JBL ukazoval to same.
Inac suhlasim z nazorom tu povedanym ze vytesnanie CO2 z vody ´okyslicovanim´vody nehrozi, pokial v miestnosti ´ziadny´ kyslik nemam :) .
No ale teraz neviem, co som zvysenim PH vlastne dosiahol, pretoze akva mi presperovalo aj doteraz a mal som vdaka prebytku CO2 v akva zabezpeceny neustaly zdroj Ca z rozpustanej dekoracie - ako keby cele akva pracovalo ako calcreaktor :?: :) . Takze teraz mozem spekulovat nad tym ako dodavat Ca. Este neviem pre kratkost casu povedat co som vlastne tym posunom PH ziskal :shock: .
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Napísať odpoveď

Návrat na "Voda a jej úpravy"