Zvolenská SK11 - 700ka

Ukážte aké krásne alebo zaujímave nádrže máte práve vy. Nezabudnite že je lepšie raz vidieť ako 100 krát počuť.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

ZVsamuel
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 146
Dátum registrácie: 14 Okt 2018 13:55
Bydlisko: Zvolen

Re: Zvolenská SK11 - 700ka

Príspevok od používateľa ZVsamuel »

Prosim o radu: mam cca 15kg vyluhovanych kamenov, rad by som doplnil utes. Mam ich pridat naraz? a cakat sinicu? alebo postupne?
Este ma napadlo ze do sumpu sa mi zmestia nejake, mam ich tam zabehnut - ozivit? A az neskor pridat na utes? alebo poradte idealny spôsob aby som si nerozhodil system.
Dakujem

Foto kamene pred luhovanim:
nove kamene.jpg
Ak by mal niekto z okolia ZV zaujem mam par kg navyse.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Zvolenská SK11 - 700ka

Príspevok od používateľa VINTR »

Já měl kameny od Petra, ze zrušeného akvária a ty luhoval savo a pak voda. Bylo toho cca 17 kg (nevážil jsem to) nijak jsem to nepřipravoval a frkl do nádrže 650 litrů. vyděl jsem náběh sinici na dně (víc než obvykle) , ale na kamenech nic, jsou stále světlé a chytají nazelenalou barvu (některé), to je ok. Dal jsem cca týden před vánoci. Frkl jsem to tam na tvrďáka. Jediné co reagovalo byla eufilka, nebyla tak roztáhlá, ale nezcvrkla se. za to jadernejka se roztáhla..... Bylo vidět 2 - 3 dny, že jsem něco přidal..... pokud můžeš namočit na pár dní tak to není marný. Osobně jsem chtěl dát ro kýblu s čerpadlem a vodou po výměnách a pak postupně přidávat cca co týden, ale lenost zvítězila....
Lukassssqw
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 10 Jan 2018 21:35

Re: Zvolenská SK11 - 700ka

Príspevok od používateľa Lukassssqw »

Ja som asi pred rokom pridal cca 3-4kg suchy-mrtvy kameň rovno do akva a viac ako pol roka som bojoval so sinicou no masaker... Prešiel som všetko najprv osmozou, lebo som myslel že cyba je tam, pomenil v nej všetko, potom som prešiel celý filter, znížil svietenie a nakoniec pomohol až chemiclean!

Rád by som tiež vedel ako postupovať pri pridávaní mŕtvych kameňov lebo tiež plánujem prerobiť útes.
Diki za rady😉
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: Zvolenská SK11 - 700ka

Príspevok od používateľa Jarry »

Osobně bych přidával jen nové suché kameny - Marco Rocks, Caribic corals stones apod. Nikdy jsem s nimi neměl problémy a to je přidávám v malém množství do nádrží každou chvilku.
Lukassssqw
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 10 Jan 2018 21:35

Re: Zvolenská SK11 - 700ka

Príspevok od používateľa Lukassssqw »

Čo sú to potom za kamene keď sa z nich nerobí riasa. Sú v niečom špeciálne luhovane? Alebo sú to bývalé živé kamene.
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: Zvolenská SK11 - 700ka

Príspevok od používateľa Jarry »

Asi většina se těží na Floridě z dávno vyschlého moře, dají se běžně koupit od cca 100Kč/kg.
ZVsamuel
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 146
Dátum registrácie: 14 Okt 2018 13:55
Bydlisko: Zvolen

Re: Zvolenská SK11 - 700ka

Príspevok od používateľa ZVsamuel »

Zatial som ulozil do Sumpu 2 kamene cca 3,5kg Su tam uz 10 den, vypadaku fajn. V noci som uz na nich zachytil zivot vypadalo to na Amphipods.
Este ich necham prebrat v Sumpe dalsi tyzden a potom prelozim do reefu.
Je mozne ze v Sumpe su ok lebo je tam slabe svetlo /ine spektrum?/, uvidime ci sa riasa rozbehne ked ich pridam hore.
Davkujem bakterky od AF, objednal som aj Sachem stability.
136472521_228349418835919_7030782978414550302_n.jpg
ZVsamuel
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 146
Dátum registrácie: 14 Okt 2018 13:55
Bydlisko: Zvolen

Re: Zvolenská SK11 - 700ka

Príspevok od používateľa ZVsamuel »

Ahojte, momentalne riesim nadobu na doplnanie odparu. V sucasnosti pouzivam 30 l plastovy sud ale kedze sa mi podarilo vytvorit priestor na cca 110 l. nadobu, rad by som si spravil upgrade.
Odpar sa mi pohybuje cca 6 az 10 l denne. Teda 30 l mi nevydrzi ani tyzden.

Otazka c. 1 znie ak budem mat 110 l nadobu teda teoreticky mi vydrzi RO voda az 11 dni - je to ok? nepokazi sa? Ako dlho skladujete RO vy?

Otazka c. 2. v com skladujete RO vodu na doplnanie odparu? Sklo by bola asi najlacnejsia moznost no cital som ze sklo uvolnuje do RO nejake svinstvo /vytvara sa biely povlak/. Vas nazor na tuto info?
Na Reef2Reef vacsina pouziva plastove nadrze a doporuceny material PMMA.
Nepoznate niekoho kto vyraba z tohoto materialu nejake nadrze? Ma niekto skusenost?
PMMA.jpg
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: Zvolenská SK11 - 700ka

Príspevok od používateľa Jarry »

Používám plastový barel, teď v zimě, kdy je odpar docela malý, mi vydrží 2 týdny, což je inteval mezi výměnami vody.
Používateľov profilový obrázok
motyl
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 417
Dátum registrácie: 15 Nov 2006 20:44
Bydlisko: Zvolen
Kontaktovať používateľa:

Re: Zvolenská SK11 - 700ka

Príspevok od používateľa motyl »

Ja mam ro vodu pripravenu v plast.sude aj 2 tyždne a v pohode.Odpar je v skle a pohoda,nič sa nedeje
Gaba.cz
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 31
Dátum registrácie: 18 Mar 2020 16:35

Re: Zvolenská SK11 - 700ka

Príspevok od používateľa Gaba.cz »

Já mám RO vodu normálně v plastové krabici z IKEA:), kvůli místu a neustále tam dolévám vodu, takže je pořád staronová a zatím v pohodě. A skleněné nádoby bych se nebál, vodu v akváriu máš taky ve skle. To se mi zdá jako blbost, že by se ze skla něco uvolňovalo do RO, naopak bych se bál toho plastu. Ale to je můj laický názor.
vlčák
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 791
Dátum registrácie: 24 Mar 2008 21:16
Bydlisko: praha

Re: Zvolenská SK11 - 700ka

Príspevok od používateľa vlčák »

v akvariu mas vodu natolik iontove presycenou ze sklu samozdrejme nevadi stejne jako voda z vodovodu taky ve sklenici nic nudela. ale to ze osmoticka voda se ve skle skladovat nema a ze ho rozpousti je stara znama vec.ne ze by ti proderavela sklenici:-) ale je natolik hladova ze do sebe natahne cokoli z okoli.rozpousti plyny ze vzduchu nad ni a sklo take poskozuje. uz se to tady probiralo davno.lepsi skladovat v plastu nez ve skle
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: Zvolenská SK11 - 700ka

Príspevok od používateľa Spongebob »

vlčák napísal: 27 Jan 2021 16:27 v akvariu mas vodu natolik iontove presycenou ze sklu samozdrejme nevadi stejne jako voda z vodovodu taky ve sklenici nic nudela. ale to ze osmoticka voda se ve skle skladovat nema a ze ho rozpousti je stara znama vec.ne ze by ti proderavela sklenici:-) ale je natolik hladova ze do sebe natahne cokoli z okoli.rozpousti plyny ze vzduchu nad ni a sklo take poskozuje. uz se to tady probiralo davno.lepsi skladovat v plastu nez ve skle
Jo to je pravda že se to xkrát probíralo...ale vem si kolik lidí ma dole v sumpu i komoru na odpar..opravdu hodně lidí řekl bych.
Takže ano, možná to něco lehce pouští ,ale že by to bylo nějak stěžejní a zásadní problém si nemyslím.
Já mám tedy taky malé skleněné akva na odpar. Na plast klidně přejdu, ale aby to mělo opravdu reálný smysl :)
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
Gaba.cz
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 31
Dátum registrácie: 18 Mar 2020 16:35

Re: Zvolenská SK11 - 700ka

Príspevok od používateľa Gaba.cz »

Ještě se zeptám, na stránkách reverzni osmózi pro lidi všude udávají skladovat ve skle tak to kecaji? Nebo pro rybky je to jiné?

Napr: Při výdeji voda teče pomalu, konkrétně tak v poměru 1:2 se spuštěným přídavným čerpadlem, tzn. 1l osmotické vody na 2l odpadní vody a to celé zhruba za 4,5 min. Je to způsobené tím, že membrána propouští jen molekuly vody (při rozbalení je membrána velká asi jak fotbalové hřiště), proto je třeba nastavit optimální režim napouštění - doporučujeme každé ráno/večer napustit džbánek 2 l pro osobu na celý den. V rodinách o více členů se obvykle napouští večer 1-3 5-ti l demižonky - trvá to cca 20-60 minut. Napuštěná voda má životnost několik měsíců. My však doporučujeme načepovanou vodu vypít do týdne. Skladovaná voda by se měla uchovávat výhradně pouze ve skle. Výjimečně v potravinářských plastech.

Nebo tady

https://www.cistavoda.cz/reverzni-osmoz ... 5000m-pro/

Neberte to jako rejpani, jen mě to zajímá.
maros002
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 789
Dátum registrácie: 04 Nov 2011 21:30
Bydlisko: Ostrava-Zábřeh

Re: Zvolenská SK11 - 700ka

Príspevok od používateľa maros002 »

No já Teda nevím. Ale asi není úplně ideální pít vodu jen z reverzní osmózy. Neobsahuje žádné minerály. A ty tělo určitě potřebuje. Omlouvám se se za spam v tvém vlákně. Samozřejmě je to jen můj názor a třeba se pletu
Maroš 480 ka
Napísať odpoveď

Návrat na "Vaše nádrže"