Zvolenská SK11 - 700ka

Ukážte aké krásne alebo zaujímave nádrže máte práve vy. Nezabudnite že je lepšie raz vidieť ako 100 krát počuť.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Zvolenská SK11 - 700ka

Príspevok od používateľa VINTR »

Jen taková poznámka k záložním systémům. V dnešní době jsou čerpadla na 12 a 24V a je výrazně výhodnější je krmit rovnou 12 nebo 24 V. Je výrazně nižší spotřeba záložního zdroje a na velmi malou kapacitu baterie jsou čerpadla relativně dlouho jet.
např. hotový produkt (nemusí fungovat u všech jebaték -oběhových čerpadel, někdy je třeba zvláštní controler T1), dojí se párovat s další baterií:
https://reefbuilders.com/2015/06/30/aqu ... bao-pumps/
Zdrojivé trafo je 1a, a jede jen při pokledu napětí v baterii a samotná kapacita baterky je pouhých 3,3 ah :wink: Když jsem záložák otevřel :lol: je tam trapná elektronika, v podstatě je to jen na jednom členu a to je dioda 1a, která brání vstupu 24V z jebátka do baterky aby nedošlo k přepětí baterky........... (to celá elektronika, baterka za 200-400Kč + 0,5 Kč za diodu, zdroj cca 50 Kč a drátky). Samozřejmě jebátka z baterky jedou na 12V a mají nižší výkon!!!
https://madpetzonline.com/products/cora ... xtender-v2
Používateľov profilový obrázok
Kacenka
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 93
Dátum registrácie: 06 Feb 2016 19:13
Bydlisko: Praha-Záběhlice

Re: Zvolenská SK11 - 700ka

Príspevok od používateľa Kacenka »

Pípák píská když je výpadek proudu a napájení jede z baterek. To kolega mořák musel trpet těch mnoho hodin aby o testoval jak dlouho baterie vydrží. Na záložní zdroj 220v se dá připojit třeba web kamera a modem. Coš při výpadku proudu není vůbec špatný vědět co že se to děje když není doma. A že většinou není. Samozřejmě to lze i s kombinací záložáků.
Red sea 350 + Red sea 170 sjednocená filtrace. Lps,sps a mořský koníci. Jo a nano MicroHabitat 15l.
ZVsamuel
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 146
Dátum registrácie: 14 Okt 2018 13:55
Bydlisko: Zvolen

Re: Zvolenská SK11 - 700ka

Príspevok od používateľa ZVsamuel »

Milly napísal: 29 Mar 2020 07:13 To tie 170Ah baterky budeš prevádzkovať v sérii teda na 24V. Alebo jedna bude v rezerve -zálohe.
Nie nezapajal som ich do serie, klasicky si menic potiahne a zmeni na 220 nasledne trafo na 24V ako pise kolega nizsie je to strata, ale toto je pre mna najlacnejsie riesenie zalohy.
ZVsamuel
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 146
Dátum registrácie: 14 Okt 2018 13:55
Bydlisko: Zvolen

Re: Zvolenská SK11 - 700ka

Príspevok od používateľa ZVsamuel »

Kacenka napísal: 29 Mar 2020 09:58 Pípák píská když je výpadek proudu a napájení jede z baterek. To kolega mořák musel trpet těch mnoho hodin aby o testoval jak dlouho baterie vydrží. Na záložní zdroj 220v se dá připojit třeba web kamera a modem. Coš při výpadku proudu není vůbec špatný vědět co že se to děje když není doma. A že většinou není. Samozřejmě to lze i s kombinací záložáků.
Praveze mne to iba pipne a prepne sa na zalohu, cerpadla ani nezastanu idu rovno dalej.
Neznesitelne pipanie zacalo iba ked baterka klesla na 1 palicku.
Tak nastastie som tych 20 hodin trpiet nemusel.
Podla mna by ta jedna palicka este potiahla nejaky cas. Neviem ako to je kapacitne, ale laicky mi to staci.
Milly
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 347
Dátum registrácie: 10 Feb 2014 22:25
Bydlisko: PD

Re: Zvolenská SK11 - 700ka

Príspevok od používateľa Milly »

Ja používam podobné batérie 180Ah MONBAT . Ale systémom, že všetko napájanie ide zo striedača 48V=/230V~. Čiže mne nejde akvárko keď nemám nabité baterty z FV elektrárne. Myslím si, že si dobre urobil keď si zvolil takúto silnú bateriu. Ide o to, že tie moje nevybíjam pod 50% čo podstatne šetrí batériu.
ZVsamuel
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 146
Dátum registrácie: 14 Okt 2018 13:55
Bydlisko: Zvolen

Re: Zvolenská SK11 - 700ka

Príspevok od používateľa ZVsamuel »

Popravde idem na tu zalohu nieco cez mesiac, baterie som dostal za moc dobru cenu /pôvodne som mal v plane omnoho mensiu/, ich stav je otazny ale po otestovani som moc spokojny.
Na tento rok je otazka dovolenky vyriesena, tak ako rieenie kym pridem z prace za 8 hod mi to staci.
FV na dome nemam, coho teraz aj lutujem.
Ale mozna raz pride doba ked to nejako k domu dopasujem.
Milly
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 347
Dátum registrácie: 10 Feb 2014 22:25
Bydlisko: PD

Re: Zvolenská SK11 - 700ka

Príspevok od používateľa Milly »

Mne raz povedal predavač týchto bateríí aby som skontroloval koľko je v nich elektrolytu, keďže v prvých rokoch som používal už používané. Predpokladám, že sú to AGM batérie. Pod tým deklom ktorý drží zaklapnutím je po obvode gumené tesnenie. Po jeho odložení by si mal vidieť jednotlivé články, ktorých hrdlá su uzatvorené opäť gumovým tesnením ktoré ako baréria dýcha uvoľňuje plyny do toho preistoru ktorý je zaklapnutý delkom. Z tohoto dekla malým otvorom (v predu alebo v zadu) je odfukový otvor na ktorý sa môže pripojiť odfuková hadička. Podstatne touto kontrolou predĺžiš jej životnosť.
ZVsamuel
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 146
Dátum registrácie: 14 Okt 2018 13:55
Bydlisko: Zvolen

Re: Zvolenská SK11 - 700ka

Príspevok od používateľa ZVsamuel »

OK, dikes za info, skontrolujem to.
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Zvolenská SK11 - 700ka

Príspevok od používateľa bradoo »

Pokiaľ máme výtlak a prúdové čerpadla na 24V, je najjednoduchšie a najúčinnejšie kúpiť 2 najlacnejšie autobaterky, a jedno relé na 24v s 2-3 prepínacími kontaktami. Relé je trvalo napojené (a zopnuté) na jeden z napájacích zdrojov. Súčasne sú jednotlivé zdroje napojené na kontakty tak, aby boli čerpadlá napájané počas zopnutého relé zo zdrojov. Pri vypnutí prúdu vám relé vypne a prepne kontakty na napájanie z batérie. 0(-) je samozrejme spoločná ako pre zdroje tak sériovo zapojené batérie. Trvalé dobíjanie malým prúdom je možné riešiť starou nabíjačkou z mobilu sériovo zapojenou s napájaním relé (24V+3,7V), mierne zrazené diodou (-0,6V) Prúd obmedzte odporom (10-22ohm/ 5-10w) Prípadne raz za čas jednotlivé batérie krátko dobite. Samozrejme nemôžete zabudnúť na poistku (najlepšie hneď na kontakte batérie.)
ZVsamuel
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 146
Dátum registrácie: 14 Okt 2018 13:55
Bydlisko: Zvolen

Re: Zvolenská SK11 - 700ka

Príspevok od používateľa ZVsamuel »

No popravde to je na mna moc technicke, v elektrike sa nevyznam.
Som stastny ze som zvladol vyskladat tu zalohu aj takto :-D
Za mna je to ok aj v takejto forme.
ZVsamuel
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 146
Dátum registrácie: 14 Okt 2018 13:55
Bydlisko: Zvolen

Re: Zvolenská SK11 - 700ka

Príspevok od používateľa ZVsamuel »

Skoro 4 mesiace od zalozenia:
Riasa odznela, technika sa vyladila.
Mal som problem s hladnou vodou, zacal som podstatne viac krmit a hodnoty sa drzia stabilne.
25.05.2020_5.jpg
25.05.2020_4.jpg
V Sumpe 4 druhy rias rastu ako dive.
Cheato musim drzat v sietke- myslel som ze sa mu darit nebude ale opak je pravdou rastie brutalne.
Musim nejako doriesit ako drzat cheato na uzde nech mi to neplava do pumpy.
25.05.2020_1.jpg
ZVsamuel
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 146
Dátum registrácie: 14 Okt 2018 13:55
Bydlisko: Zvolen

Re: Zvolenská SK11 - 700ka

Príspevok od používateľa ZVsamuel »

Dnes dorazila aj objednavka z Koraly.sk
Rozhodol som sa pre Triton.
Davkovacie cerpadlo H2Ocean PRO
Shooping.jpg
H2OceanPro.jpg
Trosku som zmeteny z toho ako namiesat to 4 litrove balenie do 1 l nadob.
Ak ma niekto radu budem rad :-D
Ked nie pogooglim ako na to.
Nemam momentalne miesto na 4 x 4l. nadoby.
Prílohy
Triton mix.jpg
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: Zvolenská SK11 - 700ka

Príspevok od používateľa Jarry »

Pěkný, k tý vodě - mám to samé, jak má chaeto slušné světlo, tak spotřebuje všechno. Zkrátil jsem mu teď dobu svícení z 12 na 8h, ale NO3 stále nedetekovatelné - může tam být něco pod 0,5mg/l. Řeším to tak, že denně krmím i korály a je to ok, ale pár dní jsem to nedávno flákal a bylo to znát, šla dolů i spotřeba KH. Tak jsem zase začal a spotřeba opět roste - může to být i tím, že s krmením korálů obecně jde do akvária o dost více živin, ryby krmím 3x denně - NLS, mražené, řasa a když krmím večer i korály mraženým, tak to skoro odpovídá celé denní dávce pro ryby, možná, že kdybych krmil 2x tolik přes den, bude to mít podobný efekt.
ZVsamuel
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 146
Dátum registrácie: 14 Okt 2018 13:55
Bydlisko: Zvolen

Re: Zvolenská SK11 - 700ka

Príspevok od používateľa ZVsamuel »

11 mesiacov od založenia. Idem Triton Core 7, stabilné hodnoty.
PO4, NO3 nízka hladina - znížil som cas svietenia v sumpe a preriedil makroriasu snáď to pomôže.
akva.jpg
2.jpg
3.jpg
matias83
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 18 Aug 2017 20:32
Bydlisko: Bratislava

Re: Zvolenská SK11 - 700ka

Príspevok od používateľa matias83 »

super! 8)
Napísať odpoveď

Návrat na "Vaše nádrže"