Red Sea 250

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Red Sea 250

Príspevok od používateľa bradoo »

To chaeto neodstraňuj pokial má miesto. Keď vyplní celý priestor pridaj svetlo. Odstraňuj až fakt vtedy keď je natlačená v komore a nemá kde rásť. Čím viac chaeto tam máš, tým viac spotrebuje živín. Hentá guľka čo je na fotke ti stiahne minimum. Mne 1,5kg v reaktore s 55w led páskom sťahovalo 800mg NO3 (2mg/l z 390l) a 80mg PO4 (0,2mg /l) za deň! Určite ale pridaj svetlo keď sa rozrastie a zhustne. Odstraňuj až keď živiny klesnú. Na druhej strane pri vysokom NO3 moc dobre chaeto nerastie. Pravidelne ho oplachuj. Mne rastie lepšie pod studeným bielym pásikom, ako rástlo pod červeno modrým svetlom.
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: Red Sea 250

Príspevok od používateľa Jarry »

To světlo bych rozhodně nastavil na Grow, ale jestli je to to 15W, tak to není nic extra. Jak dlouho svítíš? Chaeto by mělo snést dost, klidně 18h denně - minimálně do doby, než ti spadnou živiny, pak bych šel dolů, aby nestrádalo.
jantom
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 03 Jan 2020 01:20

Re: Red Sea 250

Príspevok od používateľa jantom »

Dakujem vam za odpovede !

Svietil som 10 h ale nastavil som teraz na 18 h a prepol som na grow

Tak uvidim co s toho bude PO4 meram kazdy den ono to ide dole potom zase hore
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: Red Sea 250

Príspevok od používateľa Jarry »

Těch 18h už může být na hraně, zkus možná raději zvedat čas trochu postupně. Začal bych na 12-14h a po týdnu bych změřil NO3 a PO4. Pokud to bude klesat, tak bych to nechal, případně zvednul svícení na 16h a potom počkal, až chaeto zaplní komoru. Pokud by ani to nestačilo, tak bych pokračoval v prodlužování svícení, ale už bych řasu sledoval, aby nezačala odcházet. Světlo na plnou intenzitu. Jinak je dobré svítit řase v době, kdy je v akváriu tma. Moc jsem tomu nevěřil, ale opravdu to pomáhá s pH.

Jinak ty kapkové testy určitě nebudou tak přesné, aby bylo možné měřit denní výkyvy, spíš tě to bude svádět vymýšlet další věci, měřil bych po týdnu.
jantom
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 03 Jan 2020 01:20

Re: Red Sea 250

Príspevok od používateľa jantom »

Na phosphate pouzivam Hanna na nitrate Red Sea
lubotheone
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 25 Dec 2008 03:51
Bydlisko: Bratislava

Re: Red Sea 250

Príspevok od používateľa lubotheone »

Tej scoly je skoda, nemal si sa tak ponahlat, su vela krat narocnejsie na chov ako acropory. Tu cenovku som tak nejak aj odhadoval za taku farbu :? .
Tej chaeto nemusis svietit az tak dlho, tych 16h by som jej dal asi max. Ja tej mojej svietim 12h, hydrou 26hd, ale mam take iste nastavenie spektra ako v hlavnom akva pre koraly, len posunute o 12h. Svietim jej tak aj preto, ze mam sump plny koralov. A tych 12h je rezim, takze polovicu casu len stupa a klesa intenzita svetla. Pravda je, ze par tyzdnov dozadu som zrusil pelet-reaktor a zacala sa riadne rozrastat. Dnes som jej vyhodil zo sumpu asi pol kila.

Tak, neviem ci by som ti mal doporucit pelet-reaktor, vela ludi nan nadava, ale skor preto, ze mali zle pelety, zle mnozstvo, alebo zle nastaveny reaktor. Teraz by si asi dalsi faktor do toho vnasat nemal.

To spektrum ti radili dobre, daj vsetko na plne a uvidis, ci to pojde.
Zatial by som menil vodu, aby si sa dostal na cca 0,1ppm PO4 a 10-15ppm NO3. Neznizuj to moc rychlo, to tiez nie je dobre. Ked sa dostanes na priblizne taketo hodnoty, tak potom sleduj za aky cas sa napr. zdvojnasobia, teda ak zacnu zas stupat. Budes vediet priblizne denny prirastok. Medzi tym sa rozrastie chaeto a bude dobre.

Mimochodom, chcel si kupovat chaeto reaktor nie???
Este jedna vec, urcite zakri odpenovac, aby ti nan nesvietilo svetlo, bude ti zarastat.

Tie kolorimetricke testy su na orientaciu uplne v poriadku. Ak sa dostanes na hodnoty, kde uz vidis rozdiely vo farbach tak su +- presne. Porovnaval som si salifert testy Mg, Ca, Kh, NO3, PO4 v labaku a su v pohode. Dokonca aj pH test, na ktory vsetci nadavaju je presny.
Pri merani dodrzuj rovnaky cas dna a ked merias NO3 a PO4 tak hlavne, ci merias po, alebo pred krmenim.
Naposledy upravil/-a lubotheone v 09 Mar 2020 19:47, upravené celkom 1 krát.
lubotheone
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 25 Dec 2008 03:51
Bydlisko: Bratislava

Re: Red Sea 250

Príspevok od používateľa lubotheone »

Na apexe vidis, kedy ti zacina klesat pH, vtedy sa mozes rozhodnut, kedy zapnes a vypnes svetlo pre chaeto.
Priklad:
U mna vidis maximum o cca 21:30, minimum 12:00, o 13:00 uz zacina stupat. Takze, ja by som v reaktore svietil urcite od 22:00 do 13:00. Predlz to na 16h a zmensis krasne aj pH swing.

Posledne dva dni su trocha rozbite, vrtal som sa v akva. :?
profil pH.jpg
Naposledy upravil/-a lubotheone v 09 Mar 2020 23:18, upravené celkom 1 krát.
jantom
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 03 Jan 2020 01:20

Re: Red Sea 250

Príspevok od používateľa jantom »

Ahoj lubo

Ten reaktor som nekupil lebo ho nemam kde dat nezmesti sa.
Ale urcite by som chcel v buducnosti kupit ale az ked sa prestahujeme
Planujem dat celu sump do basementu

Dnes sa mi podarilo chytit bagristu diamond gobi tak uz bude v aq pokoj stale zasipaval korale

Dufam ze s tym PO4 to pojde lebo uz a tym bojujem tyzden a stale padne a zase stupa
lubotheone
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 25 Dec 2008 03:51
Bydlisko: Bratislava

Re: Red Sea 250

Príspevok od používateľa lubotheone »

Ahoj,
myslel som, ze ten reaktor hodis vedla toho odpenovaca do sumpu.
Na tej chaeto vidis nejake prirastky, alebo aspon nieco? Skus ju trocha pretrhat, aby bola viac roztrusena po nadrzi.
To, ze ti okamzite stupaju ziviny po vymene vody je kvoli nezabehnutej filtrafii a momentelne velkej zatazi rybami.
Musis to to akva nejak prezit a potom to uz bude lepsie, snad.
Keby si mal to akvarko starsie, tak by som ti doporucil tridacnu derasu, alebo squamosu, pripadne hippopus hippopus. Rychlo rastu a pri rychlom raste solidne znizuju ziviny z vody, samozrejme aj mineraly.

Mat extra fishroom, to je uplne to najlepsie, to verim, ale este nie je, tiez to mam v plane.
jantom
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 03 Jan 2020 01:20

Re: Red Sea 250

Príspevok od používateľa jantom »

Praveze ani nevidim ze by sa zvacsilo mozno minimalne

Hej ten fishroom je super lebo jak menim vodu to vzdy rozlejem :D

Ako bude trvat dlho nez sa to da normalu ?

Este jedna vec trident night drzi perfektne KH na 8.5

Ale po vymene vody to ide vzdy hore 9.5 - 10

Pouzivam Red Sea coral Salt

Ako pouzivate vy?
lubotheone
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 25 Dec 2008 03:51
Bydlisko: Bratislava

Re: Red Sea 250

Príspevok od používateľa lubotheone »

Ak si jej mal malu hrcu, tak to trocha potrva, ale ide to pri dobrych podmienkach exponencialne.
Trident je fajn, ale trocha draha sranda, ak by som mal 2000l akva tak mozno.

Ak pouzivas red sea coral, ani sa necuduj, ma vysoke Kh, priblizne 12.
Je lepsie pouzivat sol, ktora ma Kh blizke toho co udrziavas v akva. Potom to bude ok. Tie skokove zmeny Kh tiez nerobia dobre koralom a ak by si potreboval vymenit vela vody, tak by to bolo este horsie.

Ja som mal AquaForest a teraz pouzivam Tropic Marine, nebadam ziadny rozdiel v kvalite, rozpustnosti, ani raste koralov, ci farbe.
jantom
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 03 Jan 2020 01:20

Re: Red Sea 250

Príspevok od používateľa jantom »

Takze PO4 0.37 zmena taka ze islo hore zase :/

To Nula bola zle zadana
Prílohy
C6F06B2C-9CC3-4A58-A6F0-FD8F3B67DDB5.jpeg
EF96B08C-24D4-4523-AF7B-53A5498F4A80.png
lubotheone
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 25 Dec 2008 03:51
Bydlisko: Bratislava

Re: Red Sea 250

Príspevok od používateľa lubotheone »

Hmm, asi si dnes uz ryby krmil, co?
Skus nekrmit 24h a zmeraj znova v ten isty cas, na druhy den, ci sa to pohne dole. Ja by som to tak skusil. Mozno sa to nepohne, ryby mozu stale nieco travit, ale ak to pojde dole, budes aspon vediet, ze je to urcite krmenim. A budes vediet, kolko pridas PO4 denne krmenim a kolko je tvoja filtracia schopna dat dole za jeden den.
lubotheone
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 25 Dec 2008 03:51
Bydlisko: Bratislava

Re: Red Sea 250

Príspevok od používateľa lubotheone »

Ale to neznamena, ze by si mal potom krmit menej. Ryby nemozu za nedostatocnu filtraciu.
jantom
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 03 Jan 2020 01:20

Re: Red Sea 250

Príspevok od používateľa jantom »

Co keby som krmil kazdy druhy den nez sa to da do poriadku?
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"