Meranie hustoty a salinity

H2O + NaCL = more ? nie až tak jednoducho viacej informácii práve v tomto fóre

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Ondrej Tlach
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 463
Dátum registrácie: 27 Aug 2007 21:28
Bydlisko: Edmonton, AB

Príspevok od používateľa Ondrej Tlach »

majomajkl napísal:
JRx napísal:som nasiel refraktometre ze 0-32% ATC, ale aj 0-10% ATC
co tie percenta tam znamenaju?
ATC = Automatic Temperature Compenzation
Pravdepodobne nie si sám, koho by zaujímala odpoveď na tvoju otázku. Takže skúsme spoločne :D - vysvetlí niekto prosím, aký je rozdiel medzi refraktometrom 0-10%ATC a 0-32 %ATC ?
no mne z toho logicky vychadza ze je to rozsah teploty v ktorom sa refraktometer dokaze sam "dokalibrovat" proti teplote v akej bol povodne kalibrovany. Cize ked bol kalibrovany pri teplote 25°C ta bude presne ukazovat pre 0-10% v rozsahu 25° - 27.5°C a pre 0-32% v rozsahu 25° - 32°C. No a ak to tak nieje tak som sa pomylil :)
www.MyAnimalsWorld.com
180Gal SPS Dominated Reef, AquaMarine SIS-1000, Deltec PF601s, 3x MP40WES, 4x54W T5 Giesemann Pure Actinic & Actinic Plus, 3x250W MH eBay Artemis 20k
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

ATC = automatická kalibrace teploty, 10% z 25°C znamená 25+-2,5°C
Používateľov profilový obrázok
JRx
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1303
Dátum registrácie: 13 Apr 2007 11:12
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa JRx »

a logicky sa tie refraktometre kalibruju pri akej teplote,
tych 25stupnov ako si napisal?
alebo kazdy inac? ...a treba najst v papieroch od daneho typu...

32% podla toho co si napisal bude 25st kalibrace az do 33st ukazovat ok
Používateľov profilový obrázok
corsaire
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 217
Dátum registrácie: 30 Mar 2006 17:51
Bydlisko: Praha

Príspevok od používateľa corsaire »

Jen jedna poznamka --hledat jenom nejlevnejsi refractometer na netu je dobry napad , jen kdyz jste si jisty ze je urceny na mereni slane vody.Protoze refractometru je spousta druhu.
A jste k te teplote.
Za standart je povazovana refrakce tekutiny pri 20 ° C.
Tak ze refraktometry se vyrabi k mereni pri tehlete teplote .Proto take maji to ATC.
Leva skala "specific gravity" cili--hustota merene tekutyny(morske vody v nasem pripade) k hustote sladke vody na mem RHS-10ATC je znacena 20/20, cili obe tekutiny meli teplotu 20°C i kdyz za laboratorny standart pri se bere S.G. pri ktere morska voda ma 20° a sladka 4(presnej 3,98 ).
Naposledy upravil/-a corsaire v 18 Okt 2007 08:31, upravené celkom 3 krát.
Používateľov profilový obrázok
corsaire
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 217
Dátum registrácie: 30 Mar 2006 17:51
Bydlisko: Praha

Príspevok od používateľa corsaire »

rybka napísal:ATC = automatická kalibrace teploty, 10% z 25°C znamená 25+-2,5°C
Tehle 10% nemaji c ATC nic spolecneho.To je banalny rozsah skaly, treba tady u refractometra neurcenoho pro "more".

http://cgi.ebay.com.au/NEW-0-32-Economy ... dZViewItem

http://stores.ebay.com.au/National-Industrial-Supply

,a nebo ukazuji na jak koncetrovany rostok jsou urceny.Treba:

Measuring Ranges: 0-100 ppt of NaCl and 1.000 to 1.070 Specific Gravity (0-10%)
Pavel Holub
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 11 Sep 2007 19:53
Bydlisko: Čelákovice

Príspevok od používateľa Pavel Holub »

Zdravím, na základě tohoto vlákna, jsem se rozhodl udělat si radost a zakoupil jsem refractometr. Doposud jsem používal plovákový. Jaké bylo mé rozčarování když nastalo první měření. 1033 nevěřil jsem. Měření jsem zopakoval asi desetkrát, vždy se stejným výsledkem. Zároveň jsem prováděl i zkušební kalibraci a vše v pořádku. Plovákový hustoměr opravdu není asi nejpřesnější, stále si plave uprostřed zeleného pole! :evil:
Jelikož je naměřená hodnota dosti mimo normal, jak nejlépe a nejšetrněji vrátit hodnoty do normálu?
Myslel jsem, měnit každý týden tak 50l "slabší" vody (tj. cca 8% obsahu vody v systému). A tím pomalu dosáhnout normálu.
Jáký máte názor?
Díky Pavel
http://www.reef.sk/album_showpage.php?pic_id=3844&user_id=1251
Používateľov profilový obrázok
corsaire
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 217
Dátum registrácie: 30 Mar 2006 17:51
Bydlisko: Praha

Príspevok od používateľa corsaire »

Stacilo by ji jednoduche nahrazovani RO vodou v delsim casovem razmezi(samozrejmne ne naraz).Na druhou stranu kdyz akvarko dostane nekolik
mimorardnych vymen, tak Vam jen podekuje.
Ale pred tim--bych prece zktontroloval ten refraktometr u nikoho , kdo jsi jisty ze svou salinitou.Obzvalst, kdyz se vasi chovanci tvarej dobre a neprotestujou.
360L. SPSreef
http://www.reef.sk/album_mod/upload/78ade5df2a98944769970c457026d8fd.jpg
Pavel Holub
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 11 Sep 2007 19:53
Bydlisko: Čelákovice

Príspevok od používateľa Pavel Holub »

To, že jsem refraktometr zkusil i u prodejce na jeho akva a porovnal s několika kousky, jsem udělal jako první. Je na 99% v pořádku.
http://www.reef.sk/album_showpage.php?pic_id=3844&user_id=1251
simon
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 135
Dátum registrácie: 02 Jan 2008 19:59
Bydlisko: Valasske Mezirici

Príspevok od používateľa simon »

Pavel Holub napísal: Plovákový hustoměr opravdu není asi nejpřesnější, stále si plave uprostřed zeleného pole! :evil:
Ja pouzivam jiz 5 let klasicky skleneny plovakovy hustomer a obcas si udelam test ve sladke z RO pri 25C a vzdy ukazuje presne 1.00 . S jakou presnosti se tento skleneny hustomer chova pri vetsi hustote to nevim, musel bych asi hodnoty porovnat s dalsima dvema, tedy celkem aspon tri hustomery... :wink:
kedar6
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 26
Dátum registrácie: 17 Okt 2006 06:49
Bydlisko: Olomouc

Príspevok od používateľa kedar6 »

Já teda nevím, ale podle mě je celkem jedno, jestli se používá plovákový hustoměr, nebo refraktometr - důležité je udělat si test na vodě z RO a podle toho se zjistí, jak dobře to či ono ukazuje...
zurinka
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 04 Nov 2008 18:52
Bydlisko: Bratislava, Prievidza

Príspevok od používateľa zurinka »

Nechcem zakladat novu temu, tak pisem sem. Ja mam brakicke akvarium, ktore sa ale viac podoba na morske, ako na sladkovodne. Hlavne tym, ze ako substrat je koralovy piesok, sveto je modra a biela ziarivka atd...
Moja otazka sa ale tyka hustoty a je cisto matematickeho charakteru. Zabieham akvarium a potrebovala by som do neho dat sol. Hustota by mala byt 1.003, pre zaciatok, neskor budem dvihat na 1.005, koli "zvykaniu" bakterii. Mate nejaku dobru radu, ako namiesam presne mnozstvo soli, pre tuto hustotu, prosim? a este jedna vec, hustomer funguje pri 25 stupnoch celzia. ja mam 23, tak ten vzorec na prepocet by som este potrebovala. Dakujem:)
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

velmi narychlo z hlavy:

pri davkovani 35g soli na 1 liter je vysledna sg okolo 1.024 , ty chces 1,005 takze soli 1/5 a to je cca 7g na liter

ad hustomer, ci mas 23 alebo 25'C je uplne jedno, pretoze presnost plavajucich hustomerov aj tak stoji za ho***, takze je to len informativny udaj. Skratka raz namiesas, pamatas si ktora ciarka to bola a potom miesas zakazdym rovnako....vysledna hodnota je aj tak rybam uplne fuk, hlavne ze sa nemeni
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
zurinka
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 04 Nov 2008 18:52
Bydlisko: Bratislava, Prievidza

Príspevok od používateľa zurinka »

:) dakujem velmi pekne.
palo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 86
Dátum registrácie: 01 Okt 2006 08:41
Bydlisko: Ostrava-Poruba
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa palo »

A jestli můžu přidám i svůj návrh.
Asi před půl rokem jsem taky zjistil na svém hustoměru příliš vysokou cifru a tak jsem se jal hustotu snižovat.Samozřejmě pomaloučku, aby koráli neutrpěli nějakou újmu.(V době kdy mi hustoměr ukazoval 1,029 se všemu dařilo)Po snížení hustoty(pravidelným čtrnáctidenním měněním vody) v délce asi čtyř měsíců,na hustotu 1,025 jsem zjistil,že už jsem majitelem pouze měkkých korálů :evil: .A z toho pro mne vyplývá:
Když se korálům daří nic neměňte i když jsou měřáky proti vám :wink: .
Jak tak na to koukám,asi věčný začátečník.
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

palo napísal:A z toho pro mne vyplývá:
Když se korálům daří nic neměňte i když jsou měřáky proti vám :wink: .
To je predsa uplne nejzakladnejsi princip. Vodu upravujes pre koraly a nie preto, aby bola tabulkovo "dokonala". Zvlast pri pouzivani kolorimetrickych testov a beznych plavakovych hustomerov znaciek XY. Je neuveritelne ako tu mnohi hikaju nad parametrami vody ktorym, pri vsetkej slusnosti, castokrat ani nerozumeju a zivot v AQ zostava len akousi kulisou v pozadi celeho problemu.
Napísať odpoveď

Návrat na "Voda a jej úpravy"