70L reef podla Marka Haaga

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

JA
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 04 Okt 2007 10:36

70L reef podla Marka Haaga

Príspevok od používateľa JA »

Zdravim
More zatial nemam ale rozmyslam spravit si mensi nano reef pricom by som pouzil podobnu filtraciu ako Marko Haaga (viac na http://haaga.aqua-web.org/Mini/index.htm).
Rozmery akva 55x40x40. rozmery refugia 15x40x40
Cize na filtraciu by som pouzil vonkajsi filter eheim 2213. Spodnej vrstve by bol 0,5 litra a mozno aj viac Seachem denitrate. Tak by som este na to dal zeolit napr. od pepina. a tak Eheim Ehvi Aktiv a phoesex od pepina. Samozrejme ziadny odpenovac. Este by som si k tomu spravil aj take mensie refugium. Akurat neviem co je lepsie pouzit nan aragonit alebo coralovu drt, ktoru pouziva Marko Haaga.
Do nadrze by som dal asi jeden balik ziveho aragonitu a mozno aj viac a 5 - 10 kg zivych kamenov.
Osvetlenie: 70 W HQI 14 000 K alebo HQI 10 000 K plus osramT5 67 24W Co je podla vas lepsie ?
Cerpadlo v nadrzi: Hydor Koralia 1 EU napětí 220 V výkon 1 500 l/h příkon 4,5 W
Doplnovanie odparu automaticky.
Zo zaciatku to je asi 6 tyzdnou od nabehu (ak nebudu problemy) by som tam dal nejaky ten ulomok SPS coralu samozrejme nepridavat ziadne vitaminy ani NaHCO3 ci CaCl2, lepsie nepridavat vobec ako zle.
Ryby asi ziadne ale uvidim rozhodne by som tam chcel jednu LSD rybu.


Takze co na to hovorite moze to fungovat ?
Používateľov profilový obrázok
dement
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 172
Dátum registrácie: 24 Nov 2005 22:30
Bydlisko: Nitra

Príspevok od používateľa dement »

Fungovat by to mohlo a pri troche opatrnosti a starostlivosti iste bude.
Sam som kedysi prevadzkoval malu nadrz (50x30x30) a uplne bez filtracie.
Obrázok
Najvacsie riziko malych nadrzi vidim v stabilite systemu (aj mala zmena ma velke dopady). Kedze doplnanie odparu budes mat automatizovane, tu problem nebude resp. nemal by byt :).
Problemom vsak urcite bude teplota. Pokial nemas klimatizovanu miestnost a mienis svietit HQI vybojkou, lahko sa ti moze stat, ze v lete akvarium proste uvaris.
Co sa tyka doplnania prvkov, pri tak malej nadrzi nema vyznam a mozes jej skor ublizit ako pomoct.
Na zabezpecenie vsetkeho co koralnatce potrebuju ti bude stacit pavidelna vymena vody (cca. 10 l za 7-10 dni), pokial budes pouzivat nejaku slusnu sol ( TM Pro reef, Red Sea ...).

Takze chod do toho a hlavne ked si nebudes niecim isty, radsej sa rychlo spytaj, pretoze zmeny v malej nadrzi sa deju rychlo :(
Drzim ti palce.

M.
Martin
Používateľov profilový obrázok
Franky
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 18 Jan 2007 20:30
Bydlisko: Nitra

Príspevok od používateľa Franky »

na tvojom mieste by som na tak malu nadrz hqi nedaval- vela tepla, radsej tam daj 3-4 t-5ky a mas vybavene
ale urcite by som porozmyslal aj nad odpenovacom neakym jednoduchym na lipove drvievko urcite by sa zisiel :wink:
marlo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 97
Dátum registrácie: 04 Dec 2006 20:57
Bydlisko: Ba
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa marlo »

Momentalne prevadzkujem nadrz 31L s makkymi koralmy.
Vratil som sa k povodnemu filtru AquaClear 150 + jedno cepradlo v nadrzi.

SKusal som chvilu JBL Crystal Profi ale bola tam prasknuty jeden plastovy ventil ..a nemam odvahu to nechat tak ked nie som doma.


Aquarium zatial slape ...jediny problem co riesim a zatial som nevyriesil
je Cerveno/hneda sinica :(
JA
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 04 Okt 2007 10:36

Príspevok od používateľa JA »

Odpenovac tam nedam, podla mna je to zbytocne. Casom chcem tam skusit SPS corali a odpenovac by im odfiltroval potravu (zooplakton). Dobru kvalitu vody hadam zabezpeci DSB a filter.
Na miesto Seachem denitrate by som pouzil Eheim substrat Pro asi 1 Liter, mam ho doma tak na co preplacat.
Vnutorne cerpadlo nebude hydor ale tunze Turbelle®nanostream 6025 2500 l/h.
Co sa tyka teploty z HQI, tak ak by bolo zle dal by som tam nejaky ten vetrak.
Do DSB by som dal na spodok coralovu drt 0 - 1 mm od akvashopu.sk
a na vrch specialny piesok urceny na DSB - je velmi jemny a udajne z mora pise tam ze 100 % zivy.....
Povodne som sa pohraval s myslienkov pouzit DSB v nadrzi ale v obchode mi povedali ze ak by som zapol cerpadlo tak sa to cele rozviri a zatrepe aj filter aj cerpadlo.
Ale stale este neviem co je lepsie HQI 10 000 K + T5 osram 67
alebo HQI 14 000 K + T5 osram 67. Ze vraj pod 10 000 lepsie rastu koraly ale z 14 000 je akvarium krajsie tak teraz neviem...
No a najvacsi problem. AKO VLASTNE ZACAT ?
1. Kupim zive kamene donesiem ich domov dam ich zatial do vody z predajne.
2. Rozpustim sol vo vode z RO.
3. Naockujem akvarium bakteriami od prodibio rovnako aj filter
4. Zapnem filter a cerpadlo
5. Dam tam zive kamene
6. Nasipem aragonit
6. Do refugia dam vodu tak coralovu drt a tak ten jemny piesok.
7 Pockam kym sa piesok ustali a dam tam vyvod z filtra a somozrejme aj nejaky ten zivy kamen .

No takze co sa tu moze pobabrat ?
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

no pokazit sa samozrejme moze v zmysle Murphyho zakona uplne vsetko

plan mas celkom dobry , aj ked o tom odpenovaci by som vedel polemizovat.
pocitaj s tym, ze nabeh DSB su nie tyzdne ale mesiace az vela mesiacov , mozno rok. dovtedy sa ti v akvarku bez odpenovaca nahromadi celkom dost humusu, a pochybujem ze vydrzis rok cakat na SPS

co sa tyka dilemy , ci 10 alebo 14...podla mnaje to cisto akademicka debata, daj to co zozenies lacnejsie a pri prvej vymene (o rok) das to druhe a budes vediet porovnat sam, a zasa o rok das to lepsie :)
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
JA
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 04 Okt 2007 10:36

Príspevok od používateľa JA »

Ale podla mna tam tie SPS corali do 2 mesiacov mozem dat ved tam bude filter a zive kamene. SPS corali hadam nekadia vodu ? :)
Horsie je to s rybami....ale tak hadam jedna kreveta a pustovnik tam vela nenakadia aj ked tie japonici co mam v slatkovodnom akvariu tak tie len zeru a seru....VKUSE!

Roman este si zabudol ze to je len jeden z murhpyho zakon. Co takto ze fungovat moze uplne vsetko.
biger
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 50
Dátum registrácie: 03 Júl 2007 14:48
Bydlisko: Nitra
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa biger »

JA napísal:Ale podla mna tam tie SPS corali do 2 mesiacov mozem dat ved tam bude filter a zive kamene. SPS corali hadam nekadia vodu ? :)
Horsie je to s rybami....ale tak hadam jedna kreveta a pustovnik tam vela nenakadia aj ked tie japonici co mam v slatkovodnom akvariu tak tie len zeru a seru....VKUSE!

Roman este si zabudol ze to je len jeden z murhpyho zakon. Co takto ze fungovat moze uplne vsetko.
Krevetu tam tak skoro nedavaj...bola by jej skoda. Az po par mesiacoch.
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

JA napísal:Ale podla mna tam tie SPS corali do 2 mesiacov mozem dat ved tam bude filter a zive kamene. SPS corali hadam nekadia vodu ? :)
Horsie je to s rybami....ale tak hadam jedna kreveta a pustovnik tam vela nenakadia aj ked tie japonici co mam v slatkovodnom akvariu tak tie len zeru a seru....VKUSE!

Roman este si zabudol ze to je len jeden z murhpyho zakon. Co takto ze fungovat moze uplne vsetko.
Všichni SPS při jakémkoliv podráždění vypouští kvanta slizu, to znají všichni, kdo je množí dělením. A na tento sliz není nic jednoduššího než odpěňovač. Biologické filtry jakékoliv konstrukce prostě nestíhají :roll:
Vysoké dno je velmi dobré na likvidaci odpadních látek vznikajících rozkladem aminokyselin ze zbytků potravy pro korálnatce, ale to je vše. Musíš ještě vyřešit problematiku organického "fosforu" (odpěňovač) a anorganického "fosforu" chemickou sorbcí. A toto je pro SPS podstatně důležitější.
JA
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 04 Okt 2007 10:36

Príspevok od používateľa JA »

A aktiven uhlie to neabsorbuje ???

Este sa chcem spytat ze ci je lepsie mat DSB 15 cm alebo 20 cm ?? Vlastne ze cim hlbsie tak tým lepsia filtracia ?
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Príspevok od používateľa shark »

15 bohatě stačí
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

netreba zabúdať na fakt, že Marko Haaga ma vo vedľajšej izbe 2000 litrový reef z ktorého berie vodu na výmenu v tom malom, každý týždeň.
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
JA
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 04 Okt 2007 10:36

Príspevok od používateľa JA »

JA
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 04 Okt 2007 10:36

Príspevok od používateľa JA »

[img]file://localhost/C:/Documents%20and%20Settings/ADAM/Desktop/100_2579.JPG[/img]
Posielam foto piesku co som kupil do DSB
JA
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 04 Okt 2007 10:36

Príspevok od používateľa JA »

No do pekla je to vlastne tento piesok .http://www.naturesocean.com/marine_substrates.htm
Marine White Sand #0
Premium Aragonite Reef Sand:
Ideal for reef system tank bottoms, denitrifying anaerobic beds, extremely high surface area filter media.
Aragonite Benefits:
Reduces Nitrates. Maintain pH. Increases Carbonate Hardness. Provide Marine Trace Elements. Pre-washed Minimum Rinse Required. 100% From The Ocean Floor. Heat Sterilized. Ideal for culturing Live sand.
Item #: 10791
UPC: 029904107912
Grain size: 0.1-0.5mm
Packaged: 2 - 20 lb Bags per case
Net Weight: 40

To by islo do refugia do akvaria by som dal asi http://www.caribsea.com/pages/products/ ... irect.html
koli lepsiemu startu nadrze.

Roman este teba sa chcem spytat kolko si platil postovne a ako dlho si cakal ked si objednaval z www.aquaristic.net ?
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"