Časté slíkání

Všetko o mäkkých koraloch (vaše skúsenosti a rady)

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Pavel Holub
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 11 Sep 2007 19:53
Bydlisko: Čelákovice

Časté slíkání

Príspevok od používateľa Pavel Holub »

Zdravím všechny, poslední dobou se mi sarkáče slíkají tak jednou za týden.
Dříve to nedělali. Žádné změny v akva jsem nedělal. Hodnoty v normě. Netušíte někdo co jsem provedl? Jak často se vlastně mají slíkat?
Díky za odpověď.
Pavel
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Běžný projev ve "vyčerpané" vodě - nedostatek vápníku a hlavně hořčíku, nižší pH a tím jeho větší kolísání mezi dnem a nocí. Toto jsou změny, na které Sarcophytony velice citlivě reagují častým zatažením a svlékáním.
Pavel Holub
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 11 Sep 2007 19:53
Bydlisko: Čelákovice

Príspevok od používateľa Pavel Holub »

Díky. Prvky doplňuji pravidelně automaticky. Magnesium nezměřím nemám měření :cry: , jinak CA 460, PH 8.0, PO4 0,0-0,25, NO3 0,0 testy Salifert. Týdně vyměním 30l vody. Všechny prvky a sůl od AquaMedic. Světla T5 2x80W ATI modré a 2X 150W HQI AqvaMedic. Akva a fyltrace 900l vody. Celkově se mi to vůbec nezamlouvá. Už netuším co s tím. :cry:
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Co tak prilis nizke NO3, drazdenie nejakymi zivocichmi (rybami), zmena prudenia (o.k., pisal si ze zmeny neboli :oops: ), pridanie dalsich koralov do nadrze. Btw. co znamena "posledni dobou" - tyzden, mesiac, viac... Ako dlho ich mas v nadrzi? Otvaraju sa aspon v noci? Ked ta nic nenapadne, skus vymenit naraz vacsie mnozstvo vody (podla objemu nadrze tak 100-200 l), pripadne si zozen testy na to Mg a skus ho preventivne premerat.
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Pavel Holub napísal:Díky. Prvky doplňuji pravidelně automaticky. Magnesium nezměřím nemám měření :cry: , jinak CA 460, PH 8.0, PO4 0,0-0,25, NO3 0,0 testy Salifert. Týdně vyměním 30l vody. Všechny prvky a sůl od AquaMedic. Světla T5 2x80W ATI modré a 2X 150W HQI AqvaMedic. Akva a fyltrace 900l vody. Celkově se mi to vůbec nezamlouvá. Už netuším co s tím. :cry:
Základní sůl od Aqua Medic svým složením není zrovna vhodná pro korálnatce do reefového akvária. A hořčíku v ní chybí cca 1/3 obsahu, necelých 800 mg/l stačí pro ryby (pro ně je určena), ale ne pro korálnatce.
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Lukáš napísal:Co tak prilis nizke NO3, drazdenie nejakymi zivocichmi (rybami), zmena prudenia (o.k., pisal si ze zmeny neboli :oops: ), pridanie dalsich koralov do nadrze. Btw. co znamena "posledni dobou" - tyzden, mesiac, viac... Ako dlho ich mas v nadrzi? Otvaraju sa aspon v noci? Ked ta nic nenapadne, skus vymenit naraz vacsie mnozstvo vody (podla objemu nadrze tak 100-200 l), pripadne si zozen testy na to Mg a skus ho preventivne premerat.
Sarcophytony vyžadují nízký obsah NO3 např. oproti rodu Sinularia, tam bych problém neviděl.
Luděk
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 527
Dátum registrácie: 08 Okt 2006 18:25
Bydlisko: Příbor

Sůl aqua medic

Príspevok od používateľa Luděk »

Právě mám asi 3dny namíchanou tu obyčejnou sůl od AM . Kupodivu hodnoty
Mg 1100mg/l a Ca 320mg/l (měřeno Salifert) nejsou až tak špatné i když pro
reef je třeba doupravit. Vzal jsem ji proto,že jsem dost předávkoval Mg v mém akva a chci to snížit doplněním slabé vody.
550l reef mix
Pavel Holub
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 11 Sep 2007 19:53
Bydlisko: Čelákovice

Príspevok od používateľa Pavel Holub »

Děkuji všem za rady. Taď jsem doměřil a z hrůzou jsem zjistil, že CA v akva mám přes 505!!! Přes měsíc jsem se nedostal koupit nový test. :oops: Nemohlo zvýšení CA nastat oškrábáním bočních a části zadní stěny od vápenné řasy? a nevadí to náhodou i těm Sarkáčům?
Co doporučíte za sůl? Možností je mnoho.
Ještě jsem přemýšlel o výměně korálové drtě za nějaký jemnější písek. Ano či ne?
Pavel Holub
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 11 Sep 2007 19:53
Bydlisko: Čelákovice

Príspevok od používateľa Pavel Holub »

Jo jinak v akva jsou od začátku tj. 2roky. V noci jsou odjakživa zatažené. Přes den se zvětší. Jeden se dnes už doslíkal a druhý začal. Ještě musím nainstalovat past na kraba. Měl jsem na něj podezření, ale načapat ho, se mi podařilo až dnes večer. Snad budu alespoň rybář když chov mi moc nejde. Také dávkovací čerpadla od AM jsou na h.... . Po 2hod. měření jsem došel k závěru, že každý cyklus si nadávkují jak to vyjde. Hold stříkačka je stříkačka. Ale to je krok o rok zpátky. Nebo koupit jiného výrobce.
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Mnoho diskutujících uvádí hodnoty, které naměřili ve svých akva. Obsah rozpuštěných prvků je závislý i na hustotě vody. Vžitými hodnotami je uvádění obsahu při hustotě 1,021g/cm3.
Pro Luďka - obsah Mg okolo 1500 mg/l ještě není katastrofou, mnozí tuto hodnotu uměle udržují.
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Príspevok od používateľa moguai »

Můj sarkáč je v době rána bez umělého osvětlení celekm roztažený s polipy.V době okolo 11 hod. kdy se mi zapíná modrá trubice, sarkáč se zatáhne a pak až do rozsvícení posledních bílých trubic,což je okolo 13 hod. se roztáhne a jede až do doby,kdy světla svítí, což je okolo 11 v noci,poslední vypíná modrá.Poté i sarkáč jede,ale je o něco menší.Sinulárka se zatahuje dle "nálady" bez pravidelnosti :?:
Luděk
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 527
Dátum registrácie: 08 Okt 2006 18:25
Bydlisko: Příbor

Príspevok od používateľa Luděk »

Pro Rybku- měřil jsem ty hodnoty při teplotě 25C a hustotě 1.025 . Bohužel obsah hořčíku v akva jsem měl přes 1800mg/l . Cirka po měsíci jsem někde
na 1600 mg/l a určitě se chci dostat na těch 1500, na kterých asi zůstanu.
Zdravím.
550l reef mix
Wind
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 24 Okt 2008 13:07

Re: Časté slíkání

Príspevok od používateľa Wind »

Pavel Holub napísal:Zdravím všechny, poslední dobou se mi sarkáče slíkají tak jednou za týden.
Nemate niekto foto ako ten proces vyzera? Celkom by ma to zaujimalo :roll:
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Luděk napísal:Pro Rybku- měřil jsem ty hodnoty při teplotě 25C a hustotě 1.025 . Bohužel obsah hořčíku v akva jsem měl přes 1800mg/l . Cirka po měsíci jsem někde
na 1600 mg/l a určitě se chci dostat na těch 1500, na kterých asi zůstanu.
Zdravím.
Luďku, naměřená hodnota je nesmysl, takové koncentrace Mg v mořské vodě nelze dosáhnout. To bys musel mít KH přes 20 :wink: Buď to bude testem nebo očima. Borovou "jadrnicu" mám doma ve větším množství, asi s "kominíkem a dalšími pacienty" nasadíme léčbu :lol:
Luděk
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 527
Dátum registrácie: 08 Okt 2006 18:25
Bydlisko: Příbor

Príspevok od používateľa Luděk »

:lol: :lol: tu borovou beru, nicméně ten můj příspěvek je z r.2007 (tak kdoví co jsem tehdy viděl) ale i tak díky za brzkou odpověď. zdravím do VM
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
550l reef mix
Napísať odpoveď

Návrat na "Mäkké koraly"