Nočné svetlo

Všetko o osvetlení od klasických trubíc cz T5 až po HQI

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Jodi
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 26 Aug 2006 23:34
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Jodi »

kubrt napísal:Podla mna je to dost silne, radsej o 2/3 slabsie svetlo a tak na 3 -4 miestach. Ked najdem doma foto pridam aj ja.
Ved to, aj mne sa to zda byt strasne silne... Ved som to aj vypol kym to este nedoriesim...
Bol to len taky pokus ;)
Používateľov profilový obrázok
Ceco
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 348
Dátum registrácie: 28 Apr 2006 08:11
Bydlisko: Alžbetin Dvor
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ceco »

Dnes som rozobral zahradnu solarnu lampu. Su tam 2 LED-ky, bohuzial neviem zistit ich charakteristiku (wataz, etc), nie su popisane, ale su biele. Su tam 2 NiCD AA 600mAh. Dnes to idem skusit pouzit do akva. A ako by to malo fungovat? Cez den sa budu svetlom z T5-iek nabijat akumulatory a po vypnuti osvetlenia automaticky nabehnu LED-ky. Potom zreferujem, ci to funguje ako si predstavujem.
[b]Join #akva.sk[/b] - československý IRC chat venovaný akvaristike ( irc.akva.sk port 6667, alternatívne 7776. Web pristup cez IRC Gateway na adrese http://irc.akva.sk )
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

fungovat to samozrejme bude , odporucam nasmerovat LED diody smerom na zrkadlovu filu v kryte , nech do akva dopada odrazene rozptylene svetlo. taktiez pozor na vyzrazanu vodu, mozno bude treba suciastky trosku zaizolovat
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Príspevok od používateľa kubrt »

4xLED, 20mA, 1100mCd, 3,5V

Obrázok

4xLED, 20mA, 4000mCd, 3,5V
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
repik
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 590
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 23:21
Bydlisko: Partizanske, Slovensko

Príspevok od používateľa repik »

Rado je to super ale Peter to vyriešil lepšie..... :lol:
THE OLD MAN AND THE SEA......
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Príspevok od používateľa Peter »

repik napísal:Rado je to super ale Peter to vyriešil lepšie..... :lol:
tak,tak svietilo to len par minut a stihol som to zrusit a terazky uz nesvieti nic.... :D
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Príspevok od používateľa kubrt »

zatial, zatial, ale uz pracujem na este blbovzdornejsom rieseni, tak mozno potom, uvidime...ale aj ked Peto je v tomto kuzelnik
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Príspevok od používateľa Peter »

kubrt napísal:zatial, zatial, ale uz pracujem na este blbovzdornejsom rieseni, tak mozno potom, uvidime...ale aj ked Peto je v tomto kuzelnik
Bolo to vymyslene dobre,ale niet nad moje sikovne ruky..voda a elektrika k tomu ma nepustajte...
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Príspevok od používateľa kubrt »

Peter napísal:
kubrt napísal:zatial, zatial, ale uz pracujem na este blbovzdornejsom rieseni, tak mozno potom, uvidime...ale aj ked Peto je v tomto kuzelnik
Bolo to vymyslene dobre,ale niet nad moje sikovne ruky..voda a elektrika k tomu ma nepustajte...
dobre vlastnosti pre more
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Príspevok od používateľa kubrt »

Tak Peto skusme taketo riesenie:

Obrázok

Obrázok
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Príspevok od používateľa Peter »

Vypada to skvele,ale verim tomu ze aj toto dokazem do... kazit. :D
leda ze by si to udelal gumovy :D :D :D

Peter
vasek.s
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 92
Dátum registrácie: 14 Dec 2005 18:31
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa vasek.s »

Včera jsem se vrhl do konstrukce nočního světla. Pro ty, kdo tolik nerozumí elektrotechnice, přikládám podrobný popis Jak na to...

Krok první - plánovaní
Nejdříve je nutné si vše dobře promyslet...tzn. kolik diod budu potřebovat a co vše vlastně najdu doma a tudíž nemusím kupovat. Pro výrobu těchto nízkonapěťových srandiček je totiž naprosto ideální jako zdroj napětí nabíječka na mobil. Každý již asi doma má několik nabíječek od starých mobilů, které se výrobně hodí. Mimochodem už mi na jednu takovou běží větráčky. Takže najdeme nabíječku. Na každé nabíječce musíme mít údaj napětí, která nám bude dávat. Například u mě to je 9,3V. Takže máme zdroj. Nyní musíme promyslet kolik diod budeme potřebovat. Například u mě to jsou tři kousky. Dále promyslíme uchycení. Já jsem to vyřešil tak, že jsem vzal úzkou lištu na kabely, kterou jsem zkrátil na šířku akvária a do ní jsem poté navrtal díry, do kterých jsem umístil diody.

Krok druhý - schéma
A teď trochu málo elektrotechniky. Pokud diody zapojím sériově (za sebe) napětí se mi dělí na každou z nich rovným dílem (pokud se jedná o stejné typy). Pokud bych je zapojil paraélně (vedle sebe), poté napětí je všude stejné. Dalším důležitým zákonem je zákon Ohmův. Podle něho můžeme vypočítat, jak velký rezistor musíme zařadit, abychom diody nepřetížili. Protože standartní modré LED diody mají napětí 3,3V při 20mA proudu, budu počítat odpor pro tyto hodnoty. Pokud bych na svůj zdroj U=9,3V chtěl napojit jednu diodu Ud=3,3V při proudu Id=20mA, zbyde mi napětí 6V, které musím nějakou zátěží (odporem) zlikvidovat...A zde je právě ohmův zákon. Odpor R = U/I tedy R=6/0,020 = 300ohmu, který musím zapojit do série k diodě. Pokud bych chtěl dát na zdroj dvě diody, už bych potřeboval pouze odpor, který "odbourá" pouze 2,7V... Takže R=2,7/0,020 = 135ohmu. Protoze já mám tři diody 3*3,3V = 9,9V, tak jsem odpor nepotřeboval.

Obrázok
Schéma LED diody - pozor na plus

Obrázok
Scéma zapojení pro jednu, dvě nebo tři ledky.

Krok třetí - soupis součástek a ostatního materiálu
x ks LED 5mm modrá 470nm 3000mcd@20mA 3,3V, 20° - 7Kč za kus
x ks Odpor vypočítaný - na nějakém ohmu nezáleží, ale raději vzít větší než menší - 3Kč za kus
lišta na uchycení
nabíječka na mobil
nějaké kabely - např. stará dvojlinka od starého telefonu nebo repráku
páječka + cín, nebo dobrá práce s izolepou:-)
nožík
vrtáček na provrtání dír pro LEDky

Krok čtvrtý - konstrukce
Nejprve si vezmeme nabíječku a odstříhneme konektor. Oholíme kabely. Nyní musíme zjistit kde je plus a kde mínus. Pokud nemáme měřák, tak máme několik způsobů. Mě reaguje na 9V i klasická propisková zkoušečka na 220V do zásuvky. Na plus se doutnavka jemně rožne. Nebo můžem obětovat diody, resp. nějakou malou žárovičku z baterky...šance je 50 na 50. Když máme plus, tak začneme pájet postupně odpory a diody podle schématu, který mame připravený. Pokud máme hotovo, tak všechny hole kabely obmotáme izolepou, aby nedošlo ke zkratu. Důležité je vědět, že pracujeme s nízkým napětím a tak bychom neměli přijít k úrazu.

TIPY NA ZÁVĚR
Pokud chcete zapojit více diod a nějak vám to nevychází. Např. 6 diod na 9V zdroj. Tak musíte diody zapojit paraelně. Pokud tedy dáte 6 diod vedle sebe, pak v každé větvi máte 9V a musíte před diodu zařadit opět odpor podle standartního postupu nahoře. Nebo to můžete řešit chytřeji a dát do jedné větve 3 diody a do druhé taky, a potom odpor opět nepotřebujete.

Jinak samozřejmostí je, že můžete místo diod dát něco jiného. Třeba větráčku...Zde platí postup uplně stejný, akorát pozor na zapojení. U větráčků záměna plus a mínus znamená obrácené točení.

Pokud by nebylo něco jasné...neváhejte se ozvat.

Autor návodu nezodpovídá za způsobené škody a zranění způsobené provozem zařízení...:-)))
Naposledy upravil/-a vasek.s v 02 Feb 2007 08:37, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

Super Vašku presne takéto typy príspovkov / návodov sú najsamlepšie. Určite to pomôže pri konštrukcii nočného svetla a nielen mne keď sa raz do toho pustím :-) vďaka za všetkých :lol:
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
vasek.s
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 92
Dátum registrácie: 14 Dec 2005 18:31
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa vasek.s »

Mám teď nefunkční foťák, ale budu se to snažit co nejdříve nafotit i v akci. Po první noci v provozu mám z toho moc dobrý pocit. Myslím, že tato intenzita úplně stačí. Nějaké vysokosvítivé LED, by dle mého už byly zbytečné.
vasek.s
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 92
Dátum registrácie: 14 Dec 2005 18:31
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa vasek.s »

Tak jsem to aspoň natočil na kameru do mpg.

http://aq.svub.cz/LED.mpg 13MB
Napísať odpoveď

Návrat na "Osvetlenie"