Odpeňovač - koľko má odpeniť a ako to zlepšiť

Klasika, Miracle Mud, DSB, ZEOvit, Živé skaly, Refugium, Karanténa nádrž a všetky ostatné filtračné metódy.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
maro
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 314
Dátum registrácie: 19 Jan 2006 16:12
Bydlisko: NR

Príspevok od používateľa maro »

tak chlapi, cim viac citam, tym viac som zmäteny... a precital som toho dost :shock: :shock: :shock:
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

maro napísal:tak chlapi, cim viac citam, tym viac som zmäteny... a precital som toho dost :shock: :shock: :shock:
ved o to ide 8) ked nepomozeme , aspon ta dopletieme :lol:
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Majo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 67
Dátum registrácie: 07 Feb 2006 18:24

ODPENOVAČ

Príspevok od používateľa Majo »

Vela som už počul čo taká vec ako odpenovac dokaze vyrvat z vody ,ale čisto hypoteticky: nie je lepšie odburávať časť škodlivýn na začiatku reťazca
ako sa trapit s príčinamy na konci - Vysoke množstvo fosfátov atď...
použivanie nadmerného množstva fosexu a kadečoho iného ? moj nazor je
že ani ten naj naj odpenovač nevyberie z vody vsetko a nechá toho dosť aj na ostatné stupne filtrácie! Aj tie najlepšie refungia len napomáhaju tlmiť
nežiaduce látky v systéme a premieňaju ich na dalsie jedovaté látky.Preto je treba meniť časť bahna ,Vodu,atd....
možno keby sme mali nesmrtelné bakterie ktore by nekulminovali a nerozpadávali sa?
Pravidelné doplňanie stop.prvkov je dvoležité u všetkých druhov filtrácie -mnohé su nestále oxidujú ,viac ako odpenovac ich spotrebujú samotné živočíchi......
Takže stále dokolečka dokola -tamto je super ,toto no tak to radšej nie veď kto sa ma mazať s takým bordelo z odpenovaca ved nech sa korali napapajú....
Niekto Vodku ,niekto zeolit další bahno....
No už ani ja neviem asi sa treba prestahovať na Balli ...alebo to dako zoradiť a mat z toho radost ved vsetko má svoj význam a každý svoju pravdu možno sa mýlim .....?
Naposledy upravil/-a Majo v 22 Feb 2006 20:22, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Pekná esej :D .
Mám z každého typu filtrácie trocha a funguje to. Ak má AQ primeraný pomer autotrofných a heterotrofných organizmov a baktérií, ktoré stoja kdesi uprostred, vzniká dlhodobá rovnováha (aj keď žiaľ nie perpetum mobile), ktorá s pomocou technických vymožeností a výmeny vody zachová vhodné prostredie pre naše kreatúry.
Používateľov profilový obrázok
Alda
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 153
Dátum registrácie: 23 Nov 2005 10:34
Bydlisko: Jižní 1971, Hranice, ČR

Príspevok od používateľa Alda »

Do své 250-tky jsem koupil od AquaMedic MiniFlotor odpěňovač, zřídil jsem přepadovou komoru v AQ a do ní jsem ho umístil. Odpěňovač je na principu vzduchové kostky. Asi po hodině, dvou drobné manipulace funguje jak má. No a z této komory odčerpávám vodu do kanistráku... :oops: .
Také jsem začal dávkovat makro a stopové prvky, tak jsem zvědav.
Jinak bez prvků, zřejmě odpěňění mám špatné zkušenosti.
"Ať hodí kamenem, kdo nic nedávkuje, nečistí a pouze nechá protékat vodu sedimenťákem s řasou a jede mu to?" JIŽ NEVĚŘÍM.
Jinak souhlasím co psal laomedon, kdysi jsem se to pokoušel rozebrat i na českém reefu, proč jsou všechny doře jeté AQ s odpěňovačem, a hromadou dávkování?
Myslím, že po setkání ve VM je to trochu jasné, kdo si kdy změřil Ca, Mg, ..., takže pokud skutečně v soli chybí je nutné je do vody nějak dostat, zřejmě v zámoří je tento problém všeobecně znám.
Jedna věc si myslím, že je jasná, a tím je základ mořské filtrace, nebudu ho, ale komentovat, ale podle mne nějaký sedimenťák o rozměru 20x20x30cm při průtoku 2000lt./hod. moc smyslu nedává, v takové komůrce je rychlost, že tam snad ani nic nestačí sednout, ale to je věc pro vědu a techniku..., nebo tak jestli to není podobné jako ten můj kanistr???
Používateľov profilový obrázok
Alda
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 153
Dátum registrácie: 23 Nov 2005 10:34
Bydlisko: Jižní 1971, Hranice, ČR

Príspevok od používateľa Alda »

Chtěl bych zde, na pravém místě, navázat na "nesmyslnou" debatu v topicu jinde.
Také jsem dlouho jel "bez", ta jízda se podle mne musí, ale něčím eliminovat, jako častější výměna vody s většími objemy, chemické odstraňování všeho možného atd.
A teď k debatě zda jo či ne?
Myslíte, že ten humus co "Protein skimmer", a teď ho schválně nazývám pravým jménem, vyháže jsou pouze ty potřebné prvky, které pak musíme znovu dávkovat.
Kdo skutečně měřil I, B, Sr, .... ve svém AQ, máte je tam i vy bez odpěňovače nebo je raději doplňujete? Proč ti co se tomuto koníčku věnují jako oboru, publikují a zkoumají se ve většině o proteinovém odlučovači vyjadřují v každé studii týkající se filtrace, proč zkoumají zda ho zařadit do cyklu pře, in, za, odkud do něj dát vodu atd. atd.
Nemusí to být zrovna nutná součást systému, ale zdá se mi, že tam patří a zřejmě s dalšími komponenty, které my, jakožto šetřivý či vynalézaví "čechoslováci" očuráváme, myslím ošizujeme a tím i sebe sama a i výsledky.
Kdo je 100% spokojen se svým výtvorem, pak by asi tato fóra neměla smysl.
Když ale vím že 98 chovatelů ze 100 odpěňovač v systému má, tak můj závěr je takový, že tam nemusí být. :twisted:
Člověk míní, časy se mění. Šel jsem do odpěnění a jdu i do automatizace.
Moři zdar!
Gabo S
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 87
Dátum registrácie: 24 Jan 2006 22:04
Bydlisko: Šaľa-Neded

Príspevok od používateľa Gabo S »

čo som videl najkrajšie reef akvária v živote všetky fungovali na odpenovače. Ja sám mám berlínsky systém preto je odpenovač pre mna nevyhnutný.(základ filtrácie tvorí výkonný odpenovač a živé skaly 15-20kg/100l)
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Vzduchová pumpa

Príspevok od používateľa andy »

Poradte pls, hladam vhodny/dobry/tichy vzduchovac pre drievkovy odpenovac. Pre akva cca 200-300l, momentalne mam atmana 2x180l, ale musi ist takmer na doraz a seredne pritom kvili(rve). Co som si trochu robil prehlad, tak v zaplatitelnej triede by boli snad Sera 275/550. Ale prave kvoli minimalnemu hluku(obyvak) a dobrej vykonovej rezerve neviem ci nebudem musiet siahnut po nejakych drahsich specialoch od napr. AquaMedic, Visa, Hikari-Hiblow. Dik.
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

tvoj vycet znaciek by som este doplnil o Secoh, niekedy sa od nich daju zohnat slusne vzduchovatka za akceptovatelne ceny, len neviem ako su na tom s hlucnostou
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Velice spolehlivé a zároveň s nízkou hlučností jsou jedině staré dobré Silenty (výrobce ČRS Jablonec nad Nisou), ale je to historie. Problémem je vyšší odpor vzduchu lipových vzduchovacích kostek; je nutno použít vibrační vzduchovadlo s kotvou o vyšší hmotnosti, čemuž právě ony "bakeliťáky" odpovídají. Všechny kompresorky s miniaturní kotvou při zatížení jsou hlučné ažaž. Zkus tedy akvaristy ve Tvém okolí, "profesionálové" s domácími pěstírnami určitě něco ve skříni najdou :lol:
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Lze použít i způsob, kdy se vzduchovací motorek dá mimo místnost, která má zůstat tichá a vzduch se tam dovede hadičkou. Všechno záleží na možnostech. Kdysi dávno jsem měl motorek na balkóně.
Používateľov profilový obrázok
repik
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 590
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 23:21
Bydlisko: Partizanske, Slovensko

Príspevok od používateľa repik »

Tetra má dobré vzduchovacie motorčeky ASP vo štyroch modifikáciach podla výkonu a sú veľmi tiché.
THE OLD MAN AND THE SEA......
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Príspevok od používateľa andy »

repik napísal:Tetra má dobré vzduchovacie motorčeky ASP vo štyroch modifikáciach podla výkonu a sú veľmi tiché.
A mas ich aj osobne odskusane na drievko, tie nove, alebo len tak typujes?
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Príspevok od používateľa andy »

Dik, za postrehy za ty vzuchovacie motorky. Roman mi dal dobry typ na tie japonske, lebo som zistil ze ich predava jeden znamy, a tak sme sa dohodli ze mi jeden donesie na probu a mozem ho otestovat. Su extra tiche cca 30dB, ale maju skôr vecsiu kapacitu ako tlak, tak som zvedavy ako si poradia s drevom.
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Používateľov profilový obrázok
repik
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 590
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 23:21
Bydlisko: Partizanske, Slovensko

Príspevok od používateľa repik »

Jasné ináč by som ti neodpovedal :lol:
THE OLD MAN AND THE SEA......
Napísať odpoveď

Návrat na "Filtrácia"