Acropory a RTN

Small Polyped Stony - Všetky témy týkajúce sa tvrdých koralov s malými polypmi.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
dement
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 172
Dátum registrácie: 24 Nov 2005 22:30
Bydlisko: Nitra

Acropory a RTN

Príspevok od používateľa dement »

Tak som bol svedkom sokujuceho javu.
Moja celkom pekna Acropora cca. 10 cm velka(pravdepodobne A. valida) behom 24 hodin uplne odisla :cry: Mal som ju v nadrzi asi 4 mesiace. Este predvcerom vecer vypadala uplne normalne a v pohode. Do vcera vecera uplne zbelala, oddelilo sa od nej vsetko tkanivo a zostala len biela vapenata schranka. Zvysky polypov obral Chromis.

Zalistoval som v literature a zistil som, ze tento jav (choroba?) sa nazyva RTN (Rapid Tissue Necrosis). Ide o jav, pri ktorom objektivne nebol zisteny zvyseny vyskyt ziadnych parazitov, skodcov, nalevnikov ani nejakej inej havede na povrchu odumretych koralov ani napadnutych tkaniv. Je pravdepodobne dosledkom stresu vyvolaneho dlhodobo neprijatelnymi zivotnymi podmienkami alebo nahlou zmenou prostredia ( parametre vody, teplota...) Rychlost procesu sa pohybuje od niekolko hodin do niekolko dni, pricom nezabera ziadna liecba beznymi postupmi a prostriedkami. Zachranit sa daju spravidla len zvysky kolonie, ak ich odlomime vcas a dost daleko od uz napadnuteho ( odpadavajuceho tkaniva). U mna prebehol proces tak rychlo, ze som nestihol zachranit nic :twisted: .

Sokujuce na tom vsetkom je to, ze jediny zasah, ktory som za poslednych 5 dni do akvaria spravil je, ze som pridal do filtracnej komory mojho cca 210l systemu ( 180 l akvarium + cca. 30 l sump ) 1/4 balenia JBL phosex-u, co je len priblizne polovica odporucanej davky. Mohol tento problem sposobit phosex? Poklesol prudko obsah phosforecnanov systeme a vyvolal v Acropore sok? Vsetky ostatne koraly sa javia uplne v pohode a ani na rybach ci inych bezstavovcoch ( krevety, pustovnik, hviezdica ) sa neprejavuju ziadne znamky stresu.

Ake su vase skusenosti s RTN ( alebo podobnym javom )? Zazili ste uz nieco podobne :?:
Naposledy upravil/-a dement v 06 Dec 2005 09:57, upravené celkom 1 krát.
Martin
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

niečo podbone

Príspevok od používateľa laomedon »

Tiež som spozoroval podobný úkaz aj keď zatial nie tak dramatický po pridaní PhosEX (jedno vrecko balenia od JBL) mam cca 370 litrov v systéme. Po pridaní asi na druhý deň sa Sarcophytony stiahli kompletne myslim fakt úplne, to isté so Sinularia po pár dňoch sa opäť začínajú spamätávať dúfam ža sa aj. Ale napríklad pre Euphyllia divisa zareagovala pozitívne. Tak neviem dúfam že sa to ustály.
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Po pridaní PhosExu sa stav mojich tvrďákov skôr zlepšil, nemyslím že to bolo priamo kvôli prudkému poklesu fosfátov, koniec koncov ak ti pred tým rástli acropory, nemohlo ich tam byť ani príliš veľa. Jedine ak by si dostatočne neprepláchol vrecko s phosexom a jemný sediment by pokryl tkanivo koralu.
Čo prichádza do úvahy (ak chováš aj mäkké koraly), sú chemické látky biogénneho pôvodu. Mäkké koraly sú náročnejšie na obsah živín a prudký pokles fosforečnanov ich mohol stresovať do takej miery, že začali vylučovať stresové látky, ktoré sú pre tvrdé koraly v mnohých prípadoch toxické.
Chovať spolu kožnaté koraly (hlavne z radu Alcyonaria) a SPS v AQ menšom ako 300 l je vždy riziko a minimálne treba mať po ruke zásobu aktívneho uhlia. Na tomto som sa popálil už aj ja sám a veľmi bohaté skúsenosti má aj Pavel.
Ak to nebolo z tohto dôvodu, potom to bude asi kategória "príčina neznáma".
O chorobách koralov sa zatiaľ nevie skoro nič (s perspektívou prvých výsledkov v horizonte možno 5 rokov), o ich terapii už nehovoriac.
S RTN zatiaľ (našťastie) skúsenosť nemám, na STN mi však už odišla jedna Stylophora a jedna Acropora s tým priebežne zápasí (čo občas odumrie, stihne dorásť na druhom konci).
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

pustovnik

Príspevok od používateľa laomedon »

Poradí niekto? pustovník sa mi liepa po acroporach a iných SPS a niesom si istý či ich nejak požiera alebo len čistí a požiera riasu? zatial som nespozoroval žiadne zlé efekty na SPS ale poradí mi niekto či ho odstrániť? alebo ho nehať šplhať kade sa mu chce. Včera bol napr. na jednej acropore celý deň na jednom mieste v 7cm výške.
Naposledy upravil/-a laomedon v 01 Jan 2006 21:23, upravené celkom 1 krát.
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Príspevok od používateľa Peter »

Pustovník sám o sebe nepoškodí koraly ,tým že by ich obžieral alebo niečo podobné,ale jeho demolačná činnosť je známa,tým, že ich zhadzuje z útesu a tak sa môžu poškodiť, pokiaľ nemáš korály prilepené. Mna to nebavilo stále lepiť, tak či tak raz za čas sem tam premiestniť korál sa pritrafí, tak som zrušil víza v akva jak pustovníkovi/C.elegans/, tak ježovke M.globulus.

Peter
tomisdn
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 164
Dátum registrácie: 18 Okt 2007 22:12
Bydlisko: Praha
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa tomisdn »

Taky uz mam jednu RTN za sebou :-( Zadny zasah do systemu, ostatni jsou v poradku. Necelych 24 hodin a z jedne modre Acropory je bila :-( Ne ze by to byla skareda barva ale uz asi moc nevyroste :-)) Byla relativne nova asi stres z importu nebo z meho akva...Zachranil jsem dva male koncove ulomky co jsem prilipnul jinam a vypadaji OK. Nuze, dalsi zkusenost za mnou :-)
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

mohlo by jit o RTN?

Príspevok od používateľa shark »

panové zkušenější koukněte a posuďte

pocillopora včera http://www.reef.sk/album_showpage.php?pic_id=2470


a dnes http://www.reef.sk/album_showpage.php?pic_id=2471

mohlo by jit taky o RTN?
ihned jak jsem přišel a viděl tak jsem rozlámal a odlámal všechny(snad všechny)nakažený větve.Celá kolonie je rozlámaná tak pokud to přežije bude i pro zajemce ve Valmezu :(
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Príspevok od používateľa shark »

zapoměl jsem dodat KH-9°
Ca 450
MG 1300
Po4,No3 =0
Teplota 26°C

nedělal jsem žádné změny v systemu
Všechny ostatní pocillopory a jiné korály jsou uplně zdravé
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

RTN ako sviňa, urýchlene odlom odumreté vetvy s cca 1cm v ešte zdravej časti. potom zmen prúdenie. malo by to zabrať.
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

RTN zacina typicky od spodu. Toto vyzera byt od spiciek. Nemohla sa ta Acropora v noci natiahnut viac nez obvykle? Casto sa stava, ze dlho-dlho nic, az si jedneho pekneho dna zacnu liezt susedne kolonie na nervy.... A dalsie sirenie poskodenia je uz len otazkou "spravneho" nadavkovania toxinmi, odolnosti voci stresu, sekundarnej infekcie alebo napr. prehnanej imunitnej reakcie. A obraz nasledne pripomina RTN.
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Príspevok od používateľa andy »

Kedze v mojom stiesnenom akva mam problem s odstupmi medzi koralmi, tiez sa priklanam k nazoru ze spustacom ´alergickej´reakcie bola akropora.
U mna je smer sirenia RTN podmieneny orientaciou ´drázdiaceho´stimulu,
bud je to blízky susedny koral, alebo niekedy odspodu z lepidla cerstvo prilepeneho ulomku.
V pripade ze prvotny spustac pochádza zo samotneho chemizmu vody, tak STN zacina odspodu a u RTN je bod a smer otazkou nahody.
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
tomisdn
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 164
Dátum registrácie: 18 Okt 2007 22:12
Bydlisko: Praha
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa tomisdn »

Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Príspevok od používateľa shark »

no ta acroporka byla cca 2cm od pocillopory.Taky mě to napadlo ale zdálo se mi to ještě dost daleko :( uvidim co ulomky.Jak se tomu bude dařit.Naštěstí mám i odchovy ulomené dřív tak mám zálohu
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

Lukáš napísal:RTN zacina typicky od spodu. Toto vyzera byt od spiciek. Nemohla sa ta Acropora v noci natiahnut viac nez obvykle? Casto sa stava, ze dlho-dlho nic, az si jedneho pekneho dna zacnu liezt susedne kolonie na nervy.... A dalsie sirenie poskodenia je uz len otazkou "spravneho" nadavkovania toxinmi, odolnosti voci stresu, sekundarnej infekcie alebo napr. prehnanej imunitnej reakcie. A obraz nasledne pripomina RTN.
s týmto musím podľa vlastných skúseností nesúhlasiť. Príčina bude niekde inde. Mám v odchovni rôzne druhy koralov a sú dlhšiu dobu (mesiace) vystavované stálemu stresu pri náhodnom a aj niekoľkohodinovom dotknutí (acropora/seriatopora/montipora/pocilopora) sa nič viac ako odumretie pár polypov v mieste dotyku nestalo a aj tie sa po pár dňoch zacelia na všetkých druhoch. Dokonca aj stres s obranného mechanizmu každého koralu (ten ich typický sliz najmä u Acropor) neškodí natoľko aby spôsobil takúto reakciu.

každý koral reaguje inak na dotyky iných druhov. A div sa svete pocilopora je jedna s tých odolnejších, napr. seriatopora histirix je asi najmenej odolná vždy to pri dotyku s iným prehrá :lol: ale tiež sa s toho dostane. tolko moje skúsenosti so vzájomným dráždením rôznych SPS.
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Stretol som sa uz s oboma moznostami. Ako inak vysvetlis situaciu,ked sa na seba zvalia 2 zdrave ulomky, vecer dojdes domov, oddelis ich, vyzeraju celkom v pohode, ale do dvoch dni je jeden z nich biely (casto tak reaguje Acropora humilis)? Prudenim ani svetlom to isto nebude.
Opacnu skusenost mam hlavne u stylophor. Ak na nich nieco padne, uz po par desiatkach minut odumrie kontaktna plocha, no po oddeleni koralov zregeneruje behom tyzdna.
Napísať odpoveď

Návrat na "Tvrdé koraly SPS"