PP_REEF

Fórum pre pokročilích akvaristov ktorý sa snažia o svoje krásne malé more

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

tomvec
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 01 Nov 2016 21:00
Bydlisko: Kojetín

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa tomvec »

Tak nějak. Bílá je prostě udělaná tak, že je tam luminofor, který emituje bleděmodrou, zelenou a žlutou, tedy barvy, které se na fotosyntéze moc nepodílejí. Máš to sice bílé, někdo to tak rád, ale ty propálené kilowaty jsou jen pro oko, ne pro korály. Proto v pěstírnách použíjí světlo pouze se spektrem modré a červené a ušetří balík.
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa Spongebob »

zajimave info!
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
Dyksn
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 578
Dátum registrácie: 18 Okt 2012 20:16
Bydlisko: Brno

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa Dyksn »

Vsak ja netvrdim ze je dobre svitit jen bilou, ale ze je jednou, jestli bude sviti 50 na 50 nebo 80 na 20, tak to je v pohode, ze to neznamena, ze mu umre pul akva. Je jasny, ze koraly potrebujou hlavne modry svetlo, ale porad to delame pro svoje ok a nema doma pestirnu, takze par watu na vic, nikoho nezabije ;-)
At to roste a zije.
Dyksn
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 578
Dátum registrácie: 18 Okt 2012 20:16
Bydlisko: Brno

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa Dyksn »

A moje myslenka byla hlavne to, ze nemusi kopirovat ostatni, ze si to muze udekat podle sebe :-) ani by me nenapadlo, ze by tam nekdo poslal 90 bile a 10 modre :-)
At to roste a zije.
Používateľov profilový obrázok
pajin
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 123
Dátum registrácie: 17 Aug 2016 07:33
Bydlisko: Brno

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa pajin »

tak jasně, že každej si to přizpůsobí tak, jak se mu to líbí :wink: já jen aby bylo jasno, že ne každá vlnová délka se využije pro fotosyntézu, třeba to někomu pomůže, až si bude sestavovat vlastní světlo :) jen pro zajímavost, symbiotické obrněnky rodu Symbiodinium (označované jako zooxantely), mají několik druhů pigmentů. jako fotosyntetické pigmenty jsou nejvíce zastoupeny chlorofyl a (absorpční maximum cca 440 a 680 nm), peridinin (absorpční maximum cca 500 nm) a chlorofyl c (absorpční maximum cca 460 nm)
absorpční spektra - chlorofyl a, peridinin, chlorofyl c
absorpční spektra - chlorofyl a, peridinin, chlorofyl c
55x50x45, 100 l, Hydra 26 HD, odpěňovač Tunze 9004 DC, Red Sea Reef FOUNDATION+ENERGY+TRACE COLORS, vodka, postupný přechod na TRITON metodu, založeno 10.10.2016, vlákno ZDE
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

Ještě se chci optat - na netu vidím v nádržích pěkné kameny porostlé vápenitou řasou do fialova. Já mám takto kameny porostlé jen sem tam.

Akva mám 6 měsíců, kdy se dočkám? Nebo už je to dost dlouhá doba a něco je špatně? Mohu tomu nějak pomoci?
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Používateľov profilový obrázok
tragett
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2587
Dátum registrácie: 30 Nov 2011 22:28
Bydlisko: Libušín u Kladna
Kontaktovať používateľa:

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa tragett »

Chce to mít optimální hodnoty Ca a Mg a můžeš tomu pomoci opatrným dávkováním stroncia. Ale chce si to o tom něco přečíst, se stronciem opatrně. Druhá věc je, zda je vůbec žádoucí mít porostlé kameny vápenou řasou - zásadně se tím sníží porézní povrch kamenů, který je potřeba pro osídlení bakteriemi. Jsou mezi námi mnozí, kteří si kupují různé živočichy, kteří vápennou řasu okusují /Diadema, Scarus .../ :-)

Taky sem koukal, že se na podporu růstu vápenaté řasy prodávají nějaké vodičky :-)) to už je ale fakt asi úchylárna tohle používat :-)
GSM, WhatsApp: 721 889 434
Email: jirka.mayrich@seznam.cz
FB: Jirka Mayrich

Moje nádrž: Libušínský jedenapůlkubík
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

OK, díky za info, myslel jsem, že pokud to není porostlé tou řasou, tak je něco špatně. Nechám to tedy osudu, nic na to přidávat nebudu, sem tam se nějaký nový kousek objeví, tak uvidíme.

Dnes jsem krmil artemií mraženou, ale jiné balení. A teď se dívám, že na zadní stěně akva leze spousta potvor, velikosti právě té artemie.

Je možné, že zmražené artemie po rozmrznutí a přidání do akva ožijí? Nebo je to jiný brouk a je to jen náhoda?

Jinak večer když posvítím na akva tak se to jen hemží vším možným, červíci, na skále bílé cca 3 cm potvory na konci s takovým vějířkem a pod, doufám, že z toho nic není až tak škodlivé a vše je v kamenech spíše k užitku. nebo se na něco zaměřit, co tam nemá být?
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
marvanek001
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 616
Dátum registrácie: 15 Apr 2013 22:33
Bydlisko: Olomouc

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa marvanek001 »

Pokud bys artemii rozmrazil a ona by ti ožila tak mě schovej násadu, vyděláme jmění.......ne teď vážně, je to nemožné!!
Myscho151
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 12 Jan 2016 10:06
Bydlisko: Prešov

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa Myscho151 »

Ten malý život bude najskôr "Blešivec", to si si priviezol so živými kameňmi

http://www.naturabohemica.cz/wp-content ... sarum1.jpg

Link je síce na blešivca potočného ale je to jedno
Ľudia budme k sebe tolerantný, každý raz nejako začínal a z nikoho sa za noc nestal majster "svetla"!
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

... tak nějak jsem předpokládal, že asi neobživne, ale za život už jsem viděl pár věcí, co byly údajně nemožné, tak se raději ptám. Ale tentokrát tedy to bude ten blešivec, což je snad celkem neškodné. Nicméně se jich hodně vyrojí právě po krmení rybek - a jenom občas.

Přes týden už dávkuji Nopox, zatím moc pokles NO3 není. Ale mám pocit, že není tolik hnědá řasa ne skle. nechci to zase přehnat s dávkou, snažím se to snižovat postupně.

Také chci snížit výměnu vody - jednou týdně 10 litrů (nyní měním týdně 15 l), prý LPS nemají moc rády velkou a častou změnu. Myslíte si, že měsíční výměna 40 l na akva 150 je OK, že to bude stačit?
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Používateľov profilový obrázok
Mender
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 650
Dátum registrácie: 04 Mar 2015 08:11
Bydlisko: Olomouc

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa Mender »

Těžko posoudit zda 4x10 l do měsíce u 150l je OK.

Záleží na osádce, systému dodávání prvků, atd. ( nebo-li - co tam máš a co do toho liješ, ... )

Například u Triton metody se voda nemění vůbec a pouze se doplňují spotřebované prvky.

Jinak měnit 4x10l není to samé co 1x40l - na některých zahraničních forech se doporučuje raděj 1x za měsíc více, než týdně menší množství.

Například já měním u mé 250ky 30l měsíčně a je to naprosto v pohodě. :-)
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

Tak nějak technicky mohu měnit max 15l naráz. Takže bude lépe 1 x za 14 dní 15l, než týdně 10l ?
Osádka je 6 rybek, LPS - viz první příspěvek, kde je akva popsané.

Jinak jsem psal, že NO3 jde pomalu domů, ale dnes jsem po 3 dnech měřil a ejhle, z cca 20 jsem na 10, předtím týden skoro nic. Tak uvidím, bud měřit, abych si to nějak pomalu srovnal a našel vhodnou dávku Nopoxu.

Kolik mám ideálně udržovat NO3 na moje LPS? Já odhaduji cca 5-10, ale všude se píše, že LPS mají radši špinavější vodu - co to znamená, nechat NO3 u těch 10?

Psal jsem také, že je méně hnědé řasy na sklech, to jsem asi zakřikl, dnes hnědý povlak na písku a skla také nic moc, cca 5 cm odspodu dost hnědé.
Může takový větší nárůst řas nějak souviset se snížením NO3, přijde mi to snížení během 3 dnů celkem rychlé.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Používateľov profilový obrázok
pajin
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 123
Dátum registrácie: 17 Aug 2016 07:33
Bydlisko: Brno

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa pajin »

to rychlé snížení bude v pohodě, bakterie se množí exponenciálně - z jedné buňky vzniknou dvě, ze dvou čtyři, ze čtyř osm.... při tak malých množstvích se relativně dlouho "nic" neděje, ale jakmile se rozmnoží do větších počtů, tak už to jde rychle - když je bakterií miliarda a po dalším dělení jsou to dvě miliardy, je to už celkem rozdíl :)

k té "špinavější" vodě, já jsem zastáncem nízkých dusičnanů a krmení. korály potřebují spoustu živin a pokud to filtrace dovolí,tak bych jim je dopřál (mražené, živé, komerční přípravky, tekuté aminokyseliny apod.). korály (minimálně některé) sice umí vstřebávat z vody amoniak a dusičnany, ale to je jen zdroj dusíku....co pak další prvky? větší množství dusičnanů ve vodě se na růstu korálů projeví tím, že dusičnany mohou z vody vstřebávat i zooxantely. díky tomu nejsou závislé jen na živinách, které dostanou od korálu, a namnoží se do větších počtů. víc zooxantel pak znamená víc produktů fotosyntézy pro korál, což se může projevit lepším/rychlejším růstem
55x50x45, 100 l, Hydra 26 HD, odpěňovač Tunze 9004 DC, Red Sea Reef FOUNDATION+ENERGY+TRACE COLORS, vodka, postupný přechod na TRITON metodu, založeno 10.10.2016, vlákno ZDE
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa MRysan »

kolik tam toho NOPOx dáváš? dávka bude tak max 2ml při tomhle NO3 a rozhodně by se neměla překračovat, taky by neměl být patrný bakteriální zákal vody, lepší dávku ještě rozdělit na 1/2 a dávat jednu ráno a druhou večer.
Špinavější vodu mají rády to ano, ale to neznamená že má bejt NO3 třeba 10. Podle mě je špinavější i když naměříš 0, otázkou je jak velká 0 to je.
To poznáš na odpěňovači. Pokud přidáváš NOPOx a odpěňovač pění stejně jako pěnil bez přidávání NOPOx, máš 0.
Pokud pění více než pěnil bez NOPOx, máš špinavější vodu a živiny jsou vázány právě v těch bakteriích jenž jako mrtvé odpěňuješ :idea: a NO3, PO4 se ti tvoří a stejně rychle odchází, ale v každý okamžik tam nějaké je. Hlavně pokud je i přikrmuješ, tak to není zase až tak důležité. Resp.. na kamenech není sinice ani jednobuněčná řasa co by dělala bublinky, vláknitá nebo macro řasa je a stagnuje, případně pomalu přirůstá -- to je taky špinavější voda.
Třetí příklad, a dobrej ukazatel, Xenie pumpuje, ale nijak dramaticky neroste, nemizí, není zatažená.
LPS/SOFT 300l
Napísať odpoveď

Návrat na "Nano Reef"