PP_REEF

Fórum pre pokročilích akvaristov ktorý sa snažia o svoje krásne malé more

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

Díky za rady a doporučení.
Zjistil jsem, že ten Reductor NO3, PO4 je prý to samé co NOPOX od Red Sea, jen si to míchají sami. Ale protože v Brně mají stejně týden po novém roce inventury, objednal jsem ten Red Sea od Pepína. A sůl také Red Sea Coral pro, snad bude OK, doposud jsem ji používal.
Takže od pátku začnu pomalu dávkovat NOPOX a měnit 1x týdně vodu a uvidím.

Jinak starý příběh pokračuje - krab mi zase ukrad korál. Docela vyrostl a má už velkou sílu, chytil jsem jej jak si korál vleče po kamenech do útesu. Korál jsme vrátil na své původní místo, ale stejně jsem nevyhrál - po 2 hodinách jsem zjistil, že je korál pryč. A bohužel tentokrát jej nějak spodem po písku opravdu odvlek do středu útesu, kam jednak nevidím a jednat se tam ani nijak nedostanu. Takže další ztráta.
Nicméně jsem viděl i kraba na písku a zas tak rychlý už není, takže je šance, že jednou vyhraji já.

Světlo - tam zatím nějak tápu, mám Hydra 26HD, nastavené UV a fialová 30%, modré 60 a 55% červená a zelená jen 5-10%, bílá 20%. Celkově to píše 35W. Jak to vidíte na akva 60x50x50 výška. Dnes na akva zasvítilo na chvilku slunce a koukal jsem, jak korálnatci narostli.
Původně jsem měl trochu víc bílé, ale to jsme snížil protože nahoře korálnatci vybledli. Ale jeden jsem dal pryč, takže by šlo asi přidat světla, jen nevím kolik W je OK, jaké poměrové složení dát. Ještě se to dá nastavit přímo v kelvinech, bez nutnosti řešit jednotlivé barvy - kolik je OK pro LPS?

Doplnění korálnatců - soft - asi jich pár přidám, ale asi velmi postupně a později, teď chci zastabilizovat co mám nyní v akva.

PS: uvítám rady ohledně nastavení světla, viz výše, moc díky.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

Tak žádná rada na nastavení světla? Snad časem - viz dotaz předchozí příspěvek.

Ale ještě bych se rád zeptal na vodu z RO. Jak dlouho ji mohu mít připravenou - samozřejmě čistou, bez soli. Já se snažím připravit co nejvíce vody zaráz - pro doplnění odparu a pro plánovanou výměnu.
Vodu mám pak třeba týden v kanystru, než ji smíchám se solí a použiji.

Je to OK? Nebo připravujete vodu z RO těsně před použitím do akva?
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Dyksn
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 578
Dátum registrácie: 18 Okt 2012 20:16
Bydlisko: Brno

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa Dyksn »

Svetlo si musis nastavit podle sveho oka a silu urcite odhadnes, je lepsi zacit min a psotupne pridavat, aby si nespalil koraly. Vodu z RO si muzes zmerit, kolik mas po natoceni a kolik mas po tom co ti to nekde stoji. Je lepsi aby to stalo co nejmin - to je jasny. Ja osobne na vymenu vody micham hned po natoceni a na doplneni odparu me to stoji 3-7 dni. Mam to poradne zasroubovany a na tmavym miste. Prijde mi skoda, aby me voda na vymenu nekde stala - koupim si osmozu, koupim si poradnou sul, tak at to ma nejakou kvalitu. Jinak vsechno uz bylo vsude stokrat receno ;)
At to roste a zije.
Myscho151
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 12 Jan 2016 10:06
Bydlisko: Prešov

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa Myscho151 »

P_P napísal:
Světlo - tam zatím nějak tápu, mám Hydra 26HD, nastavené UV a fialová 30%, modré 60 a 55% červená a zelená jen 5-10%, bílá 20%. Celkově to píše 35W. Jak to vidíte na akva 60x50x50 výška. Dnes na akva zasvítilo na chvilku slunce a koukal jsem, jak korálnatci narostli.
Ja mám od pepina svetlo sice radion ale podobné výkonný a aj od iných ľudí čo majú hydry a radiony tak svietia zhruba na 50 až 60W pri výške vodného stlpca zhruba 40cm... za predpokladu že má svetlo na "originál držiaku" - myslím tým výšku od hladiny po svetlo čo je v prípade originál držiaku nejakých 22 cm... tak to má aj uživatel Acramentes čo má vlákno : 38gal Štrosmajerák ...

Ja mám svetlo nastavené podľa radion templatu na coral growing čo je vlastne, že všetky modré a UV idú na 100% a ostatné farby (biela studena a teplá, zelená, červená) po 15% čo je zhruba tých 55W. Len ty máš trochu iné syvetlo najmä kvoli tej funkcii HD... Samozrejme so použil aklimatizačný mód.

BTW: uživateľ Nielas má tiež hydru takú ako ty.
Ľudia budme k sebe tolerantný, každý raz nejako začínal a z nikoho sa za noc nestal majster "svetla"!
Nielas
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 06 Jan 2015 15:54
Bydlisko: Bratislava

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa Nielas »

Nastavenie sa da najst na reefcentral tusim. Jeden typek v podobnej nadrzi primarne sps a lps ide podla doporucenia red sea pricom royal blue, blue, violet a uv ma v hd vypeckovane co to da a zvysok slabsie pricom red a green ma na 0. Zadaj do google hydra 26hd settings a vyhodi ti linky na to. Takto to mam nastavene ja na 60x45x60 Obrázok

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa Spongebob »

Takhle to mam vicemene taky nastaveno na svym svetle..trosku odlisne s cislama ale pomerove cca stejne.
Ale je to o tom co se ti vic libi! Nekdo to ma rad spis bile nez modre.
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
Dyksn
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 578
Dátum registrácie: 18 Okt 2012 20:16
Bydlisko: Brno

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa Dyksn »

Moc nechapu kopirovani svetel ostatnich lidi. Koupis se led, ktery jde nastavit a das tam jak to maji ostatni? To sis mohl koupit trubice. Si to proste nastav tak, aby se ti to libilo a melo to trochu podminky pro more.
At to roste a zije.
tomvec
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 01 Nov 2016 21:00
Bydlisko: Kojetín

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa tomvec »

Prostě existuje určitá majorita, která má stejné barevné cítění, a podmínky pro moře jsou víceméne dané. Tudíž nastavení jsou velmi podobná. Ze strany výrobců je to jistě tahák na peníze zákazníků. Kdyby udělali světlo nastavené na pevno tak, že se ti to bude líbit, stejně si koupíš světlo, které jde nastavovat. A nastavíš ho nakonec stejně, jako je to na pevno nastavené.
Dyksn
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 578
Dátum registrácie: 18 Okt 2012 20:16
Bydlisko: Brno

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa Dyksn »

To je blbost si myslim, jasne, zaklad je stejnej, ale nastaveni modre vs bile je asi nejzakladnejsi a to si kazdy navoli jinak. Nekomu se libi prosvetlene nadrz a nekomu temnejsi
At to roste a zije.
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

Díky za názory, jasně světlo si nastavím tak, aby se mi to líbilo. V podstatě to mám skoro jako 15 000k, jen trochu více do modra. Ale jde mi hlavně o nějaká pravidla k růstu korálů a pod.

Dříve jsem měl více bílé a modré (tedy podobný poměr jako nyní), cca 46W a vybělil jsem korál na vrhu útesu. Tak jsem to postupně celkem dost snížil, ale teď si kladu otázku, zda to není zase moc.
Možná bude lepší trochu víc svítit a korál z vrchu sundat (jeden už jsem stejně sundal).

Takže řeším, zda je 35W dost, nebo málo. Možná také mohu přidat světlo, protože už korálnatce krmím, mají zbytky od ryb apod, předtím nic. Údajně čím více potravy, tím více světla. Z toho co tu čtu, si myslím, že 35W je málo, ale těžko se mi to srovnává.

Psal jsem také, že jsem o dost korálů přišel - něco krab, tam je to jasné, ale u jiných příčinu úhynu neznám. Ale skoro ve všech případech jde o zelené korálnatce, zejména typu Goniastrea. Jsou náročnější, nebo právě chtějí méně světla a patří co nejvíce dole, ... ?

S tou přípravou vody - většinou jsem ji max druhý den míchal a použil, ale nyní jsem to měl týden, tak mne zajímalo, zda je to OK. Dík za radu, budu tedy připravovat těsně před plánovanou výměnou.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Dyksn
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 578
Dátum registrácie: 18 Okt 2012 20:16
Bydlisko: Brno

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa Dyksn »

Zaklad pro koraly je modra. Takze kdyz das vic modre + bile a pak od kazdyho trochu co se ti libi, tak uz podle me staci sladit podle oka. Jestli si je orpavdu spalil a uhyn nebyl z jineho duvodu, tak to mohlo byt taky tim, ze si to hned ze startu dal na vrchol utesu a z predesle nadrze byl zvykly na jine podminky, takze si ho mohl dat treba dolu a psotupne davat nahoru, ale tohle jsem nikdy nedelal, protoze na to mam malo mista :D Ale pokud ti umrel jeden az dva koraly z 15ti treba a ostatnim se dari, tak bych to asi neresil. Myslim ze tady neni nikdo, komu by neumrel koral :D

A 35w jeslti mas 150l akva, tak je malo si myslim. Aji kdyby si mel super vykony ledky. Optimum pokud budes pridavat je si myslim kolem 90w, i kdyz v posledni dobe mam pocit, ze je trend to snizovat a snizovat. Nechci si ti davat za priklad, ale ja mam treba 74l a svitim tam 96w T5. Coz znamena ze mam polovicni objem a zrhuba jednou tolik vetsi vykon svetel. Nic ce mi nepali a nemyslim si, ze by se necemu vyrazne nedarilo. Ale opet kazdyho vec a kazdyho zkusenost. Kdyz jsem tam mel 48w, tak me to proste prislo malo.
At to roste a zije.
Myscho151
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 12 Jan 2016 10:06
Bydlisko: Prešov

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa Myscho151 »

Ako písal Dyksn aj ja 35W je veľmi málo... pridávaj... veď si pozeraj fóra len nie naraz... ja som sa riadil napr podľa tohto (čo sa týka pomeru jednotlivých farieb....):

http://ecotechmarine.com/wp-content/upl ... ab_WP1.pdf
Ľudia budme k sebe tolerantný, každý raz nejako začínal a z nikoho sa za noc nestal majster "svetla"!
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

Díky všem za reakce.

Samozřejmě jsem na netu hledal, ale nastavení jsou dost odlišná. Někdo tam má bíle jen 20%, jiný jede na skoro 50% - vše samozřejmě vztaženo na stejný objem a LPS. Já jsem měl také více světla, ale jak jsem psal, vybělený korál mne zastrašil, tak jsem to hodně snížil.

Nicméně těch 35W vidím i já jako hodně málo, proto jsem tuto otázku otevřel. Začnu pomalu zvyšovat výkon s udržením poměru bílá x modré.
Díky.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Dyksn
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 578
Dátum registrácie: 18 Okt 2012 20:16
Bydlisko: Brno

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa Dyksn »

Pokud das 50-50 (modra - bila) tak to nemuze nejak koralum ublizit stejne jak 80 - 20 (modra - bila), mozna tam bude rozdil v rychlosti rustu, nejaka zmena zabarveni koralu - nikdy jsme to nezkoumal a spis to je o tom co se komu libi. Drobne odchylky od nejakyho standartu nemuzou mit extremni vliv na akvarium - beru modrou a bilou. Ja s trubicema jsem jel z pocatku 1 modra a 1 bila, potom modra, actnic, bila a ati coral plus (neco mezi modrou a bilou), ted mam 2x actinic a 2 modrou a ze by se nejak zmenil rust koralu, toho jsem si nejak nevsiml. Vlastne se staci podivat na netu na prosperujici nadrze, najdes osvetlene jak do "bila" tak do temne modre, takze bych z toho nastaveni vedu nedelal a udelal to podle toho co se libi tobe, kazdymu se libi neco jinyho a nemuzes kopirovat ostatni lidi, delas to pro sebe, pro svoje oko. A s tim vykonem bych se nebal jit nekam ke 100w, ale je to zase vse vec nazoru.
At to roste a zije.
Používateľov profilový obrázok
pajin
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 123
Dátum registrácie: 17 Aug 2016 07:33
Bydlisko: Brno

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa pajin »

tak ono to není jen o tom líbí- nelíbí. spíš jde o to, že chlorofyl má absorpční maximum v modré a červené části světelného spektra. tzn. z modrého světla využije většinu záření, z bílého si vytáhne hlavně tu modrou a červenou. takže když plácnu blbost jako příklad, pro dostatečné osvětlení a stejně rychlý růst bude korál potřebovat buď 100w bílého světla nebo jen 30w modrého...
55x50x45, 100 l, Hydra 26 HD, odpěňovač Tunze 9004 DC, Red Sea Reef FOUNDATION+ENERGY+TRACE COLORS, vodka, postupný přechod na TRITON metodu, založeno 10.10.2016, vlákno ZDE
Napísať odpoveď

Návrat na "Nano Reef"