PP_REEF

Fórum pre pokročilích akvaristov ktorý sa snažia o svoje krásne malé more

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

Podle návodu při NO3 nad 10 je dávka 3ml na 100l, tedy 1 týden jsem dával 3ml na mých 150 litrů, nyní jsem cca 2-3 dny dával 4ml.

Protože NO3 celkem klesl, plánuji zase dávat ty 3 ml, což odpovídá doporučené dávce. samozřejmě pokud se dostanu k nule, asi to jak píšeš ještě snížím k těm 2 ml. Zákal zatím není žádný.

Zatím Nopox dávám jednou večer v 20:00 hod, ale plánuji dávkovat pak čerpadlem. Jen zvažuji, jaké dávkovací čerpadlo mám koupit, zda jednokanálové, nebo počítat s tím, že do budoucna budu něco dávkovat a koupit už například 3-4 kanálové. Moc se mi něco dávkovat nechce, nejraději bych to měl na výměně vody a hotovo, ale ...

Odpěňovač dávkování Nopoxu zaznamenal, dřív jen hodně suchá pěna, nyní tam je za den třeba 1-2 ml vody, což jsem měl dříve jen občas při hrabání v akva - třeba když jsem lepil korály a pod. Takže reaguje a odpěňuje toho více.

Pokud to dobře chápu, mám se nažit snížit hodnotu až někde k nule, rozhodně pod 5, těch 10 už je moc u toho NO3. Uvidíme, jaký bude vývoj. Ještě tam nemám jednu rybku - Gramma loreto, ta se objednávala dodatečně, takže se poměry v akva zase trochu změní. Dodání předpokládám začátkem února, tak do té doby to snad bude již stabilní, nízké NO3.

A ještě dotaz na salinitu, či hustotu, nebo jak je to správně - mám 1.025. Snažím se o 1.026, ale to naměřím většinou jen po výměně vody a pak to je pořád méně. Může to něco snižovat, nebo je to jen díky určitému kolísání doplnění odparu a já měřím právě vždy, když se to doplní?
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
axelson
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 29 Sep 2015 20:10
Bydlisko: Andovce nove zamky

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa axelson »

CI mas salinitu 1,025 alebo 1,026 je uplne jedno :D :D vôbec sa s tym nestresuj. Poznam ludi co maju 1,023 a co maju 1,026 a akvaria su prosperujuce. Davkovat prvky zacnes ako nahle sa zacne darit koralom a budu rast a viac spotrebovavat. Zatial si vystacis s vymenou vody, kedze spotreba nie je velka.casom Ta omrzi ta vymena vody ver tomu az opadne to zaciatocnicke nadsenie :D S tou NO 3 tiez by som to tak tragicky nevidel ze musi byt pod 5 :D ked bude 6 nic sa nedeje :D :D :D ale nie teraz vazne meranie hodnot sa velakrat precenuje. Udrz si KH a CA stabilne su dost dolezite. SPS maju radi cistu vodu LPS a makace zase spinavsiu.(x krat pisane) Uvidis aj na stave koralov ako sa im dari. Ja som NO3 test pouzil naposledy v maji? tusim... a vsetko zije aj acropory aj LPS :D zatial :lol:
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

Díky všem za odezvu, názory a rady.

Ono jako začátečník to vidím trochu složitější, Vám se to zdá snadné, ale zas tak snadné to opravdu ze začátku není, což dokládá spousta příspěvků o ukončení tohoto koníčku. A tam se rozhodně nechci dostat.

Například jsem psal, že jsem přišel o korálnatce - viz třeba příloha, prostě zelená se ztratila a korál strádá, asi už to nedá. A já nevím proč.

Takže jsem opravdu všem vděčný za každou pomoc, která mi pomůže start a provoz akva v prvním roce zvládnout. Moc díky všem.
Prílohy
Korál.jpg
Korál.jpg (24.31 KiB) 868 zobrazení
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
triscene
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1033
Dátum registrácie: 08 Aug 2013 09:32
Bydlisko: BA

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa triscene »

dnes som narazil na zahranicnych forach ze NOPOX je prakticky 30% etanol :)
takze mozno lepsie je tam liat vodku, vyratat si davkovanie a usetreny peniaz dat do niecoho lepsieho :)
tomvec
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 01 Nov 2016 21:00
Bydlisko: Kojetín

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa tomvec »

Tak NOPOX není etanol, ale metanol. A na stránkách RS je srovnání NOPOXu a vodky a VOC z pohledu působení a možných rizik. Samozřejmě to může být tendenční, ale na každém šprochu pravdy trochu.

Edit: na obalu píší denaturovaný etanol a v závorce metanol.
Naposledy upravil/-a tomvec v 10 Jan 2017 18:06, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa MRysan »

Hlavně jsi si koupil něco co má problém udržet zkušený člověk v perfektním akváriu. Obchodník ti to samozřejmě rád prodal, aspoň to nechciplo jemu. Některé Pomalu rostoucí LPS jsou většinou větší průser než běžné SPS.
LPS/SOFT 300l
axelson
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 29 Sep 2015 20:10
Bydlisko: Andovce nove zamky

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa axelson »

suhlasim MRysan :(
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

asi máte pravdu, tento projekt jsem docela podcenil, plně se spoléhal na profesionální přístup

Ale to už nezměním, teď se jen snažím co nejlépe doladit zbytek, ustát to.

Když už to řešíme - tím, že jsem přišel o cca 4 -5 zelených korálnatců, se akvárko stalo trochu nudné, šedé. Manželce se to moc nelíbí, opravdu by to chtělo oživit.

Může mi zde někdo, prosím, napsat jaké korálnatce by šlo doplnit - představa cca 5 ks, zelená, oranžová, červená, prostě hodně barevné. Buď opravdu méně náročné LPS nebo měkké - co moc neroste, co udržím, co rozsvítí útes.
Díval jsem se na ricordea - měl jsem zelenou, ale sežral ji krab, na netu jsou ale i jiné pěkné barvy. Nějaké další návrhy - co máte v nádržích?

A co s tím korálem z obrázku - nechat, nebo to nemá smysl a dát ho ven z nádrže?

Dík za trpělivost a rady.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
axelson
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 29 Sep 2015 20:10
Bydlisko: Andovce nove zamky

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa axelson »

Moj nazor je? najpr si zastabilizuj akvarko a potom ries co pridas. Alebo ak su prachy navyse chod a kup a o 2 tyzdne napises ze odisli a nevies preco. Nic v zlom ale dookola sa to tu pise, ze sa vsetci ponahlaju a potom su sklamani ze im to kape. Pokial nehnije nechaj mozno sa spamata pokial sa zastabilizuje akvárium.
Ale rob ako myslis 8)
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

asi jsem to napsal ne úplně přesně, já nechci doplnit další korálnatce navíc, já jsem je chtěl vyměnit. Dát ty špatnější pryč z akva a na jejich místo dát méně náročné. Počet by zůstal, skladba by se změnila směrem k méně náročným.

Ale pokud bude lepší počkat i se změnou, tak vydržím.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa MRysan »

Máš LED světlo že,
Takže zelenou ti tam může zastat naprosto s přehledem rhodactis zelený(1), má ho tady naprosto každej snad, kolonie zelených zoanthusů(2), zelená paraancora(3), zelená caulastrea(3), pachyclavularia(1).
Červenou můžeš pokrejt discosomama(1), zoanthusama(2), oranžové jsou zoanthusy(2), ricordea florida(3), fungia(2).
ale je i spousta dalších sice ne tak florescentních, ale životaschopných, nebo jim alespoň trvá úhyn déle. Do chcípajícího je to vždy nepříjemný pohled a je jedno jaké je barvy
dle náročnosti 1-2-3, ty máš v současnosti 4

download/file.php?id=19573&mode=view
tady je zhruba stejně druhů jako máš ty, ale objem 500 a to nejhezčí je i nejméně náročné.

Taky jsem si kupoval top korálnatce a co nechcíplo samo, to sežrala ryba, nebo jsem to nakonec vyměnil za něco živějšího. Moje poslední nákupy lobophyton green, sinularia bílá, ricordea, rhodactis fialový a nemám o ně strach.
LPS/SOFT 300l
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

Tak může mít člověk radost. NO3 klesá, Poccilopora kterou jsem odepsal se mi dnes zdála jaksi žlutější (možná jen zdání), skla čistá, klauníci co jsou většinou vzadu v rohu si plavou přes akva ... a najednou koukám, z písku zmizela Palythoa. Krab zase řádil, našel jsem ji na 3 kousky u díry pod útesem.

Ten krab mi tedy pije krev. Za super nápad jak se ho zbavit, který mi bude fungovat (samozřejmě realizovatelný, ne rozebírání útesu a pod), pošlu dotyčnému lahev vína. Jinak už teda fakt nevím, co s ním mám udělat, jak se ho zbavit.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
marvanek001
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 616
Dátum registrácie: 15 Apr 2013 22:33
Bydlisko: Olomouc

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa marvanek001 »

Toto mě hlava nebere, už se tady s těma krabama v tom začínám ztrácet. Mám nádrž 300L a přesně mám vypozorováno kde jaký krab se pohybuje a kterou dutinu obývá. Pokud se přestěhuje tak ho po pár dnech objevím. Přes den na sebe většinou upozorní vyčnívajícím klepítkem v nějaké skulině nebo v noci při baterce. Pokud bych ho nechytil a dělal mě takovou škodu tak bych vzal ,,jehlici, drát" cokoliv, abych ho v té jeho noře udolal !!!!! Pokud jsem se potřeboval nějaké škodné zbavit tak do dvou dnů bylo nekompromisně vyřešeno.
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa MRysan »

hlavně nic nedělej, ustálení, stabilizace bude trvat dost dlouho.
LPS/SOFT 300l
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

to: marvanek001
- asi záleží, jak jsou kameny v akva, kolik jich je. Já mám útes z cca 15 kamenů, krab je někde uvnitř, nejsem schopen ho vůbec najít, do vnitřních děr se vůbec nedostanu.

Mrkni na začátek fóra, kde mám fotku. A v té hromadě kamenů (nazývám ji útes) je někde krab.

Sem tam ho uvidím jak leze ven z kamenů, samozřejmě pokaždé jinde, je to spíše náhoda, že jej uvidím. Párkrát jsem se jej snažil klacíkem trefit, bohužel je rychlejší než já, registruje už vložení klacíku do vody a vůbec je problém se k němu přiblížit.
A navíc je většinou jen zčásti venku a nedá se ani shora přímo zasáhnout.

Prostě v tomto stále prohrávám.

Moje skóre:
2 krabi chyceni do pasti
1 krab uloven na písku

Krabi:
likvidace cca 8 korálnatců

Tak nevím, kdo vede, ale já se jako vítěz rozhodně necítím.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nano Reef"